


Sprzedawca: Chrono24

Rolex
Datejust Stal
od 8 407 zł
Rolex
Datejust Złoto/Stal
od 9 341 zł
Rolex
Datejust Żółte złoto
od 12 611 zł
Rolex
Datejust diament
od 13 615 zł
Rolex
Datejust 36mm
od 14 680 zł
Rolex
Datejust Oysterquartz
od 16 319 zł
Rolex
Datejust gładka luneta
od 19 448 zł
Rolex
Lady-Datejust
od 9 897 zł
Rolex
Datejust z cyframi
od 13 419 zł
Rolex
Datejust cyfry rzymskie
od 13 199 zł
Rolex
Datejust bez cyfr
od 1 331 zł
Rolex
Mickey Mouse
od 11 677 zł
Sortuj według
Sprzedawca: Chrono24
Model Rolex Datejust od wielu lat oczarowuje fanów marki swoją powściągliwą elegancją. Do jego rozpoznawalnych elementów należą metalowa bransoleta Jubilé oraz montowana na szkiełku niewielka lupa, która ułatwia odczytanie wskazań datownika.
W 1945 roku szwajcarska manufaktura Rolex świętowała 40-lecie powstania. Jubileusz ten stał się okazją do zaprezentowania modelu Datejust. Był to pierwszy na świecie wodoodporny zegarek naręczny z funkcją chronografu, datownikiem i kalibrem automatycznym. Wskazanie daty w przypadku tego modelu od lat znajduje się na pozycji godziny trzeciej. Punktualnie o północy tarcza datownika przesuwa się o kolejny dzień. Jednym z najbardziej znanych posiadaczy modelu Datejust był prezydent USA Dwight D. Eisenhower, który swój egzemplarz otrzymał w prezencie.
W 1945 roku w ofercie firmy Rolex pojawiła się również złota pięciorzędowa bransoleta Jubilé. Od początku szwajcarski producent stosował ją wyłącznie w modelu Datejust. Jej dzisiejsze wersje są najczęściej dwukolorowe i powstają ze stali szlachetnej oraz trzech rodzajów złota w kolorze białym, żółtym lub różowym. Ten ostatni typ – nazywany mianem Everose Gold – firma Rolex wytwarza samodzielnie we własnych odlewniach. Oprócz bransolet Jubilé w modelu Datejust dostępne są także paski skórzane oraz trzyrzędowe bransolety Oyster. Jeśli chodzi o rozmiar koperty, producent oferuje wielkości od 28 mm do 41 mm. Sprawia to, że Datejust pasuje zarówno na mniejsze, jak i na większe nadgarstki. Od 1957 roku w repertuarze producenta figuruje również dodatkowa seria mniejszych modeli dla kobiet o nazwie Lady-Datejust. Żaden inny zegarek marki Rolex nie powstaje w tak licznych wersjach i wydaniach.
Numer referencyjny | Szacowana cena | Materiał | Wielkość |
279166 | 30 800 euro | platyna | 28 |
116238 | 21 200 euro | żółte złoto | 36 |
126333 | 9100 euro | stal szlachetna, żółte złoto | 41 |
126300 | 5900 euro | stal szlachetna | 41 |
279160 | 5200 euro | stal szlachetna | 28 |
Model Rolex Datejust ze stali szlachetnej i z kopertą o średnicy 41 mm kupisz w wersji nienoszonej już od około 5900 euro. Za warianty noszone należy zapłacić kilkaset euro mniej. Zegarki dwukolorowe ze złota i stali szlachetnej, które wykonano w stylu retro, kosztują w wersji nienoszonej około 9100 euro. Modele noszone otrzymasz często za mniej niż 9000 euro. O ile warianty bicolor przypominają zegarki z lat 80. ubiegłego wieku, wersje ze stali szlachetnej i złota Everose wyróżnia wyjątkowo kobiecy charakter.
Klasyczne zegarki Datejust posiadają koperty z 18-karatowego żółtego złota o średnicy 36 mm. Podczas gdy w XX wieku rozmiar ten noszony był głównie przez panów, obecnie uważany jest za dość uniwersalny. Aby stać się właścicielem nienoszonego Datejust 36 z 18-karatowego złota należy wydać około 21 200 euro, za noszony wariant zapłacisz z kolei około 16 300 euro. Ceny noszonych egzemplarzy z pierwszej generacji Datejust wahają się od 9000 do 21 000 euro. Za dobrze zachowane modele o numerze referencyjnym 4467 należy średnio zapłacić około 14 900 euro.
