- 30
- 60
- 120
Nowoczesne zegarki prosto z Japonii
Seiko Astron to nowoczesny zegarek z kalendarzem wiecznym. Dzięki odbiornikowi GPS oraz technologi solarnej zawsze pokazuje aktualną godzinę. Niektóre z modeli wyposaża się dodatkowo w chronograf oraz funkcję drugiej strefy czasowej.
This page contains information about:
- Podstawowe informacje
- Seiko Astron – pierwszy zegarek z GPS-em i mechanizmem solarnym
- Ile kosztują modele Seiko Astron?
- Ceny poszczególnych modeli
- Seiko Astron GPS Solar Chronograph – niezwykle precyzyjny stoper
- Astron GPS Solar Dual Time z drugą strefą czasową
- Połączenie Astrona i typowego dla Giugiaro designu
- Seiko Quartz Astron – pierwszy zegarek kwarcowy na świecie
Podstawowe informacje
- Pierwszy zegarek na świecie wyposażony w GPS i technologię solarną
- Limitowane do 3000 egzemplarzy modele specjalne SSE121J1 zaprojektowane przez Giugiaro
- Seiko Astron GPS Solar Chronograph z precyzyjnym stoperem
- Astron GPS Solar Dual Time z drugą strefą czasową
Seiko Astron – pierwszy zegarek z GPS-em i mechanizmem solarnym
W roku 2012 marka Seiko zaprezentowała model Astron GPS Solar – pierwszy na świecie czasomierz z odbiornikiem GPS i technologią solarną. Ponad 40 lat po stworzeniu zegarka kwarcowego japoński producent znowu zaskoczył branżę. Pod lunetą czasomierza umieścił niewielką antenę, która łącząc się z orbitującymi wokół ziemi satelitami synchronizuje wskazówki z aktualnym czasem. W zależności od modelu i mechanizmu technologia uwzględnia 39 z 40 stref czasowych. Błąd pomiarowy zegarka wynosi jedynie sekundę na 100 000 lat , na co wpływa fakt, że model synchronizuje się raz dziennie. Żaden czasomierz mechaniczny nie byłby w stanie osiągnąć takiej wartości. Dzięki napędowi słonecznemu zegarki nie wymagają wymiany baterii i są przyjazne dla środowiska. Zamontowany w nich kalendarz wieczny będzie wymagał korekty dopiero 28 lutego 2100 roku.
Model Astron dostępny jest także w wersji z dużym wskaźnikiem daty, drugą strefą czasową lub chronografem. Ten ostatni umożliwia odmierzanie nawet 6-godzinnych odcinków czasu, z dokładnością do 1/5 sekundy. Na szczególną uwagę zasługują edycje limitowane, takie jak np. Seiko Astron Novak Djokovic Limited Edition o numerze SSE022J1. Producent stworzył jedynie 2500 egzemplarzy, z czego jeden z nich Djokovic miał na sobie grając w finale Wimbledonu w 2015 roku. Zwyciężył w nim z Rogerem Federerem, będącym ambasadorem marki Rolex. Aby stać się właścicielem tego zegarka, obojętnie czy będzie to egzemplarz nienoszony czy używany, należy wydać około 1700 euro.
Ile kosztują modele Seiko Astron?
Ceny modeli z kolekcji Seiko Astron zaczynają się od 1000 euro – tyle należy zapłacić za egzemplarz noszony. Najdroższe są zegarki zaprojektowane przez słynnego włoskiego designera Giorgetto Giugiaro – kosztują około 3000 euro. Specjalizował się on m.in. w projektach samochodów. Spod jego ręki wyszły np. modele VW Golf I oraz Lotus Esprit, a także profesjonalne lustrzanki marki Nikon, jak np. Nikon F4. Linia Astron GPS Solar Chronograph Giugiaro Design Limited Edition oznaczona numerem SSE121J1 jest limitowana do 3000 egzemplarzy.
