- 30
- 60
- 120
Rolex Yacht-Master – wysoka funkcjonalność i styl
Rolex Yacht-Master to ekskluzywny czasomierz dla żeglarzy. Dzięki wykończeniu ze szlachetnych materiałów świetnie sprawdzi się na pokładzie i wzbudzi respekt członków klubu regatowego. Jego koperta powstaje w kilku uniwersalnych rozmiarach.
Dlaczego warto zainwestować w model Rolex Yacht-Master?
- Gustowne materiały: złoto, platyna lub stal szlachetna
- Kombinacja materiałów o nazwie Rolesium (stal szlachetna i platyna)
- Oficjalnie certyfikowany chronometr
- Dla kobiet i mężczyzn – koperty w rozmiarach 29 mm, 35 mm, 37 mm i 40 mm
- Metalowe bransolety lub paski typu Oysterflex
Rolex Yacht-Master i żeglarstwo
Związki manufaktury Rolexze światem sportów wodnych sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Słynny Submariner był jednym z pierwszych na świecie zegarków nurkowych, a eksperymentalny prototyp modelu Sea-Dweller wykorzystywano podczas zejść na dno Rowu Mariańskiego. W 1992 roku szwajcarski producent wprowadził do swojej oferty pierwszy zegarek żeglarski o nazwie Yacht-Master.
Model ten nadaje się prawie na każdy nadgarstek, gdyż powstaje w aż czterech różnych rozmiarach – 29 mm, 35 mm, 37 mm i 40 mm. W kwestii materiału wykonania producent daje nam wybór między różowym złotem Everose, dwukolorowym wariantem Rolesor ze stali szlachetnej i złota oraz wydaniem Rolesium, czyli zestawieniem stali oraz platyny. Warto wspomnieć, że Rolesium jest kombinacją dostępną wyłącznie w modelu Yacht-Master. W wariancie tym koperta i trzyrzędowa bransoleta powstają ze stali, a lunetę i cyferblat wytwarza się z platyny. W odróżnieniu od zegarków nurkowych Submariner, w których bezel obraca się tylko w jedną stronę, lunety Yacht-Masterów można przestawiać w obu kierunkach. Dzięki temu rozwiązaniu umożliwiają one bardzo precyzyjny pomiar czasu w trakcie zawodów żeglarskich.
Ceny modeli Rolex Yacht-Master
Numer referencyjny | Szacowana cena | Materiał i pasek | Wielkość w mm |
116655 | 17 800 euro | złoto Everose, bransoleta Oysterflex | 40 |
116621 | 10 600 euro | Rolesor, bransoleta Oyster | 40 |
116622 | 9000 euro | Rolesium, bransoleta Oyster | 40 |
268655 | 15 200 euro | złoto Everose, bransoleta Oysterflex | 37 |
268621 | 9800 euro | Rolesor, bransoleta Oyster | 37 |
268622 | 8300 euro | Rolesium, bransoleta Oyster | 37 |
Ceny poszczególnych modeli
Rolex Yacht-Master nr ref. 116655 z 40-mm kopertą z różowego złota Everose kosztuje w wersji nienoszonej około 17 800 euro, za egzemplarz noszony trzeba natomiast zapłacić około 17 600 euro. Jednym z ciekawszych elementów tego luksusowego zegarka jest bransoleta określana jako Oysterflex, którą wykonuje się z metalowych płytek pokrytych elastomerem. Do koloru paska dopasowano czarną lunetę z ceramiczną wkładką z Cerachromu oraz czarny cyferblat. Elementy idealnie kontrastują z różowozłotą kopertą oraz wskazówkami i indeksami wykonanymi z tego materiału.
