- 30
- 60
- 120
Jules Audemars – zegarki wieczorowe od Audemars Piguet
Tworząc kolekcją Jules Audemars marka Audemars Piguet złożyła hołd jednemu ze swoich założycieli. Zegarki rozpoznać można po klasycznym designie, najwyższej jakości wykonaniu i komplikacjach takich jak tourbillon czy sonnerie.
4 powodów, dla których warto kupić model Jules Audemars
- Kaliber manufakturowy z takimi komplikacjami, jak tourbillon, repetycja minutowa, kalendarz wieczny i wskaźnik faz księżyca
- Modele Openworked ze szkieletowymi cyferblatami i mechanizmami
- Klasycznie elegancki design
- Materiały takie jak złoto i platyna
Kolekcja inspirowana Julesem Louisem Audemarsem
Marka Audemars Piguet znana jest przede wszystkim z produkcji najwyższej jakości zegarków sportowych, takich jak Royal Oak czy Offshore. W jej ofercie odnaleźć można jednak również bardziej klasyczne warianty. Do kategorii tej należy kolekcja Jules Audemars powstała dla uczczenia jednego z założycieli marki. Jules Louis Audemars zaczął tworzyć pierwsze mechanizmy około roku 1875, mieszkając jeszcze w domu rodzinnym. Projekty przysłużyły się do sukcesu imperium, które Audemars zbudował wraz z Edwardem Augustem Piguet.
Zegarki wieczorowe z kolekcji Jules Audemars rozpoznać można po gustownych materiałach i najwyższej jakości wykonania . Producent sięga w nich po najróżniejsze, czasem bardzo skomplikowane komplikacje. Kładzie przy tym nacisk na piękne wykończenie, co widać nie tylko na przykładzie samych mechanizmów, ale również cyferblatów oraz misternie wykonanych kopert.
Za wyjątkiem kilku modeli, które wyposażono w stalowe lub platynowe koperty, prawie wszystkie zegarki z tej kolekcji wykonuje się z białego, żółtego lub różowego złota. Ich powierzchnie są polerowane i satynowane, a niektóre ozdabia się dodatkowo diamentami. Cyferblaty zegarków są często posrebrzane i grawerowane. Cyfry i indeksy godzinowe pokrywa się natomiast białym lub różowym złotem. Zegarki oferowane są w kilku różnych wielkościach. Ich koperty miewają od 27 mm do aż 46 mm, co sprawia, że czasomierze mogą być noszone zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.
W przypadku mechanizmów producent zdecydował się na kalibry manufakturowe, które wyposaża się w takie komplikacje jak tourbillon, kalendarz wieczny, drugą strefę czasową, wskaźnik faz księżyca, sonnerie, skaczącą godzinę, wskaźnik rezerwy chodu lub chronograf. Same werki są przy tym pięknie zdobione, a niekiedy również szkieletowane.
Ile kosztują modele Jules Audemars?
Model | Szacowana cena | Właściwości |
Grande Complication Openworked | 750 000 euro | chronograf, repetycja minutowa, wskaźnik faz księżyca, kalendarz wieczny |
Tourbillon Minute Repeater | 465 000 euro | tourbillon, repetycja minutowa |
Grande Sonnerie Carillon | 130 000 euro | sonnerie, mała sekunda, wskaźnik rezerwy chodu |
Dual Time | 26 000 euro | druga strefa czasowa |
Perpetual Calendar 30th Anniversary | 106 000 euro | kalendarz wieczny, limitowany do 90 egzemplarzy |
Duża komplikacja, tourbillon i sonnerie
Na szczególną uwagę pośród kolekcji Jules Audemars zasługują modele Grande Complication wyposażone w kaliber manufakturowy 2885. To dzięki niemu te 42-milimetrowe zegarki mogą się poszczycić takimi funkcjami jak chronograf rattrapante, kalendarz wieczny, wskaźnik faz księżyca oraz repetycja minutowa. Czasomierze nie należą niestety do najtańszych. Warianty wyposażone w biały cyferblat i kopertę z żółtego złota kosztują około 360 000 euro. Za platynowy egzemplarz zapłacisz natomiast około 479 000 euro. Najdroższe są modele ze szkieletowymi cyferblatami, ich ceny sięgają nawet 750 000 euro.
Tourbillon uważany jest za odzwierciedlenie najwyższej sztuki zegarmistrzowskiej. Kolekcja Jules Audemars oferuje go w wielu różnych wydaniach. W modelu Minute Repeater Tourbillon Chronograph połączono go z chronografem i repetycją minutową. Ten 43-milimetrowy, platynowy zegarek wyposażono ponadto w szkieletowy cyferblat i kaliber 2874 z naciągiem manualnym. Aby stać się właścicielem tego interesującego czasomierza trzeba się będzie przygotować na wydatek rzędu 465 000 euro. Osoby nie dysponujące aż takim budżetem będą musiały zrezygnować z repetycji minutowej. Ceny standardowych wydań modelu Tourbillon Chronograph utrzymują się w granicach 85 000 euro. Tourbillon Chronograph Openworked w wydaniu szkieletowym, jak i Tourbillon Chronograph z 279 diamantami kosztuje około 220 000 euro.
