- 30
- 60
- 120
Rolex Chocolate – zegarki o czekoladowych cyferblatach
Cechą charakterystyczną modeli Rolex Chocolate są czekoladowe tarcze. Zegarki odnaleźć można pośród wielu kolekcji tego szwajcarskiego producenta. Większość wyposaża się także w koperty z 18-karatowego złota Everose.
This page contains information about:
- Najważniejsze cechy modeli Rolex Chocolate
- Czym jest Rolex Chocolate?
- Ile kosztuje Rolex Chocolate?
- Daytona Chocolate: kaliber manufakturowy 4130 z funkcją chronografu
- Datejust Chocolate: datownik z "okiem cyklopa"
- Day-Date Chocolate: wskaźnik daty i dnia tygodnia
- Yacht-Master Chocolate: toolwatch o wodoszczelności do 100 m
- Sky-Dweller Chocolate: kalendarz roczny i druga strefa czasowa
Najważniejsze cechy modeli Rolex Chocolate
- Brązowy cyferblat określany jako „chocolate dial“
- Popularne modele: Rolex Daytona, Rolex Datejust, Rolex Day-Date
- Koperty z 18-karatowego różowego złota lub z połączenia stali szlachetnej i różowego złota
- Damskie zegarki, także z diamentami
Czym jest Rolex Chocolate?
Pomimo tego, że niektórzy kolekcjonerzy używają określenia "chocolate" w stosunku do vintage'owych Rolexów o wyblakłych, niegdyś czarnych cyferblatach, poprawnie nazwa ta odnosi się jedynie do modeli, które wyposażono w tarcze o czekoladowym kolorze (ang. „chocolate dial“). Do grona najpopularniejszych wariantów należą Cosmograph Daytona, Day-Date oraz Datejust. Brązowe tarcze odnaleźć można także w kolekcjach Sky-Dweller oraz Yacht-Master. Większość wariantów Chocolate wykonuje się z 18-karatowego różowego złota Everose. Dostępne są także modele dwukolorowe z kopertami powstającymi z połączenia stali i różowego złota. Cyferblaty niektórych damskich modeli ozdabia się dodatkowo diamentami. Nie wolno jednak zapomnieć, że określenie Rolex Chocolate może zostać także potraktowane dosłownie – oprócz luksusowych zegarków w ofercie producenta odnaleźć można również praliny.
Ile kosztuje Rolex Chocolate?
Model | Szacowana cena | Właściwości |
Sky-Dweller nr ref. 326935 | 32 500 euro | funkcja GMT, 72-godzinna rezerwa chodu, 18-karatowe złoto Everose |
Daytona nr ref. 116505 | 25 500 euro | chronograf, 72-godzinna rezerwa chodu, 18-karatowe złoto Everose |
Yacht-Master nr ref. 116621 | 10 900 euro | powiększony wskaźnik daty, stal szlachetna i złoto Everose, obustronnie obrotowa luneta |
Day-Date nr ref. 228235 | 25 600 euro | powiększony wskaźnik daty, wskaźnik dnia tygodnia, 18-karatowe złoto Everose, także z diamentowymi zdobieniami |
Datejust nr ref. 126331 | 9900 euro | powiększony wskaźnik daty, 18-karatowe złoto Everose lub stal szlachetna, także z diamentowymi zdobieniami |
Daytona Chocolate: kaliber manufakturowy 4130 z funkcją chronografu
Model Daytona dołączył do oferty producenta w 1963 roku. Pomimo początkowych trudności w miarę upływu czasu chronograf stał się jednym z najpopularniejszych czasomierzy Rolexa. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza warianty vintage'owe, a wśród nich model "Paul Newman". Egzemplarz będący niegdyś własnością aktora został w 2017 roku sprzedany na aukcji za rekordową sumę 15,3 mln euro. Wersje Daytona Chocolate nie kosztują oczywiście aż tyle. Rozpoznać je można po kopertach z 18-karatowego różowego złota Everose, brązowych cyferblatach, świecących indeksach i cyfrach arabskich. W ich wnętrzach, tak jak w pozostałych Daytonach powstałych po 2000 roku, montuje się kaliber manufakturowy 4130 z funkcją chronografu. Mechanizm posiada certyfikat Szwajcarskiego Instytutu Testów Chronometrycznych (COSC). Oznacza to, że jego błąd pomiarowy nie przekracza dwóch sekund dziennie. Werk może się ponadto poszczycić 72-godzinną rezerwą chodu.
