Rolex Daytona Paul Newman – pożądany model vintage'owy
Daytona Paul Newman to jeden z najpopularniejszych modeli vintage'owych. Egzemplarz należący do Newmana został w 2017 roku zlicytowany za około 15,3 mln euro, czym zaskarbił sobie status najdroższego zegarka na świecie. Aktor nosił go przez 15 lat.
Najważniejsze informacje
- Cosmograph Daytona z rzadkim, trzykolorowym cyferblatem znanym jako „Exotic Dial“
- Najpopularniejsze numery referencyjne: 6239, 6241, 6263
- Ceny od 200 000 euro
- Egzemplarz należący do Paula Newmana jest najdroższym zegarkiem na świecie i został sprzedany za 15,3 mln euro
- Funkcja chronografu i skala tachymetryczna
„Exotic Dial“ w stylu art-déco
Model Paul Newman Daytona marki Rolex należy do grona najbardziej pożądanych zegarków na świecie. Tym, co odróżnia go od pozostałych Dayton jest cyferblat: ten wykorzystany w modelach poświęconych Newmanowi jest kolorowy i wykonany w stylu art déco. Co ciekawe, właśnie ten design sprawił, że w latach 60. i 70. mało kto interesował się tym zegarkiem. Rolex wypuścił na rynek jedynie niewielką liczbę egzemplarzy. Jest to jeden z powodów, dla których dzisiaj model ten jest tak poszukiwany. Wpływ na to miał również fakt, że Paul Newman sam był wielkim fanem czasomierza i nosił go codziennie.
Ile kosztują zegarki Rolex Daytona Paul Newman?
Numer referencyjny | Szacowana cena | Właściwości |
Paul Newman’s Daytona 6239 | 15,3 mln euro | najdroższy zegarek świata, zlicytowany 26 października 2017 |
6263 | około 1 000 000 euro | koperta typu Oyster, zakręcane przyciski, akrylowa luneta, kaliber Valjoux 727 |
6262 | 250 000 euro | stalowa luneta, kaliber Valjoux 727 |
6264 | 250 000 euro | akrylowa luneta, kaliber Valjoux 727 |
6241 | 220 000 euro | akrylowa luneta, kaliber Valjoux 722 |
6239 | 200 000 euro | stalowa luneta, kaliber Valjoux 722 |
6265 | 200 000 euro | koperta typu Oyster, zakręcane przyciski, stalowa luneta, kaliber Valjoux 727 |
Ceny poszczególnych modeli
Biorąc pod uwagę fakt, że Paul Newman – znany aktor i kierowca rajdowy – należał do grona fanów modelu Cosmograph Daytona, nie powinno nikogo dziwić, że jeden z wariantów tego chronografu nazwany został jego imieniem. Newman posiadał w swojej kolekcji wiele egzemplarzy Daytony, ale tylko jeden z nich nosił codziennie – wariant o numerze referencyjnym 6239. Zegarek podarowała mu druga żona Joanne Woodward podczas kręcenia zdjęć do filmu "Zwycięstwo" (ang. "Winning"). Na deklu czasomierza wygrawerowany był napis „Drive Carefully Me“. Egzemplarz ten w październiku 2017 roku sprzedany został na nowojorskiej aukcji za rekordową kwotę 15,3 mln euro . Co ciekawe, w latach 80., gdy Newman podarował go ówczesnemu chłopakowi swojej córki, czasomierz był wart około 200 euro.
Model był jednym z ulubionych zegarków Newmana. Nosił go często i chętnie, co widać także na zdjęciach z tamtego okresu. Aktor dobierał do niego czarny pasek, który określa się mianem military strap. Wariant 6239 rozpoznać można po "exotic dial", czyli ozdobionym czarnymi subtarczami i czarną krawędzią białym cyferblacie. Model dostępny jest także w wersji z czarnym cyferblatem i białymi subtarczami. Na obu umieszczono napis "Daytona", który znajduje się ponad licznikiem 12-godzinnym, powyżej godziny 6. Aby stać się właścicielem Daytony z cyferblatem typu Paul Newman trzeba przygotować się na wydatek rzędu 200 000 euro. Osoby zainteresowane "zwykłą" wersją Daytony 6239, pozbawioną "egzotycznej" tarczy, muszą się przygotować na wydatek około 53 000 euro.
