- 30
- 60
- 120
Patek Philippe Celestial – luksusowy zegarek astronomiczny
Model Celestial marki Patek Philippe stanowi przykład geniuszu zegarmistrzowskiego. Wyposażono go nie tylko w mapę gwiazd, ale również we wskaźnik faz księżyca. Niektóre warianty ozdabia się dodatkowo 38 diamentami.
This page contains information about:
- 5 powodów, dla których warto kupić model Celestial
- Patek Philippe Celestial – bliżej gwiazd
- Ile kosztuje model Patek Philippe Celestial?
- Ceny poszczególnych modeli
- Patek Philippe Celestial – wzornicza perfekcja
- Patek Philippe Celestial – nieziemska precyzja
- Alternatywy wyposażone we wskaźniki astronomiczne
5 powodów, dla których warto kupić model Celestial
- Rzadkie zegarki luksusowe z mapą gwiazd i wskaźnikiem astronomicznym
- Koperty z platyny lub 18-karatowego złota
- Perfekcyjne wykończenie koperty i mechanizmu
- Ekstremalna precyzja wskaźników astronomicznych
- Najlepszy z modeli ozdabia się 60 diamentami
Patek Philippe Celestial – bliżej gwiazd
Zegarek Patek Philippe Celestial to jeden z czołowych modeli kolekcji Grandes Complications. Jego cyferblat – podobnie jak w bliźniaczym wariancie Sky Moon Tourbillon – pokryty został funkcjami astronomicznymi, w tym mapą gwiazd. Udoskonalenie tego typu należy do rzadkości i wymaga od konstruktorów niezwykłego kunsztu zegarmistrzowskiego.
Mapa nieba na tarczach zegarków Patek Philippe Celestial odpowiada układowi sfery niebieskiej na półkuli północnej. Przedstawione pasmo gwiazd stanowi odwzorowanie Drogi Mlecznej. Oprócz aktualnego zestawu gwiazdozbiorów na cyferblacie modelu Celestial odczytamy również aktualną fazę i pozycję księżyca . Funkcja obsługiwana jest za pomocą miniaturowego, złotego księżyca.
Zegarek posiada ponadto dwie szkieletowe wskazówki. Trzecia jest smuklejsza i służy do wskazywania daty. Jej sierpowata końcówka przesuwa się w tym celu po umieszczonej na krawędzi cyferblatu skali zawierającej liczby od 1 do 31.
Model Patek Philippe Celestial dostępny jest również w wersji ze złota i platyny. Lunety i zapięcia najlepszych zegarków ozdabia się dodatkowo diamentami. Genewska manufaktura wykorzystuje w tym celu wyłącznie najczystsze i najlepsze jakościowo kamienie.
W przypadku mechanizmów Patek Philippe sięga po kaliber manufakturowy 240 LU CL C z naciągiem automatycznym. Składa się on z 315 części, ma 38 mm średnicy, a dzięki mikro-rotorowi jedynie 6,81 mm wysokości. Grubość całego zegarka wynosi przy tym jedynie 10 mm. Mechanizm może się ponadto poszczycić pięknym wykończeniem, jak i 22-karatowym rotorem. Całość podziwiać można przez dekiel ze szkła szafirowego.
Ile kosztuje model Patek Philippe Celestial?
Numer referencyjny | Szacowana cena | Materiał wykonania koperty |
6104G | 295 000 euro | białe złoto |
6104R | 285 000 euro | różowe złoto |
6102P | 223 000 euro | platyna |
5102J | 210 000 euro | żółte złoto |
6102R | 200 000 euro | różowe złoto |
5102G | 188 000 euro | białe złoto |
Ceny poszczególnych modeli
Modele Patek Philippe Celestial produkowane są w niewielkich nakładach, co oznacza, że są stosunkowo rzadkie. Na uwagę zasługuje między innymi numer referencyjny 5102, który oferowany jest w wersji z białego lub żółtego złota. Zakup bardzo dobrze zachowanego, noszonego egzemplarza będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 172 000 euro. Za nowy wariant z białego złota trzeba będzie zapłacić około 188 000 euro. Modele z żółtego złota oferowane są natomiast za około 210 000 euro. Osoby zainteresowane posiadaniem platynowego zegarka na pewno zainteresuje zaprezentowany w 2002 roku model o numerze referencyjnym 5102PR. W wersji noszonej kosztuje około 196 000 euro.
Najnowsze wydanie modelu Celestial rozpoznać można po numerze referencyjnym 6102. W związku z tym, że zegarek jest jeszcze stosunkowo nowy, ciężko jest znaleźć oferty dotyczące używanych egzemplarzy. Za wariant noszony wykonany z różowego złota musiałbyś zapłacić około 179 000 euro. Nabycie nowego egzemplarza będzie się wiązało z inwestycją rzędu 200 000 euro. Ceny wydań platynowych wahają się natomiast od 200 000 do 223 000 euro.
Na uwagę zasługuje również zdobiony diamentami model 6104, który oferowany jest w wersji z białego lub różowego złota. Za to ostatnie zapłacisz nawet 285 000 euro. Czasomierze z białego złota są zazwyczaj o około 10 000 euro droższe. Ceny noszonych egzemplarzy utrzymują się natomiast w granicach 163 000 euro.
Jeżeli oprócz mapy nieba zależy Ci na posiadaniu kalendarza wiecznego, repetycji minutowej oraz tourbillonu, na pewno zainteresuje Cię model Sky Moon Tourbillon marki Patek Philippe. Aktualne wydanie oznaczone numerem 6002G wyposażone w czarny cyferblat i czarny, skórzany pasek kosztuje w wersji nienoszonej około 1,6 mln euro. Za jego poprzednika – model o numerze referencyjnym 5002 – będziesz musiał zapłacić około 1,3 mln euro.
