Zaloguj sięZaloguj się
7 653 zegarki dla "

Panerai

"
Marka
Model
Cena
Średnica
Rok
Lokalizacja
Więcej
Twój wybór

Twój wybór

Twój wybór

Brak wyników wyszukiwania
Twój wybór

Brak wyników wyszukiwania
Twój wybór

Brak wyników wyszukiwania
Informacje ogólne
Rodzaj zegarka
Referencje
Więcej...
Nowy/używany
Dostępność
Płeć
Stan
Więcej...
Zawartość dostawy
Funkcje i właściwości
Mechanizm
Material obudowy
Więcej...
Tarcza cyfrowa
Więcej...
Szkło
Więcej...
Komplikacje
Więcej...
Wysokośc
Więcej...
Pierścień z materiału
Więcej...
Tarcza cyfrowa
Wodoszczelny
Więcej...
Pozostałe
Więcej...
Pasek
Materiał paska
Więcej...
Szerokość wstęgi
Więcej...
Kolor paska
Więcej...
Materiał sprzączki
Więcej...
Anuluj

Sortuj według

Panerai Radiomir Black Seal PAM609 : à partir de 90 € / mois Panerai Radiomir Black Seal PAM609 : à partir de 90 € / mois 21 477 

Panerai - kultowa marka z Włoch

Panerai słynie z produkcji zegarków militarnych wyposażonych w charakterystyczną osłonę koronki. Czasomierze tej znanej włoskiej manufaktury są przykładem precyzji i trwałości, a ich design z pewnością przyciągnie liczne zazdrosne spojrzenia.

Zegarki Panerai uwodzą masywną budową i wyjątkowym wzornictwem. Historia ich powstania sięga lat 30. ubiegłego wieku. Panerai zaopatrywał wówczas włoską marynarkę wojenną w modele nurkowe. Już wtedy typowym dla tej marki detalem była stalowa osłona po prawej stronie tarczy, będąca znakiem rozpoznawczym modelu Luminor. Osłona ta zapobiega wysuwaniu się koronki, gwarantując wodoodporność koperty. Panerai może pochwalić się ciekawymi związkami z kulturą filmową. Amerykański aktor Sylvester Stallone na potrzeby zdjęć do filmu Tunel zamówił specjalną edycję zegarka Luminor, nazwaną później serią Slytech. Inny znany gwiazdor kina akcji, Arnold Schwarzenegger, podczas kręcenia Egzekutora zaopatrzył się w model Luminor Marina.
Zegarkiem pozbawionym typowej dla Panerai stalowej osłony jest Radiomir. Powstał on już w 1936 roku i był pierwszym modelem naręcznym tego producenta. Officine Panerai, bo tak brzmi oficjalna nazwa przedsiębiorstwa, stworzyło go na zamówienie włoskich sił zbrojnych, inspirując się czasomierzem Rolex Oyster. Średnica masywnej koperty Radiomira mierzy aż 47 mm. Oprócz serii Radiomir oraz Radiomir 1940 do repertuaru Panerai neleżą wspomniane już kolekcje Luminor i Luminor 1950, a także liczne chronografy i klasyczne trzywskazówkowe zegarki z funkcją drugiej strefy czasowej. Włoski producent korzysta zarówno z mechanizmów ręcznych, jak i automatycznych. Posiada w ofercie również modele z tourbillonem. W 1997 roku marka Panerai została przejęta przez grupę Richemont. Od 2002 roku manufaktura znajduje się w szwajcarskim mieście Neuchâtel.

Charakterystyczny design Panerai

Przez ostatnie 70 lat wzornictwo modeli Panerai prawie się nie zmieniło. Designerska bezkompromisowość przyczyniła się do dzisiejszych sukcesów włoskiego producenta i zapewniła mu uwielbienie ze strony wiernych fanów. Miłośnicy marki, określani mianem "Paneristi", szczególnie cenią sobie funkcjonalność, elegancką prostotę wykończenia oraz czytelność cyferblatu zaopatrzonego w duże i zaokrąglone cyfry. Wszystkie te właściwości wynikają z pierwotnego zamysłu projektantów Panerai, którzy musieli spełnić wiele trudnych wymogów, obmyślając pierwsze czasomierze dla włoskich płetwonurków wojskowych. Kierowani konstruktorskim pragmatyzmem stworzyli niezawodne zegarki z czarnymi cyferblatami, jasno świecącymi indeksami i wskazówkami, jak również kopertami odpornymi na wodę i wstrząsy. W ten sposób powstał jedyny w swoim rodzaju, absolutnie niepodrabialny styl marki.

