Aquaracer – zegarek nurkowy marki TAG Heuer
Aquaracer jest najbardziej znanym diverem szwajcarskiej manufaktury TAG Heuer. Najlepsze modele oprą się ciśnieniu jakie panuje na głębokości 500 m (50 barów), a wykorzystany w nich zawór helowy zainteresuje przede wszystkim profesjonalistów.
This page contains information about:
- 5 powodów, dla których warto kupić model TAG Heuer Aquaracer
- Wszechstronna linia modeli nurkowych
- Ceny modeli TAG Heuer Aquaracer
- Ile kosztuje Aquaracer Calibre 5 z trzema wskazówkami?
- Aquaracer Camouflage i Carbon
- Ceny profesjonalnych diverów Aquaracer 500M
- Ile kosztują modele Aquaracer Chronograph?
- Ceny modeli TAG Heuer Aquaracer Calibre 7 Twin-Time
5 powodów, dla których warto kupić model TAG Heuer Aquaracer
- Produkowany w Szwajcarii niedrogi zegarek nurkowy
- Najlepsze modele posiadają zawór helowy i pozostają wodoszczelne do 500 m (50 barów)
- Aquaracer Calibre 16 z funkcją chronografu
- Wariant Twin Time z drugą strefą czasową
- Nowoczesne, tytanowe zegarki z czarną powłoką i ceramiczną lunetą
Wszechstronna linia modeli nurkowych
Żaden inny producent zegarków nie jest tak ściśle związany ze światem wyścigów samochodowych, jak pochodząca z La Chaux-de-Fonds marka TAG Heuer. Jej chronografy Carrera i Autavia zyskały międzynarodową sławę dzięki takim kierowcom jak Niki Lauda czy Jo Siffert. Wraz z linią Aquaracer – jedną z najpopularniejszych w całej ofercie – TAG Heuer udowodnił, że zna się także na modelach nurkowych.
Jak sama nazwa wskazuje, kolekcja Aquaracer łączy w sobie cechy najsolidniejszych diverów z funkcjonalnością zegarków wyścigowych. Producent oferuje przy tym szeroki wachlarz modeli, w tym chronografy, zegarki automatyczne i kwarcowe. Na uwagę zasługuje między innymi wariant Aquaracer Calibre 16.
Kolekcja w większości składa się jednak z typowych modeli trzywskazówkowych. Wyposaża się je w jednostronnie obrotowe bezele służące do kontroli czasu zanurzenia i wskaźniki daty (przy 3). Większość pozostaje wodoszczelna do głębokości 300 m (30 barów). Wartość pozwala na swobodne nurkowanie bez konieczności zdejmowania zegarka z nadgarstka. Bardziej profesjonalne modele posiadają natomiast zawory helowe i koperty o wodoszczelności sięgającej 500 m (50 barów). Skierowane są one między innymi do osób zajmujących się nurkowaniem saturacyjnym.
Nowsze wydania standardowych modeli wyposaża się w lunety z włókna węglowego lub ozdabia się wzorem moro. Koperty obu wariantów wykonano z tytanu, który pokryto powłoką PVD.
Ceny modeli TAG Heuer Aquaracer
Model | Szacowana cena | Średnica |
Aquaracer 500M Calibre 72 Chronograph | 2700 euro | 43 mm |
Aquaracer Calibre 45 Chronograph | 2600 euro | 43 mm |
Aquaracer Calibre 16 Chronograph | 2500 euro | 43 mm |
Aquaracer Calibre 5 Camouflage | 1900 euro | 43 mm |
Aquaracer Calibre 7 Twin-Time | 1800 euro | 43 mm |
Aquaracer Calibre 5 | 1700 euro | 41 mm |
Aquaracer 500M Calibre 5 Full Black | 1300 euro | 43 mm |
Ile kosztuje Aquaracer Calibre 5 z trzema wskazówkami?
TAG Heuer Aquaracer Calibre 5 to typowy zegarek nurkowy: posiada trzy wskazówki, jednostronnie obrotowy bezel ze skalą 60-minutową oraz świecące w ciemności wskazówki i indeksy. Od 2014 roku TAG Heuer oferuje go z dwiema różnymi lunetami. Jedna z nich wykonana jest ze stali szlachetnej i ozdobiona sześcioma wypustkami, druga posiada ceramiczną wkładkę. Wypustki tej drugiej są odrobinę mniejsze i umieszczono je na samym brzegu tego dwunastokątnego pierścienia. Oba zegarki oferowane są z datownikiem z lupą i bez niej. Modele wyposaża się ponadto w kanciaste koperty podkreślające sportowy charakter całej linii. Użytkownik może wybrać pomiędzy średnicami w rozmiarach 40,5 mm, 41 mm oraz 43 mm.
