- 30
- 60
- 120
Tissot PR 100 – klasyczny i elegancki
Ponadczasowy design sprawia, że zegarki PR 100 są jednymi z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych modeli w ofercie Tissot. Dostępne są m.in. wersje z kalibrem mechanicznym Powermatic, a także zegarki kwarcowe ze stoperem.
This page contains information about:
5 najważniejszych cech Tissot PR 100
- Idealny zegarek na każdą okazję
- Kaliber mechaniczny o długiej rezerwie chodu
- Mechanizmy kwarcowe z i bez funkcji chronografu
- Kaliber z certyfikatem chronometru
- Wodoodporność sięgająca 100 m
Szeroka gama modeli
Nieprzerwanie od ponad 160 lat marka Tissot zaskakuje coraz to nowymi rozwiązaniami. Do jej najciekawszych kolekcji należy niezwykle nowoczesna linia Touch. Pochodząca z kolekcji T-Classic seria PR 100 może się z kolei poszczycić szeroką gamą modeli.
Składają się na nią dziesiątki przeróżnych zegarków – od klasycznych trzywskazówkowych wyposażonych we wskaźnik daty, po bardziej skomplikowane chronografy. Ich design określić można jako uniwersalny. Z jednej strony są na tyle eleganckie, że z powodzeniem można je nosić do garnituru, z drugiej strony ich dyskretny wygląd świetnie pasuje również do mniej oficjalnej garderoby, jak dżinsy i koszula. Koperty większości modeli posiadają średnicę 39 mm. Ze względu na swoją wielkość zegarki pasują zarówno do tych masywniejszych, jak i tych bardziej filigranowych nadgarstków. Miłośnicy większych modeli powinni sięgnąć po chronograf PR 100 z kopertą o średnicy 41 mm. Do kobiecego nadgarstka będzie natomiast pasowała wersja 33-milimetrowa.
Porady dotyczące kupna PR 100
Seria PR 100 jest tak różnorodna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, niezależnie od tego czy szuka zegarka eleganckiego, czy też o bardziej sportowym charakterze. Miłośnicy klasycznego designu powinni sięgnąć po modele z kopertą ze stali szlachetnej i pasującą do niej bransoletą oraz czarnym lub ciemnoniebieskim cyferblatem. Sportową nutę odnaleźć można z kolei w wyposażonych w stoper (chronograf) stalowych zegarkach PR 100. Ich użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy szarym a srebrnym cyferblatem. Dostępne są również modele z kopertami z powłoką z żółtego lub różowego złota oraz zegarki dwukolorowe, które w delikatny sposób łączą ze sobą elementy stalowe i złote.
Również w przypadku mechanizmów Tissot daje swoim klientom możliwość wyboru. Zwolennicy szwajcarskiej sztuki zegarmistrzowskiej sięgną raczej po modele wyposażone w kalibry mechaniczne. Niezwykle popularny jest m.in. kaliber automatyczny Powermatic 80, który montowany był we wcześniejszych wersjach PR 100. Mechanizm ten zaskakuje ponadprzeciętną, 80-godzinną rezerwą chodu. Cyferblat zegarka informuje ponadto, czy został on poddany kontroli Szwajcarskiego Instytutu Testów Chronometrycznych (COSC). Na tarczach modeli, których dokładność została potwierdzona, umieszcza się napis "CHRONOMETER OFFICIALLY CERTIFIED“.
Dla osób poszukujących precyzyjnego zegarka w przystępnej cenie alternatywę stanowią modele zasilane bateriami. Należą do nich nie tylko klasyczne zegarki trzywskazówkowe, ale i niektóre chronografy. Ich ceny nie przekraczają 500 euro. Wersje wyposażone w kaliber automatyczny Powermatic 80 są już nieco droższe. Osoby z budżetem przekraczającym kwotę 1 000 euro może zainteresować model Calibre 5 od TAG Heuer, wyróżniający się eleganckim designem. Inne marki, które produkują zbliżone do stylu Tissot zegarki kwarcowe, to Citizen i Seiko.