Manufakturowe kalibry

W roku 2005 Panerai wstąpił do wąskiego grona przedsiębiorstw zegarkowych, które mogą poszczycić się statusem manufaktury. Wcześniej włoski producent korzystał z najróżniejszych kalibrów wyspecjalizowanych firm, takich jak Zenith, Jaeger-LeCoultre oraz należąca do grupy Swatch spółka ETA. Właśnie od ETA pochodziły stosowane w zegarkach Panerai najczęściej mechanizmy Valjoux 7750 (bez funkcji chronografu) oraz Unitas 6497.
W 2005 roku Panerai zaprezentował pierwszy autorski kaliber manufakturowy P.2002, rozpoczynając tym samym nową erę w historii firmy. Kaliber ten składa się z 247 części, jego średnica wynosi 31 mm, a wysokość 6,6 mm. Aż trzy bębny sprężynowe zadbają o to, że po jednorazowym nakręceniu werk będzie działał nieprzerwanie aż przez osiem dni. O stanie rezerwy chodu informuje liniowy wskaźnik na cyferblacie. Częstotliwość działania kalibru P.2002 wynosi 4 Hz, czyli 28 800 drgań na godzinę (A/h). Precyzyjną korektę wskazań gwarantuje funkcja tzw. stop-sekundy. Podczas przestawiania zegarka znajdujący się przy dziewiątce sekundnik przeskakuje automatycznie na pozycję zero, umożliwiając tym samym ustawienie czasu z dokładnością co do sekundy. Werk P.2002 dysponuje ponadto funkcją drugiej strefy czasowej z możliwością szybkiej zmiany czasu miejscowego. Okienko datownika znajduje się na pozycji godziny trzeciej.
Kaliber Panerai P.2003 jest automatyczną wersją mechanizmu P.2002. Składa się z 296 części, jego grubość wynosi 8 mm, a średnica 31 mm. Centralnie umieszczony i ozdobiony logo "Officine Panerai" wahnik mechanizmu obraca się w obie strony, gwarantując aż dziesięciodniową rezerwę chodu.
Mechanizm P.2004 jest nakręcany ręcznie oraz nadaje się do chronografów. Złożono go z 321 części, które dają całemu werkowi wysokość 8,2 mm. Przycisk umieszczony na pozycji godziny ósmej odpowiada za start, zatrzymanie oraz zerowanie stopera. Oprócz funkcji chronografu zegarki z tym werkiem dysponują drugą strefą czasową oraz wskaźnikiem daty. Po pełnym nakręceniu mechanizm P.2004 pozostaje na chodzie przez osiem dni.

Kaliber z tourbillonem

Na miano wyjątkowego wyczynu zegarmistrzowskiego z pewnością zasługuje kaliber Panerai P.2005 z naciągiem ręcznym. Jego elementem charakterystycznym jest tourbillon. Ta wyrafinowana część napędu pierwotnie służyła udoskonaleniu działania zegarków kieszonkowych. Została wynaleziona przez Abrahama Louisa Bregueta na początku XIX wieku. Ten szwajcarski wizjoner zegarmistrzostwa obudował wychwyt i balans obracającą się wokół własnej osi klatką, która dzięki trwającej 60 sekund rotacji eliminowała błędy pomiaru wywołane siłami grawitacyjnymi Ziemi. Do wyjątkowych cech tourbillonu w kalibrze P.2005 należy nie tylko szybszy - bo jedynie trzydziestosekundowy - obrót, ale również to, że obraca się on na osi prostopadłej względem osi balansu. W zwyczajnych tourbillonach klatki obrotowe znajdują się zazwyczaj na tej samej płaszczyźnie, co podporządkowane im segmenty napędu. Zarówno szybszy takt tourbillonu Panerai, jak i jego nietypowa budowa, gwarantują jeszcze wyższą dokładność pomiaru czasu. Rezerwa chodu składającego się z 239 części mechanizmu P.2005 wynosi sześć dni. Wskaźnik rezerwy znajduje się, co dość niekonwencjonalne, na rewersie kalibru.

Wieloletnia tradycja

Historia manufaktury Panerai sięga połowy XIX wieku. Włoch Giovanni Panerai otworzył wówczas we Florencji niewielki warsztat oraz szkołę dla zegarmistrzów. Jego celem było ożywienie sztuki zegarmistrzowskiej wedle ideałów Leonarda da Vinci oraz Galileusza. Dokładna historia przedsiębiorstwa Panerai jest niestety trudna do zrekonstruowania, ponieważ wiele pamiątek jej rozwoju zaginęło w trakcie powodzi we Florencji w 1966 roku. Pewne jest, że na początku XX wieku logo firmy zdobił napis "Orologeria Svizzera", a od 1920 roku na czele firmy stanął syn Giovanniego - Leon Francesco Panerai. Również jego syn Guido został późniejszym szefem rodzinnego przedsiębiorstwa, które z początku zajmowało się importem szwajcarskich zegarków do Włoch. Aby uniknąć opłat celnych, pracownicy Panerai zamawiali czasomierze w częściach, które później składali i regulowali we własnym warsztacie.
W pierwszej połowie XX wieku firma "Orologeria Svizzera" stała się najważniejszym florenckim zakładem zegarmistrzowskim, który obok sprzedaży zegarków ekskluzywnych marek Jaeger-LeCoultre, Ulysse Nardin, Cacheron Constantin lub Rolex zajmował się handlem własnymi zegarkami oraz częściami. Jeszcze inna gałąź przedsiębiorstwa skupiała się na współpracy ze złotnikami oraz innymi manufakturami zegarkowymi. Do klientów firmy Panerai zaliczali się nie tylko zamożni florentczycy, ale nawet włoska rodzina królewska.

