Znaleźliśmy 8 wyników dla „

NOMOS Minimatik


8 ofert wraz z promowanymi
Sortuj według
NOMOS Minimatik
1204
11 492 
+ koszty wysyłki
Sprzedawca prywatny
NOMOS Minimatik
Midnight Blue 36mm Steel Case Blue Dial Leather Bracelet 1205 NEW - Warranty: 2024
13 216 
+ 1105 zł za wysyłkę
NOMOS Minimatik
Glashütte Minimatik Champagner Saphirglasboden neu
11 315 
+ 840 zł za wysyłkę
NOMOS Minimatik
1205
11 620 
+ 376 zł za wysyłkę
NOMOS Minimatik
1205
11 753 
+ 442 zł za wysyłkę
NOMOS Minimatik
CHAMPAGNER 35 - Ref. 1204
12 372 
+ 438 zł za wysyłkę
NOMOS Minimatik
1204
11 753 
+ 442 zł za wysyłkę
NOMOS Minimatik
1203
11 050 
+ 840 zł za wysyłkę

Nomos Minimatik - cienki jak kartka papieru

Ultracienki zegarek Minimatik zawdzięcza swój niewielki rozmiar kalibrowi DUW 3001. Mechanizm ten jest samodzielnym projektem Nomosa, na którego realizację przeznaczono aż 3 lata.

Nazwa modelu Nomos Minimatik powstała z połączenia dwóch niemieckich słów "mini" oraz "automatik". Nawiązuje ona przede wszystkim do niewielkich wymiarów tego zegarka: wysokość jego koperty to zaledwie 8,86 mm. Model ten wyposażony jest w mechanizm DUW 3001, który również wyróżnia się swoim rozmiarem: jego wysokość wynosi jedynie 3,2 mm, a średnica 28,8 mm. Skrót DUW pochodzi od niemieckiego zwrotu Deutsche Uhrenwerke, czyli "niemieckie mechanizmy zegarkowe". Oznaczenie to otrzymują jedynie te kalibry, które w całości produkowane są we własnych pracowniach Nomosa. Skonstruowanie mechanizmu DUW 3001 pochłonęło około 1,5 miliona minut, czyli aż 3 lata. W jego wnętrzu znajduje się tzw. Swing-System, przy tworzeniu którego pomagali konstruktorzy z Uniwersytetu Drezdeńskiego. Ten unikatowy podzespół składa się z kotwicy, koła wychwytowego, balansu oraz spirali balansu.

W kwestii wyglądu zewnętrznego Minimatik pozostaje wierny subtelnemu stylowi Nomosa. Tak, jak w przypadku modelu Tangente, także tutaj wzorowano się na prostocie stylu Bauhaus. Dzięki opływowym kształtom oraz zastosowaniu lekko wypukłego szkła szafirowego zegarek ten sprawia także wrażenie nieco bardziej kobiecego. Koperta o średnicy 35,5 mm będzie na pewno świetnie prezentować się na bardziej filigranowych nadgarstkach. Minimatik przyciąga ponadto uwagę swoim białym posrebrzanym cyferblatem, na którego tle wyraźnie odznaczają się trzy bordowe wskazówki. Jedną z nich jest bardzo typowa dla zegarków Nomosa mała sekunda, którą umieszczono ponad godziną szóstą. Za projekt tarczy Minimatika odpowiedzialna jest pracownia Berlinerblau, będąca spółką-córką Nomosa.


