Rolex Rainbow
“Rolex Rainbow – najcenniejsza wersja Daytony
Model Daytona Rainbow jest jednym z najbardziej ekstrawaganckich zegarków w ofercie Rolexa. Rozpoznać go można po ozdobionej szafirami tęczowej lunecie. Dzięki zamontowanemu w nim chronografowi model ten na pewno sprawdzi się także na co dzień.
Najważniejsze cechy modelu Rolex Rainbow
- Kamienie szlachetne w kolorach tęczy
- Kaliber manufakturowy 4130
- Chronograf służący do zatrzymywania czasu
- Warianty z białego, żółtego i różowego złota (Everose)
Rolex Rainbow – Daytona z charakterystyczna, kolorową lunetą
Cechą charakterystyczną modelu Daytona Rainbow są jego tęczowe barwy. Lunetę zegarka ozdobiono 36 oszlifowanymi szafirami, których paleta kolorystyczna obejmuje czerwień, pomarańcz, żółć, zieleń, fiolet, a także odcienie niebieskiego. W przypadku większości egzemplarzy w miejscach indeksów godzinowych umieszcza się osiem diamentów. Dostępne są także warianty z aż 11 kamieniami. Diamentami ozdabia się ponadto uszy koperty oraz osłonę koronki. Tak jak każdą inną Daytonę, również wersję Rainbow wyposażono w funkcję chronografu. Pozwala ona na odmierzanie aż 12-godzinnych odcinków czasowych z dokładnością do 1/8 sekundy. W zegarku zamontowano kaliber 4130, będący autorskim projektem Rolexa (2001). Mechanizm przykuwa uwagę częstotliwością balansu wynoszącą 28 800 drgań na godzinę (A/h).
Ile kosztuje Rolex Rainbow?
Model | Szacowana cena | Koperta |
Rainbow nr ref. 116598 RBOW | 180 000 euro | 18-karatowe żółte złoto |
Rainbow nr ref. 116599 RBOW | 185 000 euro | 18-karatowe białe złoto |
model modyfikowany tzw. aftermarket (podstawa: Daytona nr ref. 116520) | 17 000 euro | stal szlachetna |
Ceny poszczególnych modeli
Rolex Rainbow należy do grona najbardziej pożądanych wersji modelu Daytona. Wpływ na to ma m.in. nietypowy jak na Rolexa kolorowy design, a także fakt, że wyprodukowano jedynie niewielką liczbę tych zegarków. Uwagę przyciąga przede wszystkim tęczowa luneta, którą ozdobiono aż 36 szlifowanymi szafirami. Na uszach koperty i osłonie koronki umieszczono natomiast diamenty. Całości dopełnia czarny cyferblat, na którym indeksy godzinowe zastąpiono osadzonymi w złocie ośmioma diamentami. Jedynie w miejscu godziny 3, 6 i 9 umieszczono złote cyfry 15, 30 i 45. U góry tarczy znajduje się natomiast logo marki – pięcioramienna korona. Zegarek posiada trzy subtarcze: małą sekundę, licznik 12-godzinny i 30-minutowy. Wszystkie trzy wykonano ze stopu złota, które wyglądem przypomina bryłki tego szlachetnego kruszcu, a kolorem dopasowany jest do 40-milimetrowej koperty. W przypadku wariantu 116598 RBOW zrobiono ją z 18-karatowego żółtego złota , a w modelu 116599 RBOW z 18-karatowego białego złota.
Nie wolno jednak zapomnieć, że Rolex Rainbow to nie tylko błyskotka, a przede wszystkim dobrej jakości chronograf. W jego wnętrzu zamontowano kaliber manufakturowy 4130, który wyróżniony został certyfikatem chronometru. Tak pożądany model ma jednak swoją cenę: za wariant nienoszony wykonany z żółtego złota trzeba zapłacić około 180 000 euro, wersje z białego złota są jeszcze droższe i kosztują około 185 000 euro. Egzemplarze noszone są tylko nieznacznie tańsze, ich ceny utrzymują się na poziomie 169 000 i 123 000 euro. Wiosną 2018 roku Rolex wypuścił na rynek nową Daytonę Rainbow wykonaną z różowego złota (Everose). W odróżnieniu od modeli z żółtego i białego złota, w wariancie 116595RBOW szafiry umieszczone w miejscach indeksów godzinowych także utrzymane są w kolorach tęczy. Cena tego zegarka nie jest jednak znana, Rolex podaje ją jedynie na żądanie. Można jednak wyjść z założenia, że jest ona zbliżona do cen pozostałych wariantów.
Modyfikowane repliki modelu Rainbow
W związku z tym, że Rainbow jest tak rzadko dostępny, łatwiej można trafić na jego replikę. Na uwagę zasługują przede wszystkim zegarki modyfikowane określane jako "modele aftermarket". W ich przypadku ma się do czynienia z oryginalnymi Daytonami, które w późniejszym czasie ozdobiono kamieniami szlachetnymi. Zazwyczaj są to kryształy, zdarza się jednak, że wykorzystuje się do tego celu także szafiry i diamenty.