Wyposażony w 28-milimetrową kopertę niewielki wariant Lady-Datejust oferowany jest w wersji złotej, stalowej lub dwukolorowej, wykonanej z połączenia obu materiałów. Na szczególną uwagę zasługuje wariant platynowy, który wyposażono w wysadzaną diamentami lunetę, diamentowe indeksy oraz cyferblat masy perłowej. Jeżeli zdecydujesz się na Lady-Datejust z platyny o numerze 279166, będziesz musiał wydać około 30 800 euro. Dużo tańsze są warianty wykonane ze stali szlachetnej, które w wersji nienoszonej kosztują około 5200 euro.
Model Rolex Datejust to klasycznie elegancki zegarek na każdą okazję . Dzięki najróżniejszym rozmiarom – od 28 mm w serii Lady-Datejust do 41 mm w przypadku wydań męskich – pasuje na niemal każdy nadgarstek.
Niektóre warianty dysponują konserwatywnym wzornictwem, które podkreślają elementy takie jak żłobkowana luneta lub rzymskie cyfry na cyferblacie. Szlachetne ukoronowanie kolekcji stanowią egzemplarze z 18-karatowego złota w białym, żółtym lub różowym kolorze. W ofercie znajdują się ponadto modele dwukolorowe z pięciorzędową bransoletą Jubilé. Wewnętrzny pas jej złotych ogniw zestawiony jest zazwyczaj ze srebrną stalą szlachetną.
Pierwsze egzemplarze Datejust z numerem referencyjnym 4467 oraz bransoletą Jubilé powstawały wyłącznie z żółtego złota. Nie posiadały one jeszcze nad okienkiem daty charakterystycznej lupy (tzw. „oko cyklopa”) , która pojawiła się dopiero w połowie lat 50. ubiegłego wieku.
Cyferblat pierwszych wydań Datejust był kremowo żółty, a znajdujące się na nim indeksy powstawały ze złota. Z tego samego materiału wytwarzano również żłobkowane lunety. Podobnie jak we współczesnych wydaniach, datownik znajdował się na miejscu trójki. Cyfry dni parzystych były czerwone, a nieparzystych czarne. Pod indeksem godziny dwunastej konstruktorzy umieścili napis „Rolex Oyster Perpetual“, a powyżej szóstki ulokowano inskrypcję „Officially Certified Chronometer“. Określenie „Datejust“ pojawiało się sporadycznie w wariantach z numerami referencyjnymi 5030 i 5031, a ostatecznie utrwaliło się w wersjach 6074 i 6075.
Słynnym posiadaczem modelu Datejust z 18-karatowego złota był amerykański prezydent Dwight Eisenhower. Na okładce magazynu Life z lipca 1952 roku na jego nadgarstku można z łatwością rozpoznać egzemplarz z numerem referencyjnym 6305. Eisenhower był pierwszym prezydentem USA, który nosił zegarki marki Rolex. Innymi przywódcami państw, którym szwajcarska manufaktura pod kierownictwem Hansa Wilsdorfa podarowała złoty czasomierz, byli brytyjski premier Winston Churchill oraz niemiecki kanclerz Konrad Adenauer. Co ciekawe, model podarowany Eisenhowerowi był szczegółowo spersonalizowany – na dnie koperty wygrawerowano jego inicjały („DDE“), datę „12-19-1950“ oraz rząd pięciu gwiazd. Ta ostatnia ozdoba oznaczała stopień wojskowy prezydenta, czyli rangę generała armii („General of the Army“). Inicjały Eisenhowera wygrawerowane były również na sprzączce bransolety.
Podobny do Datejust model Day-Date z datownikiem oraz wskaźnikiem dnia jest drugim w ofercie firmy Rolex czasomierzem, który cieszy się statusem zegarka „prezydenckiego“. Producent wprowadził go na rynek w 1956 roku. Day-Date do dziś powstaje wyłącznie ze złota lub platyny. Zaufały mu dotychczas liczne głowy państw oraz przywódcy kościelni. Należeli do nich m. in. prezydent USA Lyndon Johnson, Dalajlama oraz papież Jan Paweł II. Model Day-Date, podobnie jak Datejust, dysponuje własną bransoletą, określaną w branży mianem „bransolety prezydenckiej“. Jest ona zbudowana z trzech rzędów półokrągłych ogniw powstających również ze złota lub platyny.
W przeciwieństwie do słynnego Submarinera model Datejust jest zegarkiem o bardzo wielu twarzach. Zestaw jego licznych wariantów obejmuje m.in. stalowe wersje z polerowaną lunetą i trzyrzędową bransoletą Oyster, wydania dwukolorowe ze złota i stali oraz zdobione diamentami modele damskie z cyferblatem wykonanym z masy perłowej. Ostatni ze wspomnianych wariantów powstaje z 18-karatowego różowego złota Everose, jego średnica wynosi 36 mm, a na nadgarstku utrzymuje go wykwintny pasek ze skóry. Za indeksy godzinowe na jego perłowym cyferblacie służą szlifowane kamienie szlachetne osadzone w złotych obramowaniach. Każdy z elementów na tarczy jest montowany ręcznie.
