Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe
“Fifty Fathoms Bathyscaphe - zegarek stworzony do odkrywania morskich głębin
Pierwsze egzemplarze Fifty Fathoms Bathyscaphe zeszły pod wodę pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Ten niezwykły zegarek nurkowy skonstruowany został przez markę Blancpain, która szczyci się długą tradycją i niezwykle wysoką jakością wykonania.
Jeszcze do lat 50. ubiegłego wieku głębiny morskie stanowiły nieodkrytą tajemnicę. Do momentu, gdy szwajcarski naukowiec Auguste Piccard postanowił zbadać je przy pomocy swojego batyskafu Trieste. Sama nazwa batyskaf wywodzi się od greckich słów "bathos" - głębina oraz "skaphos" - statek. Piccard - pionier ekspedycji głębinowych - zszedł w swojej łodzi na głębokość 3150 m p.p.m. Jednak skonstruowana przez niego maszyna zeszła jeszcze niżej. 23. stycznia 1960 roku batyskaf Trieste osiadł na dnie Głębi Challengera, czyli w najgłębiej położonym miejscu Rowu Mariańskiego. Ustanowił tym samym rekord zanurzenia, który wyniósł 10 916 m p.p.m. Zegarkiem nurkowym Fifty Fathoms Bathyscaphe marka Blancpain postanowiła oddać hołd Augustowi Piccardowi i jego niezwykłym osiągnięciom. Fifty Fathoms to bez wątpienia techniczny majstersztyk. Sama nazwa Fathoms wywodzi się natomiast od angielskiego słowa "Fathom", które jest oznaczeniem morskiej jednostki pomiaru (pol. sążeń).
Jehan-Jacques Blancpain założył swoją manufakturę w roku 1735 w miejscowości Villeret w kantonie Berno. Jego przedsiębiorstwo szczyci się niemalże 300-letnią tradycją i należy do grona najstarszych producentów zegarków na świecie. Zegarki Blancpain są arcydziełami sztuki zegarmistrzowskiej. Do największych sukcesów marki należy nie tylko stworzenie znanego modelu nurkowego, ale również zaprojektowanie w 1926 roku pierwszego na świecie naręcznego zegarka automatycznego. Szwajcarska marka słynie ponadto także z zegarków mechanicznych, które zaopatrzone są w liczne i często bardzo wyrafinowane komplikacje, jak kalendarz wieczny, tourbillon czy repetycja minutowa.
Fifty Fathoms Bathyscaphe - nowatorska technika i wysoka jakość wykonania
W zegarku Fifty Fathoms Bathyscaphe uwagę przyciąga przede wszystkim czarna ceramiczna koperta. Właściwości ceramiki uniemożliwiają zamontowanie w zegarku zakręcanego na śruby dekla, przez co w Bathyscaphe zamontowany został dekiel wciskany. Nie wpłynęło to jednak na jego wodoszczelność, która w modelu tym sięga aż 30 barów. Średnica koperty Bathyscaphe wynosi 43,6 mm, a wysokość 13,4 mm. Wykonana z ceramiki sprzączka paska idealne dopasowuje się do wyglądu koperty. Tak, jak w klasycznym Fifty Fathoms, pasek tego wyjątkowego modelu został uszyty z płótna żaglowego. Wewnętrzna strona paska pokryta została kauczukiem.
Niezwykle interesujące w modelu Bathyscaphe są indeksy i cyfry na lunecie. Wytwarza się je z materiału zwanego Liquidmetal, który jest amorficznym stopem metali. Twardość tego niezwykle wytrzymałego materiału w skali Vickersa wynosi 550 HV. Dla porównania: twardość stali szlachetnej to 220 HV. Bathyscaphe napędza kaliber automatyczny 1315, który skonstruowany został przez projektantów Blancpaina w 2007 roku. Mechanizm ten bazuje na zbudowanym w roku 2006 naciągu manualnym 13R0. Jego rezerwa chodu wynosi 120 godzin. Wysokość mechanizmu 1315 to jedyne 5,65 mm, zaś średnica 30,6 mm.
Różnorodność oferty Blancpain
Zegarki nurkowe Fifty Fathoms zagwarantowały manufakturze Blancpain światową sławę. Nie są one jednak jedynymi znanymi produktami tej marki. Podobną popularnością cieszą się m.in. seria Villeret, będąca ekskluzywnym klasykiem marki, linia Léman, łącząca w sobie tradycję i nowoczesność oraz kolekcja L-Evolution, charakteryzująca się wyraźnie awangardowym designem.
Warto wspomnieć także o kolekcji Le Brassus, którą producent wyposażył w spory zestaw ciekawych komplikacji. Kolekcja ta wyraźnie przypomina słynny model Blancpain o nazwie Grade Complication 1735, stanowiący majstersztyk szwajcarskiej sztuki zegarmistrzowskiej. Blancpain stworzył jedynie 30 egzemplarzy tego modelu. Wszystkie uchodzą do dzisiaj za najbardziej skomplikowane zegarki naręczne na świecie.