Do modelu Chocolate dobrać można trzyrzędową bransoletę typu Oyster wykonaną z 18-karatowego złota Everose lub czarny gumowy pasek typu Oysterflex. Na uwagę zasługuje konstrukcja tego ostatniego – wykonano go z metalowego rdzenia, który "opakowano" w czarny elastomer. W odróżnieniu od modeli ze skórzanym paskiem i bransoletą Oysterflex, zegarki z bransoletą Oyster wyposaża się w lunety ze złota Everose. Przy pozostałych wariantach wykorzystuje się czarny materiał ceramiczny, określany jako Cerachrom.
Aby stać się właścicielem modelu Rolex Daytona Chocolate z bransoletą Oysterflex należy wydać minimum 18 500 euro. Za kwotę tę otrzymasz zachowany w dobrym stanie egzemplarz używany. Za nienoszony zegarek trzeba będzie zapłacić kilka tysięcy euro więcej – ceny utrzymują się tutaj w granicach 21 700 euro. Droższe są warianty wyposażone w bransolety z różowego złota. W wersji noszonej kosztują około 23 000 euro, a w wersji nienoszonej około 25 500 euro.
Datejust Chocolate: datownik z "okiem cyklopa"
Prawdziwym klasykiem w ofercie Rolexa jest model Datejust. Zaprezentowany w 1945 roku czasomierz był jednym z pierwszych zegarków automatycznych, które wyposażono we wskaźnik daty. Jednym z najbardziej znanych użytkowników tego modelu był amerykański prezydent Dwight D. Eisenhower . Zegarek rozpoznać można po żłobionej lunecie oraz szkiełku powiększającym umieszczonym ponad datą. Producent oferuje go w wielu rożnych wariantach i wielkościach. Pośród nich odnaleźć można m.in. wersję damską wyposażoną w platynową kopertą o średnicy 28 mm oraz diamentowe zdobienia. Dostępne są także modele 36-milimetrowe ze stalowymi kopertami oraz warianty złote z kopertami o średnicy 41 mm.
Aby stać się właścicielem nienoszonego 41-milimetrowego wariantu wykonanego ze stali i złota Everose należy wydać około 9900 euro. Egzemplarze noszone są tylko odrobinę tańsze – można je kupić za około 9650 euro. Za modele z kopertami o średnicy 36 mm trzeba z kolei zapłacić od 7800 euro, w przypadku wariantów noszonych, do aż 8900 euro w przypadku nienoszonych. Jeżeli natomiast interesuje Cię zakup modelu Datejust Chocolate z 28-milimetrową kopertą z 18-karatowego różowego złota, będziesz musiał się przygotować na wydatek minimum 20 000 euro. Damskie zegarki, które dodatkowo ozdobiono diamentami są jeszcze droższe i kosztują około 29 000 euro.
Day-Date Chocolate: wskaźnik daty i dnia tygodnia
Model Day-Date dostępny jest na rynku od 1956 roku. Wyróżnia go to, że wskazuje nie tylko datę, ale także dzień tygodnia. Był to pierwszy zegarek ręczny, który oferował tego typu funkcję. Model dostępny jest w dwóch wersjach – złotej i platynowej. Day-Date to prawdziwy symbol statusu. W przeszłości przyciągał ważne i wpływowe osoby. Nosili go m.in. były przywódca Kuby Fidel Castro oraz jeden z najbogatszych ludzi na świecie, amerykański inwestor giełdowy Warren Buffet.
Day-Date Chocolate z kopertą o średnicy 40 mm i złotą bransoletą prezydencką kosztuje w wersji nienoszonej około 26 000 euro. Osoby, które zdecydują się na diamentowe indeksy będą musiały przygotować się na wydatek rzędu 34 500 euro. Tańsze są warianty unisex wyposażone w 36-milimetrowe koperty i skórzane paski – trzeba za nie zapłacić około 15 900 euro. Egzemplarze z bransoletami ze złota Everose i cyferblatami zdobionymi diamentami oraz rubinami można natomiast kupić już od 24 500 euro.
