- 30
- 60
- 120
Patek Philippe Chronograph – niezwykle stylowy stoper
Patek Philippe może się poszczycić długą tradycją tworzenia chronografów. Producent nierzadko łączy tę praktyczną funkcję z takimi komplikacjami jak czas światowy, kalendarz roczny oraz flyback tworząc tym samym techniczne majstersztyki.
5 powodów, dla których warto kupić model Patek Philippe Chronograph:
- Niezwykle precyzyjny kaliber manufakturowy
- Połączenie kalendarza rocznego, czasu światowego i funkcji flyback
- Koperty ze złota lub platyny
- Szczególnie eleganckie modele z diamentowymi zdobieniami
- Doskonała inwestycja ze względu na stabilną wartość
Chronografy najlepszej jakości
Jedną z najpopularniejszych komplikacji jest chronograf służący do mierzenia odcinków czasu. Markę Patek Philippe uznać można za pioniera w dziedzinie tworzenia tego typu czasomierzy. Potwierdzają to zgłoszone przez nią patenty. W 1902 roku genewski producent zastrzegł projekt chronografu rattrapante w zegarku kieszonkowym. Dwadzieścia lat później udało mu się dostosować tę komplikację do parametrów modelu naręcznego.
W ofercie Patek Philippe odnaleźć można każdy z możliwych wariantów chronografu . Kolekcja Grand Complications oferuje między innymi zwykłe chronografy, chronografy z funkcją flyback, a także modele, w których stoper połączono z takimi komplikacjami jak na przykład kalendarz roczny, skala tachymetryczna, skala telemetryczna czy pulsometr.
Oprócz kolekcji Grandes Complications chronografy oferowane są również w ramach takich linii jak Nautilus i Aquanaut.
Co ciekawe, pomimo wielu lat doświadczenia w dziedzinie tworzenia tego typu zegarków, dopiero w okolicach roku 2000 Patek Philippe zdecydował się na wyposażanie ich w kalibry manufakturowe. Do tej pory producent sięgał po gotowe produkty marki Lemania, które następnie modyfikował i ozdabiał we własnych pracowniach.
Ile kosztują chronografy marki Patek Philippe?
Model | Szacowana cena | Właściwości |
Complications, nr ref. 5961P | 104 000 euro | chronograf, kalendarz roczny, wskaźnik rezerwy chodu, diamentowe zdobienia |
Complications Annual Calendar, nr ref. 5905P | 58 500 euro | chronograf, kalendarz roczny, licznik minutowy |
Complications World Time Chronograph, nr ref. 5930G | 57 000 euro | chronograf, czas światowy |
Complications, nr ref. 5170G | 52 000 euro | chronograf, mała sekunda, licznik minutowy |
Complications Flyback, nr ref. 5960G | 48 000 euro | chronograf z funkcją flyback, kalendarz roczny, wskaźnik rezerwy chodu |
Ceny poszczególnych modeli
Wybór chronografów w ofercie Patek Philippe jest tak duży jak ich rozpiętość cenowa. Jednymi z najtańszych są standardowe warianty takie jak nr ref. 5170 i jego poprzednik nr ref. 5070. Oba wyposażono w dwa dodatkowe cyferblaty – licznik minutowy (przy 3) oraz małą sekundę (przy 9). Chronograf obsługiwany jest w nich za pomocą dwóch przycisków, które umieszczono z prawej strony koperty. Ta oferowana jest natomiast w wersji z białego lub różowego złota.
Największą różnicę pomiędzy tymi dwoma wariantami stanowią wykorzystane w nich mechanizmy. W przypadku nr ref. 5070 jest to bazujący na werku Lemania 2310 mechanizm CH 27-70 z naciągiem manualnym. Model 5170 napędza z kolei kaliber manufakturowy CH 29-535 PS, również z naciągiem manualnym. Aby stać się właścicielem bardzo dobrze zachowanego nr ref. 5070 trzeba będzie się przygotować na wydatek rzędu 62 000 euro. Za nienoszony 5170 zapłacisz z kolei około 50 000 euro. Więcej, bo około 70 000 euro będzie Cię kosztowało platynowe wydanie tego zegarka.
Osobom, które są zainteresowane posiadaniem pozbawionego zdobień vintage'owego chronografu polecamy modele oznaczone numerami 130 i 1465 wyposażone w bazujące na mechanizmie Valjoux kalibry PP13. Ten pierwszy produkowany był w latach 30. i 40. ubiegłego wieku, ten drugi w latach 50. i 60. Wyposażano je w dość niewielkie jak na dzisiejsze standardy koperty o średnicach 33 mm i 35 mm. Oba spodobają się osobom o raczej smukłych nadgarstkach. Chronografy oferowane są w wersji ze stali szlachetnej i złota, a ich ceny wahają się od 120 000 do 150 000 euro.
Kalendarz roczny, flyback i inne komplikacje
Patek Philippe chętnie wyposaża swoje chronografy także w inne komplikacje. W modelu 5905P, który oferowany jest w granicach 56 000–59 000 euro, odnaleźć można także licznik 60-minutowy, wskazanie dnia i nocy oraz kalendarz roczny. Na ten ostatni składają się wskaźnik dnia tygodnia (przy 10), datownik (poniżej 12) i wskaźnik miesiąca (przy 2). Całości dopełnia 42-milimetrowa, platynowa koperta, w której umieszczono kaliber manufakturowy CH28-520 QA 24H.
Ten sam mechanizm bazowy wykorzystany został w zegarku o numerze referencyjnym 5961P. Inżynierowie marki Patek Philippe wyposażyli go jednak w dodatkowy licznik 12-godzinny i wskaźnik rezerwy chodu. Cyferblat zegarka, jego luneta i zapięcie paska ozdobiono natomiast 96 diamentami. Całość wpłynęła oczywiście na wzrost ceny. W tym wydaniu kosztuje on około 104 000 euro.