Współpraca z armią

W roku 1910 klientem Panerai została także włoska marynarka wojenna, co potwierdza zachowany w archiwach firmy list od jednego z ówczesnych admirałów floty. Początkowo manufaktura zaopatrywała marynarzy w zegarki kieszonkowe. Później, we współpracy z jednym z poruczników, konstruktorzy Panerai opracowywali urządzenia z elementami, które dzięki zawartości używanego wówczas radu świeciły w ciemności. W 1916 roku opatentowano we Francji bazującą na tym pierwiastku substancję Radiomir, która znalazła zastosowanie przy oznaczaniu indeksów w kompasach, barometrach, głębokościomierzach i latarkach wojskowych od Panerai.
Trzy lata przed wybuchem drugiej wojny światowej florencka manufaktura przedstawiła prototyp zegarka Radiomir. Po przeprowadzonych przez włoskie oddziały testach zegarków nurkowych pierwsze wydanie Radiomira uzyskało najlepsze wyniki, zarówno w warunkach dziennych, jak i w nocy. Już wówczas model ten posiadał charakterystyczną kopertę o średnicy 47 mm. Na cyferblacie znajdowały się zarówno arabskie, jak i rzymskie cyfry, a u szczytu tarczy umieszczono skierowany w dół trójkąt. Manufaktura wyprodukowała tylko 10 egzemplarzy tego wyjątkowego czasomierza.
Zegarki Radiomir dołączyły do wyposażenia włoskich płetwonurków bojowych w roku 1938. W produkcji seryjnej model ten przeszedł kilka udoskonaleń, otrzymując m.in zestaw wyłącznie arabskich cyfr na pozycjach 3, 6, 9 i 12. Kolejna innowacja dotyczyła budowy cyferblatu, który składał się odtąd z dwóch warstw. Jedna z nich była pokryta materiałem fluorescencyjnym, a druga posiadała wytłoczone cyfry i indeksy. Intensywność świecących elementów tego modelu bywała czasami tak duża, że nurkowie dla własnego bezpieczeństwa pod wodą musieli ukrywać zegarki. Koperta Radiomira przeszła znaczną metamorfozę w roku 1940. Najpierw przemodelowaniu uległy wsporniki utrzymujące pasek, które nie wytrzymywały ogromnych obciążeń podczas podwodnych eksploracji. Następnie zmieniono kształt koronki ze stożkowatego na cylindryczny. We wnętrzu pierwszych Radiomirów pracował kaliber Cortébert 620.
Najważniejszy znak rozpoznawczy marki, czyli osłonę koronki w kształcie półksiężyca, projektanci Panerai stworzyli w latach 40. Jej zadaniem jest ochrona koperty przed wodą. Ponadto chroni ona stosowany w Luminorach mechanizm Cortébert przed wpływem uderzeń mechanicznych. Zegarki Luminor zachowały słynne osłony koronki aż do dzisiaj. Tym, co zmieniło się w głównych modelach Panerai, był materiał fluorescencyjny - pod koniec lat 40. zrezygnowano z radioaktywnej substancji Radiomir na rzecz powstającej na bazie trytu masy świecącej Luminor.

Panerai - zegarkowy sukces rodem z Włoch

Luksusowa manufaktura Panerai słynie z masywnych i uwodzących subtelną prostotą zegarków. Konsekwentny, inspirowany militarnym wzornictwem design, którego centralnym elementem jest charakterystyczna osłona koronki, dopełnia wyjątkowego wizerunku tej włoskiej marki. Miłośnicy drogich czasomierzy momentalnie rozpoznają legendarne modele Panerai. Do grona licznych fanów tych zegarków należą gwiazdorzy kina akcji - Arnold Schwarzenegger oraz Sylvester Stallone. Po przejęciu przez grupę Richemont w 1997 roku, florenckie przedsiębiorstwo zdecydowanie odżyło, wprowadzając po kilku latach na rynek swoje pierwsze kalibry manufakturowe. Dzisiejsze Radiomiry oraz Luminory nie są już tylko czysto użytkowymi zegarkami militarnymi. Cieszą się wielkim powodzeniem wśród wielkomiejskich menedżerów, dyrektorów, artystów oraz celebrytów.

Mogą Cię także zainteresować: