Zaloguj sięZaloguj się
1 688 zegarki dla "

Breitling Navitimer

"
Marka
Model
Cena
Średnica
Rok
Lokalizacja
Więcej
Twój wybór

Twój wybór

Twój wybór

Brak wyników wyszukiwania
Twój wybór

Brak wyników wyszukiwania
Twój wybór

Brak wyników wyszukiwania
Informacje ogólne
Rodzaj zegarka
Referencje
Więcej...
Nowy/używany
Dostępność
Płeć
Stan
Więcej...
Zawartość dostawy
Funkcje i właściwości
Mechanizm
Material obudowy
Więcej...
Tarcza cyfrowa
Więcej...
Szkło
Więcej...
Komplikacje
Więcej...
Wysokośc
Więcej...
Pierścień z materiału
Więcej...
Tarcza cyfrowa
Wodoszczelny
Więcej...
Pozostałe
Więcej...
Pasek
Materiał paska
Więcej...
Szerokość wstęgi
Więcej...
Kolor paska
Więcej...
Materiał sprzączki
Więcej...
Anuluj

Sortuj według

Breitling NAVITIMER-01 CHRONOGRAPH LIMITED Breitling NAVITIMER-01 CHRONOGRAPH LIMITED
26 000 

Breitling Navitimer – zegarek wysokich lotów

Navitimer to jeden z najbardziej znanych zegarków lotniczych. Szwajcarska manufaktura Breitling produkuje go od lat 50. ubiegłego wieku. Znakami rozpoznawczymi Navitimerów są trzy dodatkowe tarcze oraz liczne skale pomocnicze na skraju cyferblatu.

Krótko i zwięźle o modelu Breitling Navitimer

  • Flagowy model w ofercie Breitlinga
  • Od wielu lat jeden z najlepszych czasomierzy dla pilotów
  • Chronograf z dodatkowymi skalami obliczeniowymi
  • Trzy cyferblaty pomocniczne w układzie „tricompax”
  • Kalibry manufakturowe

Najlepszy towarzysz pilota

Nazwa Navitimer stanowi zestawienie słów „navigation” i „timer”. Określany tym mianem model od samych początków powstawał z myślą o pilotach, którzy w trakcie lotów muszą dokonywać wielu obliczeń na podstawie pomiaru czasu. Navitimer to swoisty naręczny „komputer” dla lotników.
Założone w 1884 roku przez Léona Breitlinga przedsiębiorstwo było ważnym dostawcą zegarków lotniczych w trakcie pierwszej wojny światowej. Pierwszy chronograf Breitling z przyciskiem na wysokości dwójki powstał w 1915 roku. Wersja z dwoma przyciskami opuściła manufakturę w 1934 roku. Nowy przycisk – umieszczony na skraju koperty obok czwórki – służył do zerowania wskazówki stopera. Stworzona przez projektantów Breitlinga metoda obsługi chronografów została szybko przejęta przez innych producentów i jest do dziś standardem konstrukcyjnym.
Pierwsze zegarki Breitling Navitimer pojawiły się na rynku w 1952 roku. Docelową grupę nabywców można było łatwo rozpoznać dzięki umieszczonemu na tarczy emblematowi amerykańskiej organizacji lotniczej Aircraft Owners and Pilots Association (AOPA). Ponadto na cyferblatach premierowych egzemplarzy pojawiły się stosowane do dziś obrotowe suwaki obliczeniowe, które służą do obliczeń w trakcie lotu.
Szczególną sensację Navitimer wywołał w roku 1962, kiedy jeden z egzemplarzy poleciał w kosmos na nadgarstku amerykańskiego astronauty Scotta Carpentera. Model uczestnika lotu Mercury-Atlas 7 był stworzony na zamówienie i dysponował specjalną podziałką 24-godzinną. W celu upamiętnienia tej wyjątkowej misji kosmicznej firma Breitling przedstawiła w 2012 roku limitowaną edycję modeli o nazwie Navitimer Cosmonaute.
Konstrukcja podstawowych wydań Navitimera od lat pozostaje niezmieniona. Elementami, który definiują jej specyficzny wygląd, są logo organizacji AOPA oraz skale pomiarowe okalające cyferblat.
Z biegiem czasu jednak firma Breitling stopniowo poszerzała repertuar rozmiarów oraz wariantów kolorystycznych swojego czołowego modelu. Obecnie podstawowe wydanie o oznaczeniu 01 może posiadać średnicę wynoszącą nie tylko 43, ale również 46 mm. Jeszcze większe wersje Navitimera noszą nazwy 1461, QP i GMT. W ich kopertach o średnicy 48 mm producent często umieszcza wyrafinowane komplikacje, takie jak wskazanie innej strefy czasowej lub wskazanie daty z funkcją tzw. wiecznego kalendarza. Datownik tego typu jest zaprogramowany na cały rok, dzięki czemu manualna korekta wskazań jest konieczna tylko w latach przestępnych.
Inne aktualne i bardzo ciekawe wydanie Navitimera nosi oznaczenie 1884. Jego szczególną atrakcję stanowią dwie dodatkowe wskazówki. Pierwsza z nich zakończona jest półksiężycem i służy za datownik. Druga obraca się raz na 24 godziny oraz odsyła użytkownika do skali czasu w formacie amerykańskiego military time.

