- 30
- 60
- 120
Luksusowy towarzysz podróży – Patek Philippe World Time
World Time marki Patek Philippe to idealny zegarek dla podróżników. Na jego tarczy odczytasz czas dla każdej z 24 stref czasowych, a to wszystko za pomocą jednego przycisku. Całości dopełniają precyzyjne mechanizmy i koperty ze złota lub platyny.
5 powodów, dla których warto kupić model World Time
- Precyzyjny kaliber manufakturowy wskazujący czas dla 24 stref czasowych
- Szybka zmiana strefy czasowej przy pomocy jednego przycisku
- Koperty z platyny, żółtego, różowego i białego złota
- Warianty z chronografem i repetycją minutową
- Dobra lokata kapitału
24 strefy czasowe
Model World Time to prawdziwy majstersztyk. Wskazuje nie tylko czas lokalny, ale także pozwala na odczytanie godziny dla każdego innego dowolnego miejsca na Ziemi. Dla wielu globtroterów zegarek stanowi prawdziwy obiekt kultu.
Od modeli takich jak na przykład GMT Master II marki Rolex odróżnia go brak dodatkowej wskazówki godzinowej, która wskazywałaby czas na skali 24-godzinnej. Tego typu rozwiązanie pozwala na wskazanie godziny dla jedynie dwóch stref czasowych.
Tarcza modelu World Time umożliwia odczytanie czasu dla wszystkich 24 stref. Funkcja ta obsługiwana jest za pomocą obrotowych dysków umieszczonych na lunecie. Na wewnętrznym znajduje się skala 24-godzinna, a na zewnętrznym ulokowano nazwy miast odpowiadające poszczególnym strefom.
World Time oferowany jest z kopertami o średnicach od 36 mm do 40,2 mm. Patek Philippe wykonuje je z żółtego, różowego i białego złota. W niektórych modelach wykorzystuje się również platynę. Na uwagę zasługują ponadto lunety damskich zegarków, na których umieszcza się aż 62 diamenty.
Ile kosztuje Patek Philippe World Time?
Numer referencyjny | Szacowana cena | Właściwości |
5531R | 500 000 euro | repetycja minutowa, czas światowy, różowe złoto |
5131P | 149 000 euro | czas światowy, emaliowany cyferblat, platyna |
5930G | 56 000 euro | chronograf, czas światowy, białe złoto |
7130G | 40 000 euro | czas światowy, diamentowa luneta, białe złoto |
5230R | 33 000 euro | czas światowy, różowe złoto |
5110G | 23 000 euro | czas światowy, białe złoto |
Ceny poszczególnych modeli
Osoby poszukujące zegarka, który świetnie sprawdziłby się podczas podróży, na pewno zainteresuje model World Time marki Patek Philippe. Wskazuje on nie tylko czas miejscowy, umożliwia także bezproblemowe odczytanie godziny dla każdego innego miejsca na Ziemi. Uwagę przyciąga także jego elegancki design – jest to idealny zegarek wieczorowy.
Jednym z najtańszych wariantów World Time jest model o numerze referencyjnym 5110. Wprowadzono go w roku 2000 i wyposażono w koperty o średnicy 37 mm. Zakup bardzo dobrze zachowanego egzemplarza z białego złota będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 23 000 euro. Ceny platynowych wariantów wahają się natomiast miedzy 28 000 a 30 000 euro.
Zaprezentowane w 2006 roku modele o numerze referencyjnym 5130 wyposażono w większe koperty o średnicach 39,5 mm. Warianty z białego złota kosztują między 28 000 a 30 000 euro. Wydania z różowego złota i platyny są droższe – ich ceny utrzymują się w granicach 37 000–46 000 euro. Na szczególną uwagę zasługuje egzemplarz oznaczony numerem 5131. Centralną część jego cyferblatu zdobi emaliowana mapa świata, którą ukazano z perspektywy bieguna północnego. Zegarek dostępny jest w wersji z różowego złota i platyny. Aby stać się właścicielem tego majstersztyku trzeba będzie się przygotować na wydatek rzędu 100 000–149 000 euro.
Kupując starszą wersję modelu World Time należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że niektóre spośród stref czasowych uległy zmianie. Moskwa należy obecnie do strefy znajdującej się o godzinę bliżej od czasu środkowoeuropejskiego. Od Greenwich Mean Time (GMT) oddalona jest w tej chwili o tylko trzy godziny, a nie jak wcześniej o cztery. Zmieniły się także miasta, które wcześniej wykorzystywane były do orientacji stref czasowych, na przykład Rijad zastąpiony został przez Dubaj.
Aktualne modele, chronografy i repetycja minutowa
Aktualne wydanie modelu World Time rozpoznać można po numerze referencyjnym 5230. Wyposaża się je w 38,5-milimetrową kopertę z białego lub różowego złota. Jego design nieznacznie różni się od tego zastosowanego w starszych modelach – zrezygnowano w nim z osłony koronki i zmniejszono uszy koperty. Ich ceny utrzymują się w granicach 31 000 euro. Około 10 000 euro więcej trzeba będzie zapłacić za ozdobione diamentową lunetą 36-milimetrowe wydania damskie (nr ref. 7130).
Osoby zainteresowane posiadaniem zegarka wyposażonego także w inne komplikacje powinny sięgnąć po World Time Chronograph. Oznaczono go numerem referencyjnym 5930. Stoper ten kosztuje około 56 000 euro.
