- 30
- 60
- 120
Tissot T-Sport PRC 200 – idealny zegarek na co dzień
PRC 200 marki Tissot to praktyczne zegarki naręczne, świetnie nadające się do codziennego użytku. Łączą w sobie sportowy charakter i klasyczną elegancję. Ich główną zaletą jest wodoszczelność sięgająca 200 m.
This page contains information about:
5 najważniejszych cech Tissot T-Sport PRC 200
- Kaliber Powermatic 80 z 80-godzinną rezerwą chodu
- Szeroki wybór modeli – od sportowych po bardziej konserwatywne
- Wodoodporność do głębokości 200 m (odpowiada ciśnieniu 20 barów)
- Chronografy (stopery) i modele trzywskazówkowe
- Kalibry mechaniczne i kwarcowe
PRC 200 – sportowy i solidny
Założona w 1853 roku marka Tissot należy do grona najlepszych szwajcarskich producentów zegarków. W roku 1930 firma połączyła siły z innym znanym producentem – Omegą. Przedsiębiorstwa weszły co prawda w skład jednego koncernu, pozostały jednak niezależne. Jednym z bardziej charakterystycznych produktów Tissot jest kolekcja T-Sport. To właśnie z niej wywodzi się seria PRC 200, którą rozpoznać można po eleganckim i zarazem sportowym stylu. Składa się na nią ponad 40 różnych modeli, od klasycznych trzywskazówkowych ze wskaźnikiem daty i dni tygodnia, po chronografy umożliwiające odmierzanie krótkich odcinków czasowych. PRC 200 oferuje zarówno modele męskie jak i damskie. Te pierwsze dostępne są z kopertami o średnicach od 39 do 44 mm. Warianty damskie są nieco mniejsze. Średnica ich kopert wynosi jedyne 35 mm. Wszystkie produkowane są ze stali szlachetnej. PRC 200 dostępne są z różnymi rodzajami mechanizmów. W niektórych montuje się kaliber Powermatic 80 o imponującej 80-godzinnej rezerwie chodu. Na uwagę zasługuje również ich wodoszczelność. Tak jak modele z serii PRS 200, na których bazuje PRC 200, zegarki te są w stanie oprzeć się ciśnieniu wody sięgającemu 20 barów (200 m).
Wskazówki dotyczące zakupu PRC 200
Osoby poszukujące niedrogiego zegarka nadającego się do codziennego użytku na pewno zainteresuje seria PRC 200. Dwie pierwsze litery jej nazwy wskazują na to, że jest to zegarek szczególnie wytrzymały (PR = "particularly robust"). Potwierdza to również jego wodoszczelność. Jest w stanie oprzeć się ciśnieniu wody wynoszącemu 20 barów, które panuje na głębokości 200 m. PRC 200 nie jest jednak typowym zegarkiem nurkowym – nie posiada ani obrotowej lunety, ani skali pozwalającej na pomiar czasu zanurzenia. Funkcje te odnaleźć można w innym modelu Tissot – Seastar 1000.
Chronografy PRC 200 wyposażono jednak w inne interesujące elementy, jak np. wytłoczoną na wewnętrznej stronie cyferblatu skalę tachymetryczną. Umożliwia ona obliczanie średniej prędkości danego obiektu na odcinku 1 kilometra lub 1 mili. Wartość ta wyrażana jest w km/h lub mph.
Przedział cenowy od 300 do 1 000 euro
W zegarkach z serii PRC 200 montuje się dwa rodzaje mechanizmów – kwarcowe i mechaniczne. Proste modele kwarcowe dostać można już za około 300 euro. Napędzane bateriami chronografy są nieco droższe – zakup takiego zegarka to wydatek rzędu 400 euro. Jeszcze więcej kosztują wersje mechaniczne PRC 200 – ich ceny zaczynają się dopiero od 600 euro. Zdecydowanie najdroższe są chronografy wyposażone w kalibry automatyczne. Trzeba za nie zapłacić minimum 1 000 euro.
Producentem, który oferuje zegarki kwarcowe o zbliżonej do Tissot jakości i cenie jest Citizen. Na uwagę zasługują przede wszystkim dwie kolekcje – Sport oraz Elegant. W obu odnaleźć można modele napędzane przyjaznymi dla środowiska mechanizmami solarnymi. Co prawda nie są one aż tak wodoszczelne jak Tissot PRC 200, jednak wyniku tego nie są w stanie osiągnąć nawet kalibry mechaniczne o podobnym designie. Inną zbliżoną do PRC 200 kolekcją jest Carrera marki TAG Heuer. Należy ona jednak do zdecydowanie wyższej kategorii cenowej. Ponadto posiada mniejszą wodoszczelność wynoszącą jedynie 10 barów.
Nowatorskie kalibry mechaniczne
W modelach z serii PRC 200 wykorzystywane są kalibry marki ETA, najbardziej znanego producenta mechanizmów zegarkowych na świecie. ETA SA Manufacture Horlogère Suisse – bo tak brzmi jej pełna nazwa – powstała w roku 1793. Obecnie wraz z Tissot należy do Swatch Group.
Mechanizm o długiej rezerwie chodu
Jednym z najbardziej znanych mechanizmów wykorzystywanych w serii PRC 200 jest kaliber mechaniczny Powermatic 80.141. Mechanizm pojawił się na rynku w roku 2013 pod oficjalną nazwą ETA C07.111. Dzięki wykorzystaniu nowatorskich rozwiązań szybko odniósł wielki sukces. Wielu znanych producentów, jak np. Hamilton i Certina, zaczęło wykorzystywać go w swoich projektach. Zaletą kalibru Powermatic jest imponująca 80-godzinna rezerwa chodu. Podczas gdy większość mechanizmów automatycznych przestaje działać po 40, maksymalnie 50 godzinach, kaliber ten działa bez zarzutu przez ponad 3 doby, bez konieczności nakręcania go. W celu osiągnięcia tego wyniku producent zrezygnował ze standardowego rozwiązania, jakim jest zamontowanie drugiego bębna sprężyny. Zamiast tego postanowiono zoptymalizować istniejący już mechanizm 2824-2. Obniżono w nim częstotliwość balansu z 28 800 na 21 600 drgań na godzinę (A/h). Pozwoliło to na zmniejszenie zużycia energii przez balans. Wykonane z tworzywa sztucznego elementy umożliwiły oprócz tego zmniejszenie tarcia, co spotęgowało efekt. Wymieniono również sprężynę na dłuższą i cieńszą, a także bardziej elastyczną.
W chronografach mechanicznych montowany jest inny mechanizm – zaprezentowany w 2009 roku kaliber ETA C01.211. Bazuje na pochodzącym z lat 70. mechanizmie Lemania 5100, który montowano w zegarkach wojskowych. Wykorzystano w nim formowane termicznie części z tworzywa sztucznego, które nie wymagają smarowania i opierają się działaniu pola magnetycznego.
Częstotliwość balansu kalibru C01.211 wynosi 21 600 A/h, natomiast jego rezerwa chodu sięga 45 godzin. Mechanizm wyposażono w dwa dodatkowe cyferblaty – znajdujący się przy godzinie 12 licznik 30-minutowy oraz umieszczony przy godzinie 6 licznik 6-godzinny. Mała sekunda znajduje się przy godzinie 9. Po drugiej stronie – przy godzinie 3 umieszczono datownik. Tak jak w większości mechanizmów wykorzystywanych w chronografach Tissot, również w tym przypadku centralna sekunda pełni rolę stopera. Dokładność kalibru sięga 1/6 sekundy.
Dane techniczne
- Kaliber Powermatic 80 z rezerwą chodu sięgającą 80 godzin
- Chronograf kwarcowy o dokładności 1/10 sekundy
- Żywotność baterii sięgająca aż 8 lat
Precyzyjne i długowieczne mechanizmy kwarcowe
Zegarki kwarcowe PRC 200 charakteryzują nie tylko przystępne ceny, ale i solidne wykonanie. W napędzanych bateriami chronografach montuje się kaliber ETA G10.211, którego margines błędu wynosi jedynie kilka sekund w skali miesiąca. Precyzyjny stoper umożliwia odmierzanie czasu z dokładnością do 1/10 sekundy. Posiada oprócz tego umieszczony przy godzinie 2 dodatkowy cyferblat, który umożliwia odczytanie ułamków sekund. Także w tym mechanizmie przypominający literę T sekundnik pełni rolę stopera. Przy godzinie 10 umieszczono licznik 30-minutowy. Mała sekunda znajduje się z kolei u dołu cyferblatu przy godzinie 6. Podobnie zaprojektowany został mechanizm G15.211, który montowany jest w chronografach damskich o średnicy 35 mm. Modele trzywskazówkowe napędzane są za pomocą mechanizmu ETA Trendline F06.111. Wyposaża się go w niezwykle wydajne baterie o pojemności 55 mAH, których żywotność sięga nawet 8 lat.