Audemars Piguet Royal Oak Offshore – masywny zegarek sportowy
Model Royal Oak Offshore marki Audemars Piguet wyróżnia masywna koperta i design nawiązujący do bulai okrętowych. Najlepsze zegarki posiadają ponadto kalendarz wieczny, repetycję minutową i koperty z ceramiki lub tytanu.
5 powodów, dla których warto kupić model Royal Oak Offshore
- Doskonała jakość wykonania i najwyższa precyzja
- Rozpoznawalny design
- Najlepsze modele wyposaża się w chronografy, repetycję minutową i kalendarz wieczny
- Modele nurkowe wodoszczelne do głębokości 300 m (30 barów)
- Siedmiodniowa rezerwa chodu w modelu Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph
Nowe wydanie kultowego modelu
Nie trudno zgadnąć, gdzie leżą korzenie modelu Audemars Piguet Royal Oak Offshore. Jego przypominający bulaje design wyraźnie wskazuje na pokrewieństwo z klasykiem, jakim jest Royal Oak. Zegarek zaprezentowany został w 1993 roku jako bardziej męska, a zarazem bardziej sportowa wersja klasycznego modelu Royal Oak. Rozpoznać go można po masywnej kopercie ze zintegrowaną bransoletą i ośmiokątnej lunecie z sześciokątnymi śrubami. Całości dopełnia cyferblat ozdobiony wzorem „Tapisserie".
Royal Oak Offshore dostępny jest w wielu rożnych wydaniach: od zegarków damskich zdobionych diamentami, poprzez modele nurkowe, aż po skomplikowane Grande Complication. Większość "standardowych modeli" wyposaża się w funkcję chronografu. Do kategorii tej należy między innymi zaprezentowany w 2018 roku Royal Oak Offshore Chronograph wyposażony w niebieski cyferblat typu „Petite Tapisserie". Zegarek nawiązuje do pierwszych Offshore'ów pochodzących z 1993 roku. Posiada powlekane niebieskim kauczukiem przyciski i koronkę. Zarówno 42-milimetrowa koperta jak i bransoleta wykonane zostały ze stali szlachetnej. Chronograf napędzany jest za pomocą kalibru automatycznego 3126/3840. Bazuje on na wyprodukowanym przez AP mechanizmie 3120.
W porównaniu z pozostałymi modelami design zaprezentowanego w 2018 roku Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph wydaje się być wręcz futurystyczny. A wszystko to dzięki szkieletowemu cyferblatowi. Zegarek dostępny jest w dwóch wydaniach: z 45-milimetrową kopertą ze stali i z różowego złota. Oba warianty wyprodukowane zostały w liczbie jedynie pięćdziesięciu egzemplarzy. Ich rezerwa chodu sięga aż siedmiu dni.
Ile kosztują modele Royal Oak Offshore?
Model | Szacowana cena | Wielkość | Materiał |
Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph, nr ref. 26540ST | 207 000 euro | 44 mm | stal szlachetna |
Royal Oak Offshore Michael Schumacher, nr ref. 26568PM | 125 000 euro | 44 mm | platyna |
Royal Oak Offshore Chronograph, nr ref. 26470BA | 57 000 euro | 42 mm | żółte złoto |
Royal Oak Offshore Chronograph, nr ref. 26470OR | 48 000 euro | 42 mm | różowe złoto |
Royal Oak Offshore Diver Chronograph, nr ref. 26703ST | 23 000 euro | 42 mm | stal szlachetna |
Royal Oak Offshore Chronograph, nr ref. 26470ST | 18 000 euro | 42 mm | stal szlachetna |
Royal Oak Offshore Bumblebee, nr ref. 26176FO | 17 800 euro | 42 mm | włókno węglowe |
Royal Oak Offshore Safari, nr ref. 26170ST | 17 000 euro | 42 mm | stal szlachetna |
Royal Oak Offshore Diver, nr ref. 15703ST | 12 600 euro | 42 mm | stal szlachetna |
Ceny poszczególnych modeli
Audemars Piguet Royal Oak Offshore Chronograph ze stali szlachetnej (nr ref. 26470ST) kosztuje w wersji nienoszonej około 18 000 euro. Zakup noszonego egzemplarza będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 16 700 euro. Model stanowi pewną inwestycję.