Jeżeli jesteś fanem modeli dwukolorowych, na pewno spodoba Ci się Yacht-Master oznaczony numerem referencyjnym 116621. Zegarek powstał ze stali szlachetnej i złota Everose, posiada kopertę o średnicy 40 mm oraz dwukolorową bransoletę Oyster wykonaną ze stali i różowego złota. Egzemplarz nienoszony tego modelu otrzymasz za około 10 600 euro, za wariant noszony będziesz musiał zapłacić około 10 300 euro. Modele wykonane z Rolesium (nr ref. 116622), czyli połączenia stali szlachetnej i platyny, w wersji nienoszonej kosztują około 9000 euro. Noszone zegarki można czasem kupić za mniej niż 8000 euro.
Ile kosztują modele Yacht-Master 37?
Koperta o średnicy 37 mm sprawia, że Rolex Yacht-Master 37 wydaje się być bardziej kobiecy od 40-mm wariantów tego luksusowego zegarka. Zwłaszcza modele z różowego złota, a także warianty dwukolorowe wykonane ze stali szlachetnej i złota, idealnie podkreślą garderobę każdej trendsetterki. Jak w przypadku 40-milimetrowych egzemplarzy, do czasomierza dobrać można bransoletę Oysterflex, która nada mu nieco bardziej sportowego charakteru. Yacht Master 37 dostępny jest również w wersji wykonanej z Rolesium. Za egzemplarz nienoszony tego luksusowego zegarka trzeba zapłacić około 8300 euro.
Zakup modelu Yacht-Master 37 nr 268655 z 18-karatowego złota Everose wyposażonego w czarną bransoletę Oysterflex to wydatek około 15 200 euro w przypadku zegarków nienoszonych i około 14 700 euro w przypadku zegarków używanych. Warianty dwukolorowe ze stali szlachetnej i złota Everose posiadają czekoladowy cyferblat i oznaczone zostały numerem referencyjnym 268621. Ich ceny utrzymują się w granicach 9800 euro. Egzemplarze noszone są o kilkaset euro tańsze.
Wskazówki dla kupujących
Jeśli poszukujesz luksusowego zegarka na kolejną morską wyprawę, model Yacht-Master będzie strzałem w dziesiątkę! W kontakcie z wodą czasomierz ten sprawdza się znakomicie nie tylko dzięki zastosowaniu szlachetnych materiałów, ale również za sprawą wodoszczelności wynoszącej aż 10 barów (100 m). Model dostępny jest w kilku różnych rozmiarach od 29 mm do 40 mm. Dzięki temu pasuje zarówno do męskich, jak i damskich nadgarstków. Kobietom spodobają się przede wszystkim warianty w różowego złota Everose. Z powodzeniem mogą być one także noszone przez mężczyzn.
Rozważasz noszenie Twojego Yacht-Mastera także poza klubem żeglarskim? W takim razie powinieneś przyjrzeć się wariantowi wykonanemu z Rolesium. Ten stworzony ze stali i platyny zegarek wyróżnia jego sportowo-elegancki styl, który nadaje się nie tylko do biura, ale i na co dzień. Pamiętaj, że tak jak pozostałe zegarki Rolexa, także Yacht-Mastery nie tracą na wartości.
Różnorodność stylów i modeli
Design modelu Yacht-Master wyraźnie nawiązuje do Submarinerów. Podobieństwa widać w przypadku koperty Oyster, trzyrzędowej bransolety typu Oyster oraz osłony koronki. Oba zegarki posiadają także datownik (przy godzinie 3), ponad którym umieszczono charakterystyczną lupę. Podobne są także indeksy godzinowe oraz wskazówka godzinowa i minutowa. Przy dokładnym obejrzeniu obu modeli zauważysz jednak kilka różnic. W przypadku Yacht-Mastera sekundnik oraz nazwa zegarka są czerwone lub niebieskie. Osłona koronki jest natomiast większa niż w przypadku Submarinera, a jego koperta jest bardziej zaokrąglona. Różnice najbardziej widać w przypadku lunety: oznaczenia skali są polerowane, dzięki czemu wyraźnie odznaczają się na tle matowego pierścienia. Luneta może być ponadto obracana w obu kierunkach, podczas gdy w Sumbarinerze można ją przesuwać tylko w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
W 2015 roku szwajcarski producent zaprezentował nowy wariant modelu Yacht-Master z kopertą z różowego złota Everose. Jego luneta powstaje z odpornej na zarysowania ceramiki Cerachrom. Posiada matową fakturę, co silnie uwidacznia typowe dla Yacht-Masterów polerowane oznaczenia minutowe. Wokół lunety konstruktorzy Rolexa umieścili żłobkowany pierścień ze złota.