Yacht-Master Chocolate: toolwatch o wodoszczelności do 100 m
Jak sama nazwa wskazuje, model Yacht-Master skierowany jest do żeglarzy i entuzjastów innych sportów wodnych . Jego klasyczne warianty wyposaża się w koperty o średnicach od 37 mm do 40 mm. Nie są to jednak największe z zegarków Rolexa. Jednym z najmasywniejszych jest nowszy wariant Yacht-Mastera II. Średnica tego chronografu wynosi aż 44 mm. Czekoladowy Yacht-Master dostępny jest w tej chwili jedynie w wersji dwukolorowej wykonanej z połączenia stali szlachetnej oraz różowego złota. Kombinacja ta określana jest jako Rolesor. Inne warianty wykonuje się z 18-karatowego złota Everose lub z Rolesium, które powstaje z połączenia stali szlachetnej i platyny. We wnętrzu 40-milimetrowych modeli montowany jest kaliber 3135. W 37-milimetrowych zegarkach umieszcza się natomiast mechanizm 2236. Oba werki posiadają certyfikat chronometru.
Yacht-Master przypomina wyglądem znany na całym świecie zegarek nurkowy Submariner. Oba modele wyposażono w szkła powiększające umieszczone ponad wskaźnikami daty (przy godzinie 3). Tym, co je odróżnia, jest m.in. poziom wodoszczelności. Yacht-Master oprze się ciśnieniu panującemu na głębokości "jedynie" 100 m (10 barów). Dzięki temu wskakując do wody nie będziesz musiał się martwić o to, że Twój zegarek zamoknie. Wodoszczelność Submarinera sięga natomiast 300 m (30 barów). Kolejną różnicę stanowi obrotowa luneta. W przypadku Yacht-Mastera obraca się ona w obie strony, w Submarinerze tylko w jedną – w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Lunetę modelu Rolex Chocolate Yacht-Master wykonuje się z 18-karatowego złota Everose. Jej powierzchnia jest matowa. Cyfry oraz indeksy są wypukłe oraz polerowane.
Dobrze zachowany, używany wariant Rolex Chocolate Yacht-Master kupić można już od 10 000 euro. Nienoszone egzemplarze kosztują około 11 000 euro.
Sky-Dweller Chocolate: kalendarz roczny i druga strefa czasowa
Jednym z najbardziej skomplikowanych zegarków w ofercie Rolexa jest Sky-Dweller. Ten wyposażony w funkcję GMT zegarek zaprezentowany został w roku 2012. Obok GMT-Mastera jest to jeden z najpopularniejszych zegarków naręcznych z drugą strefą czasową. Czas miejscowy wskazywany jest na nim za pomocą zwykłych wskazówek. Aby ustawić godzinę dla innej strefy czasowej wystarczy przestawić wskazówkę godzinową, korzystając przy tym z koronki. Drugą strefę czasową odczytać można na pierścieniu 24-godzinnym, który znajduje się w centralnej części cyferblatu. Aktualną godzinę wskazuje znajdujący się u góry czerwony trójkąt.
Rolex Chocolate Sky-Dweller wyposażono w kopertę z różowego złota o średnicy 42 mm. Użytkownik może do niej dobrać np. wykonany ze skóry aligatora brązowy pasek. Jest bardzo elegancki i świetnie będzie się prezentował na tle garnituru. Inną opcję stanowi wykonana z różowego złota Everose bransoleta typu Oyster . Jej polerowane ogniwa są bardziej eleganckie niż warianty wykorzystywane w modelach Submariner oraz Sea-Dweller. W przypadku zegarków nurkowych są one satynowane. Łatwą i szybką regulację bransolety zapewnia zapięcie Oysterclasp.
Dobrze zachowane, używane egzemplarze Sky-Dweller Chocolate z paskiem ze skóry aligatora kupić można już 23 000 euro. Nienoszone warianty są odrobinę droższe – trzeba za nie zapłacić około 27 000 euro. Modele wyposażone w bransoletę typu Oyster wykonaną ze złota Everose są jeszcze droższe. W wersji noszonej kosztują minimum 31 000 euro, a w nienoszonej minimum 33 000 euro.