Niezwykle rzadkie numery referencyjne: 6241, 6262 i 6264
Innym wariantem, po który chętnie sięgał Newman, był model o numerze referencyjnym 6241. Tak jak w Daytonie 6239 wyposażono go w kaliber Valjoux 722 z naciągiem manualnym . Od poprzednika odróżniała go czarna, akrylowa luneta. Rolex wyprodukował niezbyt dużo egzemplarzy tego zegarka. Dzisiaj model 6241 jest trudno dostępny, a przez to droższy od 6239. Za dobrze zachowany egzemplarz z cyferblatem typu „exotic“ trzeba zapłacić minimum 220 000 euro.
Innym popularnym wariantem zegarka Rolex Daytona Paul Newman jest egzemplarz o numerze referencyjnym 6262. Od wersji 6239 różni się zastosowanym mechanizmem. Rolex wykorzystał w nim werk Valjoux 727, stanowiący ulepszoną wersję Valjoux 722. Zwiększono w nim częstotliwość balansu – wzrosła z 18 000 do 21 600 drgań na godzinę (A/h). Zakup modelu 6262 to wydatek około 250 000 euro. Wariant ze „standardowym“ cyferblatem kosztuje około 40 000 euro. Ze względu na to, że Rolex produkował ten model tylko przez kilka lat, jest on stosunkowo rzadki. Równie trudno dostępny jest wariant Daytona 6264 z mechanizmem Valjoux 727 oraz czarną, akrylową lunetą. Zegarek osiąga na aukcjach ceny w wysokości 300 000. W wersji bez cyferblatu określanego jako Paul Newman model jest dużo tańszy.
Paul Newman Daytona z kopertą typu Oyster
Innymi zegarkami, które produkowano w wersjach newmanowskich, były modele 6265 i 6263. Od pozostałych wariantów Daytony odróżniały je zakręcane przyciski oraz odrobinę szersze koperty typu Oyster. Zegarki dostępne były m.in. z cyferblatami typu "panda" – czyli z białymi tarczami i czarnymi subtarczami. Rolex produkował także wersję odwrotną („reverse panda dial“) z czarnym cyferblatem i białymi subtarczami. Na wszystkich umieszczano napisy "Rolex Oyster Cosmograph“, lub rzadziej "Rolex Cosmograph Oyster“. Ta ostatnia wersja jest szczególnie rzadka, zwłaszcza biorąc po uwagę fakt, że na cyferblatach umieszczano wcześniej tylko napis "Rolex Cosmograph". W modelach 6265 i 6263 montowano kaliber Valjoux 727. Wariant 6265 posiadał lunetę ze stali szlachetnej, a 6263 wyposażono w lunetę akrylową.
Zakup modelu Rolex Daytona Paul Newman o numerze referencyjnym 6265 to wydatek około 200 000 euro. Tańsze są warianty pozbawione tego charakterystycznego designu – ich ceny zaczynają się od 53 000 euro. Najdroższym i jednocześnie najbardziej pożądanym modelem jest zegarek 6263 z tarczą typu „panda“. Jeden z jego egzemplarzy osiągnął na aukcji Christie’s kwotę 1 000 000 euro . W wersji podstawowej Daytona ta kosztuje jedynie 61 000 euro.
Charakterystyczny, kolorowy cyferblat
Jedynym elementem, który odróżnia wariant Paul Newman od podstawowej wersji Daytony jest cyferblat. Zegarek rozpoznać można po białym lub czarny cyferblacie i kontrastujących z nim trzech subtarczach, które umieszczono przy godzinie 3, 6 i 9. Całość ozdabia kolorowa krawędź utrzymana w tym samym odcieniu co dodatkowe cyferblaty. Umieszczone na niej indeksy są zazwyczaj czerwone. Tego typu trójkolorowa tarcza określana jest mianem „exotic“. Dwukolorowy design nazywany jest z kolei „panda dial“ . Warianty te rozpoznać można po białych cyferblatach i czarnych subtarczach. Modele wyposażone w czarne cyferblaty i białe tarcze określa się jako "odwrócone pandy" – „reverse panda dial“.
Jeśli przyjrzeć się bliżej tym wersjom nie trudno zauważyć także inne cechy, które odróżniają je od pozostałych chronografów Rolexa. Cyfry umieszczone na subtarczach Newmanów wykonane zostały w stylu art déco. Końcówki ich indeksów ozdobiono dodatkowo niewielkimi kwadratami. Interesująca jest także znajdująca się przy godzinie 9 mała sekunda. Wyróżniono na niej cztery liczby: 15, 30, 45 i 60. W klasycznych Daytonach Rolex eksponuje zazwyczaj tylko trzy liczby – 20, 40 i 60. Wiele spośród modeli Paul Newman wyposażono ponadto w czerwone indeksy. Ulokowane na krawędzi tarczy umożliwiają lepsze korzystanie z chronografu i pozwalają na dokładniejszy odczyt ułamków sekund.
Pod względem technicznym modele Paul Newman nie różnią się od zegarków Cosmograph Daytona z lat 60. i 70. Jedyną wizualną różnicę stanowią cyferblaty. Ze względu na to, że początkowo wersje wyposażone w tarcze typu „exotic“ nie cieszyły się aż taką popularnością, Rolex wyprodukował jedynie niewielką ich liczbę . Modele te są dzisiaj niezwykle rzadkie i należą do grona najbardziej pożądanych zegarków vintage'owych na świecie. Odzwierciedla się to oczywiście w cenach. Dla przykładu: egzemplarz należący do Paula Newmana sprzedany został za 15,3 mln euro.
Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?
Niezależnie od numeru referencyjnego modele Paul Newman są niezwykle rzadkie, a przy tym niezwykle popularne. Dlatego zawsze należy sprawdzić oryginalność oferowanego egzemplarza. Niestety zdarzają się osoby próbujące sprzedać replikę lub wariant z podrabianym cyferblatem. W tego typu zegarkach oszust przerabia zwykłą Daytonę wymieniając jej subtarcze. Egzemplarze te co prawda wyglądają jak oryginalne Newmany, choć oczywiście nimi nie są. Dlatego przed dokonaniem zakupu zweryfikuj informacje podawane przez sprzedawcę.
Czy istnieje aktualny model Rolex Daytona Paul Newman?
Rolex nie produkuje obecnie nowych Newmanów. Najmłodszym zegarkiem z tej serii jest wariant o numerze referencyjnym 116500LN. Wyposażono go w kopertę ze stali szlachetnej i czarną, ceramiczną lunetę. Użytkownik może wybrać pomiędzy czarnym lub białym cyferblatem. W jego wnętrzu zamontowano kaliber manufakturowy 4130. Wyróżnia go rezerwa chodu sięgająca aż 72 godzin . Osoby zainteresowane kupnem zegarka bezpośrednio od producenta muszą się liczyć z kilkumiesięcznym oczekiwaniem. Ze względu na popularność modelu lista zainteresowanych jest długa. Dlatego polecamy sprawdzenie oferty Chrono24. Egzemplarz nienoszony można tutaj kupić za około 16 900 euro.
Na rynku istnieją także takie firmy jak np. Project X czy Blaken, które oferują zmodyfikowane wersje modeli Daytona. W ich ofertach znaleźć można m.in. limitowane edycje wykonane w stylu zegarków Paul Newman. Zakup nienoszonego czasomierza marki Project X to wydatek około 18 000 euro. Używane Daytony od Blaken kosztują natomiast około 19 000 euro, a nienoszone około 28 000 euro.