- 30
- 60
- 120
Czasomierz nie z tej ziemi
Master Calendar to elegancki zegarek z datownikiem w formie wskazówki. Niektóre wersje tego modelu posiadają unikatowe tarcze produkowane z meteorytu.
This page contains information about:
Najważniejsze informacje o modelu Master Calendar
- Datownik ze wskazówką, wskaźniki tygodnia i miesiąca
- Limitowana seria modeli z tarczami z meteorytu
- Manufakturowy kaliber Jaeger-LeCoultre 866
- Koperty ze stali szlachetnej lub czerwonego złota
Master Calendar – zegarek wszechstronnie poinformowany
Kunsztownie zaprojektowany model Master Calendar od Jaeger-LeCoultre o mierzalnym czasie wie niemal wszystko. Poza aktualną godziną można za jego pomocą sprawdzić datę, dzień tygodnia, miesiąc oraz – w wybranych wariantach – aktualną fazę księżyca .
Szczególnie rzucający się w oczy element na tarczy modelu Jaeger-LeCoultre Master Calendar stanowi wskazówka datownika. Ze względu na rozmiar i centralną pozycję można ją pomylić z sekundnikiem. Jej czerwona końcówka w kształcie półksiężyca porusza się skokowo w rytmie 24-godzinnym, wskazując aktualną datę. Umieszczona na skraju cyferblatu skala obejmuje cyfry od 1 do 31.
Właściwa wskazówka sekundowa została przeniesiona na osobny cyferblat pomocniczy znajdujący się nad szóstką. We wnętrzu tej tarczy – nazywanej małą sekundą – jest ponadto umieszczony wskaźnik fazy księżyca. Nieliczne wydania są dostępne także bez „księżycowej” funkcji.
Jaki model Master Calendar wybrać?
Szukasz eleganckiego szwajcarskiego zegarka o wyjątkowym charakterze? Model Master Calendar to konserwatywny dress watch, który zaskakuje funkcjonalnością oraz użyciem niekonwencjonalnych materiałów. Wybrane droższe modele posiadają cyferblaty produkowane z bloku meteorytu. Ten rzadki kosmiczny materiał o specyficznej strukturze czyni z każdego egzemplarza unikat. Dostępność surowych bloków meteorytów jest bardzo utrudniona. Średnio na Ziemi notuje się pięć opadów meteorytów w ciągu roku.
Przegląd cen modeli Master Calendar
Model | Szacowana cena |
Nr ref. Q1552540 | 17 000 euro |
Nr ref. Q1552520 | 15 000 euro |
Nr ref. Q1558421 | 8000 euro |
Nr ref. Q1558420 | 6500 euro |
Ceny poszczególnych modeli
Modele z tarczami z meteorytu są oferowane przez Jaeger-LeCoultre także w wersji ze złotą kopertą. Ciemnoszary cyferblat z kosmicznego materiału posiada intrygującą, nieregularną strukturę. Opatrzone numerem referencyjnym Q1552540 wydania Master Calendar kosztują 17 000 euro i są najdroższymi wariantami całej serii.
Wykonane z czerwonego złota modele bez „kosmicznych” cyferblatów są nieco tańsze. Wariant Q1552520 z jasną srebrną tarczą kosztuje około 15 000 euro.
Miłośnicy zegarków ze stalowymi kopertami mogą wybrać wariant z numerem referencyjnym Q1558421. Jego cena wynosi 8000 euro. Stalowy model Q1558420 ze zwykłym srebrnym cyferblatem jest znów nieco tańszy – zakup nienoszonego egzemplarza wymaga inwestycji około 6500 euro. Średnica kopert modeli Master Calendar wynosi 39 mm. Optymalny rozmiar sprawia, że zegarek świetnie prezentuje się na większości męskich nadgarstków.
Manufakturowe kalibry i przezroczyste dna kopert
Oprócz srebrnych tarcz w zegarkach Master Calendar stosowane są także cyferblaty w kolorze czarnym. Wydania z tarczami z meteorytu można rozpoznać po nieregularnych wzorach nazywanych szrafami. Kosmiczny materiał jest pozyskiwany z bogatego w minerały meteorytu, który odnaleziono przed kilku laty w Szwecji. W ramach obróbki cienkie płytki kamienia poddaje się ostrożnemu szlifowaniu. Z jednego kawałka powstają dwa unikatowe cyferblaty. Szwajcarska manufaktura Jaeger-LeCoultre zaprezentowała nowe modele Master Calendar pod koniec 2014 roku w ramach kolekcji na rok 2015.
Pierwsze zegarki Master Calendar miały premierę dwa lata wcześniej – w 2013 roku. Ich pierwowzory, także z datownikiem w formie wskazówki, powstawały w manufakturze Jeager-LeCoultre już w połowie lat 40. ubiegłego wieku. Wysokość koperty w modelach Master Calendar wynosi 10,6 mm – zaskakująco niska wartość jak na automatyczny zegarek z komplikacjami. W ofercie szwajcarskiego producenta cieńsze są tylko modele Ultra Thin. Wysokość ich kopert to jedynie 7,4 mm. Wodoszczelność zegarków Master Calendar jest gwarantowana do głębokości 50 metrów lub ciśnienia 5 barów. Oznacza to, że można je bez obaw nosić podczas pływania.
Za napęd wskazówek modeli Master Calendar odpowiada kaliber Jaeger-LeCoultre 866 z naciągiem automatycznym. Ten produkowany samodzielnie przez szwajcarską manufakturę werk składa się 305 elementów. Łożyska są zaopatrzone w 32 kamienie, a balans pracuje z częstotliwością 28 800 drgań na godzinę. Pracę mechanizmu można obserwować przez przezroczysty dekiel koperty. Rezerwa chodu kalibru Jaeger-LeCoultre 866 wynosi 40 godzin.
Na cyferblacie poniżej dwunastki znajdują się dwa okienka. Lewe służy do wskazania dnia tygodnia, a prawe informuje o aktualnym miesiącu. Wskazówki posiadają smukły kształt podłużnego trójkąta. Formę tę określa się w branży mianem Dauphine. Była ona szczególnie popularna w latach 50. ubiegłego wieku.
Ciekawą alternatywę dla zegarków Master Calendar stanowią oznaczone numerem referencyjnym 50535 modele Cellini renomowanej szwajcarskiej marki Rolex. Za konkurencyjny czasomierz niemieckiej produkcji można uznać model Senator Zeigerdatum saksońskiego producenta Glashütte Original. Jego datownik w formie dodatkowej tarczy pomocniczej ze wskazówką jest umieszczony obok trójki.