Na uwagę zasługuje również wariant 26237ST powstały dla uczczenia dwudziestych piątych urodzin modelu Offshore. Egzemplarze nienoszone oferowane są za około 15 600 euro. Szczególnie popularna wśród kolekcjonerów jest starsza generacja oznaczona numerem referencyjnym 25721ST. Większość fanów marki Audemars Piguet rozpozna w niej „The Beast". Ceny noszonych zegarków utrzymują się w granicach 12 900 euro. Nienoszone egzemplarze są dużo rzadsze, a przez to droższe – kosztują około 16 900 euro. Kwota ta może jednak ulec zmianie, w zależności od stanu zegarka i oferowanych dodatków, takich jak oryginalne pudełko, czy dokumenty.
Royal Oak w wydaniu 42-milimetrowym produkowany jest z metali szlachetnych, takich jak żółte czy różowe złoto. Te ostatnie warianty oferowane są za około 48 000 euro. Egzemplarze noszone utrzymują się w podobnych kwotach. Modele wykonane z żółtego złota są trochę droższe – trzeba za nie zapłacić około 57 000 euro.
Royal Oak Offshore Chronograph dostępny jest także z kopertą o średnicy 44 mm. Ceny wariantów stalowych wahają się od 21 000 do 22 300 euro. W przypadku modeli platynowych należy się przygotować na wydatek rzędu 45 700–50 700 euro.
Cena dla zegarków nurkowych z serii Offshore
Zegarki nurkowe z kolekcji Audemars Piguet Royal Oak Offshore wyróżnia wodoszczelność sięgająca 300 m (30 barów). Modele Royal Oak Offshore Diver oferowane są w najróżniejszych wersjach kolorystycznych, na przykład turkusowej, jasnozielonej żółtej, pomarańczowej czy fioletowej. Pośród kolekcji odnaleźć można ponadto zegarki pozbawione funkcji chronografu. Aby stać się właścicielem dwuwskazówkowego egzemplarza wyposażonego w stalową kopertę o średnicy 42 mm należy przygotować się na wydatek rzędu 12 600 euro. Noszone czasomierze są odrobinę tańsze.
Fanów jaskrawych kolorów zainteresuje również seria Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver Chronograph . Limitowany do czterystu egzemplarzy wariant wyposażony w niebieski cyferblat ze wzorem „Méga Tapisserie" i kauczukowym paskiem kosztuje w wersji nienoszonej około 23 000. Za noszony model trzeba będzie zapłacić około 19 600 euro. Jeszcze rzadsze są wydania w kolorze żółtym i zielonym. Oba powstały w liczbie jedynie pięćdziesięciu egzemplarzy. Zegarki w kolorze żółtym oferowane są za około 23 200 euro. Noszone kosztują około 20 500 euro. Ceny zielonych wariantów są wyższe i wahają się od 24 000 do 33 400 euro.
Cena skomplikowanych zegarków
Do najbardziej skomplikowanych zegarków w całej kolekcji należą modele wyposażone w funkcję chronografu i tourbillon lub kalendarz wieczny, chronograf i repetycję minutową. Aby stać się właścicielem nienoszonego Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph ze stali szlachetnej trzeba się będzie przygotować na wydatek rzędu 207 000 euro. Warianty szkieletowe z różowego złota kosztują około 220 800 euro. Dużo tańsze są egzemplarze noszone – trzeba za nie zapłacić około 140 000 euro. Na uwagę zasługują również modele z linii Grande Complication stanowiące kwintesencję Haute Horlogerie, czyli wielkiej sztuki zegarmistrzowskiej. Ceny wariantów wykonanych z różowego złota przekraczają kwotę 760 000 euro.
