- 30
- 60
- 120
Panerai – kultowe włoskie zegarki
Panerai łączy w sobie włoski design i szwajcarską sztukę zegarmistrzowską. Modele rozpoznać można po poduszkowatych kopertach i masywnych osłonach koronki. Skomplikowane kalibry manufakturowe stanowią natomiast dowód Wysokiego Zegarmistrzostwa.
5 powodów, dla których warto kupować zegarki Panerai
- Charakterystyczne koperty w kształcie zaokrąglonego prostokąta
- Nietypowa osłona koronki w modelu Luminor
- Kalibry manufakturowe oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne
- Rezerwa chodu do sięgająca 10 dni (240 godzin)
- Pierwotne modele powstawały na potrzeby elitarnych włoskich płetwonurków bojowych
Od zegarków militarnych po modele luksusowe
Historia włoskiej marki Officine Panerai sięga 1860 roku. Aż do roku 1993 roku jej zegarki nie były jednak ogólnodostępne. Pochodząca z Florencji manufaktura współpracowała z włoską marynarką wojenną, przez co jej produkty i technologia uważane były za ściśle tajne.
Zegarki Panerai należą obecnie do grona najpopularniejszych czasomierzy na świecie. Rozpoznać je można po raczej męskim designie oraz dużych, 47-milimetrowych kopertach w kształcie poduszek. Ich cyferblaty są minimalistyczne i przejrzyste, a dzięki świecącym w ciemności wskazówkom i indeksom są równie czytelne w dzień jak i w nocy.
Design kolekcji Radiomir oraz Luminor nawiązuje do historycznych modeli z lat 30., 40. i 50. XX wieku. Modele nurkowe z linii Submersible łączą w sobie elementy vintage'owe i nowoczesne, czym zainteresują odrobinę młodszą publiczność.
Od 2005 roku zegarki Panerai wyposażane są w kalibry manufakturowe, których produkcja odbywa się we własnych zakładach Panerai w Neuchâtel. Można pośród nich odnaleźć wysoce precyzyjne mechanizmy z drugą strefą czasową, funkcją rattrapante, tourbillonem czy repetycją minutową. Wiele z nich może się ponadto poszczycić aż 10-dniową rezerwą chodu. W starszych zegarkach montowano natomiast werki takich producentów jak ETA.
Ile kosztują zegarki Panerai?
Model | Szacowana cena | Właściwości |
Radiomir 1940 Minute Repeater Carillon Tourbillon GMT, nr ref. PAM00600 | 395 000 euro | repetycja minutowa, tourbillon, GMT, 4-dniowa rezerwa chodu |
Lo Scienziato – Luminor 1950 Tourbillon GMT, nr ref. PAM00578 | 100 000 euro | tourbillon, GMT, wskaźnik rezerwy chodu, 6-dniowa rezerwa chodu |
Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Bronzo, nr ref. PAM00382 | 29 000 euro | koperta z brązu, obrotowa luneta, mała sekunda, datownik, 3-dniowa rezerwa chodu |
Radiomir 3 Days Automatic Oro Rosso, nr ref. PAM00573 | 16 500 euro | koperta z czerwonego złota, mała sekunda, 3-dniowa rezerwa chodu |
Luminor Submersible 1950 Carbotech 3 Days Automatic, nr ref. PAM00616 | 12 500 euro | koperta z włókna węglowego, mała sekunda, obrotowa luneta, datownik, 3-dniowa rezerwa chodu |
Luminor 1950 Regatta 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanio, nr ref. PAM00526 | 12 500 euro | chronograf flyback, timer regatowy, 3-dniowa rezerwa chodu |
Luminor 1950 3 Days Acciaio, nr ref. PAM00372 | 6400 euro | godziny, minuty, 3-dniowa rezerwa chodu |
Luminor Submersible Automatic, nr ref. PAM00024 | 5500 euro | kaliber automatyczny, mała sekunda, datownik, obrotowa luneta |
Luminor Marina Logo Acciaio, nr ref. PAM01005 | 3900 euro | mała sekunda, 56-godzinna rezerwa chodu |
Radiomir Black Seal Logo Acciaio, nr ref. PAM00380 | 3500 euro | mała sekunda, 56-godzinna rezerwa chodu |
Radiomir Base Logo, nr ref. PAM00753 | 3200 euro | godziny, minuty, 72-godzinna rezerwa chodu |
Ceny poszczególnych modeli z kolekcji Radiomir
Radiomir jest najstarszym zegarkiem w ofercie Panerai. Stworzono go w roku 1936 na potrzeby włoskiej marynarki wojennej. Jego nazwa pochodzi od farby fluorescencyjnej na bazie radu, którą Panerai opatentowała w 1916 roku.