Calibre 5 marki TAG Heuer opiera się na werku ETA 2824-2, przez co uważany jest za niezawodny. Ze względu na jego moc, wielu fanów porównuje go do konia pociągowego. Gwarantuje on niezwykłą dokładność chodu, a częstotliwość jego balansu wynosi 28 800 drgań na godzinę (A/h), co odpowiada 4 Hz.
Osoby zainteresowane posiadaniem 43-milimetrowego TAG Heuer Aquaracer Calibre 5 z ceramiczną lunetą i trzyrzędową, stalową bransoletą będą się musiały przygotować na wydatek rzędu 1700 euro. Za egzemplarz noszony zapłacisz około 1300 euro. Wydania 41-milimetrowe utrzymują się w tym samym przedziale cenowym.
Aquaracer Calibre 5 z kopertą o średnicy 43 mm i stalowym bezelem jest o kilkaset euro tańszy. W zależności od stanu zachowania oferowany jest w granicach 1100–1500 euro. Tyle samo trzeba także zainwestować w najmniejsze modele z kopertami o średnicy 40,5 mm.
Najważniejsze cechy modelu Aquaracer Calibre 5
- Luneta w całości ze stali lub z ceramiczną wkładką
- Koperta o średnicy 40,5 mm, 41 mm lub 43 mm
- Calibre 5 bazuje na popularnym werku ETA 2824-2
- Nowoczesny, kanciasty design
Aquaracer Camouflage i Carbon
W 2017 roku do oferty TAG Heuer dołączył ozdobiony wzorem moro Aquaracer. Koperta tego modelu nurkowego ma 43 mm średnicy i wykonana została z tytanu pokrytego czarną powłoką PVD. Materiał ten jest lżejszy od stali szlachetnej, a przy tym co najmniej równie wytrzymały i odporny na zadrapania. Zegarek posiada ponadto czarny, piaskowany bezel z wkładką ceramiczną. Element pokryty został czarną powłoką PVD. W przypadku zielonego Aquaracera obrotowy pierścień wyposażony został w aluminiową wkładkę w tym samym kolorze. Podobnie jak modele ze stali szlachetnej zegarek jest się w stanie oprzeć ciśnieniu jakie panuje na głębokości 300 m (30 barów).
TAG Heuer Aquaracer Camouflage oferowany jest z cyferblatem w kolorze zielonym lub niebiesko-szarym. Design tego drugiego przypomina mundury wojskowe. Do zegarków dołącza się dopasowane do tarcz tekstylne paski. W zależności od stanu zachowania ceny tych modeli wahają się od 1500 do 2000 euro.
Koperta modelu TAH Heuer Aquaracer Calibre 5 Carbon ma 41 mm i wykonana została z powlekanego na czarno tytanu. Na uwagę zasługuje wkładka lunety, którą wykonano z włókna węglowego. Całości dopełniają czarny cyferblat oraz czarny pasek, który wykonano z nylonu. Zakup tego wydania będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 3100 euro.
Ceny profesjonalnych diverów Aquaracer 500M
Zawór helowy sprawia, że model Aquaracer 500M spodoba się przede wszystkim profesjonalistom. Jak sama nazwa wskazuje, zegarek oprze się ciśnieniu, jakie panuje na głębokości 500 m (50 barów). Wartość porównać można do tej oferowanej na przykład przez model Omega Seamaster Planet Ocean.
Auqaracer 500M pojawił się na rynku w roku 2009 i produkowany był do roku 2014. Pierwsza generacja wstrzymana została już w roku 2012. Zegarek rozpoznać można po kanciastej kopercie, wielokątowym bezelu z kauczukową wkładką oraz datowniku z lupą (przy 9). TAG Heuer oferuje go w wersji z kauczukowym paskiem lub ze stalową bransoletą. Za noszony egzemplarz z paskiem kauczukowym zapłacisz nieco poniżej 1400 euro. Wydania ze stalowymi bransoletami są o około 100 euro droższe. Najlepszy z zegarków z tej serii – Aquaracer 500M Full Black – wyposażony został w powlekaną na czarno, tytanową kopertę oraz świecące w ciemności, żółte wskazówki i indeksy. Modele noszone kosztują około 1300 euro.
Model Aquaracer 500M oferowany jest w wersji z chronografem. Do kategorii tej należy m.in. numer referencyjny CAJ2110, w którym zamontowano bazujący na werku Valjoux 7750 mechanizm Calibre 16. Dobrze zachowane egzemplarze utrzymują się w granicach 1800 euro. Od 2012 roku chronografy wyposażano także w Calibre 72, bazujący na mechanizmie Sellita SW300. Posiada on moduł chronografu marki Dubois Dépraz oraz funkcję automatycznego odliczania czasu . Świetnie sprawdzi się ona między innymi w trakcie regat żeglarskich. Zakup noszonego egzemplarza tego wyjątkowego chronografu będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 2600 euro.