Ceny edycji specjalnych
Audemars Piguet regularnie wypuszcza na rynek edycje specjalne modelu Royal Oak Offshore. Jedną z bardziej znanych jest Royal Oak Offshore Michael Schumacher, która dostępna jest w wersji z różowego złota, tytanu i platyny. Każde z tych wydań jest ściśle limitowane: AP wyprodukował jedynie pięćset złotych, tysiąc tytanowych i sto platynowych egzemplarzy. Najdroższe są te ostatnie – ceny noszonych zegarków przekraczają 125 000 euro. Za model wykonany ze złota trzeba będzie zapłacić od 93 500 do 97 400 euro. Najtańsze są wersje tytanowe – kosztują około 54 000 euro.
Marka stworzyła również model poświęcony Rubensowi Barrichello – koledze Schumachera z zespołu Ferrari. Zegarek dostępny jest w kilku wersjach. Ceny wariantów tytanowych wahają się w od 37 000 do 40 200 euro. Model powstał w liczbie jedynie tysiąca egzemplarzy. Aby stać się właścicielem jednego z pięciuset zegarków z różowego złota należy przygotować się na wydatek rzędu 55 000 euro. Dobrze zachowane platynowe modele kosztują natomiast około 150 000 euro. Cena nie powinna dziwić biorąc pod uwagę fakt, że AP wyprodukował jedynie sto pięćdziesiąt egzemplarzy tego czasomierza.
Kolejną znaną osoba, która kojarzona jest z modelem Royal Oak Offshore, jest Arnold Schwarzenegger. W ofercie producenta znajdują się między innymi takie edycje limitowane jak T3 oraz End of Days. Ta ostatnia powstała w liczbie pięciuset egzemplarzy i kosztuje w wersji nienoszonej około 41 500 euro. Ceny noszonych modeli są niższe i wynoszą około 27 000 euro. Linia T3 składa się natomiast z tysiąca egzemplarzy. Zegarki kupić można już od 27 000 euro. Noszone warianty są oczywiście droższe i kosztują około 36 000 euro. Jeszcze tańsze są nienoszone egzemplarze Audemars Piguet Royal Oak Offshore Arnold Schwarzenegger The Legacy . Aby stać się właścicielem jednego z tysiąca pięciuset zegarków należy wydać około 30 000 euro.
Ceny wariantów Bumblebee i Safari
Royal Oak Offshore Bumblebee i Safari należą do grona najpopularniejszych wariantów modelu Offshore. Mianem „Safari“ pracownicy Audemars Piguet określali pierwszy wyprodukowany w 1972 roku Royal Oak. Design współczesnego wariantu wyraźnie do niego nawiązuje. Aby stać się właścicielem nienoszonego egzemplarzu należy wydać około 17 000 euro. Noszone zegarki kosztują około 13 100 euro.
Model Royal Oak Offshore Bumblebee otrzymał swój przydomek dzięki czarno-żółtemu designowi. W połączeniu z masywną kopertą kolory te przywodzą na myśl trzmiela. Zakup noszonego chronografu będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 16 400 euro. Nienoszone zegarki są niewiele droższe i kosztują około 17 800 euro.
Diver czy Complication?
W ofercie Audemars Piguet znajduje się obecnie ponad siedemdziesiąt wariantów modelu Royal Oak Offshore. Fanów nurkowania z pewnością zainteresuje wydanie Royal Oak Offshore Diver. Ten wyposażony w naciąg automatyczny model dysponuje kopertą o średnicy 42 mm. Osadzona na kopercie luneta – zgodnie ze standardami dla zegarków nurkowych – obraca się w obie strony. Ruchomy bezel przydaje się do mierzenia czasu spędzonego pod wodą. Warianty Offshore Diver posiadają ponadto wewnętrzny pierścień ze skalą minutową. Można go obracać za pomocą dodatkowej koronki znajdującej się na wysokości godziny dziesiątej. Wydania Diver są dostępne również z funkcją stopera.
Szczególną atrakcję kolekcji Royal Oak Offshore stanowią warianty Grande Complication z licznymi wyrafinowanymi komplikacjami – kalendarzem wiecznym, repetycją minutową lub funkcją stopera. Stosowane w zegarkach Grande Complication kalibry 2885 posiadają automatyczny naciąg. Oznacza to, że nakręcają się samoczynnie dzięki ruchom ręki użytkownika. Rezerwa chodu tych kalibrów wynosi 45 godzin.