Od momentu ich zaprezentowania, design modeli Radiomir w zasadzie się nie zmienił. Producent wyposaża je w poduszkowate koperty, uporządkowane cyferblaty z dwoma wskazówkami, a także świecące w ciemności indeksy i cyfry 3, 6, 9 i 12. Koperty mają średnice od 42 mm do 49 mm i wykonywane są głównie ze stali szlachetnej. Pośród oferty można jednak odnaleźć wydania z różowego złota, na przykład wariant Radiomir 1940 3 Days Oro Rosso z cyferblatem typu California. Zegarek rozpoznać można po charakterystycznym podziale tarczy. Na górnej połowie umieszczono cyfry rzymskie, na dolnej cyfry arabskie. Panerai oferuje ponadto wersje z małą sekundą, wskaźnikiem rezerwy chodu lub funkcją GMT.
Najlepszym modelem kolekcji jest Radiomir Minute Repeater Tourbillon GMT. Ten 49-milimetrowy, różowozłoty zegarek produkowany jest wyłącznie na zamówienie. Druga strefa czasowa obsługiwana jest w nim przez centralną wskazówkę, a na życzenie klienta może zostać dodatkowo wygrana przy pomocy sygnału dźwiękowego. Całości dopełnia szkieletowany mechanizm P.2500/MR. Użytkownik może podziwiać jego pracę dzięki umieszczonemu po obu stronach zegarka szkiełku szafirowemu. Aby stać się właścicielem tego wyrafinowanego modelu, będziesz musiał zainwestować około 395 000 euro.
Zakup jednego z podstawowych modeli, w tym Radomira Base Logo czy Radiomira Black Seal Logo, będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 3100–3500 euro. Osoby zainteresowane posiadaniem zegarka z drugą strefą czasową będą musiały zainwestować od 8500 do 11 500 euro. Ceny Radiomirów wyposażonych w złote koperty wahają się natomiast między 12 800 a 15 900 euro.
Właściwości modeli Panerai Radiomir
- Stalowe lub złote koperty w kształcie poduszki
- Kalibry manufakturowe z tourbillonem, repetycją minutową lub GMT
- Rozmiary od 42 mm do 49 mm
Luminor – zegarek nurkowy z charakterystyczną osłoną koronki
Model Luminor stanowi udoskonaloną wersję Radiomira. Obydwa zegarki posiadają koperty w kształcie poduszek oraz bardzo uporządkowane cyferblaty. Tym, co wyróżnia model Luminor, jest charakterystyczna osłona koronki. Pełni ona podwójną funkcję. Chroni koronkę przed uszkodzeniami, a także dociska ją do koperty, zabezpieczając zegarek przed dostawaniem się wody do jego środka.
Większość zegarków z kolekcji Luminor wykonuje się ze stali szlachetnej. Producent oferuje jednak także modele z różowego złota, tytanu, lub ceramiki. Zegarki wyposaża się w najróżniejsze komplikacje, oprócz tourbillonu i drugiej strefy czasowej odnaleźć można także modele z równaniem czasu oraz chronografy z funkcją flyback. Dostępne są także czasomierze dla osób leworęcznych, w których koronka przeniesiona została na lewą stronę.
Ceny prostszych modeli, takich jak Luminor Base Logo, zaczynają się od 3800 euro. Bardziej skomplikowane zegarki, a w tym Luminor GMT Power Reserve z drugą strefą czasową i wskaźnikiem rezerwy chodu oraz Luminor 8 Days GMT z 8-dniową rezerwą chodu i funkcją GMT, utrzymują się w granicach 6500–8800 euro. Około 15 500 euro zapłacisz natomiast za Luminor Equation of Time 8 Days GMT z równaniem czasu. Jest on o około 3000 euro droższy od wydania Luminor Regatta Chrono Flyback. Najwięcej będziesz musiał zainwestować w przypadku skomplikowanych edycji specjalnych, na przykład Luminor L'Astronomo Tourbillon Moon Phase Equation of Time GMT. Jak sama nazwa wskazuje, zegarek posiada drugą strefę czasową, równanie czasu, tourbillon, wskaźnik faz księżyca oraz wschodu i zachodu słońca. Jego zakup będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 199 000 euro.
Właściwości modeli Panerai Luminor
- Złote, tytanowe lub ceramiczne koperty w kształcie poduszki
- Charakterystyczna osłona koronki
- Kalibry manufakturowe z tourbillonem, drugą strefą czasową lub chronografem z funkcją flyback
Luminor Due – eleganckie zegarki wieczorowe
Luminor Due to elegancka wersja modelu Luminor. Jest on cieńszy od wersji standardowej, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako zegarek garniturowy. Dzięki kopertom o średnicach od 38 mm do 45 mm będzie się dobrze prezentował również na bardziej filigranowych nadgarstkach. Modele trzywskazówkowe z małą sekundą (przy 9) oferowane są w wersji ze stali szlachetnej lub różowego złota. Całości dopełnia pasek ze skóry aligatora.
W zależności od rozmiaru, za stalowe wydanie modelu Luminor Due zapłacisz od 4700 do 7500 euro. Warianty ze złota są dużo droższe i utrzymują się w granicach 11 000–18 300 euro.