Porady dla kupujących

Model Breitling Navitimer z pewnością zainteresuje fanów czasomierzy lotniczych i militarnych. Jest niezwykle funkcjonalny, a jego producent należy do ścisłej czołówki przedsiębiorstw zegarkowych w Szwajcarii.
Kolekcja Navitimer była przez lata stopniowo poszerzana. Obecnie obejmuje 9 wariantów: 01, 1884, GMT, World, 1461, QP, Cosmonaute, Heritage i AOPA. Podstawowe wydanie 01 jest dostępne w dwóch rozmiarach – 43 lub 46 mm.
Jeśli chodzi o materiał wykonania koperty, producent w większości wariantów daje nam wybór między stalą szlachetną oraz czerwonym złotem o próbie 18 karatów. Do wyjątków należą wersje GMT, 1884, World i AOPA, które powstają wyłącznie ze stali. Wydanie QP jest wytwarzane tylko ze złota.
Nienoszony egzemplarz modelu Navitimer 01 ze stalową kopertą o średnicy 46 mm kosztuje obecnie około 5000 euro. Ceny nowych wariantów z czerwonego złota są znacznie wyższe i często przekraczają sumę 14 000 euro.
Jeśli chodzi o segment vintage, warto wspomnieć przede wszystkim o wczesnych Navitimerach z numerem referencyjnym 806. Dobrze zachowane egzemplarze z lat 60. znajdują się obecnie w przedziale cenowym od 4000 do 7000 euro. Stanowią one niezwykłą gratkę dla kolekcjonerów, którzy za inne kultowe zegarki z tamtych czasów – takie jak model Omega Speedmaster Professional „Moonwatch” – muszą dziś często zapłacić znacznie więcej.
Wśród rzadkich i niezwykle poszukiwanych wariantów Navitimera znajdują się dziś także wersje z kalibrem Valjoux 72. Od 1969 roku producent wytwarzał je w wydaniu z naciągiem automatycznym. „Automaty” te noszą numer referencyjny 1806 i kosztują obecnie między 2500 a 4000 euro. Innym często spotykanym wariantem jest produkowany w latach 60. Cosmonaute z numerem referencyjnym 809. Jego aktualna wartość na rynku kolekcjonerskim wynosi około 6000 euro.

