- 30
- 60
- 120
Nagrodzony przez NASA model Omega Snoopy
Omega Speedmaster Professional to słynny zegarek amerykańskich astronautów. Po szczęśliwym finale lotu Apollo 13 NASA uhonorowała go nagrodą Silver Snoopy Award. Na pamiątkę tego wydarzenia powstały aż dwie edycje specjalne tego czasomierza.
5 faktów dotyczących Omega Speedmaster Professional Snoopy
- Dwie limitowane edycje powstałe z okazji przyznania Silver Snoopy Award
- Rozpoznawalny design słynnego modelu „Moonwatch“
- Wizerunek Snoopy'ego na cyferblacie i deklu koperty
- Wersja z 2015 roku: biały cyferblat, Snoopy wygrawerowany z tyłu, na srebrnym medalionie
- Wersja z 2003 roku: czarny cyferblat, kolorowe wizerunki Snoopy'ego na deklu i tarczy małej sekundy
Na ratunek amerykańskim astronautom
Model Speedmaster Professional potrzebował tylko czternastu sekund, aby zapewnić sobie szczególne miejsce w annałach światowej astronautyki. Tyle bowiem trwał jeden z kluczowych manewrów lądownika Apollo 13 podczas awaryjnego powrotu na Ziemię. Do wykonania pomiaru trzej uczestnicy misji wykorzystali właśnie zegarek Speedmaster Professional , będący w tamtym czasie oficjalnym czasomierzem NASA. Dzięki jego niezwykłej precyzji Apollo 13 uniknął wypadnięcia z właściwej trajektorii oraz zaginięcia w kosmosie.
Dramatyczna misja zakończyła się bezpiecznym wodowaniem na Pacyfiku 17 kwietnia 1970 roku. Wkrótce po tych wydarzeniach Amerykańska Agencja Kosmiczna wyróżniła model Speedmaster Professional, a tym samym szwajcarską markę Omega swoim najwyższym honorowym odznaczeniem, jakim jest nagroda Silver Snoopy Award. Otrzymują ją osoby lub organizacje, które mogą pochwalić się szczególnymi zasługami na rzecz rozwoju i bezpieczeństwa lotów kosmicznych. Nagroda Silver Snoopy Award ma formę srebrnej przypinki i przedstawia psa Snoopy'ego będącego główną postacią słynnego komiksu "Fistaszki". Wizerunek czworonoga w skafandrze naszkicował osobiście autor i scenarzysta "Fistaszków", Charles M. Schulz.
Omega zaprezentowała dotychczas dwie edycje specjalne zegarka Speedmaster Professional z motywem Snoopy'ego. Obie inspirowane są dramatycznymi wydarzeniami z kwietnia 1970 roku.
Ceny modeli Omega Speedmaster Snoopy Award
Model (nr ref.) | Rok produkcji | Szacowana cena | Limitowana edycja | Właściwości |
Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award (nr ref. 311.32.42.30.04.003) | 2015 | 20 000 euro | 1970 egzemplarzy | biały cyferblat ozdobiony wizerunkiem śpiącego Snoopy'ego, kopia Snoopy Silver Award na deklu |
Speedmaster Professional Snoopy Award (nr ref. 3578.51) | 2003 | 11 000 euro | 5441 egzemplarzy | czarny cyferblat z wizerunkiem Snoopy'ego w skafandrze astronauty, kopia Snoopy Silver Award na deklu |
Ceny modelu Omega Silver Snoopy Award 2015
Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim druga z edycji specjalnych modelu Snoopy. Przedstawiono ją podczas targów zegarkowych Baselworld w 2015 roku, a więc dokładnie 45 lat po dramatycznych wydarzeniach w trakcie lotu Apollo 13 w kwietniu 1970 roku. Tym, co najbardziej odróżnia ją od standardowych wariantów Speedmastera, jest biały cyferblat.
