- 30
- 60
- 120
Junghans – połączenie tradycji i nowoczesnej technologii
Junghans to tradycyjna, niemiecka marka łącząca w sobie klasyczne zegarmistrzostwo i najnowocześniejsze technologie. Pośród jej oferty odnaleźć można modele automatyczne w stylu Bauhaus, jak i sterowane radiowo precyzyjne zegarki kwarcowe.
This page contains information about:
- 5 powodów, dla których warto kupować zegarki Junghans
- Od kalibrów mechanicznych po sterowane radiowo modele solarne
- Ile kosztują zegarki Junghans?
- Max Bill – klasyk w stylu Bauhaus
- Kolekcje Form i Mesiter – od prostoty po sportowy design
- Pilot i Driver – precyzyjne zegarki mechaniczne w stylu retro
- Funk i Solar – niezwykle precyzyjne i super nowoczesne
- Historia marki Junghans
5 powodów, dla których warto kupować zegarki Junghans
- Wysokiej jakości zegarki mechaniczne, częściowo z certyfikatem chronometru
- Sterowane radiowo modele kwarcowe o niezwykłej precyzji
- Kolekcja Max Bill i jej ponadczasowy design w stylu Bauhaus
- Zegarki w stylu retro w kolekcji Meister Flieger i Meister Driver
- Wydania dla kobiet i mężczyzn
Od kalibrów mechanicznych po sterowane radiowo modele solarne
Junghans to jedna z popularniejszych niemieckich marek. Może się ona poszczycić długą tradycją, a dawniej posiadała nawet status największego producenta zegarków na świecie. Pochodząca z Schrambergu (Badenia-Wirtembergia) firma osiągnęła światową sławę przede wszystkim dzięki roli jaką odegrała w rozwoju zegarków radiowych i słonecznych . Do dziś te zaawansowane technologicznie modele posiadają ważne miejsce w ofercie Junghansa. Rozpoznać je można po dodanym do nazwy słowie "Mega".
Junghans oferuje również także całą gamę wysokiej jakości zegarków mechanicznych. Jednym z najbardziej znanych jest Max Bill. Jego nazwa pochodzi od imienia jego twórcy - projektanta Bauhausu Maxa Billa. Jego design wyróżniają tak charakterystyczne dla szkoły Bauhausu prostota i funkcjonalna elegancja. Inne popularne kolekcje to Form i Meister. Obie są równie minimalistyczne, posiadają jednak więcej sportowych akcentów.
Miłośnikom stylu retro spodobają się natomiast kolekcje Pilot i Driver. Pierwsza z nich inspirowana jest designem klasycznych chronografów lotniczych, ta druga nawiązuje z kolei do klasycznych samochodów wyścigowych.
Ile kosztują zegarki Junghans?
Model | Szacowana cena | Mechanizm | Właściwości |
Meister Pilot | 1890 euro | automatyczny | chronograf |
Meister Agenda | 1620 euro | automatyczny | wskaźnik rezerwy chodu, datownik, dzień tygodnia, numer tygodnia |
Meister Driver Handaufzug | 985 euro | naciąg manualny | mała sekunda |
Max Bill Automatic | 775 euro | automatyczny | datownik |
Max Bill MEGA | 660 euro | sterowanie radiowe | datownik |
Form C | 390 euro | kwarcowy | chronograf, datownik |
Max Bill – klasyk w stylu Bauhaus
Prostota, elegancja i doskonała czytelność - tak w skrócie określić można kolekcję Max Bill. Jej projekt wyszedł spod ręki grafika, rzeźbiarza, architekta i studenta szkoły Bauhausu Maxa Billa, któremu w 1956 roku zlecono stworzenie zegara kuchennego. Pierwszy zegarek naręczny pojawił się na rynku prawie pięć lat później i do dziś pozostał prawie niezmieniony . Wyróżniają go cienkie linie pełniące funkcję indeksów godzinowych i proste cyfry arabskie, które na pierwszy rzut oka wydają się być całkiem zwyczajne. Ale jeśli przyjrzeć się bliżej, widać jak szczegółowo zostały zaprojektowane. Na uwagę zasługuje przede wszystkim cyfra 4. Wersja z 38-milimetrową, stalową kopertą i pozbawionym cyfr cyferblatem robi wrażenie jeszcze bardziej powściągliwej. Zakup modelu Max Bill wyposażonego w kaliber automatyczny będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 700–790 euro. Za wariant kwarcowy zapłacisz natomiast około 300 euro mniej.
Pośród linii Max Bill MEGA można ponadto znaleźć modele wyposażone we własną technologią radiową marki Junghans. Pod względem wyglądu zegarki niewiele różnią się od wariantów mechanicznych. Rozpoznać je można po umieszczonym na tarczy napisie MEGA. W ich wnętrzu zamontowano jednak sterowany radiowo, wysoce precyzyjny i wieloczęstotliwościowy mechanizm. Dzięki niemu zegarek zawsze wyświetla dokładny czas, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujesz. Ten ultranowoczesny czasomierz oferowany jest za około 660 euro.
Max Bill dostępny jest również w wersji z chronografem, którą Junghans nazywa mianem Chronoscope. Jego 40-milimetrowa koperta jest większa od tej wykorzystywanej w wariantach trzywskazówkowych. Umieszcza się w niej kaliber automatyczny J880.2, który bazuje na znanym werku ETA Valjoux 7750. Posiada on licznik 30-minutowy (poniżej 12) i licznik 12-godzinny (powyżej 6). Na wysokości godziny 3 znajduje się natomiast datownik. Zakup tego pięknego zegarka będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 1290–1390 euro.
Kolekcje Form i Mesiter – od prostoty po sportowy design
Kolekcja Form składa się z czterech podstawowych wariantów: automatycznego modelu trzywskazówkowego Form A, wyposażonego w mechanizm kwarcowy chronografu Form C oraz dwóch modeli kwarcowych Form Quartz i Form Damen. Czasomierze są co prawda inspirowane są wzornictwem Bauhausu, dzięki perforowanej skali minutowej robią jednak odrobinę bardziej sportowe wrażenie. Najmniej zapłacisz za modele kwarcowe. Zarówno Form, Quarz, jak i Form Damen oferowane są za około 350 euro. Zegarki z linii Form C są tylko nieznacznie droższe i kosztują od 370 do 400 euro. Aby stać się właścicielem modelu Form A będziesz musiał sięgnąć głębiej do kieszeni. Zakup tego automatycznego czasomierza będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 690–800 euro.
Na uwagę zasługuje również kolekcja Meister, która może się poszczycić bardzo długą historią. Pierwsze nazwane w ten sposób zegarki pojawiły się w ofercie Junghansa już w latach 30. XX wieku. Rozpoznać je można było po wysokiej jakości mechanizmach. Obecna seria stanowi hołd dla tych modeli. Większość czasomierzy napędzanych jest za pomocą werków mechanicznych bazujących na kalibrach ETA, ETA-Valjoux czy Soprod. Można w nich odnaleźć takie komplikacje jak fazy księżyca, chronograf, wskaźnik Day-Date czy wskaźnik rezerwy chodu. Producent oferuje też szczególnie precyzyjne zegarki, których montuje się mechanizmy wyróżnione certyfikatem chronometru . Ceny modeli z linii Meister wahają się od około 1000 euro za proste warianty trzywskazówkowe, do prawie 1350 euro za chronometry i 1900 euro za wydanie specjalne Meister Chronoscope Terrassenbau.
Jednym z ciekawszych czasomierzy w kolekcji Meister jest supernowoczesny Meister MEGA. Napędza go sterowany radiowo mechanizm J101.65, który jest w stanie odbierać sygnały czasowe z aż pięciu różnych nadajników na całym świecie. W momencie, gdy zegarek odbierze sygnał referencyjny, jego maksymalne odchylenie dokładności chodu spada do jedynie 0,02 sekundy . Nawet jeśli odbiór miałby być zakłócony, roczny błąd pomiarowy modelu Meister MEGA nie przekroczy nigdy 8 sekund. Aby stać się właścicielem tego niezwykle precyzyjnego czasomierza trzeba będzie zainwestować od 750 do 975 euro.
Pilot i Driver – precyzyjne zegarki mechaniczne w stylu retro
W przypadku kolekcji Meister Pilot i Meister Driver konstruktorzy wzięli sobie pojęcie "retro" bardzo do serca. Oferowany za około 1900 euro Meister Pilot to automatyczny chronograf lotniczy. Przypomina on zegarki, które stworzono w 1955 roku na potrzeby nowo utworzonych niemieckich sił zbrojnych. Podobnie jak wtedy, design czasomierzy inspirowany jest instrumentami wykorzystywanymi w kokpicie samolotu. Dzięki przejrzystemu układowi oraz świecącym w ciemności cyfrom i wskazówkom ich cyferblaty są niezwykle czytelne. Całości dopełnia poręczna obrotowa luneta z charakterystycznymi dwunastoma "ząbkami", która nawiązuje do pochodzącego z lat 50-tych oryginału.
Inspiracją dla powstania kolekcji Meister Driver były natomiast prędkościomierze i obrotomierze zabytkowych samochodów. Podobieństw można się doszukiwać między innymi w układzie cyferblatu, a także w kolorach skórzanych pasków, które tak jak wnętrza historycznych speedsterów są beżowe, jasnobrązowe, szare lub turkusowe. Zegarki napędzane są wyłącznie przez kalibry mechaniczne. Użytkownik może przy tym wybrać pomiędzy naciągiem automatycznym a manualnym, chronografem i wskaźnikiem Day-Date. W zależności od modelu i wyposażenia za Meister Driver zapłacisz od 820 do 1500 euro.