Producent oferuje również modele trzywskazówkowe wyposażone w tourbillon. Za wydanie standardowe z posrebrzanym cyferblatem i kopertą wykonaną z białego lub różowego złota zapłacisz około 56 000 euro. Zakup szkieletowego wariantu Tourbillon Openworked będzie się natomiast wiązał z wydatkiem rzędu 390 000 euro.
Innymi popularnymi komplikacjami są repetycja minutowa i sonnerie. W obu przypadkach zegarek wybija godzinę za pomocą sygnałów dźwiękowych. Dzieje się tak między innymi w modelu Grande Sonnerie Carillon. Zegarek wybija nie tylko pełne godziny, ale i kwadranse. Posiada ponadto wskaźnik rezerwy chodu, który poinformuje Cię o tym, kiedy sprężyna mechanizmu 2945 będzie wymagała naciągnięcia. Zakup tego typu modelu będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 130 000 euro. Inną ciekawą komplikacją jest repetycja minutowa. W odróżnieniu od sonnerie, wybija ona godzinę jedynie na żądanie. Model Jules Audemars Minute Repeater wyposażono w tym celu w płaski przycisk, który znajduje się z boku 43-milimetrowej platynowej koperty. Model oferowany jest w tej chwili w wersji trzywskazówkowej wyposażonej w małą sekundę. Niektóre starsze zegarki posiadają wskazówkę minutową, skaczącą wskazówkę godzinową i małą sekundę. Niezależnie od tego, na które wydanie się zdecydujesz, będziesz musiał się przygotować na wydatek rzędu 225 000 euro.
Kalendarz wieczny, druga strefa czasowa i funkcje słoneczne
Podróżnicy na pewno docenią wskaźnik drugiej strefy czasowej, który odnaleźć można w modelu Jules Audemars Dual Time. Oprócz klasycznej wskazówki godzinowej i minutowej zegarek posiada również dodatkową subtarczę (ponad godziną 6) pozwalającą na odczytanie godziny dla dowolnej strefy czasowej. Po jej lewej stronie umieszczono natomiast wskaźnik dnia i nocy. Czasomierz wyposażono ponadto w datownik i wskaźnik rezerwy chodu. Aby stać się właścicielem wariantu wykonanego ze stali będziesz się musiał przygotować na wydatek rzędu 12 000 euro. Około 26 000 euro zapłacisz za wariant z białego lub różowego złota.
Na uwagę zasługuje również model Jules Audemars Perpetual Calendar. Nawiązuje on do pochodzącego z 1978 roku pierwszego zegarka Audemars Piguet wyposażonego w kalendarz wieczny. Czasomierz rozpoznać można po czterech subtarczach znajdujących się na wysokości godzin 3, 6, 9 i 12. Umieszczono na nich datę, dzień tygodnia, nazwę miesiąca wraz z informacją o roku przestępnym oraz wskaźnik faz księżyca. Dzięki niezwykle cienkiemu mechanizmowi 2120 oraz równie płaskiemu modułowi obsługującemu kalendarz wieczny zegarek może się poszczycić wysokością wynoszącą prawie 9 mm. Zakup standardowego wariantu wyposażonego w kopertę z różowego złota i srebrny lub brązowy cyferblat będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 39 000 euro. Producent oferuje również limitowaną edycję specjalną 30th Anniversary z niebieskim cyferblatem i platynową kopertą. Jej ceny utrzymują się w granicach 106 000 euro.
Za najprawdziwszy majstersztyk uznać można model Equation of Time. Oprócz kalendarza wiecznego, faz księżyca i wskazania lat przestępnych zegarek wskazuje również czas wschodu i zachodu słońca oraz tak zwaną ekwację, czyli równanie czasu. Funkcje pozwolą między innymi na określenie, w którym momencie dnia słońce znajduje się w zenicie. Ceny tego modelu wahają się od 36 000 do 50 000 euro, w zależności od tego czy zdecydujesz się na szkieletowy cyferblat, złotą czy platynową kopertę.
Ultracienka koperta o wysokości jedynie 6,7 mm
Kolekcja Jules Audemars spodoba się osobom poszukującym klasycznego zegarka wieczorowego. Fanów wyjątkowo cienkich czasomierzy na pewno zainteresuje wariant Jules Audemars Extra Thin . Zegarek rozpoznać można po wykorzystaniu jedynie dwóch wskazówek oraz kopercie o wysokości jedynie 6,7 mm. Wykonuje się ją z 18-karatowego białego lub różowego złota. Aby stać się właścicielem tego płaskiego czasomierza trzeba się będzie przygotować na wydatek rzędu 12 000–20 000 euro. Za wariant z lunetą wysadzaną diamentami zapłacisz natomiast około 29 000 euro.
Na uwagę zasługują również modele Jules Audemars Small Seconds. Wyposaża się je w koperty o średnicach od 27 mm do 36 mm, które ze względu na rozmiar najlepiej będą się prezentowały na damskich nadgarstkach. Użytkowniczka będzie mogła wybrać pomiędzy wariantami z różowego lub białego złota oraz modelami, których cyferblaty i lunety ozdobiono diamentami. Zegarki napędza kaliber 3900 z naciągiem manualnym. Jak sama nazwa wskazuje, modele wyposaża się ponadto w małą sekundę (ponad godziną 6), zrezygnowano w nich jednak z dalszych komplikacji. Zakup prostego modelu będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 14 000 euro, za wariant ozdobiony diamentami zapłacisz około 18 000 euro.