Na tarczy małej sekundy, znajdującej się w pobliżu indeksu godziny dziewiątej, można poza tym dostrzec sylwetkę drzemiącego Snoopy'ego. Co ciekawe, producent pokrył go cienką warstwą farby fluorescencyjnej, dbając o to, żeby główny bohater "Fistaszków" mógł cieszyć oko użytkownika także w ciemności. Najciekawszym detalem modelu Speedmaster Professional Silver Snoopy Award z 2015 roku jest bez wątpienia grawerowany srebrny medalion na odwrocie koperty. Stanowi on replikę odznaczenia przyznawanego przez NASA. Przedstawia on odzianego w skafander Snoopy'ego lewitującego na tle z granatowej emalii imitującej ciemność przestrzeni kosmicznej. Liczba egzemplarzy tego wydania Speedmastera (nr ref. 311.32.42.30.04.003) limitowana jest do 1970 sztuk.
W przypadku białej edycji Omega Snoopy obserwować można również znaczny wzrost wartości. Nowe modele w wariancie z 2015 roku tuż po premierze kosztowały około 5900 euro. Rok później ceny nienoszonych egzemplarzy na rynku kolekcjonerskim znacznie wzrosły, wynosząc często ponad 10 000 euro. Obecnie kosztują około 20 000 euro.
Do niekonwencjonalnych elementów dekoracyjnych modelu Speedmaster Professional Apollo 13 Silver Snoopy Award zalicza się również rząd czternastu prostokątów znajdujących się na brzegu cyferblatu między godziną dwunastą a drugą. Detal ten stanowi oczywiste odniesienie do kluczowego momentu lotu Apollo 13. Poniżej smukłego pasma prostokątów projektanci Omegi umieścili napis „What could you do in 14 seconds?“, co oznacza „Co jesteś w stanie zrobić w 14 sekund?“. Powyżej osi wskazówek znajduje się z kolei przebojowe hasło „Failure is not an option“, które można przełożyć jako „porażka nie wchodzi w grę“. Zwrot ten przypisuje się ówczesnemu szefowi NASA, Gene'owi Kranzowi.
Ile kosztuje Omega Snoopy Award z 2013 roku?
Omega zaprezentowała swój pierwszy zegarek z motywem Snoopy'ego 12 lat przed pojawieniem się edycji specjalnej Silver Snoopy Award. W odróżnieniu od niego model z 2003 roku posiada ciemny cyferblat, czym jeszcze bardziej upodabnia się do klasycznych Moonwatchy. Wyróżnia go ponadto tarcza małej sekundy, na której umieszczono podobiznę Snoopy'ego w skafandrze astronauty. Element ten utrzymany jest w niebiesko-biało-czerwonych odcieniach. Ten sam motyw w nieco większej wersji odnaleźć można również na deklu zegarka. Dzięki temu kolorowemu designowi Speedmaster "Snoopy" z 2003 roku stanowi prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów. Bardzo dobrze zachowane modele można dziś kupić za około 11 000 euro. To wcale nie tak mało, biorąc pod uwagę, że seria powstała w ilości aż 5441 egzemplarzy.
Koperta o średnicy 42 mm i precyzyjny mechanizm
Oba firmowane wizerunkiem Snoopy'ego warianty Speedmastera posiadają kopertę ze stali szlachetnej. Jej średnica wynosi 42 mm. Za precyzyjny ruch wskazówek w obu wydaniach odpowiada sprawdzony kaliber 1861 z naciągiem manualnym. Omega stosuje go w niezmienionej formie już od kilku dekad. Werk ten bazuje na dawnych mechanizmach firmy Lemania i może poszczycić się rezerwą chodu sięgającą 48 godzin. Omawiając standardowe wydanie modelu Speedmaster Professional warto wspomnieć, że był to pierwszy zegarek, który znalazł się na Księżycu. Po wielu przeprowadzonych przez NASA testach został on oficjalnie dołączony do ekwipunku Neila Armstronga i Buzza Aldrina, którzy 21 lipca 1969 roku po raz pierwszy w historii wylądowali na powierzchni Księżyca.
Klasyczne wydania Speedmaster Professional posiadały szkiełka akrylowe, nazywane przez producenta hesalitowymi. Większość dzisiejszych wariantów – w tym także oba modele ze Snoopy'm – dysponuje bardziej trwałymi na zarysowania szkiełkami szafirowymi.Co ciekawe, według pierwotnego zamysłu zegarki Speedmaster miały służyć jako precyzyjne czasomierze dla fanów oraz uczestników wyścigów samochodowych. W tym względzie za ich wielkiego konkurenta można uważać słynny model Daytona firmy Rolex.