Funk i Solar – niezwykle precyzyjne i super nowoczesne
Jeśli szukasz nowoczesnego zegarka, kolekcja Funk & Solar będzie dla Ciebie idealna. Znajdziesz w niej modele łączące w sobie sportowy design, nowatorskie technologie radiowe i słoneczne oraz najnowsze materiały, takie jak ceramika. Charakterystyczną cechą wszystkich zegarków z tej serii jest cyfrowy datownik. Wskazanie czasu odbywa się natomiast w konwencjonalny, analogowy sposób.
Najbardziej sportowym modelem w serii jest prawie 42-milimetrowy SpektrumMega Solar . Ten wykonany ze stali szlachetnej i ceramiki czasomierz kosztuje około 820 euro. Wyposażono go w sterowany radiowo mechanizm słoneczny najnowszej generacji, które bez stałego dostępu światła jest w stanie chodzić przez aż 21 miesięcy. Ten sam werk wykorzystano również w modelach Milano Mega Solar i Force Mega Solar. Podczas gdy koperta Milano jest stalowa, kopertę i bransoletę Force wykonano w całości z czarnej ceramiki. Odbiło się to na cenach obu zegarków. Zakup modelu Milano będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 280–460 euro. Za Force Mega Solar zapłacisz natomiast niewiele poniżej 1100 euro.
Na uwagę zasługują także pochodzące z 1972 roku wydania Chronoskop Solar i Quartz. Ich design inspirowany jest stoperami, które wykorzystywane były podczas odbywających się w tym czasie w Monachium Igrzysk Olimpijskich , gdzie Junghans pełnił funkcję oficjalnego chronometrażysty. Oba zegarki są w stanie zatrzymać czas z dokładnością do piątej części sekundy i posiadają jednostronnie obrotową lunetę. Wersja solarna (około 580 euro) wyposażona została ponadto w funkcję alarmu, w której zrezygnowano w modelu kwarcowym (około 450 euro), zastępując ją wskazaniem czasu w skali 24-godzinnej.
Historia marki Junghans
Historia marki ma swoje początki w 1861 roku, kiedy to Erhard i Xaver Junghans założyli firmę Gebrüder Junghans (pol. bracia Junghans) w miejscowości Schramberg. W pierwszych latach zajmowała się głownie produkcją części zegarkowych dla manufaktur osiadłych w Schwarzwaldzie. Dopiero od 1866 roku zajęła się tworzeniem własnych mechanizmów. Pierwsze duży sukces firma odniosła za sprawą budzików, które w 1870 roku dołączyły do jej oferty. Trudności pojawiły się jednak w przypadku produkcji modeli kieszonkowych. Dopiero po połączeniu z firmą Thomas Haller AG w 1890 roku sytuacja znacznie się poprawiła.
Od tego czasu Junghans rozwinął skrzydła i w 1903 roku urósł do miana największego producenta zegarków na świecie. W tym czasie firma zatrudniała ponad trzy tysiące osób, które produkowały ponad trzy miliony modeli rocznie. W 1928 roku do oferty marki dołączyły zegarki naręczne. Początkowo montowano w nich mechanizmy z Ruhli (Turyngia), a od 1930 roku kalibry manufakturowe.
W czasie II wojny światowej Junghans produkował głównie uzbrojenie, takie jak zapalniki i instrumenty pokładowe dla samolotów. Po wojnie firma wróciła jednak do branży zegarmistrzowskiej. Tak się rozwinęła, że już w połowie lat 50-tych XX wieku była trzecim co do wielkości producentem chronometrów na świecie, zaraz po Rolexie i Omedze. Podczas wrogiego przejęcia w 1956 r. Junghans został wchłonięty przez firmę Diehl z Norymbergi, nie zaszkodziło to jednak sukcesowi jego zegarków. Wręcz przeciwnie: dzięki serii Max Bill i pierwszemu automatycznemu kalibrowi chronometru J83 Junghans wyraźnie zaznaczył swoją obecność w branży.
Od początku lat 60-tych XX wieku Junghans zaczął się coraz bardziej interesować zegarkami kwarcowymi, dzięki czemu już w 1967 roku był w stanie zaprezentować napędzany w ten sposób zegar stołowy Astro-Chron. Trzy lata później pojawił się Astro-Quarz – pierwszy niemiecki zegarek naręczny z napędem kwarcowym. Od tego czasu Junghans wielokrotnie zaskakiwał branżę swoimi osiągnięciami. Stworzył między innymi model MEGA 1 – pierwszy na świecie czasomierz sterowany radiowo oraz Mega Ceramic Solar – pierwszy zegarek naręczny łączący w sobie technologię solarną i radiową.
Po sprzedaży działu zegarków firmie Egana Goldpfeil Holding w 2000 roku i grożącej jej upadłości osiem lat później, w 2009 roku fabryka Junghans GmbH & Co. KG przeszła w ręce pochodzącej ze Schrambergu rodziny Steim.