- 30
- 60
- 120
TAG Heuer Link – sportowa elegancja
Zegarki z kolekcji TAG Heuer Link oczarowują skromną sportową elegancją. Ich znakiem rozpoznawczym jest stalowa bransoleta z ogniwami w kształcie litery S, a ich najważniejsze funkcje to chronograf i wskazanie drugiej strefy czasowej.
This page contains information about:
5 najważniejszych cech kolekcji TAG Heuer Link
- Wygodna bransoleta z ogniwami w kształcie litery S
- Dostępne średnice koperty: 40, 42 i 43 mm
- Chronograf, GMT, mała sekunda, wskaźnik Day-Date
- Calibre 16, Calibre 18, Calibre 7, Calibre 5, Calibre 6 lub mechanizmy kwarcowe
- Nowe modele od 1400 euro, używane od 1000 euro
TAG Heuer Link – kolekcja firmowana nazwą bransolety
W świecie zegarków niezwykle rzadko zdarza się, żeby kolekcja nosiła miano bransolety, która towarzyszy promowanemu modelowi. Jest tak jednak w przypadku serii zegarków Link od TAG Heuer. Bransolety Link składają się z dwóch rzędów ogniw w kształcie litery S. Ich konstrukcja gwarantuje wysoki komfort noszenia. Zegarki z bransoletami Link są adresowane zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet.
Seria modeli Link pojawiła się w repertuarze firmy TAG Heuer pod koniec lat 90. Jej skromną poprzedniczką była zaprezentowana w 1987 roku kolekcja czasomierzy S/EL, których charakter miał być „Sports Elegant”, czyli sportowo-elegancki. Dzisiejsze zegarki z kolekcji Link również powstają w duchu sportowej elegancji, ich oblicza bywają jednak dość zróżnicowane. W serii tej pojawiają się zarówno skromne „trzywskazówkowce”, jak i ekskluzywne warianty z wyrafinowanymi komplikacjami.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że powstałe w 1860 roku przedsiębiorstwo TAG Heuer od lat słynie z produkcji niezwykle precyzyjnych chronografów, czyli zegarków z funkcją stopera, spośród których największą popularnością cieszy się niezastąpiony Carrera. Obsługa funkcji chronografu w czasomierzach TAG Heuer odbywa się zazwyczaj przy pomocy dwóch przycisków po prawej stronie koperty. Za wskazanie pomiaru są z kolei odpowiedzialne dwa liczniki – minutowy i godzinowy – umieszczone na małych cyferblatach dodatkowych.
Modele ze wskazaniem drugiej strefy czasowej najbardziej przydają się osobom, które dużo podróżują i chcą mieć na oku czas w miejscu zamieszkania. Na cyferblatach takich zegarków – oprócz trzech tradycyjnych wskazówek – znajduje się dodatkowa wskazówka 24-godzinna. Wykonuje ona jeden obrót w ciągu doby i wskazuje godzinę w innej strefie czasowej. Branżowa nazwa tej funkcji to GMT, co jest skrótem od „Greenwich Mean Time”. Za nazwą Day-Date kryje się z kolei wskaźnik daty i dnia tygodnia. Funkcja ta narodziła się przy okazji powstania modelu Rolex Day-Date. W modelach Link okienka daty i dnia znajdują się na pozycji godziny szóstej.
TAG Heuer Link – kilka porad dla kupujących
Zegarki TAG Heuer Link powstają z myślą o osobach, które cenią sobie lekką i niezobowiązującą elegancję. Ceny mechanicznych modeli bez komplikacji wynoszą zazwyczaj nieco ponad 1000 euro. Starsze egzemplarze z werkami kwarcowymi można znaleźć już za 500 euro. Jeśli chodzi o wydania z chronografem, modele używane wymagają inwestycji około 1200 euro, a nowe egzemplarze kosztują nieco ponad 2800 euro. Osoby zainteresowane nowymi modelami z funkcją GMT lub wskaźnikiem Day-Date powinny przygotować się na wydatek około 2000 euro.
Styl powstających ze stali modeli Link – niektóre są dostępne również w wariancie Bicolor – jest na tyle elegancki, że można je bez obaw nosić podczas wystawnych bankietów lub wizyt w operze. Elementem, który najbardziej przykuwa wzrok, jest niekonwencjonalna bransoleta Link z opływowymi ogniwami w kształcie litery S. Firmowanie zegarkowej kolekcji za pomocą nazwy stosowanej w niej bransolety jest nie tylko specjalnością TAG Heuer. Podobną strategię przyjęło przedsiębiorstwo Ebel w przypadku znanej serii modeli Wave.
TAG Heuer Link – między sportem a elegancją
Niezobowiązująco eleganckie zegarki z kolekcji Link stanowią wyraźny kontrapunkt względem typowo sportowych modeli Carrera i Aquaracer. Nieliczne warianty Link powstają w wersji Bicolor, co oznacza, że wybrane detale na cyferblacie i kopercie są pokryte warstwą złota. Lunety zegarków Link są nieobrotowe, a ich polerowana powierzchnia jest pokryta indeksami godzinowymi w formie cyfr arabskich. Na tarczach znajdują się zazwyczaj ręcznie osadzane sztabki oznaczające godziny. Między nimi można dostrzec indeksy minutowe w formie niewielkich kresek. W modelach z chronometrem na lunecie znajduje się skala tachometryczna, która w zestawieniu z pomiarem czasu pozwala ustalić średnią prędkość obiektu na zmierzonym uprzednio odcinku.