Drugą generację Aquaracera 500M wprowadzono w roku 2012. Kauczukowa wkładka została w nim zastąpiona wariantem ceramicznym. Nowa koperta była także mniej kanciasta. Wskaźnik daty przeniesiono w nim z godziny 3 na godzinę 9, co nadało zegarkowi odrobinę bardziej konserwatywny wygląd. Producent oferuje ponadto wariant Full Black, który rozpoznać można po świecących na biało wskazówkach i indeksach. Zegarek oznaczony został numerem referencyjnym WAK2180.FT6027. W wersji nienoszonej kosztuje około 1400 euro. Egzemplarze ze stali szlachetnej, w których zrezygnowano z czarnej powłoki utrzymują się w podobnych kwotach.
Najważniejsze cechy modelu TAG Heuer Aquaracer 500M
- Wodoszczelny do 500 m (50 barów)
- Dzięki zaworowi helowemu nadaje się do nurkowania saturacyjnego
- Egzemplarze wyposażone w Calibre 72 posiadają funkcję odliczania czasu
- Modele Full Black wykonuje się z tytanu pokrytego powłoką PVD
Ile kosztują modele Aquaracer Chronograph?
TAG Heuer specjalizuje się w chronografach. Nie mogło ich zatem zabraknąć w kolekcji Aquaracer. Nowsze modele wyposaża się w mechanizmy kwarcowe lub kalibry automatyczne 45 i 16. Te ostatnie bazują na znanym werku Valjoux 7750. Posiada on wskaźnik daty (przy 3), licznik 12-godzinny (powyżej 6), małą sekundę (przy 9) oraz licznik 30-minutowy (poniżej 12). Częstotliwość jego balansu wynosi 28 800 A/h, rezerwa chodu sięga natomiast 42 godzin.
Aquaracer Calibre 16 dostępny jest z kopertą o średnicy 41 mm lub 43 mm. Wykonuje się ją ze stali szlachetnej lub powlekanego na czarno tytanu. Podobnie jak modele trzywskazówkowe, chronografy wyposaża się w stalowe lub ceramiczne lunety. Użytkownik może ponadto wybrać pomiędzy paskiem z nylonu, a stali szlachetnej. W zależności od stanu zachowania zakup modelu Aquaracer Calibre 16 będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 1800–2500 euro. Zegarki wyposażone w stalową lunetę są o kilkaset euro tańsze.
Model TAG Heuer Aquaracer Calibre 45 rozpoznać można po klasycznym układzie cyferblatu, określanym mianem tricompax. Małą sekundę umieszczono w nim na wysokości godziny 3, licznik 12-godzinny ponad 6, a licznik 30-minutowy przy 9. Datę odczytać można poniżej 12. Rezerwa chodu kalibru 45 wynosi około 40 godzin. Ceny tego chronografu wahają się miedzy 2100 a 2600 euro.
Na uwagę zasługują także wydania Aquaracer Chronograph wyposażone w mechanizmy kwarcowe. Ich design przypomina modele z Calibre 45. Oba zegarki posiadają duży wskaźnik daty i subtarcze na wysokości godzin 3, 6 i 9. Dzięki werkom kwarcowym czasomierze są w stanie zatrzymywać czas z dokładnością do 1/10 sekundy. Nienoszone egzemplarze kosztują około 1400 euro. Noszone modele są tylko nieznacznie tańsze i utrzymują się w granicach 1200 euro.
Ceny modeli TAG Heuer Aquaracer Calibre 7 Twin-Time
Osobom, które dużo podróżują na pewno spodoba się model Aquaracer Calibre 7 Twin-Time z funkcją GMT. Dzięki drugiej centralnej wskazówce godzinowej i obustronnie obrotowej lunecie zegarek jest w stanie wskazywać aż dwie strefy czasowe jednocześnie – lokalną i domową. Kaliber 7 oparty jest na werku ETA 2893-2 lub Sellita SW300. Jego rezerwa chodu wynosi 42 godziny. Mechanizm posiada ponadto wskaźnik daty z lupą (przy 3). Jak w przypadku wszystkich młodszych nowszych Aquaracerów, model z GMT posiada dwunastokątną lunetę, a jego wodoszczelność sięga 300 m (30 barów).
Wykonana z ceramiki niebiesko-czerwona luneta ze skalą 24-godzinną ułatwia stwierdzenie, czy w danym miejscu jest właśnie noc czy dzień. Jej design przywołuje na myśl inny znany model – Rolex Pepsi. W porównaniu do niego TAG Heuer Aquaracer Calibre 7 Twin Time jest jednak dużo tańszy. W zależności od stanu zachowania trzeba za niego zapłacić między 1600 a 1800 euro. Dla porównania: nienoszony Pepsi z 2018 roku kosztuje około 16 800 euro.