Powermatic z 80-godzinną rezerwą chodu
Montowany w zegarkach PR 100 kaliber mechaniczny Powermatic 80 był gwiazdą bazylejskich targów zegarkowych w 2013 roku. Branża zachwyciła się jego ponadprzeciętną, sięgająca aż 80 godzin rezerwą chodu. Jest to raczej niespotykana wartość. Większość zegarków automatycznych przestaje działać po 40, maksymalnie 50 godzinach. Powermatic 80 chodzi natomiast nieprzerwanie przez ponad 3 doby, bez konieczności nakręcania. Dlatego też zegarek ten idealnie nadaje się jako element oficjalnej, biurowej garderoby. Powermatic 80 odłożony po zakończeniu pracy w piątek, w poniedziałek na pewno będzie gotowy do użytku, dalej wskazując odpowiednią godzinę.
Przy tworzeniu tego mechanizmu Tissot współpracował z firmą ETA, jednym z najważniejszych producentów kalibrów zegarkowych. Powermatic 80 bazuje na pochodzącym z lat 70. mechanizmie ETA 2824 i stanowi jego ulepszoną wersję. Jego oficjalna nazwa to C 07.111.
Większe naprężenie, mniejsze tarcie
Aby zmniejszyć zużycie energii w mechanizmie, ETA obniżyła częstotliwość balansu z 28 800 drgań na godzinę (A/h) na 21 600 A/h. Oznacza to, że częstotliwość zredukowana została do 3 Hz. Zmieniła się także ilość kamieni łożyskowych wewnątrz mechanizmu. Zmniejszono ich liczbę z 25 na 23. Konstruktorzy zyskali dzięki temu dodatkowe miejsce w bębnie sprężyny, co umożliwiło zamontowanie w nim nowej, cieńszej i dłuższej sprężyny. Zmiana ta wpłynęła na wydłużenie czasu pracy mechanizmu. Oprócz tego Powermatic 80 wyposażony został w części z tworzywa syntetycznego, które pozwoliły na zmniejszenie siły tarcia. Miało to także wypływ na poprawienie rezerwy chodu. Mechanizm sygnowany jest na wahniku napisem składającym się z nazwy produkującej go firmy i jej daty powstania – TISSOT 1853.
Zmodyfikowaną wersję C 07.111 odnaleźć można również w zegarkach innych firm, takich jak Hamilton, czy Certina. ETA produkuje ten mechanizm w dwóch wersjach jakościowych – z certyfikatem COSC oraz bez niego. Modele certyfikowane przez Szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych są zdecydowanie droższe. Wynika to również m.in. z tego, że ich dobowe odchylenie wskazań chodu nie przekracza 2 sekund.
Dane techniczne
- Kaliber Powermatic 80 z rezerwą chodu sięgającą 80 godzin
- Na życzenie dostępne są modele z potwierdzoną dokładnością chodu (certyfikat COSC)
- Chronograf o dokładności 1/10 sekundy
- Wskaźnik daty przy godzinie 5 lub 6
Certyfikowane mechanizmy kwarcowe
Powermatic 80 jest bez wątpienia najbardziej interesującym mechanizmem kolekcji Tissot PR 100. Ofertę uzupełniają mechanizmy kwarcowe, po które z pewnością sięgną osoby pragmatyczne, którym zależy na solidnym i dokładnym zegarku. Do mechanizmów takich należy m.in. G10.211. Montuje się go w chronografach z serii PR 100. W interesujący sposób rozwiązano w nim funkcję stopera. Zatrzymanie czasu na konkretnej sekundzie odbywa się za pomocą dużej centralnej wskazówki sekundnika. Właściwy sekundnik znajduje się natomiast na małym cyferblacie ponad godziną 6. Zegarek wyposażony jest ponadto w licznik 30-minutowy umieszczony przy godzinie 10. PR 100 daje również możliwość odmierzania czasu z dokładnością co do 1/10 sekundy. Specjalny licznik znajduje się przy godzinie 2. Dodatkowo przy godzinie 5 umieszczono wskaźnik daty.
Niektóre wersje PR 100 napędza kaliber ETA 955.112, określany również jako Normflatline. Żywotność jego baterii wynosi od 78 do 108 miesięcy. Oznacza to, że minie co najmniej 6 lat zanim konieczna będzie ich wymiana. W zegarkach damskich z kolekcji PR 100 montowany jest z kolei mechanizm ETA F04.111. Modele męskie z 39-mm kopertą dostępne są także z mechanizmem ETA F06.111. Oba charakteryzują się niezwykłą dokładnością, co potwierdza nadany im certyfikat COSC. Oznacza to, że dobowe odchylenie wskazań chodu obu mechanizmów nie przekracza 7/100 sekundy w temperaturze pokojowej.