Informacje na temat wartości modeli Navitimer

  • Nowe egzemplarze ze stali szlachetnej: ok. 5000 euro
  • Nowe egzemplarze z czerwonego złota: ok. 14 000 euro
  • Najpopularniejsze modele vintage'owe znajdują się przedziale cenowym od 2500 do 5000 euro
  • Powstające w latach 50. egzemplarze z numerem ref. 806 mogą kosztować nawet 7000 euro
  • Niezwykle poszukiwane modele z numerem ref. 1806 od 1969 roku powstawały z werkami nakręcanymi automatycznie

Obrotowe obliczanie

Najbardziej rzucający się w oczy element Navitimera stanowią skale obliczeniowe na jego tarczy. Dominacja cyfr i jednostek jest nie do przeoczenia oraz definiuje wyjątkowy charakter tego czasomierza. Pozycję zewnętrznej skali można dowolnie zmieniać, obracając pierścień na brzegu obudowy. Wskazania ruchomej podziałki mogą dalej służyć dodatkowym obliczeniom przy pomocy nieruchomych skal na skraju cyferblatu. Skale te zostały skonstruowane przede wszystkim z myślą o pilotach, którzy często muszą wykonywać skomplikowane kalkulacje na podstawie czasu i prędkości.
Navitimer pozwala przeliczać mile lądowe i morskie na kilometry. Umożliwia również ustalenie prędkości w odniesieniu do procesów wznoszenia i opadania. Ponadto, przy znajomości prędkości i czasu trwania lotu czołowy model Breitlinga dostarczy użytkownikowi informacji na temat zużycia paliwa oraz długości przebytej trasy. Wszelkie instrukcje dotyczące metod kalkulacji są dostępne na stronie internetowej producenta.

Autorski kaliber 01

W 2009 roku firma Breitling z dumą zaprezentowała nowy kaliber manufakturowy dla klasycznego Navitimera. Werk ten – oznaczony również numerem 01 – dysponuje 47 rubinami, pracuje z częstotliwością 28 800 drgań na godzinę oraz może poszczycić się rezerwą chodu sięgającą aż 70 godzin. Dostępna w kalibrze 01 funkcja chronografu działa z dokładnością do jednej czwartej sekundy.
Dalsze kalibry manufakturowe we współczesnych Navitimerach to werk 02 w wariancie Cosmonaute oraz mechanizm o oznaczeniu 04 w wersji GMT. Podobnie jak kaliber 01 pracują one z częstotliwością 28 800 drgań na godzinę oraz dysponują 70-godzinną rezerwą chodu.
Dawniej zegarki Navitimer były zaopatrywane w kalibry produkowane przez ETA, które słyną z niezawodności oraz prostej konstrukcji. W latach 80., kiedy rynek europejski zalały tanie zegarki kwarcowe, w ofercie Breitlinga pojawiły się również napędzane baterią warianty Navitimera z wyświetlaczem cyfrowym. Dziś w kręgach kolekcjonerskich są one traktowane jako kuriozum.
Jakie alternatywy dla Navitimera oferuje współczesny rynek luksusowych czasomierzy? Jest ich całkiem sporo, gdyż segment zegarków lotniczych cieszy się dziś dużą popularnością. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o modelach Fortis Flieger oraz IWC Pilot Chronograph. Poza tym ciekawego konkurenta dla czołowego modelu Breitlinga stanowi niemiecki zegarek Sinn 903. Co ciekawe, powstaje on na licencji Navitimera, którą manufaktura z Frankfurtu otrzymała w czasach wspomnianego kryzysu kwarcowego. Choć modelowi Sinn 903 daleko do szwajcarskiego oryginału, ma on swoje zalety. Po pierwsze jest nieco tańszy – nowy egzemplarz kosztuje obecnie około 2500 euro. Po drugie jego wodoszczelność jest trzy razy większa w porównaniu z wodoodpornością Navitimerów. We wnętrzu Sinn 903 montowane są werki Sellita SW 500, które stanowią dokładną kopię słynnych mechanizmów Valjoux 7750.