- 30
- 60
- 120
Cartier Tank – kultowy zegarek o czworokątnej kopercie
Model Tank jest jednym z popularniejszych zegarków naręcznych. Cartier oferuje go w wielu wariantach, zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. Jego ciekawy design inspirowany jest czołgami, które wykorzystywane były podczas I wojny światowej.
This page contains information about:
5 powodów, dla których warto kupić model Cartier Tank
- Czworokątne koperty i charakterystyczny design
- Popularny zegarek wieczorowy
- Z kalibrami mechanicznymi oraz werkami kwarcowymi
- Koperty ze stali szlachetnej, palladu oraz żółtego, różowego lub białego złota
- Szeroki wybór modeli vintage'owych
Zegarek o militarnych korzeniach
Na pierwszy rzut oka model Tank nie wygląda jak zegarek militarny. Pasuje bardziej do eleganckiego garnituru niż do munduru. W przeciwieństwie do wielu zegarków lotniczych, czy nurkowych przeznaczony jest jednak do użytku cywilnego.
Jego charakterystyczny kształt inspirowany jest wozami bojowymi wykorzystywanymi podczas I wojny światowej, w szczególności francuskim czołgiem Renault FT-17. Według innych źródeł Tank wzorowany jest na brytyjskiej maszynie Mark IV. Obie maszyny przykuwają uwagę ze względu na charakterystyczny układ gąsienicowy. To właśnie on posłużył za wzór dla stworzenia stosunkowo dużych, prostoliniowych uszu koperty.
Znakiem rozpoznawczym modeli Tank jest osadzany w koronce niebieski szafir. Pierwsze zegarki posiadały ponadto ukośne cyfry rzymskie oraz podziałkę minutową przypominającą tory kolejowe. Czasomierze wyposażano ponadto w jedynie dwie niebieskie wskazówki – ówczesne modele nie posiadały sekundników.
Od momentu jego zaprezentowania design modelu Tank był wielokrotnie modyfikowany. Łącznie powstało około 250 najróżniejszych wariantów tego zegarka. Cartier wymieniał między innymi materiał wykonania koperty, design cyferblatu, mechanizmy oraz paski. Charakter i podstawowe cechy zegarka pozostawały jednak nietknięte. Na rynku odnaleźć można obecnie modele ze stali i złota, napędzane zarówno przez mechanizmy kwarcowe, jak i kalibry manufakturowe. Jednak to niespotykana w tamtych czasach czworokątna koperta i proste linie sprawiły, że Tank osiągnął taki sukces.
Ile kosztują modele Tank?
Model | Cena | Naciąg/Mechanizm | Materiał wykonania koperty |
Tank MC | 50 000 euro | manualny | pallad |
Tank Anglaise | 40 000 euro | automatyczny | białe złoto |
Tank Louis Cartier | 9000 euro | kwarcowy | żółte złoto |
Tank Solo | 7000 euro | automatyczny | różowe złoto |
Tank Américaine | 3500 euro | kwarcowy | stal szlachetna |
Tank Française | 2500 euro | kwarcowy | bicolor (żółte złoto/stal szlachetna) |
Ceny poszczególnych modeli
Model Cartier Tank uważany jest za ikonę wśród zegarków luksusowych. Dobrany do odpowiedniego stroju i okazji doda Ci elegancji i stylu. Producent oferuje mnogość wariantów pochodzących z różnych dekad i w najróżniejszych cenach.
Za kwotę przekraczającą 2500 euro otrzymasz wariant nienoszony wyposażony w kaliber mechaniczny oraz stalową kopertę. Aby stać się właścicielem któregoś z najdroższych Tanków musisz przygotować się na wydanie minimum 50 000 euro. Koperty tych modeli wykonuje się z żółtego, białego lub różowego złota. Często ozdabia się je także diamentami. Najtańsze są warianty wyposażone w mechanizmy kwarcowe. Dobrze zachowany egzemplarz można kupić już od 1000 euro. Ceny większości utrzymują się jednak w granicach 2500 euro. Istnieje także spora grupa modeli Tank, za które trzeba zapłacić około 4000 euro.
Tank Solo i Tank Louis Cartier – zbliżone do oryginału
Cartier podzielił model Tank na różne kolekcje. Linią, która jest najbardziej zbliżona do pochodzącego z 1917 roku oryginalnego wariantu jest Tank Louis Cartier. Nie trudno zgadnąć, że jej nazwa nawiązuje do projektanta tego sławnego modelu. Jej zegarki oferowane są z kopertami z żółtego, białego lub czerwonego złota oraz skórzanymi paskami. Płacąc około 9000 euro staniesz się właścicielem wykonanego z białego złota modelu o wymiarach 33,7 mm x 25,5 mm. W jego wnętrzu umieszcza się mechanizm kwarcowy. Około 30 000 euro trzeba będzie natomiast zapłacić za złoty wariant Louis Cartier wyposażony w zdobioną diamentami lunetę i kaliber manufakturowy z naciągiem manualnym.
Osobom, które dopiero zaczynają przygodę z zegarkami luksusowymi polecamy modele z serii Tank Solo. Za egzemplarz nienoszony wyposażony w mechanizm kwarcowy trzeba zapłacić około 2000 euro. Warianty z mechanizmem automatycznym kosztują około 2600 euro. Modele z różowego złota są odrobinę droższe – w wersji z mechanizmem kwarcowym kosztują około 4000 euro. Za egzemplarze z kalibrem automatycznym trzeba natomiast zapłacić około 7000 euro. Są to także najdroższe zegarki z kolekcji Tank Solo.
Alternatywę dla modelu Tank stanowi zegarek Reverso marki Jaeger-LeCoultre. Co ciekawe, zdarzało się, że producent ten dostarczał firmie Cartier swoje mechanizmy. Tym samym w niektórych wariantach modelu Tank odnaleźć można te same kalibry co w zegarkach Jaeger-LeCoultre.
Tank Anglaise, Française i Américaine
Na uwagę zasługuje także seria Tank Anglaise. Rozpoznać ją można po koronce, którą "wtopiono" w kopertę. Producent oferuje tutaj szeroki wybór modeli, od wariantów stalowych za około 4000 euro, poprzez wersje dwukolorowe (bicolor) za około 6000 euro, aż po wysadzane diamentami złote zegarki, których ceny utrzymują się w granicach 40 000 euro.
Inną ciekawą kolekcją jest seria Tank Française, która dołączyła do oferty Cartier w 1996 roku. Rozpoznać ją można po wygiętych kopertach, które idealnie dopasowują się do kształtu nadgarstka. Za wersję stalową wyposażoną w mechanizm kwarcowy trzeba zapłacić około 1500 euro. Wariant dwukolorowy (żółte złoto i stal szlachetna) jest droższy i kosztuje około 2500 euro.
Równie charakterystyczne są modele Américaine, których koperty są węższe i bardziej wydłużone niż w przypadku klasycznych Tanków. Do ich produkcji wykorzystuje się głównie czerwone, żółte i białe złota, rzadziej stal szlachetną. Ich ceny zaczynają się od około 3500 euro. Za kwotę tę otrzymasz model wyposażony w mechanizm kwarcowy. Cartier oferuje ponadto zdobione diamentami złote warianty, za które trzeba zazwyczaj zapłacić około 40 000 euro. W ich wnętrzach umieszcza się jednak kalibry mechaniczny z naciągiem automatycznym.
Skierowany do mężczyzn Tank MC
Ciekawym elementem modeli Cartier Tank MC jest koperta, której kształt zbliżony jest do kwadratu. Zegarki są odrobinę większe niż w przypadku większości wariantów, co sprawia, że sklasyfikowane zostały przez Cartier jako modele męskie. Ich ceny zaczynają się od 5000 euro. Za kwotę tę kupisz nienoszony wariant stalowy wyposażony w małą sekundę. Odrobinę droższe są chronografy – w wersji podstawowej kosztują około 7000 euro. Jeżeli dodatkowo zdecydujesz się na kopertę z różowego złota, będziesz musiał przygotować około 18 000 euro. Fanom prawdziwego luksusu polecamy natomiast wyceniany na 50 000 euro szkieletowy wariant modelu MC z kopertą wykonaną z palladu. Zegarek posiada dekiel ze szkła szafirowego, przez który można obserwować pracę mechanizmu.
Historia kolekcji Tank
Już sama nazwa modelu Tank (pol. czołg) wskazuje na to, skąd producent zaczerpnął pomysł na swój czworokątny zegarek. Jeden z pierwszych wyprodukowanych egzemplarzy otrzymał w 1918 roku generał John Pershing (1860-1948), głównodowodzący Amerykańskich Sił Ekspedycyjnych. Jak podaje producent, Louis Cartier – potomek założyciela firmy – wręczył mu go osobiście. Cartier zaprojektował zegarek w 1917 roku po tym, jak zobaczył pierwsze czołgi. W latach 20. model przyczynił się do wzrostu popularności zegarków naręcznych, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że czasomierze kieszonkowe powoli zaczęły odchodzić w zapomnienie.
Biorąc pod uwagę długą historię marki, nie był to pierwszy raz, kiedy o Cartier zrobiło się głośno. Firma założona została w Paryżu w 1847 roku przez Louisa-Françoisa Cartiera. Początkowo zajmowała się głównie produkcją biżuterii, z której część trafiała w ręce najważniejszych europejskich arystokratów, w tym także cesarzowej francuskiej Eugenii. W latach 70. XIX wieku syn Cartiera poszerzył asortyment marki o zegarki. Jeden z modeli – zaprezentowany w 1904 roku Santos – zapisał się w historii zegarmistrzostwa jako jeden z pierwszych zegarków lotniczych. Ponadto jako jeden z pierwszych modeli naręcznych posiadał skórzany pasek.