- 30
- 60
- 120
Tissot Couturier – idealny zegarek na każdą okazję
Seria Tissot Couturier to przede wszystkim eleganckie zegarki garniturowe. Do jej szerokiej oferty należą zarówno klasyczne modele trzywskazówkowe ze wskaźnikami daty i dni tygodnia, jak i bardziej skomplikowane chronografy.
This page contains information about:
- 5 najważniejszych cech Tissot Couturier
- Zegarki inspirowane światem mody
- Tissot Couturier – kolekcja, w której każdy znajdzie coś dla siebie
- Najciekawsze modele Couturier z mechanizmem automatycznym
- Mechanizmy kwarcowe z funkcją chronografu i drugą strefą czasową (GMT)
- Couturier Lady – klasyczny zegarek damski
5 najważniejszych cech Tissot Couturier
- Klasyczne zegarki męskie, świetnie pasujące do garnituru
- Przeróżne funkcje: wskaźnik daty i dni tygodnia (Day-Date), druga strefa czasowa (GMT), chronograf
- Zegarki ze stali szlachetnej, niektóre posiadają powłokę z żółtego lub różowego złota
- Skórzane paski i stalowe bransolety
- Ceny od 250 euro
Zegarki inspirowane światem mody
Inspiracją dla stworzenia pochodzącej z kolekcji T-Classic serii Tissot Couturier był świat mody, na co wskazuje chociażby jej nazwa. Słowo „couturier“ wywodzi się z języka francuskiego i oznacza projektanta mody. Pojęcie nie zostało wybrane przypadkowo – założeniem konstruktorów było stworzenie eleganckiego zegarka garniturowego, wyróżniającego się nie tylko jakością wykonania, ale i przystępną ceną. Modele męskie z tej serii łączą w sobie funkcjonalność i dyskretny design. Po chronografy Couturier sięgną z pewnością osoby, którym zależy na możliwości precyzyjnego odmierzania krótkich odcinków czasowych. Warianty wyposażone w funkcję GMT (Greenwich Mean Time) świetnie będą się nadawały dla zapalonych podróżników. Dzięki niej zyskają możliwość ustawienia drugiej strefy czasowej. W ofercie Couturier znaleźć można także egzemplarze ze wskaźnikami daty i dni tygodnia. Przypominają wyglądem zegarki Rolex Day-Date, które jako pierwsze czasomierze na świecie wyposażono w dodatkowe okienko z pełną nazwą dnia tygodnia. Modele dostępne są jedynie w wersji złotej i platynowej, przez co ich ceny dochodzą do kilkudziesięciu, niekiedy nawet kilkuset tysięcy euro. Tissot Couturier z datownikiem i wskaźnikiem dni tygodnia dostępny jest natomiast za około 500 EUR.
Tissot Couturier – kolekcja, w której każdy znajdzie coś dla siebie
Mężczyźni szukający eleganckiego i niedrogiego zegarka, który pasowałby do garnituru, zdecydowanie powinni zainteresować się serią Tissot Couturier. Zegarki charakteryzuje klasyczny design i staranne wykonanie. Bardziej wyrafinowane modele pokrywa się powłoką z żółtego lub różowego złota. W ofercie Couturier znaleźć można również dyskretne modele trzywskazówkowe z datownikiem i mechanizmem kwarcowym. Ich cena to około 250 euro. Chronografy kwarcowe to wydatek rzędu 300 – 400 euro. Z kolei za wersje z kalibrami mechanicznymi i funkcją Day-Date trzeba już zapłacić około 500 euro. Wśród nich znaleźć można modele z rezerwą chodu sięgająca aż 80 godzin. Jest to wartość niespotykana dla zegarków z tego przedziału cenowego. Zazwyczaj za tego rodzaju dodatek zapłacić trzeba minimum 1 000 euro. Seria Couturier oferuje także chronografy automatyczne. Ich ceny zaczynają się od 650 euro. Wersje z kopertami pokrytymi różowym złotem są droższe i zamykają się w granicach 1 000 euro.
Kolekcją z tej samej kategorii cenowej co Couturier Tissot jest seria Les Classiques szwajcarskiej marki Maurice Lacroix. Ceny modeli trzywskazówkowych zaczynają się już od 600, natomiast chronografów automatycznych od 1 000 euro. Wersje wyposażone w mechanizm kwarcowy oraz wyświetlacz daty i dni tygodnia zamykają się w granicach 400 – 500 euro.