Ciężko jednak porównywać oryginalnego Rolexa Rainbow do jego modyfikowanej repliki. Różni je przede wszystkim jakość wykonania. W oczy rzucają się m.in. nie najlepsze subtarcze oraz słaba jakość koloru kryształów. Nie wolno jednak zapomnieć, że tego typu zegarki są dużo tańsze od oryginałów. Warianty z kopertami ze stali szlachetnej kupić można już od 17 000 euro, wersje z żółtego złota kosztują minimum 25 000 euro, a te wykonane z białego złota minimum 28 500 euro.
Rolex Rainbow: 40-mm koperta, 18-karatowe złoto
Model Daytona Rainbow wyposażono w kopertę o średnicy 40 mm. Użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy wersjami ze stali szlachetnej oraz z 18-karatowego białego lub żółtego złota. Od 2018 roku oferowany jest także wariant z 18-karatowego złota Everose. Na szczególną uwagę zasługuje jednak zegarek wykonany z żółtego złota, wyposażony w czarny cyferblat oraz żółte diamentowe indeksy. Wyróżniają go umieszczone przy godzinach 3, 6 i 9 złote cyfry arabskie (15, 30, 45). Na miejscu godziny 12 pojawiła się natomiast pięcioramienna korona. Interesujące są także trzy dodatkowe cyferblaty . Mała sekunda (przy godzinie 6), liczniki 30-minutowy (przy godzinie 3) oraz 12-godzinny (przy godzinie 9) mają w tle złoty wzór maskujący. Wykorzystane w nich wskazówki oraz centralny sekundnik są koloru czerwonego. Wskazówka godzinowa oraz minutowa są złote.
Zegarki zyskują ponadto na wartości dzięki wykorzystaniu takich kamieni szlachetnych jak diamenty oraz szafiry. Na uwagę zasługuje przede wszystkim luneta, którą ozdobiono 36 oszlifowanymi szafirami. Ich kolory pokrywają się z paletą barw tęczy, przechodzą z czerwonego w pomarańczowy, następnie żółty, zielony, niebieski oraz fioletowy. Na uszach koperty oraz osłonie koronki umieszczono dodatkowo białe diamenty o brylantowym szlifie. Trzyrzędowa bransoleta określana jako Oyster wykonana została z 18-karatowego żółtego złota.
Historia modelu Daytona
Pierwsze egzemplarze modelu Daytona zaprezentowane zostały w roku 1963. Pojawiły się na rynku w czasie, gdy chronografy wyścigowe dominowały w branży. Ich związek ze światem sportów motorowych jest niezaprzeczalny, o czym świadczy sama nazwa. Wywodzi się ona od wyścigu samochodowego odbywającego się na torze w Daytona Beach na Florydzie. Najbardziej znane modele kolekcjonerskie w ofercie Rolexa to Submariner oraz GMT-Master. Popularne są także egzemplarze Daytony z lat 60. ubiegłego wieku. Ze względu na początkowy brak zainteresowania nimi, zegarki produkowano jedynie w niewielkich nakładach. Obecnie są niezwykle rzadkie, a przez to bardzo pożądane.
Jednym z popularniejszych chronografów marki Rolex jest tzw. "Paul Newman“. Zegarek otrzymał swój przydomek na cześć aktora i kierowcy wyścigowego, który chętnie sięgał po ten model. Pierwszy z egzemplarzy Daytony podarowała mu ponoć jego druga żona. Newman nie rozstawał się z nim nawet na czas wyścigów, co na pewno przyczyniło się do popularności modelu. Egzemplarz będący niegdyś własnością aktora został w 2017 roku sprzedany na aukcji za rekordową sumę 15,3 mln euro. Zegarek zdetronizował tym samym dotychczasowego rekordzistę – model Patek Philippe o numerze referencyjnym 1518. Od pozostałych wersji Daytony odróżnia go m.in. tarcza ozdobiona kontrastującym obramowaniem. Inne ciekawe elementy odnaleźć można na dodatkowych cyferblatach. Umieszczono na nich małe kwadraty stanowiące zakończenie niektórych indeksów godzinowych.
Kaliber manufakturowy 4130 o precyzji chronometru
Od roku 2001 we wnętrzu wersji Rainbow montowany jest kaliber o numerze 4130, będący autorskim projektem Rolexa. Częstotliwość jego balansu wynosi 28 800 A/h. Mechanizm wyposażono ponadto w niebieską spiralę Parachrom, która od roku 2005 produkowana jest z niemagnetycznego stopu niobu i cyrkonu. Zegarek regulują umieszczone na pierścieniu balansu śruby Microstella. Dzięki nim spirala może być wydłużana lub skracana, co wpływa na długość rezerwy chodu. Element ten wykorzystywany jest w każdym mechanizmie Rolexa. Rezerwa chodu kalibru 4130 wynosi 72 godziny. Może się ona jednak zmniejszyć do 66 godzin w wyniku uruchomienia funkcji chronografu. Dzięki przykręconemu deklowi, koronce oraz przyciskowi chronografu, zegarek pozostaje wodoodporny na głębokości do 100 m (10 barów).