- 30
- 60
- 120
TAG Heuer Carrera Calibre 1887 z kalibrem manufakturowym
Carrera Calibre 1887 to współczesna interpretacja kultowego modelu TAG Heuer, jakim jest Carrera. W zegarku zamontowano kaliber manufakturowy 1887 wyposażony w funkcję chronografu. Mechanizm ten jest nie tylko niezawodny, ale i niezwykle precyzyjny.
This page contains information about:
5 najważniejszych cech kolekcji TAG Heuer Carrera Calibre 1887
- Kaliber manufakturowy 1887
- Funkcja chronografu służąca do pomiaru krótkich odcinków czasowych
- Dostępne wielkości kopert: 41 mm, 43 mm oraz 45 mm
- Koperty ze stali szlachetnej, 18-karatowego żółtego lub różowego złota
- Bransolety ze stali szlachetnej, paski ze skóry aligatora lub kauczuku (przypominające bieżnik opon samochodowych)
Klasyk wśród chronografów
Od ponad 50 lat model TAG Heuer Carrera zachwyca miłośników zegarków na całym świecie. Za ojca sukcesu tego chronografu uznać można Jacka W. Heuera – byłego prezesa firmy. To właśnie on odpowiedzialny był za projekt pierwszego modelu tej kolekcji. Zegarek otrzymał swoja nazwę na pamiątkę jednego z najniebezpieczniejszych rajdów samochodowych na świecie – meksykańskiego wyścigu Carrera Panamericana. Bazując na sukcesie pierwszych egzemplarzy producent postanowił stworzyć model Carrera Calibre 1887. W jego wnętrzu umieszczono wyjątkowy werk – kaliber manufakturowy 1887. TAG Heuer zaprezentowała go w roku 2010, z okazji 150 rocznicy powstania firmy. Model dostępny jest w wielu wersjach. Paski wykonywane ze skóry aligatora podkreślają tradycyjny wygląd tych bardziej eleganckich wariantów. Ich koperty wykonuje się z 18-karatowego różowego lub żółtego złota. Bardziej sportowe modele wyróżniają stalowa koperta, czarny cyferblat, czerwone akcenty kolorystyczne oraz umieszczona na lunecie skala tachymetryczna.
Wskazówki dla kupującego
Osoby poszukujące chronografu wyposażonego w kaliber manufakturowy na pewno zainteresuje model TAG Heuer Carrera Calibre 1887. Jego mechanizm to jeden z nowocześniejszych kalibrów szwajcarskiego producenta. Zamontowano w nim niezwykle wydajny system naciągu, a także łatwe w obsłudze przyciski włączenia stopera, jego zatrzymania i zerowania. W przypadku samego zegarka użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy dwoma wariantami: sportowo-nowoczesnym oraz eleganckim. Niektóre modele wykonuje się z 18-karatowego różowego lub żółtego złota. Uwagę przyciągają przede wszystkim te warianty, w których koronka umieszczona została ponad godziną 12, a przyciski chronografu ponad godzinami 11 i 1. Swoim wyglądem przypominają klasyczne stopery kieszonkowe.
Zakup modelu Carrera Calibre 1887 to wydatek rzędu 2500 euro. Warianty z kopertą o średnicy 45 mm i koronką umieszczoną ponad godziną 12 kosztują około 4000 euro. Zdecydowanie droższe są złote wersje zegarka. Trzeba za nie zapłacić około 10 000 euro.
Osoby nieposiadające aż tak dużego budżetu na pewno zainteresuje model Carrera Calibre 16 wyposażony w mechanizm bazujący na sławnym Valjoux 7750. Jego ceny zaczynają się już od 1500 euro. Wersje dwukolorowe wykonane ze stali szlachetnej i złota kosztują około 5000 euro. Z kolei zakup modelu Tissot PRS 516 z kalibrem Valjoux 7750 to wydatek około 1000 euro.
Cechy charakterystyczne modelu Carrera Calibre 1887
W większości chronografów marki TAG Heuer montuje się kalibry firmy ETA, specjalizującej się w produkcji mechanizmów ébauche. Przykładowo: montowany w niektórych modelach Calibre 16 bazuje na Valjoux 7750, jednym z najlepszych kalibrów automatycznych wyposażonych w funkcję chronografu. Inaczej ma się sprawa z mechanizmem Calibre 1887. To dzięki niemu marka TAG Heuer dołączyła do grona firm produkujących własne werki. Kaliber ten bazuje na mechanizmie 6S78 marki Seiko. Montuje się go w kolekcji Credor, która utrzymuje się w podobnej klasie cenowej co Carrera Calibre 1887. O tym, że to 6S78 stanie się bazą dla własnego projektu TAG Heuer zadecydowały jego komponenty. Jest on zdecydowanie cieńszy od słynnego Valjoux 7750. Posiada ponadto koło kolumnowe oraz przestawny zębnik. Ten ostatni wynaleziony został w roku 1887 przed Edouarda Heuera. Do dzisiaj uznawany jest za element niezawodny.
