- 30
- 60
- 120
Zegarek nurkowy Rolex Submariner Date
Rolex Submariner Date to prawdziwa kwintesencja zegarka nurkowego. Jego znakiem rozpoznawczym jest umieszczona nad datownikiem lupa. Dostępne są wydania stalowe, wersje bicolor oraz modele z czarnymi, niebieskimi i zielonymi cyferblatami.
This page contains information about:
5 powodów, dla których warto nabyć Submariner Date
- Koperta typu Oyster wodoodporna do 300 m (30 barów)
- Datownik z lupą
- Kalibry manufakturowe z certyfikatem chronometru
- Dostępne wydania ze stali szlachetnej, w wersji bicolor oraz z białego lub żółtego złota
- Do wyboru różne kolory lunet i cyferblatów
Kwintesencja zegarka nurkowego
Dla wielu osób datownik stanowi nieodłączny element zegarka Rolex Submariner. Nawet umieszczona bezpośrednio ponad nim niezbyt popularna lupa stanowi w oczach kolekcjonerów jego nierozerwalną część. Warto przy tym zaznaczyć, że Rolex datowniki wprowadził dopiero w latach 60. ubiegłego wieku wraz z pojawieniem się modelu o numerze referencyjnym 1680. Obecnie Submariner Date to jeden z najbardziej cenionych zegarków szwajcarskiego producenta. Jego 40-milimetrowa koperta typu Oyster dzięki przykręcanemu deklowi i opatentowanej koronce Triplock pozostaje wodoszczelna do głębokości 300 m (30 barów). Pokryte masą fluorescencyjną duże indeksy godzinowe są doskonale widoczne nawet w ciemnościach, a luneta zegarka obraca się tylko w jedną stronę.
W przeciwieństwie do pozbawionego datownika modelu siostrzanego, czyli Submariner No Date, wydanie z datownikiem dostępne jest w licznych wariantach: Rolex wytwarza koperty i bransolety ze stali szlachetnej, żółtego oraz białego złota, a także tak zwane warianty Rolesor, będące dwukolorowym połączeniem stali szlachetnej oraz 18-karatowego żółtego złota. Również w przypadku cyferblatów i lunet Submariner Date oferuje więcej, niż tylko czerń. Wśród dostępnych opcji znaleźć można barwy niebieską i zieloną.
Ile kosztuje Submariner Date?
Oprócz roku produkcji i stanu zegarka, na cenę Submariner Date wpływ ma również materiał wykonania. Co zrozumiałe, modele stalowe miewają przystępniejsze ceny niż warianty ze złota. Obecnie za nienoszony model ze stalową kopertą, czarnym cyferblatem oraz czarną ceramiczną lunetą (nr ref. 116610LN) zapłacić trzeba około 8200 euro. Ten sam zegarek w wersji noszonej nabyć można już za około 6600 euro. Jeśli jednak planujesz zakup jednego z modeli vintage'owych, jak na przykład pierwszego Submarinera Date o numerze referencyjnym 1680, musisz dysponować nieco większym budżetem. Zależnie od stanu zegarki te osiągają ceny między 8900 euro a 13 600 euro.
Niezwykle pożądane przez kolekcjonerów jest jubileuszowe wydanie Submariner Date z roku 2003 wyposażone w zieloną lunetę i czarny cyferblat. Ten zegarek o numerze referencyjnym 16610LV, który przez fanów opatrzony został przydomkiem „ Kermit“, w wersji nienoszonej kosztuje około 13 300 euro, podczas gdy za dobrze zachowane, noszone wydania zapłacić trzeba około 9600 euro. Nieco tańsze są za to modele opatrzone numerem 116610LV. W ich przypadku nie tylko luneta, ale także cyferblat mają zielony kolor, dzięki czemu zyskały one przydomek „ Hulk“. Aby nabyć jeden z nich trzeba wydać około 9300 euro za model nienoszony lub około 8500 euro za noszony zegarek.