Kolejną atrakcję tego nowego wariantu stanowi innowacyjny pasek Oysterflex, który wzbudził ogromne zainteresowanie w branży. Jego trzon powstaje ze sprężystego materiału będącego stopem niklu i tytanu. Producent pokrywa go następnie warstwą czarnego elastomeru, żeby upodobnić jego powierzchnię do struktury kauczuku. Dzięki zastosowanym materiałom paski Oysterflex są bardzo elastyczne, trwałe i przyjazne dla skóry. Po ich wewnętrznej stronie znajdują się dodatkowe zgrubienia, które dopuszczają więcej powietrza między pasek a skórę, zwiększając tym samym komfort noszenia.
W przypadku bardziej klasycznych wydań modelu Yacht-Master firma Rolex daje klientom szeroki wybór, jeśli chodzi o barwy oraz materiał wykonania cyferblatów. Obok klasycznie niebieskich tarcz w ofercie znajdują się wyrafinowane cyferblaty z jasnej platyny oraz wielokolorowej masy perłowej. Wskazówki oraz indeksy wszystkich wersji Yacht-Mastera są pokryte farbą fluorescencyjną, która mieni się niebieską poświatą i umożliwia sprawdzenie godziny w ciemności.
Zaufane technologie
We wnętrzu zegarków Yacht-Master pracuje używany w modelu Submariner kaliber 3135 . Rolex zaprezentował ten słynący ze swojej niezawodności mechanizm w 1988 roku. W Yacht-Masterach zaczęto go stosować wraz z powstaniem kolekcji na początku lat 90. Rok 2005 przyniósł poprzedzoną pięcioletnimi pracami projektowymi innowację w postaci niebieskiej spirali balansu o nazwie Parachrom. Powstaje ona ze stopu niobu i magnezu, dzięki czemu nie jest podatna na oddziaływanie pól magnetycznych. Warto również wspomnieć, że pomimo średnicy nieprzekraczającej grubości ludzkiego włosa, jej odporność na wstrząsy jest dziesięciokrotnie wyższa od wytrzymałości standardowych spirali. Końcówki sprężyn Parachrom są zagięte na wzór tzw. spirali breguetowskiej, co dodatkowo zwiększa dokładność chodu zegarka.
Wszystkie czasomierze firmy Rolex, w tym także zegarki Yacht-Master, dysponują oficjalnym certyfikatem dla chronometrów przyznawanym przez Szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych (COSC). Co więcej, każdy mechanizm przed opuszczeniem manufaktury w Genewie jest gruntownie sprawdzany według wewnętrznych procedur, które w porównaniu z wymaganiami COSC uchodzą za jeszcze bardziej surowe. W efekcie błąd wskazań zegarków Rolex z inskrypcją „Superlative Chronometer” na tarczy nie przekracza dwóch sekund na dzień.
Mniejsze warianty Yacht-Masterów o średnicach 35 mm i 37 mm wyposażono w kalibry automatyczne o oznaczeniach odpowiednio 2235 i 2236. Producent stosuje je również w damskich modelach z kolekcji Lady-Datejust. Najciekawszy element mechanizmu 2236 stanowi spirala o nazwie Syloxi. Jest ona autorskim wynalazkiem firmy Rolex i powstaje z materiału kompozytowego na bazie niemagnetycznego krzemu. Spośród aż pięciu chroniących ją patentów najciekawszy dotyczy jej geometrii. W celu utrzymania miarowego chodu, sprężyny Syloxi zakończone są lekko pogrubionym i zaokrąglonym na obu końcach łukiem, który umożliwia ich solidne umocowanie w dwóch punktach względem mostka. Sprężyny nie są jedynymi niemagnetycznymi elementami mechanizmu 2236 . Także jego koło wychwytowe powstaje z niepodatnego na pola magnetyczne stopu, który stanowi mieszankę niklu i fosforu. Rezerwa chodu kalibru 2236 wynosi 55 godzin.
Yacht-Master II – chronograf regatowy dla profesjonalistów
Chronograf regatowy Yacht-Master II stanowi bardzo ciekawą odmianę standardowej wersji omawianego modelu. To pierwszy na świecie zegarek z funkcją programowalnego odliczania czasu, które opiera się na analogowym mechanizmie zapamiętywania. Dotychczas czasomierze tego typu korzystały z elektronicznych werków kwarcowych. Aby zrozumieć zasadę korzystania z zegarków z timerem regatowym, należy wiedzieć, że jachty – w odróżnieniu od stojących na linii startu samochodów wyścigowych – rozpoczynają rywalizację z tzw. startu lotnego. Oznacza to, że krążą one przed boją startową, aż rozbrzmi sygnał rozpoczęcia regat. Funkcja odliczania w Yacht-Masterach II umożliwia kontrolę upływu czasu przed strzałem startowym, dzięki czemu uczestnicy regat wiedzą, kiedy powinni się ustawić blisko linii startu.
Ze względu na wyrafinowane funkcje dodatkowe zegarek Yacht-Master II jest jednym z najbardziej skomplikowanych technicznie czasomierzy w ofercie firmy Rolex. Ze średnicą wynoszącą 44 mm jest także jednym z największych modeli producenta. Pod tym względem konkurować z nim może tylko równie duży zegarek nurkowy Rolex Deepsea. Do innych imponujących czasomierzy-gigantów można ponadto zaliczyć mierzący aż 47 mm model Radiomir firmy Panerai.
Jeśli chodzi o materiał wykonania modeli Yacht-Master II, producent daje nam wybór między stalą, żółtym złotem oraz dwoma wariantami dwukolorowymi ze stali i różowego złota Everose lub platyny i złota białego. Cyferblaty we wszystkich wersjach są białe, a lunety dysponują wygrawerowaną u dołu nazwą zegarka. Do wyrazistych akcentów na tarczy należą czerwony sekundnik oraz zakończona grotem wskazówka timera regatowego. Model Yacht-Master II wyróżnia typowa dla marki Rolex elegancja przełamana wyraźnie sportową nutą. Zegarek ten będzie świetnie pasował zarówno do garnituru, jak i do koszulki polo. Podstawowy wariant ze stali jest najtańszy i kosztuje od kilkunastu do trzydziestu tysięcy euro. Prestiżowe modele z białego złota i platyny to wydatek rzędu 35 000 euro.
Właściwości modelu Yacht-Master II
- Funkcja timera regatowego
- Pierwszy na świecie zegarek z analogowym mechanizmem odmierzania czasu
- Spora koperta o średnicy 44 mm
- Ceny już od 13 000 euro
- Gustowne materiały wykonania: stal szlachetna, platyna, złoto żółte, białe i różowe (Everose)
Rolex Yacht-Master – na pokład i do biura
Stworzony dla wytrawnych żeglarzy zegarek Yacht-Master świetnie sprawdza się nie tylko podczas morskich przygód. Także w trakcie codziennego użytku gwarantuje precyzyjny pomiar czasu, zapewniając przy tym odpowiedni poziom prestiżu i elegancji. Dzięki czterem uniwersalnym rozmiarom koperty (29 mm, 35 mm, 37 mm i 40 mm) będzie pasował zarówno na nadgarstki damskie, jak i męskie. Koperty Yacht-Masterów powstają w kilku wersjach kolorystycznych oraz są produkowane z najszlachetniejszych materiałów, takich jak złoto lub platyna. Do najciekawszych wariantów o zdecydowanie sportowym charakterze należy wydanie z różowego złota, które wyposażono w ceramiczną lunetę oraz pasek z przypominającego kauczuk materiału o nazwie Oysterflex.