W 2018 roku oferta marki Patek Philippe powiększyła się o model 5531R łączący w sobie funkcję czasu światowego i repetycję minutową. Zastosowano w nim opatentowany kaliber z mechanizmem bijącym oraz bogato zdobioną kopertę o średnicy 40,2 mm. Jej boki są ręcznie giloszowane wzorem „Clous de Paris“, a na centralnej części samego cyferblatu umieszczono emaliowany rysunek wzgórz Lavaux, które znajdują się nad jeziorem Genewskim. Wszystko to przekłada się na cenę modelu 5531R. Aby stać się jego właścicielem trzeba się będzie przygotować na wydatek rzędu 500 000 euro.
Jak działa World Time?
Patek Philippe może się poszczycić długą tradycją tworzenia zegarków z czasem światowym. Pierwsze tego typu czasomierze pojawiły się na rynku już w latach 30. ubiegłego wieku. Od samego początku Patek korzystał w nich z designu stworzonego przez Louisa Cottiera. To właśnie ten niezależny zegarmistrz wpadł na pomysł wykorzystania centralnej wskazówki i dwóch obrotowych pierścieni. Na wewnętrznym umieścił skalę 24-godzinną, a na zewnętrznym nazwy miast odpowiadające wszystkim 24 strefom czasowym.
Czas lokalny można w nim odczytać na wysokości godziny 12. Ponad nim widnieje nazwa miasta odpowiadająca danej strefie. Na skali wymieniono między innymi Londyn, Nowy Jork, Moskwę, Bangkok, Tokio, Sydney, ale także znajdujące się na Atlantyku Azory oraz Wyspy Marshalla na Oceanie Spokojnym.
Korzystanie z funkcji czasu światowego jest w tym wypadku niezwykle proste. Wystarczy przyjrzeć się tarczy: jeżeli w Londynie jest godzina 10, na zegarku od razu odczytać można, że w Kairze jest godzina 12, w Hongkongu 18, a w Buenos Aires 7 rano. Zegarek wskazuje ponadto, czy w danym miejscu jest dzień, czy środek nocy. Tło dla godzin 7-18 utrzymane jest w jasnych barwach, a dla godzin 19-6 w ciemnych. Całość podkreślają symbole słońca i księżyca, umieszczone odpowiednio przy 12 i 24.
Model World Time docenią przede wszystkim podróżnicy – zegarek z łatwością dopasowuje się do aktualnego czasu miejscowego. Do jego ustawiania służy przycisk znajdujący się przy godzinie 10. Jego naciśniecie sprawia, że główna wskazówka godzinowa przesuwa się o godzinę do przodu. Równocześnie z nią poruszają się także oba dyski, dopasowując czas na skali 24-godzinnej do odpowiedniej strefy czasowej. Tarcze przesuwają się jednak w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Przycisk należy wciskać tak długo, aż odpowiednia nazwa miasta znajdzie się w pozycji godziny 12. Ten oryginalny sposób ustawiania godziny odnaleźć można tylko i wyłącznie w zegarkach marki Patek Philippe.
Mechanizm 240 HU o dokładności chronometru
Patek Philippe z funkcją czasu światowego wyposaża się w kaliber mechaniczny 240 HU. Czerpie on energię z ruchu nadgarstka, dzięki czemu nie wymaga nakręcania. Wyróżniają go 48-godzinna rezerwa chodu oraz mini rotor wykonany z 22-karatowego złota.
Dzienne odchylenie wskazań chodu tego mechanizmu nie przekracza wartości -3 / +2 sekundy, co sprawia, że spełnia on wymagania jakie stawia się chronometrom. Częstotliwość balansu kalibru 240 HU wynosi 21 600 drgań na godzinę (3 Hz). Werk składa się z łącznie 239 części, w tym 33 rubinów oraz 8 mostków. Dno ze szkła szafirowego pozwala zajrzeć w głąb mechanizmu.
Patek Philippe – niezależny od XIX wieku
Marka Patek Philippe istnieje od roku 1851. Jednak jej założyciele – Polak Antoni Patek (1811–1877) oraz Francuz Adrien Philippe (1815–1894) – rozpoczęli współpracę już w roku 1845. Niedługo potem Philippe wynalazł koronkę służącą do nakręcania zegarków kieszonkowych. Innowacja ta zrewolucjonizowała rynek – dawniej zegarki nakręcane były za pomocą kluczyka.
W roku 1851 Patek oraz Philippe wzięli udział w odbywającej się w Londynie światowej wystawie zegarków. Był to ich pierwszy wspólny sukces – ich zegarki zainteresowały królową Wiktorię, która zakupiła aż dwa egzemplarze. Wkrótce potem do grona klientów marki dołączyli także inni arystokraci oraz znana nowojorska firma Tiffany & Co, która złożyła zamówienie na aż 130 zegarków. Marka może się poszczycić wieloma patentami. W roku 1902 przyznano jej patent za podwójny chronograf, natomiast w 1925 roku za pierwszy na świecie zegarek naręczny wyposażony w kalendarz wieczny.
W roku 1932 firmę przejęli bracia Jean i Charles Henri Stern, którzy wcześniej zajmowali się produkcją cyferblatów dla marki Patek Philippe. Od roku 2009 kieruje nią Thierry Stern. Manufaktura produkuje rocznie około 50 000 zegarków. Wraz z Rolexem należy do wąskiego grona marek, które pozostały niezależne.