Zamontowane w mechanizmie koło kolumnowe umożliwia natomiast łatwą obsługę przycisków stopera. Na uwagę zasługują także takie części jak balans, spirala balansu oraz elementy zapewniające precyzyjną regulację. Wszystkie wyprodukowane zostały w pracowniach szwajcarskich producentów. Sprężynę dostarczyła marka Nivarox. W mechanizmie zamontowano ponadto ochronę przeciwwstrząsową firmy Kif. Elementy takie jak wahnik, mostki oraz płyta mechanizmu pochodzą natomiast od marki Cortech, która jest spółką-córką TAG Heuer. Kaliber 1887 zachwyca również swoją precyzją i niezawodnością. Uważa się, że jego naciąg jest nawet o 30% wydajniejszy od tych umieszczanych w standardowych mechanizmach. Wynik ten zawdzięcza zamontowanemu w nim systemowi naciągu automatycznego "Magic-Lever" marki Seiko.
Najważniejsze cechy mechanizmu
- Przestawny zębnik służący jako mechanizm uruchamiania i zatrzymywania
- Koło kolumnowe
- System naciągu automatycznego „Magic-Lever“
Mechanizm 1887 składa się łącznie z 320 części. Posiada funkcję stop sekundy umożliwiającą precyzyjne ustawianie godziny. Wyposażono go ponadto w funkcję szybkiej korekty daty. Na uwagę zasługują także walory estetyczne. Zarówno mostek, jak i wahnik mechanizmu ozdobione zostały genewskim szlifem paskowym oraz szlifem perłowym. Śruby zostały natomiast wypolerowane.
TAG Heuer Carrera Calibre 1887: od sportowego po elegancki
Design modelu Carrera Calibre 1887 określić można jako sportowy. Kopertę oraz bransoletę wykonano ze stali szlachetnej. Idealny kontrast dla nich stanowią czarne cyferblaty i wyposażone w skalę tachymetryczną czarne lunety. Uwagę przyciągają także czerwone akcenty kolorystyczne na sekundniku, przyciskach i tarczy. Szczególnie interesujące są umieszczone przy godzinie 12 i 6 subtarcze, które ozdobiono srebrnymi krawędziami. Jako indeksy godzinowe wykorzystano duże cyfry arabskie. Wskazówki pokryto natomiast farbą fluorescencyjną, dzięki czemu możliwe stało się odczytanie godziny także w ciemności. Zegarek dostępny jest w trzech różnych wielkościach – z kopertą o średnicy 41, 43 i 45 mm.
Modele wyposażone w polerowane lunety są nieco bardziej eleganckie – świetnie służą jako zegarki wieczorowe. W wariantach tych firma TAG Heuer albo całkowicie zrezygnowała ze skali tachymetrycznej, albo umieściła ją na krawędzi cyferblatu. Jako indeksy godzinowe wykorzystano natomiast cyfry arabskie lub indeksy sztabkowe. Tak jak wskazówki są one bladoróżowe. Elementem, który przyciąga uwagę, jest mała sekunda, w której przypadku konstruktorzy zrezygnowali z oznaczeń. Użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy czarnym, antracytowym, a srebrnym cyferblatem. Ten ostatni określić można jako klasyczny – świetnie pasuje do garnituru. Wersję tę ozdabia się paskami ze skóry aligatora. Dostępne są one w kolorach czarnym, antracytowym i brązowym.
Także osoby poszukujące złotego chronografu znajdą coś dla siebie w ofercie marki TAG Heuer. Odnaleźć w niej można warianty wykonane z 18-karatowego żółtego i różowego złota. W tym pierwszym stalową kopertę ozdobiono złotą lunetą. Dopasowano do niej także kolor przycisków, koronki, wskazówek i indeksów. Design tego dwukolorowego zegarka określić można jako sportowo-elegancki. Całość dopełnia czarny pasek wykonany ze skóry aligatora.
Godne uwagi są na pewno modele Carrera Calibre 1887 o średnicy koperty wynoszącej 45 mm. W wariantach tych koronkę umieszczono ponad godziną 12. Przyciski służące do włączania stopera, jego zatrzymywania oraz zerowania, ulokowano natomiast ponad godziną 11 oraz 1. Dzięki temu układowi zegarek przypomina klasyczne stopery kieszonkowe, lecz mimo to jego wygląd określić można jako nowoczesny. Podkreślają to takie materiały wykonania jak stal szlachetna, tytan oraz skórzane paski typu „Soft-Touch“.
Najważniejsze cechy modelu
- Sportowo-elegancki styl
- Liczne warianty kolorystyczne cyferblatów: m.in. czarny, srebrny, antracytowy
- Warianty wyglądem przypominające klasyczne stopery: koronka ponad godziną 12, dodatkowe przyciski ponad godziną 11 i 1
- Cyferblaty o srebrnej krawędzi