Patek Philippe Celestial – wzornicza perfekcja
Główną atrakcję techniczną modeli Celestial stanowi miniaturowa mapa gwiazd na cyferblacie. Symulacja ruchu ciał niebieskich odbywa się za pomocą trzech przesuwających się z różnymi prędkościami niebieskich tarcz ze szkła szafirowego. Grubość każdej z nich wynosi tylko 0,2 mm. Środkowa tarcza dysponuje wskaźnikiem faz księżyca, a górną pokryto schematycznym układem gwiazdozbiorów. Dzięki elipsie zaznaczonej po wewnętrznej stronie szafirowego szkiełka frontowego użytkownik może śledzić zmiany aktualnego obrazu nocnego nieba.
Na skraju tarczy wariantu z numerem referencyjnym 6102 konstruktorzy Patek Philippe umieścili szereg cyfr arabskich od 1 do 31. Wraz z dodatkową, umieszczoną centralnie wskazówką służą one do wskazywania daty. Wskazówkę datownika można rozpoznać po czerwonej półkolistej końcówce. Wcześniejszy wariant z numerem referencyjnym 5102 nie posiadał funkcji wskazania daty. Na skraju jego cyferblatu znajdują się indeksy godzinowe w formacie cyfr rzymskich.
Koperty zegarków Philippe Philippe Celestial są produkowane z platyny, białego, żółtego lub czerwonego złota. Szyte ręcznie paski ze skóry aligatora powstają w dwóch barwach – czarnej lub niebieskiej.
Na prawym brzegu koperty modelu Patek Philippe Celestial znajdują się dwie koronki. Pierwsza z nich leży na wysokości dwójki oraz służy do nakręcania werku i nastawiania wskazówek. Druga znajduje się na wysokości czwórki i jest przeznaczona do ustawiania pozycji tarcz z małym księżycem i mapą gwiazd.
Najdroższy model z serii Celestial jest oznaczony numerem referencyjnym 6104. Luneta i sprzączka tego produkowanego ze złota zegarka są dekorowane sześćdziesięcioma podłużnymi diamentami o masie 5,4 karata. Ze względu na użycie kamieni szlachetnych cena wariantu Celestial 6104 wynosi obecnie około 300 000 euro.
Patek Philippe Celestial – nieziemska precyzja
Zegarki Patek Philippe Celestial cechuje niezwykle wysoka precyzja w ramach odwzorowania obrotów sfery niebieskiej. Dla jednej doby księżycowej błąd pomiarowy wynosi 0,05 sekundy dziennie, co równa się 18,385 sekundy w ciągu roku. Dobą księżycową nazywa się czas pomiędzy dwoma kolejnymi górowaniami Księżyca nad Ziemią. Według obliczeń astronomów doba ta wynosi 24 godziny i 50 minut. Jeśli chodzi o lunację, a więc okres między dwiema takimi samymi fazami Księżyca, błąd pomiarowy wynosi modeli Celestial tylko 6,51 sekund. Pełna lunacja trwa średnio 29 dni, 12 godzin i 44 minuty.
Ostatnia ze zbadanych przez Patek Philippe niedoskonałości pomiaru dotyczy długości doby gwiazdowej. Wartość ta odnosi się do okresu pełnego obrotu sfery niebieskiej i wynosi cztery minuty mniej niż zwykła doba. Modele Celestial mylą się w jej przypadku tylko o 0,088 sekundy na dzień, co równia się 32,139 sekundy na rok.
Manufakturowe kalibry zegarków Patek Philippe Celestial są oznaczone seryjną nazwą 240 LU CL C. Ich naciąg jest automatyczny. Oznacza to, że zaopatrują się w energię samoczynnie dzięki ruchom ręki użytkownika. Koło zamachowe naciągu modeli Celestial powstaje ze złota o próbie 22 karatów. Kalibry 240 LU CL C składają się z 314 części, z czego 45 elementów to rubiny łożyskowe. Dzięki zredukowanej budowie grubość całego werku wynosi 6,81 mm, a jego średnica to 38 mm. Rezerwa chodu mechanizmu wynosi 48 godzin. Jego regulator chodu pracuje z częstotliwością 21 600 drgań na godzinę, co odpowiada wartości 3 Hz.
Alternatywy wyposażone we wskaźniki astronomiczne
Jednym z pierwszych czasomierzy ze sferą niebieską na cyferblacie był słynny kieszonkowy model Graves Supercomplication. Manufaktura Patek Philippe stworzyła go na specjalne życzenie amerykańskiego bankiera Henry'ego Gravesa Jr. Jego jedyny egzemplarz powstał w 1933 roku. Poza wskazaniami astronomicznymi oferuje on także kalendarz wieczny, chronograf oraz repetycję minutową. Zegarek ten dysponuje liczbą łącznie dwudziestu czterech komplikacji, czym zasłużył sobie na miano jednego z najbardziej skomplikowanych czasomierzy naręcznych na świecie. To unikatowe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej zostało w 2014 roku zlicytowane przez dom aukcyjny Sotheby's za astronomiczną kwotę 17,1 milionów euro.
Obecnie naręczne zegarki z mapą gwiazd produkuje również manufaktura IWC (International Watch Company). Oferowany przez nią model IWC Portugieser Sidérale Scafusia dysponuje schematycznym układem nieboskłonu umieszczonym po wewnętrznej stronie koperty. Od przodu obserwować można natomiast działanie tourbillonu. Czasomierz ten posiada ponadto funkcję kalendarza wiecznego oraz rezerwę chodu rzędu 96 godzin. Jego 46-milimetrowa koperta z platyny ma wysokość 17,6 mm. W chwili pojawienia się modelu na rynku w 2011 roku jego cena wynosiła 750 000 euro.