Ceny poszczególnych modeli
Model | Szacowana cena | Funkcje |
Quartz Astron, nr ref. S23617J1 | 3500 euro | datownik |
Astron GPS Solar Chronograph Giugiaro Design Limited Edition, nr ref. SSE121J1 | 3000 euro | chronograf |
Astron GPS Solar Chronograph Limited Edition, nr ref. SSE001 | 2800 euro | chronograf |
Astron GPS Solar Chronograph, nr ref. SSE003J1 | 1600 euro | chronograf |
Astron GPS Solar Dual Time, SSE077J1 | 1300 euro | druga strefa czasowa |
Seiko Astron GPS Solar Chronograph – niezwykle precyzyjny stoper
Dzięki zamontowanemu w nim odbiornikowi GPS model Seiko Astron GPS Solar Chronograph jest dokładny niczym zegarek atomowy. Posiada ponadto bardzo przydatną funkcję chronografu. Czasomierz dołączył do kolekcji Astron w 2014 roku. Jest to pierwszy na świecie zegarek solarny wyposażony w GPS i stoper. Jak w pozostałych Astronach, także w jego przypadku wystarczy wcisnąć przycisk, aby zegarek zsynchronizował się z aktualnym czasem miejscowym. W związku z tym, że Seiko udało się zmniejszyć antenę, koperta tego wyposażonego w kaliber 8X32 chronografu jest o około 30% mniejsza niż w starszych wariantach. Średnica większości egzemplarzy wynosi 45, natomiast wysokość 13,5 mm.
Na uwagę zasługuje seria Astron Limited Edition oznaczona numerem SSE001, na którą składa się jedynie 7000 egzemplarzy. Te tytanowe zegarki wyposażono w białe cyferblaty i ceramiczne lunety. Ozdobiono je metalową bransoletą, także wykonaną z tytanu i ceramiki. W wersji noszonej zegarki kosztują około 2300 euro. Za nowe egzemplarze trzeba z kolei zapłacić około 2800 euro. Wersję podstawową tego chronografu rozpoznać można po numerze referencyjnym SSE003J1. Jego kopertę oraz bransoletę w całości wykonano z tytanu. Zegarek wyposażono ponadto w czarny cyferblat. Jego zakup to wydatek minimum 1600 euro.
Osobom poszukującym zegarka o niebieskim cyferblacie i ceramicznej lunecie utrzymanej w tym samym odcieniu, polecamy model o numerze SSE005J1. W wersji nienoszonej kosztuje około 1800 euro. Do fanów modeli dwukolorowych skierowany jest natomiast Astron oznaczony numerem SSE007J1. Jego koronka, przyciski, wskazówki i indeksy godzinowe są pozłacane. Ceny egzemplarzy nienoszonych rozpoczynają się od 2400 euro.
Astron GPS Solar Dual Time z drugą strefą czasową
Druga strefa czasowa jest funkcją docenianą głównie przez osoby dużo podróżujące oraz ludzi biznesu. Dzięki niej użytkownik ma możliwość równoczesnego kontrolowania godziny dla czasu miejscowego i np. domowego. Jednym z bardziej zaawansowanych modeli z drugą strefą czasową jest Seiko Astron GPS Solar Dual Time. Zegarek dostępny jest w wielu różnych wariantach – od tytanowych po pozłacane. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zaprezentowany w 2017 roku Seiko Astron HondaJet Limited Edition (nr ref. SBXB133), upamiętniający samolot odrzutowy HA-420 marki Honda. Jest to niewielki samolot dyspozycyjny, który skierowany jest przede wszystkim do ludzi biznesu. Zakup nienoszonego SBXB133 to wydatek około 2400 euro.
Podobnie jak w przypadku większości modeli wyposażonych w drugą strefę czasową, także tutaj do wskazywania czasu miejscowego wykorzystywana jest centralna wskazówka. Czas domowy odczytać można na dodatkowej subtarczy umieszczonej ponad godziną 6. Znajdujący się po jej prawej stronie niewielki cyferblat wskazuje, czy w miejscu tym jest dzień, czy noc. Pomiędzy godziną 2 a 3 ulokowano półokrągły wskaźnik dnia tygodnia, przy godzinie 4 znajduje się natomiast datownik.
Na uwagę zasługuje także wskaźnik umieszczony pomiędzy godziną 9 a 10. Ten wielofunkcyjny element łączy w sobie wiele cech. U jego dołu odnaleźć można skrót DST (Daylight Saving Time), na podstawie którego rozpoznać można, czy zegarek wskazuje czas letni, czy też zimowy. Ponad nim umieszczono pasek, przy którego pomocy sprawdzić można stopień naładowania baterii. Jeszcze wyżej znajduje się wskaźnik trybu samolotowego. Za pomocą tego ostatniego elementu skontrolować można zasięg zegarka, w momencie gdy łączy się z satelitą w celu zsynchronizowania godziny. Za nienoszony egzemplarz Seiko Astron GPS Solar Dual Time o numerze SSE077J1 trzeba zapłacić minimum 1300 euro.
Połączenie Astrona i typowego dla Giugiaro designu
Pierwszy model, który powstał przy współpracy z włoskim projektantem Giorgetto Giugiaro zaprezentowany został w 1983 roku. Był to także pierwszy zegarek kwarcowy z analogowym wyświetlaczem. Obecnie ten ekstrawagancki czasomierz jest niezwykle pożądany wśród kolekcjonerów.
Design aktualnego modelu Seiko Astron GPS Solar Chronograph Giugiaro Design Limited Edition (nr ref. SSE121J1) wyraźnie nawiązuje do oryginału, jest jednak odrobinę bardziej sportowy. Zegarek skierowany jest do fanów wyścigów samochodowych, a także do samych kierowców. Podkreśla to umieszczona na lunecie skala tachymetryczna służąca do mierzenia średniej prędkości. Zegarek przykuwa także uwagę ze względu na czerwone i zielone akcenty kolorystyczne wyróżniające się na tle czarnego cyferblatu. Zarówno koperta jak i bransoleta wykonane zostały z tytanu. Tak jak inne chronografy z kolekcji Astron, także modele limitowane umożliwiają odmierzenie nawet 6-godzinnych odcinków czasu. Seria Astron GPS Solar Chronograph Giugiaro Design limitowana jest do 3000 egzemplarzy. Za wersję nienoszoną trzeba zapłacić około 3000 euro.
Seiko Quartz Astron – pierwszy zegarek kwarcowy na świecie
Modele Quartz Astron zrewolucjonizowały branżę zegarkową. Zaprezentowano je w Boże Narodzenie 1969 roku. Były to pierwsze na świecie czasomierze wyposażone w mechanizmy kwarcowe. Co ciekawe, Seiko wyprodukował jedynie sto egzemplarzy, przy czym wcale nie były one tanie – w tamtych czasach trzeba było za nie zapłacić 450 000 jenów, co odpowiadało cenie średniej klasy samochodu. Już wtedy prawie wszystkie części do zegarków Seiko produkowane były w jego własnych fabrykach . Do dzisiaj jest to ewenement na skalę światową. Dla porównania: szwajcarscy producenci zlecają tego typu prace wyspecjalizowanym podwykonawcom.
Po ponad czterdziestu latach marka Seiko zdecydowała się na wznowienie linii Quartz Astron. W ten sposób powstała limitowana do dwustu egzemplarzy edycja specjalna wyposażona w koperty o średnicy 41 mm i wysokości 3,1 mm. Zegarki wykonano z tytanu określanego jako "high-intensity titanium". Całości dopełniają paski z silikonu lub krokodylej skóry. Najważniejszym elementem tych oznaczonych numerem S23617J1 modeli kwarcowych jest wyposażony we wskaźnik daty mechanizm 9F62. Do jego wykonania Seiko wykorzystał najwyższej jakości kryształy kwarcu. Zapewniają one najwyższą precyzję, także przy dużych amplitudach temperatury. Dzięki temu błąd pomiarowy mechanizmu nie przekracza dziesięciu sekund w ciągu roku. Dla porównania: miesięczne odchylenie dokładności chodu w standardowych zegarkach kwarcowych wynosi od dziesięciu do trzydziestu sekund. Wykorzystany w mechanizmie system „backlash auto adjustment“ sprawia, że wskazówka sekundnika trafia idealnie w indeksy. Interesujący jest także sposób realizacji datownika. Data przeskakuje dokładnie o północy, a cały proces trwa jedynie 1/2000 sekundy.
W momencie wprowadzenia modelu Quartz Astron (nr ref. S23617J1) na rynek jego cena katalogowa wynosiła 4300 euro. Obecnie za egzemplarz nienoszony trzeba zapłacić około 3500 euro.