Submariner Date ze złota
Pierwszy Submariner Date ze złotą kopertą i bransoletą opatrzony był numerem referencyjnym 16618. Rolex oferował go z lunetą oraz cyferblatem w wersjach czarnej lub niebieskiej. Niezależnie od tego, na który kolor się zdecydujesz, musisz mieć do dyspozycji kwotę między 16 500 a 23 400 euro. Nowe wydania z żółtego złota, dostępne także w wersjach niebieskiej lub czarnej, osiągają podobne ceny, przy czym za zegarki nienoszone zapłacić trzeba około 23 300 euro, a za noszone około 21 500 euro.
Wydania bicolor wykonane z połączenia stali szlachetnej i żółtego złota opatrzone są nazwą Rolesor. Zegarki nowszej generacji mają numer referencyjny 116613LB lub LN, przy czym LB to skrót oznaczający Lunette Bleu (niebieska luneta), a LN to Lunette Noir (czarna luneta) . W tych samych barwach utrzymane są również cyferblaty tych wydań. W wersji noszonej modele te osiągają ceny rzędu 9500 euro. Nienoszone wydania kosztują około tysiąca euro więcej. Zaoszczędzić można decydując się na nieco starszy model opatrzony numerem 16613. W zależności od stanu w jakim się zachowały ceny tych vintage'owych zegarków wahają się między 7100 euro a 7900 euro.
Jeśli marzy Ci się Submariner Date wykonany z białego złota, na pewno zainteresuje Cię wydanie 116619LB. Jak wskazuje zawarte w numerze referencyjnym oznaczenie LB, model ten wyposażony został w niebieską lunetę oraz cyferblat. Takie zegarki w wersji nienoszonej zazwyczaj kosztują około 24 700 euro, a bardzo dobrze zachowane, noszone modele osiągają ceny rzędu 21 400 euro.
Koperta typu Oyster wodoszczelna do 300 metrów
Dzięki niezwykle starannej konstrukcji modele Submariner Date począwszy od wydania o numerze referencyjnym 16800 pozostają wodoszczelne do głębokości 300 m (30 barów) . Dla starszych modeli wartość ta wynosi maksymalnie 200 metrów (20 barów). Koperta, jak w przypadku wszystkich modeli typu Oyster, wytwarzana jest z jednego kawałka metalu. Konstrukcja ta określana jest mianem monoblock. Dekiel posiada ponadto dokręcany pierścień. Wnętrze zegarka chronione jest przez odporne na zarysowanie szkiełko szafirowe, które montowane jest w tego typu modelach począwszy od numeru referencyjnego 16800. Najważniejszą cechą zegarka nurkowego jest bezsprzecznie jego odporność na działanie wody. Z uwagi na to elementem potencjalnie mogącym sprawiać problemy w konstrukcji Submariner Date może być wysuwana koronka. Z tej przyczyny Rolex zamontował na niej aż cztery uszczelki, które skutecznie zapobiegają przed wdzieraniem się do wnętrza mechanizmu wody oraz brudu. Dodatkową ochronę zapewnia fakt, że koronka pozostaje przykręcona do koperty. Odkręca się ją tylko w przypadku ustawiania godziny lub nakręcania zegarka.
Istotną cechą profesjonalnego divera jest jednostronnie obrotowa luneta przestawiana jedynie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegarka . Zapobiega ona wydłużeniu czasu nurkowania w sytuacji przypadkowego przesunięcia lunety. Wymagana jest również dobra czytelność, zwłaszcza w ciemności. Począwszy od wydania o numerze referencyjnym 116610, Rolex pokrywa wskazówki i indeksy modeli Submariner Date farbą fluorescencyjną o nazwie Chromalight, która zapewnia długotrwałe świecenie wypełnionych nią elementów. Jej niebieski odcień wyraźnie odróżnia ją od materiałów stosowanych przez innych producentów. Większość sięga po święcącą na zielono farbę o nazwie Superluminova.
Alternatywy dla modeli Submariner Date
- Sea-Dweller, 1220 m, około 11 900 euro (stalowy, nienoszony)
- Blancpain Fifty Fathoms, 300 m, około 10 000 euro (stalowy, nienoszony)
- IWC Aquatimer Automatic, 300 m, około 4500 euro (stalowy, nienoszony)
- Breitling Superocean II 42, 500 m, około 3000 euro (stalowy, nienoszony)