Dużo mniej zapłacisz za wariant o numerze referencyjnym 5960/01G. Zegarek wykonano z białego złota, w porównaniu do siostrzanego modelu zrezygnowano w nim jednak z diamentowych zdobień. Zamiast tego wyposażono go w funkcję flyback. Za pomocą jednego przycisku zeruje się w nim pomiar, który następnie rozpoczynany jest od początku. Design zegarka jest ponadto bardziej sportowy niż w innych modelach. Aby stać się właścicielem tego interesującego czasomierza trzeba się będzie przygotować na wydatek rzędu 41 000–48 000 euro.
Osoby, które dużo podróżują pomiędzy różnymi strefami czasowymi, na pewno zainteresuje model World Time Chronograph. Zegarek rozpoznać można po numerze referencyjnym 5930G. Wyposażono go w 39,5-milimetrową kopertę z białego złota, stoper, a także opatentowany wskaźnik czasu światowego umożliwiający odczytanie godziny dla wszystkich 24 stref czasowych. Zakup tego praktycznego czasomierza będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 56 000 euro.
Grandes Complications: niezwykle skomplikowane chronografy
W roku 2018 Patek Philippe zaprezentował jeden z bardziej skomplikowanych chronografów. Zegarek pochodzi z kolekcji Grandes Complications i oznaczony został numerem 5208R. Posiada nie tylko kalendarz wieczny, wskaźnik faz księżyca, dnia i nocy, ale także małą sekundę, licznik minutowy i godzinowy oraz repetycję minutową. Taką różnorodność funkcji zapewnia mu kaliber automatyczny RCH 27 PR QI, który umieszczony został w 42-milimetrowej kopercie z różowego złota. Aby stać się właścicielem tego majstersztyku trzeba się będzie przygotować na wydanie aż miliona euro.
Chronografy rattrapante , określane również jako podwójne chronografy, stanowią przykład najwyższej sztuki zegarmistrzowskiej. Obsługiwane są one za pomocą dwóch wskazówek, które poruszają się synchronicznie przy rozpoczęciu pomiaru. Jedna z nich może być wykorzystana do mierzenia międzyczasów, podczas gdy druga wskaże czas łączny. Najtrudniejszym w tej komplikacji było stworzenie mechanizmu, który zapewniałby obu wskazówkom precyzję pomiaru, dbając przy tym o to, aby nie oddziaływały one na siebie. Patek Philippe osiągnął mistrzostwo w tej dziedzinie, co obserwować można w kalibrze CHR 27-525 PS – pierwszym własnym mechanizmie chronografu.
Kaliber z naciągiem manualnym po raz pierwszy wykorzystany został w 2005 roku w modelu o numerze referencyjnym 5959P. Przycisk chronografu został w nim zintegrowany z koronką. Odpowiedzialna za mierzenie międzyczasów wskazówka rattrapante obsługiwana jest natomiast za pomocą dodatkowego przycisku, który umieszczony został na wysokości godziny drugiej. Na cyferblacie odnaleźć można ponadto małą sekundę (przy 3) i licznik minutowy (przy 9). W zależności od stanu za model ten trzeba będzie zapłacić od 239 000 do 265 000 euro.
W 2010 roku producent zaprezentował następcę 5959P – wariant o numerze referencyjnym 5950R . Pod względem technicznym zegarki są identyczne, różni je tylko kształt koperty. W najnowszym wydaniu nie jest ona okrągła, a poduszkowata. Zakup tego interesującego modelu będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 489 000 euro.
Na uwagę zasługuje również model oznaczony numerem 5204. Patek Philippe połączył w nim podwójny chronograf, kalendarz wieczny, wskaźnik dnia i nocy, a także wskaźnik faz księżyca. Zastosowano w nim kaliber manufakturowy CHR 29-535 PS Q z małą sekundą i licznikiem minutowym. Aby stać się właścicielem tego wariantu trzeba będzie zainwestować około 200 000 euro.
Nautilus i Aquanaut z funkcją chronografu
Model Nautilius zaprezentowany został w roku 1976 i w miarę szybko osiągnął status kultowego. Ten niezwykły sportowy zegarek z ośmiokątną lunetą przypominającą bulaje oferowany jest również w wersji z chronografem. Użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy dwoma wydaniami: modelem Nautilus Marine Chronograph o numerze referencyjnym 5980 oraz Nautilus Dual Time Chronograph o numerze 5990. Ten pierwszy napędzany jest za pomocą kalibru CH 28-520 C i wyposażony został w datownik (przy 3) oraz licznik minutowy i godzinowy (ponad 6). Tak jak w przypadku pozostałych Nautiliusów także ten wariant pozostaje wodoszczelny do głębokości 120 m (12 barów). W wersji z różowego złota i z pasującą do niego bransoletą, zegarek ten kosztuje około 85 000 euro.
W modelu Nautilus Dual Time Chronograph nr ref. 5990 odnaleźć można kaliber CH 28-520 C FUS. Wyposaża on zegarek w funkcję stopera, drugą strefę czasową, datownik w formie wskazówki (poniżej 12), licznik minutowy (ponad 6) oraz wskazanie dnia i nocy. Zakup stalowego egzemplarza będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 58 000 euro.
Od 2018 roku również modele Aquanaut oferowane są w wersji z chronografem. Zegarki rozpoznać można po numerze referencyjnym 5968A. Stanowią one niedrogą alternatywę dla technicznie identycznych Nautiliusów. Patek oferuje je za około 39 500 euro, czyli za połowę tego, co trzeba by zapłacić za siostrzany model.