Jeśli chodzi o barwę cyferblatu, producent daje nam wybór między kolorami srebrnym, czarnym, ciemnoszarym lub niebieskim. Tarcze niektórych wydań Link zdobią pionowe prążki, które tworzą intrygującą falistą strukturę. Brzeg cyferblatu i wskazówki są we wszystkich modelach pokryte pigmentem fluorescencyjnym. Gwarantuje to czytelność zegarka w nocy lub w pomieszczeniach pozbawionych światła. Wskazówki zegarków Link są także poddawane specjalnym procesom polerowania, co zapewnia im większą trwałość. Czubki centralnych sekundników w wersjach z chronografem są pokryte czerwonym lakierem. W wariantach z małą sekundą przeznaczony dla tej funkcji cyferblat znajduje się zazwyczaj powyżej szóstki. Stalowe koperty zegarków Link są wodoodporne do głębokości 100 metrów. Ich koronki są zakręcane, a dekle wkręcane w obudowę. W niektórych modelach dekiel może być zastąpiony szkiełkiem szafirowym, co umożliwia obserwację działania mechanizmu.
Cechy wzornictwa kolekcji TAG Heuer Link
- Bransoleta z ogniwami w kształcie litery S
- Elegancki styl, który pasuje zarówno do garnituru, jak i koszulki polo
- Funkcja chronografu wzbogacona o skalę tachometryczną na polerowanej lunecie
- Stalowe koperty dostępne również w wersji Bicolor
Funkcjonalność modeli Link
Obok małej sekundy na cyferblacie zegarków Link – w zależności od wybranego wariantu – można często dostrzec liczniki chronografu lub dodatkową tarczę funkcji GMT. Funkcja ta pozwala kontrolować czas w innej strefie czasowej. Przypisana jej wskazówka dodatkowa porusza się dwa razy wolniej względem wskazówki godzinowej, pokazując godzinę w innej strefie na zarezerwowanym dla niej pierścieniu 24-godzinnym. Czubek wskazówki GMT zakończony jest dobrze widocznym, częściowo lakierowanym na czerwono trójkątem. Starsze modele Link posiadały znacznie dłuższą wskazówkę 24-godzinną, a dopasowana do niej skala dobowa znajdowała się na lunecie. Funkcja GMT szczególnie przydaje się osobom, które często podróżują i chcą kontrolować czas w miejscu zamieszkania.
Modele Link z funkcją GMT napędzane są przez mechanizmy Calibre 7 z naciągiem automatycznym i datownikiem w miejscu szóstki. Ich rezerwa chodu wynosi 42 godziny. Werki Calibre 7 bazują na kalibrze ETA 2893-2, który jest poszerzoną o czwartą wskazówkę wersją kalibru 2892. Balans tych mechanizmów pracuje z częstotliwością 28 800 drgań na godzinę (A/h) oraz dysponuje tzw. stop-sekundą. Udoskonalenie tego typu sprawia, że po wyciągnięciu koronki na drugą pozycję wskazówki zatrzymują się, co gwarantuje większą dokładność podczas ustawiania godziny. Wysunięcie koronki na pierwszą pozycję umożliwia szybkie przestawienie datownika.
W modelach Link z chronografem producent daje nam wybór między dwoma wielkościami koperty, które mogą wynosić 40 lub 43 mm. Rozmiary te są uzależnione od wielkości zastosowanych kalibrów. W wariantach o średnicy 43 mm pracuje Calibre 16, który opiera się na wysłużonym mechanizmie Valjoux 7750 firmy ETA. Co ciekawe, werk ten cieszy się sławą jednego z najbardziej niezawodnych mechanizmów automatycznych. Chętnie korzystają z niego także inni znani producenci tacy jak IWC, Hublot czy Tudor. Rezerwa chodu „szesnastek” od TAG Heuer wynosi 42 godziny. Datownik znajduje się obok trójki, a mała sekunda na pozycji dziewiątki. Liczniki stopera – mierzące upływ minut i godzin – leżą odpowiednio pod dwunastką i nad szóstką.
W chronografach Link z kopertą o średnicy 40 mm producent montuje werki Calibre 18. Znakiem rozpoznawczym tych modeli jest układ dodatkowych liczników na cyferblacie – po lewej stronie obok dziewiątki znajduje się licznik minutowy, po prawej obok trójki obraca się mała sekunda. Calibre 18 bazuje na mechanizmie Sellita SW 300. Werk ten nie posiada funkcji stopera, dlatego też TAG Heuer korzysta w „osiemnastkach” z osobnego segmentu chronografu DD-2223, który jest produkowany przez specjalizującą się w tym zakresie firmę Dubois Dépraz. Modele Link z Calibre 18 również posiadają szybko przestawialne datowniki. Rezerwa chodu tych zegarków wynosi około 40 godzin, a częstotliwość ich pracy to standardowe 28 800 drgań na godzinę.
Przegląd funkcji modeli TAG Heuer Link
- Chronograf w Calibre 16 i Calibre 18
- Funkcja GMT w Calibre 7
- Wskaźnik Day-Date w Calibre 5
- Mała sekunda i datownik w Calibre 6