Właściwości modeli Panerai Luminor Due
- Złote lub tytanowe koperty w kształcie poduszki
- Wyjątkowo płaskie, idealne jako zegarki garniturowe
- Charakterystyczna osłona koronki
- Rozmiary od 38 mm do 45 mm, idealne również dla kobiet
Submersible – bezel i nowoczesny design
Na uwagę zasługuje także linia Submersible stanowiąca nowoczesną interpretację modelu Luminor. Zegarki wyposaża się w charakterystyczną osłonę koronki oraz jednostronnie obrotowy bezel. Dzięki wodoszczelności sięgającej 300 m (30 barów) czasomierz zainteresuje również profesjonalnych płetwonurków.
Na cyferblatach odnaleźć można indeksy w kształcie punktów lub linii, które dodają zegarkom lekkości. Na uwagę zasługują również koperty. Oprócz stali szlachetnej Panerai sięga po takie nowoczesne materiały jak tytan, ceramikę i włókno węglowe.
W zależności od materiału, ceny modeli trzywskazówkowych utrzymują się w granicach 7500–12 600 euro. W przypadku wariantu Submersible z chronografem i funkcją flyback będziesz musiał zainwestować od 12 000 do 25 000 euro.
Na szczególną uwagę zasługują modele Submersible Bronzo. Wyposaża się je w 47-milimetrowe koperty z brązu, które z biegiem czasu pokrywają się patyną. Nadaje ona zegarkom unikatowy wygląd. Osoby zainteresowane zakupem nienoszonego egzemplarza będą się musiały przygotować na wydatek rzędu 21 000 euro.
Właściwości modeli Panerai Submersible
- Koperty w kształcie poduszki, w wersji ze stali, tytanu, ceramiki, brązu lub włókna węglowego
- Zegarki nurkowe z jednostronnie obrotową lunetą
- Wodoszczelne do głębokości 300 m (30 barów)
- Kalibry manufakturowe z chronografem z funkcją flyback lub GMT
Wieloletnia tradycja
Historia manufaktury Panerai sięga drugiej połowy XIX wieku. Włoch Giovanni Panerai otworzył wówczas we Florencji niewielki warsztat oraz szkołę dla zegarmistrzów. Jego celem było ożywienie sztuki zegarmistrzowskiej wedle ideałów Leonarda da Vinci oraz Galileusza. Dokładna historia przedsiębiorstwa Panerai jest niestety trudna do zrekonstruowania, ponieważ wiele pamiątek jej rozwoju zaginęło w trakcie powodzi we Florencji w 1966 roku. Pewne jest, że na początku XX wieku logo firmy zdobił napis "Orologeria Svizzera", który miał sugerować szwajcarskie pochodzenie zegarków.
Z początku przedsiębiorstwo zajmowało się importem szwajcarskich zegarków do Włoch. W ofercie znajdowały się modele ekskluzywnych marek Jaeger-LeCoultre, Ulysse Nardin, Vacheron Constantin oraz Rolex. Aby uniknąć opłat celnych, pracownicy Panerai zamawiali czasomierze w częściach, które później składali i regulowali we własnym warsztacie. Do klientów firmy zaliczali się nie tylko zamożni florentczycy, ale nawet włoska rodzina królewska.
Współpraca z armią
W roku 1910 jednym ze zleceniodawców firmy Panerai została włoska marynarka wojenna. Początkowo manufaktura zaopatrywała rodzimych marynarzy w zegarki kieszonkowe. W latach 1910–1914 współpracowała z porucznikiem Carlem Ronconi przy stworzeniu farby fluorescencyjnej na bazie promieniotwórczego radu. W 1916 roku opatentowano we Francji substancję Radiomir, która znalazła zastosowanie przy oznaczaniu indeksów w kompasach, barometrach, głębokościomierzach i latarkach wojskowych od Panerai.
Najważniejszy znak rozpoznawczy marki, czyli osłonę koronki w kształcie półksiężyca, projektanci Panerai stworzyli w latach 40. XX wieku. Jej zadaniem jest ochrona koperty przed wodą. Zegarki Luminor zachowały słynne osłony koronki aż do dzisiaj. Tym, co zmieniło się w głównych modelach Panerai, był materiał fluorescencyjny. Pod koniec lat 40. zrezygnowano z radioaktywnego Radiomiru na rzecz powstającego na bazie trytu Luminoru.
Panerai – zegarkowy sukces rodem z Włoch
Luksusowa manufaktura Panerai słynie z masywnych i uwodzących subtelną prostotą zegarków. Konsekwentny, inspirowany militarnym wzornictwem design, którego centralnym elementem jest charakterystyczna osłona koronki, dopełnia wyjątkowego wizerunku tej włoskiej marki. Miłośnicy drogich czasomierzy momentalnie rozpoznają legendarne modele Panerai. Do grona licznych fanów tych zegarków należą gwiazdorzy kina akcji – Arnold Schwarzenegger oraz Sylvester Stallone. Po przejęciu przez grupę Richemont w 1997 roku florenckie przedsiębiorstwo zdecydowanie odżyło, wprowadzając po kilku latach na rynek pierwsze kalibry manufakturowe. Dzisiejsze Radiomiry oraz Luminory nie są już tylko czysto użytkowymi zegarkami militarnymi. Cieszą się wielkim powodzeniem wśród wielkomiejskich menedżerów, dyrektorów, artystów oraz celebrytów.