Modele zdobione diamentami powstają z myślą o kobietach. Kamienie szlachetne umieszczane są na lunecie, kopercie i cyferblacie. Średnica wariantów damskich wynosi zazwyczaj 37 mm. Producent oferuje je z werkami kwarcowymi lub kalibrami mechanicznymi z naciągiem automatycznym.
Modele wyposażone w funkcję chronografu
Większość zegarków z kolekcji Royal Oak Offshore to chronografy. Chronografami nazywa się w branży zegarkowej czasomierze z funkcją stopera. Na tarczach niemal wszystkich wariantów znajdują się małe cyferblaty dodatkowe. W męskich wariantach o średnicy 42 mm lub 44 mm licznik minutowy znajduje się obok dziewiątki, licznik godzinowy leży nad szóstką, a mała sekunda jest umieszczona pod dwunastką.
Od 2007 roku w chronografach Offshore są montowane kalibry 3126/3840. Stosowane wcześniej werki posiadały oznaczenie 2226/2840. Oba wymienione mechanizmy posiadają naciąg automatyczny, dzięki któremu zegarek nakręca się samoczynnie dzięki ruchom ręki użytkownika. Wahnik kalibru 3126 powstaje ze złota o próbie 22 karatów. Rezerwa chodu tego werku wynosi pięćdziesiąt godzin, a jego regulator pracuje z częstotliwością 21 600 drgań na godzinę (A/h). Cały mechanizm składa się z 365 części, z czego 59 elementów stanowią rubiny. Jako bazę do jego produkcji Audemars Piguet stosuje manufakturowy kaliber 3120 uzupełniony o moduł chronografu firmy Dubois Dépraz.
W modelach Royal Oak Offshore Diver Chronograph producent również korzysta z werków manufakturowych. Oznaczone numerem 3124/3841 kalibry dysponują automatycznym naciągiem oraz dwoma cyferblatami pomocniczymi – licznikiem minutowym przy godzinie dziewiątej oraz małą sekundą przy godzinie trzeciej. Dzięki rezygnacji z datownika i licznika godzinowego cyferblat modeli Royal Oak Offshore Diver Chronograph sprawia wrażenie uporządkowanego i przejrzystego. Co ciekawe, koperty diverów z serii Royal Oak powstają w licznych, czasami bardzo jaskrawych barwach. Warianty zielone, żółte i pomarańczowe z pewnością przypadną do gustu fanom designerskiej ekstrawagancji.
Offshore Tourbillon Chronograph – szczyt zegarmistrzowskiego kunsztu
Model Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph powstaje w zgodzie z tradycjami Haute Horlogerie. Oprócz funkcji stopera jego największą atrakcję techniczną stanowi segment tourbillonu. Ów wyrafinowany element napędu został skonstruowany w XIX wieku przez szwajcarskiego zegarmistrza Abrahama Louisa Bregueta. Jego zadaniem jest minimalizowanie błędów wywołanych przez ziemską grawitację. Zegarki z tourbillonem słyną z niezwykłej precyzji działania.
Koperty zegarków Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph są wodoodporne do głębokości około 100 metrów. Niektóre warianty to zegarki szkieletowe. Tarcze tych specjalnych wydań są częściowo niewypełnione, co umożliwia swobodną obserwację działania mechanizmu. Segment tourbillonu jest przymocowany do płyty kalibru przy pomocy masywnego mostka. Licznik minutowy znajduje się w miejscu godziny trzeciej. Stosowane w zegarkach Offshore Tourbillon Chronograph kalibry manufakturowe są oznaczone numerem 2933. Ich rezerwa chodu wynosi aż 237 godzin . Oznacza to, że o nakręcenie mechanizmu nie trzeba się martwić przez ponad tydzień. Dla porównania, rezerwa chodu zegarków z kolekcji Audemars Piguet Millenary wynosi tylko około 60 godzin.