- 30
- 60
- 120
TAG Heuer Carrera Calibre 17 – chronografy w stylu retro
Design modeli TAG Heuer Carrera Calibre 17 stanowi hołd dla chronografów z lat 60. Linia stworzona została dla upamiętnienia Jacka Heuera – jednego z byłych szefów marki. Cechą charakterystyczną jej zegarków są dwukolorowe cyferblaty.
5 najważniejszych cech kolekcji TAG Heuer Carrera Calibre 17
- Styl retro
- Edycje limitowane
- Funkcja chronografu (w niektórych modelach)
- Perforowane skórzane paski
- Dwukolorowe cyferblaty
TAG Heuer Carrera Calibre 17 – w hołdzie dla Jacka Heuera
Linię Carrera Calibre 17 uznać można za następcę modelu Carrera Jack Heuer 80 – jednego z bardziej wyjątkowych zegarków w ofercie marki TAG Heuer. Ten zaprezentowany w 2012 roku chronograf stworzony został dla upamiętnienia 80. urodzin byłego prezesa firmy – Jacka Heuera.
Kierował on przedsiębiorstwem w latach 1962-1982, kontynuując sukces swojego pradziadka Edouarda Hereua – założyciela marki. To właśnie w tym okresie powstały najważniejsze modele TAG Heuer – takie legendarne chronografy, jak Carrera oraz Monaco. Zwłaszcza pierwsza generacja Carrery jest silnie związana z osobą Jacka Heuera. Podczas odbywającego się w 1962 roku 12-godzinnego wyścigu w Sebring na Florydzie poznał meksykańskich kierowców rajdowych – braci Rodríguezów. Zafascynowany opowieścią o wyścigu Carrera Panamericana – jednym z najniebezpieczniejszych rajdów na świecie – postanowił nazwać swój następny model Carrerą. Chronograf ten zaprezentowany został światu na bazylejskich targach zegarkowych w roku 1963.
Design linii Carrera Calibre 17 silnie nawiązuje do wyglądu pierwszych Carrer. Na uwagę zasługują przede wszystkim wykonane w stylu retro paski. W odróżnieniu od innych chronografów TAG Heuer, modele Calibre 17 wyposażono w dwie subtarcze: znajdującą się przy godzinie 3 małą sekundę oraz licznik 30-minutowy, umieszczony przy godzinie 9. Znawcy określają tego typu układ mianem Bicompax. Ułożenie dodatkowych cyferblatów w kształt litery "V" określa się jako Tricompax. Odnaleźć go można m.in. w modelu Omega Speedmaster Professional.
Średnica koperty modelu Carrera Calibre 17 wynosi 41 mm. W przypadku cyferblatów producent zdecydował się na warianty dwukolorowe. Użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy wariantem srebrno-antracytowym lub srebrno-niebieskim. Do zegarka można dobrać skórzany perforowany pasek lub trzyrzędową stalową bransoletę.
Wskazówki dla kupującego
Wszystkich miłośników chronografów w stylu retro na pewno zainteresuje kolekcja Carrera Calibre 17. Jej zegarki są niezwykle precyzyjne. Modele o numerach referencyjnych CV5111.FC6335 oraz CV5110.FC6310 otrzymały certyfikat Szwajcarskiego Instytutu Testów Chronometrycznych (COSC). Potwierdzono, że ich dzienny margines błędu utrzymuje się w granicach -4 / +6 sekund. Srebrny cyferblat wariantu CV5111 ozdobiono niebieską krawędzią oraz niebieskimi subtarczami. W przypadku modelu CV5110 cyferblat jest czarny. Posiada on srebrne obramowanie oraz subtarcze utrzymane w tym samym kolorze. Nienoszone chronometry kupić można za około 3000 euro. Limitowana do 3000 egzemplarzy wersja Jack Heuer 80 (nr ref. CV2119.FC6310) jest nieco droższa. Jej ceny zaczynają się od 3500 euro – w przypadku zegarków noszonych oraz 5000 euro – w przypadku modeli nienoszonych. Kolejna z edycji specjalnych – ta zaprezentowana w roku 2015 (nr ref. CV211A.FC6335) – składa się jedynie z 500 egzemplarzy. Zegarki te kupić można za około 3800 euro. Zdecydowanie droższe są oryginalne modele z lat 60. Ich zakup to wydatek rzędu 6000 euro.
Design kolekcji TAG Heuer Carrera Calibre 17
Konstruktorzy TAG Heuer tworząc serię Carrera Calibre 17 wyraźnie wzorowali się na stylu modeli z lat 60. Okrągłe koperty przypominają swoim kształtem koperty pierwszej generacji Carrery. Ich wielkość dopasowana jednak została do współczesnych trendów. W ten sposób średnica koperty zwiększyła się z 35,5 mm do 41 mm.
