- 30
- 60
- 120
Sportowe modele solarne marki Seiko
Kolekcja Seiko Astron GPS Solar oferuje nie tylko sportowy design, ale także najnowocześniejszą technologię. Pośród modeli odnaleźć można m.in. chronografy, a także edycje limitowane takie jak Astron GPS Solar World Time Novak Djokovic.
Najważniejsze informacje
- Pierwszy na świecie zegarek solarny z funkcją GPS
- Astron GPS Solar World Time Novak Djokovic Limited Edition
- Nowoczesna technologia solarna gwarantująca szybkie ładowanie
- Zegarki kwarcowe niewymagające wymiany baterii
Astron GPS Solar – jeden z najlepszych modeli Seiko
W kontekście marki Seiko nazwa Astron od samego początku stanowi synonim przełomowych innowacji. Zaprezentowany w 1969 roku model był pierwszym zegarkiem kwarcowym na świecie. W 2012 roku marka zaskoczyła branżę powrotem do tego projektu. Zaprezentowała serię Astron GPS Solar oferującą nowoczesne zegarki sportowe wyposażone w technologię solarną i funkcję GPS. Tego rodzaju napęd jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także dla samych użytkowników. Choć pod względem technologicznym modele solarne należą do kategorii zegarków kwarcowych, dzięki wykorzystaniu ogniw słonecznych nie wymagają jednak wymiany baterii. Przy w pełni naładowanym akumulatorze są natomiast w stanie działać przez okres około dwóch lat. Aby zapewnić swojemu Astronowi GPS Solar jak najlepszą wydajność należy jak najczęściej wystawiać go na działanie światła słonecznego. Nie trzeba się przy tym jednak narażać na poparzenia słoneczne, ponieważ te luksusowe modele ładują się przy każdym, nawet najmniejszym natężeniu światła.
Seiko to nowoczesna, japońska marka, która w swoich projektach chętnie wykorzystuje innowacyjne materiały i awangardowy design. Eleganckie paski z krokodylej skóry łączone się tu często z pozłacanymi tytanowymi kopertami i sportowymi cyferblatami wyposażonymi w chronografy. Jeżeli jednak nie jesteś fanem tego typu połączeń, możesz się zdecydować na pasek kauczukowy lub bransoletę wykonaną ze stali lub tytanu. Czasomierze Astron GPS Solar wyposażono ponadto w funkcję czasu światowego. Ich ceramiczne lunety ozdabia się skrótowymi nazwami 39 lub 40 miast, które odpowiadają poszczególnym strefom czasowym lub skalą tachymetryczną. Ta ostatnia przyda się zwłaszcza fanom sportów motorowych. Dzięki niej będą mogli określić średnią prędkość przejeżdżających samochodów wyścigowych.
Ile kosztują modele z kolekcji Seiko Astron GPS Solar?
Model | Szacowana cena | Design | Mechanizm |
Astron GPS Solar Chronograph Giugaro Design (SSE121J1) | 3000 euro | czarny z czerwono-zielonymi akcentami, asymetryczny | 8X82 |
Astron GPS Solar HondaJet (SBXB133J) | 2800 euro | upamiętnia samolot odrzutowy HondaJet, niebieska luneta i subtarcza, czarny cyferblat przypominający włókno węglowe | 8X53 |
Astron GPS Solar Dual Time (SSE041J1) | 1700 euro | czarny cyferblat, czarna ceramiczna luneta, tytanowa bransoleta w kolorze srebrnym ozdobiona czarnymi elementami wykonanymi z ceramiki | 8X53 |
Astron GPS Solar World Time Novak Djokovic Limited Edition (SSE105) | 1500 euro | tytanowa koperta z powłoką z czerwonego złota, połyskujący na niebieskocyferblat z masy perłowej, czarny pasek z krokodylej skóry | 8X22 |
Astron GPS Solar World Time (SSE093J1) | 1400 euro | cyferblat w kolorze srebrnym, tytanowa koperta, czarny pasek z krokodylej skóry | 8X22 |
Astron GPS Solar World Time (SSE085J1) | 1200 euro | czarny cyferblat, koperta i bransoleta wykonane z tytanu | 8X22 |
Astron GPS Solar – zaprojektowany przez Seiko
Ceny modeli Astron GPS Solar zaczynają się od około 1200 euro. Za kwotę tę otrzymasz m.in. wariant Astron GPS Solar World Time (SSE085J1) z kalibrem 8X22. Zegarek posiada datownik (na wysokości godziny 3), kalendarz wieczny, który nie będzie wymagał korekty aż do lutego 2100 roku oraz wskazanie połączenia GPS (pomiędzy godziną 7 i 9). Z tego ostatniego wskaźnika odczytać można także rezerwę chodu, a także informację, czy w danym momencie obowiązuje czas letni. Tę ostatnią funkcję można wyłączyć. Zegarek wyposażono ponadto w trzy wskazówki, które tak jak indeksy pokryto farbą fluorescencyjną LumiBrite. Na uwagę zasługują także czarny, mieniący się cyferblat oraz ceramiczna luneta utrzymana w tym samym odcieniu. Wariant posiada oprócz tego tytanową kopertę, która z powodzeniem oprze się ciśnieniu panującemu na głębokości 100 m (10 barów). Jej średnica wynosi aż 44,8 mm, co sprawia, że zegarek będzie się najlepiej prezentował na masywniejszych nadgarstkach. Za około 1400 euro możesz także kupić nienoszony wariant Astron GPS Solar World Time (SSE093J1) wyposażony w ten sam kaliber co SSE085J1 oraz czarny pasek z krokodylej skóry.
Seiko Astron GPS Solar Dual Time z drugą strefą czasową
Model Seiko Astron GPS Solar Dual Time (SSE041J1) z kalibrem 8X53 wyposażono w datownik, wskaźnik rezerwy chodu i sygnału GPS, a także wskazanie dnia i nocy oraz dni tygodnia. Zegarek posiada także drugą strefę czasową, którą odczytać można na subtarczy umieszczonej ponad godziną 6. Całości dopełnia tytanowa bransoleta, której środkową część, podobnie jak lunetę, wykonano z czarnej ceramiki. Aby stać się właścicielem tego tytanowego zegarka należy wydać około 1700 euro.
Seiko Astron GPS Solar HondaJet – król przestworzy
Kaliber 8X53 ze wskaźnikiem dnia tygodnia oraz drugą strefą czasową odnaleźć można także w modelu Astron GPS Solar HondaJet (SBXB133J). Zegarek wyprodukowany został w liczbie jedynie 2000 egzemplarzy i pojawił się na rynku w roku 2017. Jego design, a w szczególności ciemnoniebieska luneta i subtarcze utrzymane w tym samym odcieniu, przywołują na myśl samoloty odrzutowe marki Honda. Na uwagę zasługuje także wskazówka 24-godzinna, której kształt przypomina odrzutowiec. Wykonanie cyferblatu nawiązuje natomiast do włókna węglowego wykorzystywanego do budowy samolotów Hondy. Ciekawy element stanowi także koronka, której kształt przypomina turbinę samolotu. Całości dopełnia umieszczone na deklu logo HondaJetów. Zakup nienoszonego egzemplarza to wydatek około 2800 euro.
Astron GPS Solar Chronograph Giugario Design – inny niż wszystkie
Na uwagę zasługuje także kultowy Astron GPS Solar Chronograph Giugaro Design . Zegarek powstał w 1983 roku przy współpracy ze znanym biurem projektowym o tej samej nazwie. Był to pierwszy analogowy chronograf na świecie. W 2017 roku Seiko wypuścił na rynek nową, limitowaną wersję tego modelu (SSE121J1), która powstała w liczbie jedynie 3000 egzemplarzy. W zegarkach odnaleźć można kaliber 8X82 z chronografem odmierzającym nawet 6-godzinne odcinki czasu. Zegarek posiada ponadto drugą strefę czasową, która dzięki funkcji GPS aktualizuje się automatycznie. Design zainspirowany wyglądem sportowych samochodów oraz asymetryczna forma sprawiają, że model prezentuje się bardzo nowocześnie. Sportowy wygląd nadają mu tytanowa koperta z twardą czarną powłoką oraz czerwono-zielone akcenty kolorystyczne. Ceny tych nowych wariantów utrzymują się w granicach 3000 euro.
Astron GPS Solar World Time Novak Djokovic – gwiazda na korcie
Aby otrzymać jak najlepsze rezultaty, przy tworzeniu nowych zegarków Seiko chętnie współpracuje z ekspertami z różnych dziedzin. Są w śród nich sportowcy, a także znani projektanci. W ramach takiej kooperacji powstał m.in. limitowany do 3500 egzemplarzy model Astron GPS Solar World Time Novak Djokovic (SSE105). Jak sama nazwa wskazuje do jego stworzenia zaangażowany został znany tenisista Novak Djokovic. Model zaskakuje tytanową kopertą, którą pokryto warstwą czerwonego złota. Interesujący jest także połyskujący na niebiesko cyferblat z masy perłowej. Całości dopełnia czarny pasek z krokodylej skóry. Aby stać się właścicielem jednego z egzemplarzy należy wydać około 1500 euro.
Dobry odbiór sygnału na świeżym powietrzu
Chcąc naładować baterie zegarka lub zaktualizować strefę czasową najlepiej jest wyjść na dwór. To właśnie tam sygnał satelitarny jest najsilniejszy. Dzięki antenie GPS umieszczonej pod lunetą Seiko Astron GPS Solar będzie regularnie sprawdzał Twoją lokalizację, łącząc się przy tym nawet z kilkoma satelitami równocześnie. Pozwoli to na jak najdokładniejsze ustawienie godziny. Cały proces odbywa się automatycznie, masz jednak także możliwość przeprowadzenia manualnej synchronizacji. Jest to szczególnie praktyczne po długich lotach, gdy konieczne było przestawienie zegarka w tryb samolotowy.