Wspomniane wydania dwukolorowe – określane przez producenta już od lat 30. ubiegłego wieku mianem Rolesor – są nieco skromniejsze. Stanowią kombinację stali szlachetnej i złota w kolorach białym, żółtym lub różowym. W niektórych wersjach czarne cyferblaty tworzą silny kontrast z polerowaną srebrzystą kopertą oraz częściowo satynowaną bransoletą Jubilé. Również w przypadku trzyrzędowych bransolet Oyster pas środkowych ogniw jest polerowany, a skrajne pasy ogniw poddaje się satynowaniu na matowo. Tarcze zegarków Datejust pozostaną czytelne także w ciemności, a to za sprawą farby fluorescencyjnej, która częściowo pokrywa wskazówki oraz oznaczenia godzinowe. Żłobkowana luneta stanowi nawiązanie do designu pierwszych wydań tego modelu z 1945 roku.
Do najbardziej ekstrawaganckich wariantów Datejust należą wersje z tarczami w kwieciste wzory lub w kolorach różowym, brązowym, kremowym albo złotym. Równie szeroki wybór barw producent oferuje w przypadku lunet.
W 2009 roku genewska manufaktura zaprezentowała pierwszą wersję modelu Datejust o średnicy 41 mm. Określono ją mianem „Datejust II”, a jej powstanie było inspirowane współczesną modą na masywne czasomierze. Przez ostatnie lata zegarki Datejust II powstawały w coraz większej liczbie wydań. Do największych konkurentów tego hitowego wariantu Datejust można zaliczyć model Globemaster firmy Omega. Posiada on certyfikat Szwajcarskiego Instytutu Testów Chronometrycznych, jego średnica wynosi 36 mm, a na jego tarczy w miejscu szóstki znajduje się elegancko osadzony datownik. Zegarki Globemaster powstają w jedno- lub dwukolorowych wydaniach ze stali oraz złota w odcieniach żółtym albo różowym.
W modelach Datejust producent stosuje wyłącznie samodzielnie produkowane kalibry z naciągiem automatycznym i datownikiem. Już pierwsze wydania z numerem referencyjnym 4467 dysponowały tego rodzaju werkami. We współczesnych wersjach o średnicy 36 mm montowane są kalibry 3135, a w wydaniach 41-milimetrowych stosuje się mechanizmy o numerze 3136. Różnica między nimi jest niewielka – kaliber 3136 posiada dodatkowy system antywstrząsowy Paraflex, który skutecznie absorbuje siłę przypadkowych uderzeń, zapewniając tym samym wyższą wydajność i precyzję działania mechanizmu.
W obu wymienionych kalibrach producent stosuje ponadto niebieską spiralę balansu o nazwie Parachrom . Powstaje ona z patentowanego stopu niobu i cyrkonu, który świetnie znosi wysokie temperatury oraz jest amagnetyczny. Warto wspomnieć, że spirale Parachrom są na końcu dwukrotnie zagięte na wzór tzw. spirali breguetowskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu chód zegarka jest jeszcze dokładniejszy. Dodatkową regulację precyzji działania balansu umożliwiają charakterystyczne dla firmy Rolex śruby Microstella. Wszystkie zegarki genewskiego producenta – w tym także modele Datejust – są certyfikowane przez Szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych COSC. Od 2016 w zegarkach Datejust II montowane są również kalibry o numerze 3235 . Dysponują podwyższoną rezerwą chodu, która sięga aż 70 godzin.
Klasyczny Datejust pełni w ofercie firmy Rolex funkcję uniwersalnego modelu na każdą okazję. Dzięki wysokiej wodoodporności (100 m), a także zastosowaniu szafirowego szkiełka, zakręcanej koronki Twinlock oraz systemu antywstrząsowego Paraflex, po zegarki te chętnie sięgają fani ekskluzywnych dyscyplin sportowych, takich jak golf, tenis, żeglarstwo czy nurkowanie. Dyskretna elegancja oraz precyzja działania sprawiają ponadto, że w modelach Datejust od lat lubują się także ludzie biznesu oraz możni tego świata. Rzadko który model marki Rolex lepiej prezentuje się w zestawieniu z garniturem lub smokingiem, dowodząc jednocześnie prestiżu, wpływowej pozycji oraz dobrego smaku właściciela.
Najpopularniejsze kategorie
Więcej zegarków
Marka
Nowy/używany
Materiał koperty