Wskazówki dotyczące zakupu Tissot Couturier
- Zegarki garniturowe od 250 euro
- Precyzyjne mechanizmy kwarcowe i automatyczne
- Kalibry automatyczne z rezerwą chodu sięgająca nawet 80-godzin
- Modele dwukolorowe i koperty z powłoką z różowego złota
- Funkcje: wskaźnik daty i dni tygodnia (Day-Date), druga strefa czasowa lub chronograf
Najciekawsze modele Couturier z mechanizmem automatycznym
W najbardziej wyrafinowanych modelach Couturier montowane są kalibry automatyczne marki ETA – znanego na całym świecie producenta mechanizmów zegarkowych. Firma ta podobnie jak Tissot należy do Swatch Group. W modelach trzywskazówkowych z funkcją Day-Date montowane są kalibry ETA 2834-2. Przy godzinie 12 umieszcza się w nich wskaźnik dni tygodnia, datownik znajduje się natomiast u dołu cyferblatu przy godzinie 6. Mechanizm charakteryzuje się rezerwą chodu sięgająca 42 godzin. Jego balans porusza się z częstotliwością 28 800 drgań na godzinę (A/h), co odpowiada 4 Hz. W nowszych modelach montowany jest mechanizm Powermatic 80, który bazuje na kalibrze ETA 2824 z lat 70. Zaskakuje on imponującą rezerwą chodu, która wynosi aż 80 godzin. Jest to wartość niespotykana w zegarkach z tej kategorii cenowej. Oznacza to, że zegarek wyposażony w Powermatic 80 będzie działał nieprzerwanie przez ponad 3 doby, bez konieczności nakręcania go.
Ze względu na swój wygląd modele trzywskazówkowe wyraźnie wyróżniają się na tle innych zegarków z kolekcji Couturier. Cyferblat zdobią spiczaste wskazówki i sztabkowe indeksy. Tarcze w kolorze czarnym lub srebrnym robią wrażenie uporządkowanych i czytelnych. Pozytywnie zaskakuje również fakt, że wskazówki pokryto farbą fosforyzującą, dzięki czemu odczytanie godziny w ciemności nie stanowi problemu. Kolejny ciekawy detal stanowi srebrne obramowanie datownika i wskaźnika dni tygodnia, które idealnie harmonizuje z cyferblatem. Użytkownik ma oprócz tego możliwość wyboru pomiędzy bransoletą ze stali szlachetnej a skórzanym paskiem. Ten drugi dostępny jest w wersji jednolitej, jak również z pomarańczowymi szwami oraz w wariancie ze wzorem skóry krokodyla. Popularne są także modele z kopertami pokrytymi różowym złotem. W połączeniu z czarnym cyferblatem i innymi różowymi elementami, takimi jak wskazówki i indeksy, zegarek ma jeszcze bardziej szykowny wygląd. Modele te wyposaża się w 39-mm koperty, które pasują do każdego nadgarstka – zarówno masywnego, jak i bardziej filigranowego.
Idealne połączenie funkcjonalności i tak charakterystycznego dla Couturier klasycznego designu stanowią modele wyposażone w chronograf. Komplikacja ta pozwala na precyzyjne odmierzanie krótkich odcinków czasu. Umieszczona na lunecie skala tachymetryczna umożliwia oprócz tego obliczanie prędkości na konkretnych odcinkach trasy. Zegarki zainspirowane zostały stworzonym w latach 60. modelem TAG Heuer Carrera. Ten nowatorski czasomierz wpłynął na poprawę sposobu odmierzania czasu w sportach motorowych i z biegiem lat uzyskał status ikony. Tak jak modele trzywskazówkowe, również chronografy Couturier produkowane są ze stali szlachetnej. Bardziej ekskluzywne wersje pokrywa się różowym złotem. Większość cyferblatów utrzymana jest w czarnej kolorystyce, a ich krawędź ozdabia się dodatkowo skalą tachymetryczną. Zegarki wyposaża się oprócz tego w trzy dodatkowe cyferblaty – małą sekundę, licznik minutowy i godzinowy. Centralny sekundnik pełni natomiast funkcję stopera.
We wnętrzach chronografów z serii Couturier pracują kalibry C01.211, A05.H21 oraz Valjoux 7750 marki ETA. Ten ostatni uważany jest w branży za absolutnie najlepszy mechanizm z naciągiem automatycznym. Dlatego też wielu producentów zegarków luksusowych wykorzystuje go w swoich projektach. Odnaleźć go można m.in. w modelach takich marek jak Breitling czy IWC. Ich ceny wahają się często miedzy kilkoma a kilkudziesięcioma tysiącami euro. Kaliber 7750 to mechanizm niezawodny i niezwykle precyzyjny – wyposażone w niego chronografy odmierzają czas z dokładnością do 1/8 sekundy. Posiada on oprócz tego wskaźnik daty i dni tygodnia. Nowsze modele Couturier wyposaża się z kolei w mechanizm A05.H21, czyli ulepszoną wersję Valjoux 7750. Poprawiono w nim m.in. sprężynę, co wpłynęło na wydłużenie rezerwy chodu do 60 godzin. Tak jak w przypadku większości nowoczesnych zegarków, także średnica koperty tych modeli wynosi 43 mm.
- Kaliber Powermatic z 80-godzinną rezerwą chodu
- Najlepsze chronografy z kalibrem Valjoux 7750 lub ETA A05.H21 (60-godzinna rezerwa chodu)
- Modele trzywskazówkowe z kalibrem automatycznym oraz wskaźnikiem daty i dni tygodnia (Day-Date) za około 500 euro
- Chronografy z kalibrem ETA C01.211 za mniej niż 1 000 euro
Mechanizmy kwarcowe z funkcją chronografu i drugą strefą czasową (GMT)
Zegarki wyposażone w mechanizmy kwarcowe charakteryzuje nie tylko przystępna cena, ale przede wszystkim precyzyjność. Ich dodatkową zaletą jest to, że stosunkowo łatwo można w nich zamontować złożone komplikacje, takie jak np. chronograf, czy drugą strefę czasową (GMT – Greenwich Mean Time ). Wiele spośród zegarków Couturier łączy w sobie oba te elementy. Na uwagę zasługuje m.in. chronograf Couturier Quartz GMT, wyposażony w znajdujący się przy godzinie 10 wskaźnik drugiej strefy czasowej. Pozwala on na ustawienie czasu domowego, podczas gdy wskazówki godzinowe wskazują czas miejscowy. Również w tym zegarku centralny sekundnik pełni rolę stopera. Małą sekundę umieszczono z kolei przy godzinie 6. Chronograf pozwala na odmierzanie nawet 12-godzinnych odcinków czasowych. Znajdująca się na krawędzi cyferblatu skala tachymetryczna umożliwia oprócz tego obliczanie prędkości. Zegarek posiada ponadto wskaźnik daty umieszczony przy godzinie 4. Tarcza dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i srebrnej. Użytkownik ma ponadto możliwość wyboru między bransoletą ze stali szlachetnej a skórzanym paskiem.
Klasyczne chronografy niewiele różnią się od tych, które wyposażono w funkcję GMT. W tych pierwszych mała sekunda jest nieco większa. Przy godzinie 10 umieszcza się oprócz tego licznik 30-minutowy zamiast wskaźnika drugiej strefy czasowej. Przy godzinie 2 znajduje się wskaźnik umożliwiający odmierzanie ułamków sekund. Chronografy te są w stanie odmierzać czas z dokładnością co do 1/10 sekundy. Są one precyzyjniejsze niż zegarki wyposażone w mechanizm Valjoux 7750, których dokładność wynosi 1/8 sekundy. Średnica koperty obu wersji to 41 mm.
Couturier Lady – klasyczny zegarek damski
W kolekcji Couturier odnaleźć można również modele skierowane do kobiet, które swoim designem nawiązują do zegarków męskich. Ze swoimi 32 mm są jednak zdecydowanie mniejsze od wersji dla mężczyzn. Użytkowniczki mają możliwość wyboru pomiędzy cyferblatem w kolorze białym, czarnym oraz burgundowym. Dostępna jest również wersja z tarczą z masy perłowej. W zależności od preferencji można również wybrać pomiędzy bransoletą ze stali szlachetnej lub skórzanym paskiem w kolorze czarnym, białym lub burgundowym. W kolekcji Couturier Lady można również odnaleźć wersje dwukolorowe z elementami pokrytymi żółtym złotem. Niektóre z modeli ozdabia się dodatkowo diamentowymi indeksami. Dostępne są także dwa rodzaje kalibrów – mechaniczne kwarcowe lub automatyczne. Zegarek Couturier Lady z kalibrem automatycznym to wydatek rzędu 500 euro.