Uwagę najbardziej przyciągają dwukolorowe cyferblaty zegarków. Zaprezentowany w roku 2012 model Carrera Jack Heuer 80 wyposażono w ozdobioną skalą tachymetryczną srebrną tarczę. Jej krawędź, tak jak i znajdujące się przy godzinie 3 i 9 subtarcze, wykonano w kolorze antracytowym. Interesujący detal stanowi umieszczony u góry cyferblatu czerwony napis Heuer (bez „TAG“). Producent starał się w ten sposób upodobnić zegarek do jego pierwowzoru – oryginalnej Carrery. Czerwony jest także sekundnik oraz końcówka wskazówki małej sekundy. Przy godzinie 6 umieszczono natomiast datownik. Godny uwagi jest także sam dekiel zegarka. Ozdobiono go herbem rodziny Heuer oraz wykonanym czerwoną czcionką podpisem Jacka Heuera.
W roku 2013 TAG Heuer zaprezentowała dwa nowe warianty modelu Carrera Calibre 17. W pierwszym z nich odwrócono kolory cyferblatu i subtarczy: do wykonania dodatkowych cyferblatów wykorzystano srebrną barwę, do tarczy – czarną. W drugim z zegarków konstruktorzy postanowili zachować srebrną barwę cyferblatu, ale krawędzie subtarczy zyskały niebieski kolor. Oba warianty wyposażono w certyfikowane mechanizmy. Rozpoznać to można po umieszczonym ponad godziną 6 napisie "chronometer".
Wariant z roku 2015 wyróżnia się natomiast ozdobionym srebrną krawędzią, niebieskim cyferblatem oraz srebrnymi subtarczami. Wybrany zestaw kolorystyczny mocno przypomina model TAG Heuer Monaco z roku 1969. Chronograf ten pojawił się na nadgarstku Steve'a McQueena w filmie Le Mans z roku 1970. Także w samej kolekcji Carrera odnaleźć można modele vintage z niebiesko-białymi cyferblatami. Za przykład może posłużyć należący do drugiej generacji Carrery zegarek o numerze referencyjnym 73353N. Tym, co łączy wszystkie warianty tego modelu, jest pokryte powłoką antyrefleksyjną szkiełko szafirowe.
Design zegarków idealnie uzupełnia perforowany pasek ze skóry cielęcej. Wewnętrzną stronę paska modelu z roku 2012 wykończono dodatkowo czerwonym materiałem. Stanowi to kontrast dla czarnej części zewnętrznej. Dzięki wyposażonemu w dwa przyciski zapięciu zegarek pozostaje na swoim miejscu.
Cechy charakterystyczne kolekcji
- Styl retro nawiązujący do wyglądu pierwszej generacji Carrery
- Dwukolorowe cyferblaty: srebrno-antracytowy, niebiesko-srebrny lub niebiesko-biały
- Średnica koperty – 41 mm
- Klasyczne logo Heuer na cyferblatach
TAG Heuer Carrera Calibre 17 – niezawodna technologia
W przypadku mechanizmów firma TAG Heuer postawiła na sprawdzoną, niezawodną technologię. Montowany w zegarkach Calibre 17 bazuje na wyposażonym w funkcję chronografu mechanizmie ETA 2894-2. Należąca do Swatch-Group firma ETA SA Manufacture Horlogère Suisse jest jednym z największych i najważniejszych producentów mechanizmów zegarkowych.
Calibre 17 wyposażono w 37 kamieni łożyskowych, stop sekundę oraz funkcję szybkiej korekty daty. Imponuje także jego 42-godzinna rezerwa chodu. Koło balansu ozdobione zostało genewskim szlifem paskowym. Wygrawerowano na nim napis „TAG Heuer – Calibre 17 – Swiss Made“. Jego częstotliwość balansu wynosi 28 800 drgań na godzinę (A/h), co odpowiada 4 Hz. Dzięki temu zegarek odmierza czas z dokładnością do 1/8 sekundy. Osoby zainteresowane dokładnością pomiaru rzędu 1/10 sekundy powinny sięgnąć po zegarek TAG Heuer Carrera Calibre 36. Jego częstotliwość balansu dochodzi do 36 000 A/h. Równie imponującą wartością może się poszczycić chronograf El Primero marki Zenith.
Najważniejsze parametry techniczne
- 42-godzinna rezerwa chodu
- Funkcja szybkiej korekty daty
- Funkcja stop sekundy
- Częstotliwość balansu: 28 800 A/h