Nomos Minimatik - mały zegarek o wielkim wnętrzu

Na cyferblacie Minimatika uwagę przyciągają przede wszystkim złote indeksy godzinowe. Na pierwszy rzut oka sprawiają one wrażenie wypukłych, jednak gdy przyjrzeć się im z bliska, okazuje się, że tak naprawdę są one wklęsłe. Indeksy minutowe w kolorze perłowo-niebieskim nadają całości świeżego wyglądu. Umieszczone u góry cyferblatu słowo "neomatik" zdradza, że jest to zegarek automatyczny. Swój interesujący, lekko stożkowaty kształt koperta Minimatika zawdzięcza projektantom ze studia szwajcarskiego designera Hannesa Wettsteina. Modele Zürich oraz Lambda również zaprojektowane zostały w tym miejscu. Minimatik ozdabia czarny, ręcznie szyty pasek, który wykonany został z niezwykle odpornej na zabrudzenia i wilgoć skóry Cordovan. W wersji z cyferblatem w kolorze szampańskim stosuje się natomiast pasek z garbowanej metodami roślinnymi skóry bydlęcej.

Wersję Minimatik Champagner charakteryzują ponadto odporne na korozję i ścieranie rodowane wskazówki. Mała sekunda pokryta została z kolei farbą w jaskrawym pomarańczowym kolorze. Zarówno wskazówka ta, jak i pomarańczowe indeksy minutowe, wyraźnie wyróżniają się na tle szampańsko-złotego cyferblatu. Również ta wersja modelu Minimatik wyposażona została w kaliber DUW 3001. Mechanizm ten dysponuje rezerwą chodu sięgającą 42 godzin oraz składa się z 157 części, spośród których aż 27 to tzw. kamienie łożyskowe. Skonstruowanie tak cienkiego mechanizmu wymagało od konstruktorów nie lada umiejętności. Odległość między poszczególnymi częściami a płytą nośną oraz tzw. płytą ¾ wynosi jedynie 1 mm. Klocek, na którym opiera się zazwyczaj balans, został w tym kalibrze zastąpiony mostkiem. Dzięki temu wahnik zyskał odpowiednią ilość miejsca, aby móc się swobodnie poruszać i naciągać sprężynę. Minimatik został ponadto zaopatrzony w bardzo typowe dla Nomosa elementy jak barwione na niebiesko śruby, system absorpcji wstrząsów Incabloc oraz szlif paskowy.


Minimatik - pierwszy z wielu

Stworzenie kalibru DUW 3001 wymagało niesamowitej precyzji, zarówno w odniesieniu do całego mechanizmu, jak i na poziomie konstrukcji pojedynczych części. Efektem tego procesu było stworzenie mechanizmu o niezwykłej dokładności, która porównywalna jest z dokładnością chronometrów. Nomos postanowił zastosować DUW 3001 także w innych modelach. W ten sposób powstała wersja modelu Tangente z mechanizmem automatycznym - Tangente Neomatik. Wysokość tego zegarka wynosi 6,9 mm, co oznacza, że jest on jedynie o 0,3 mm większy niż Tangente z naciągiem manualnym. Również inne modele, takie jak Metro, Ludwig czy Orion, wzbogacone zostały o wersje z tym nowym kalibrem. Można je rozpoznać po dodatkowym członie "Neomatik" w nazwie. Dzięki temu, że kaliber DUW 3001 produkowany jest seryjnie, ceny zegarków Nomosa pozostają bardzo stabilne.

Od momentu utworzenia manufaktury w 1990 roku zegarki Nomosa wielokrotnie zwracały uwagę branży. Biorąc pod uwagę częstotliwość, z jaką modele tej firmy otrzymują przyznawaną przez czytelników magazynu Uhren-Magazin statuetkę Złotego Balansu (niem. Goldene Unruh), można odnieść wrażenie, została ona stworzona specjalnie z myślą o zegarkach Nomosa. Inną wielokrotnie przyznawaną modelom Ludwig i Zürich nagrodą jest austriacki Chrono Award. Zegarki Metro, Orion oraz Lambda były z kolei laureatami przyznawanego od 1954 roku wyróżnienia Red Dot Design Award. Mając na względzie dorobek firmy, nietrudno dostrzec, jak ciężko Nomos pracuje na swój sukces.


Masz pytania?

Nasi pracownicy chętnie Ci pomogą.