- 30
- 60
- 120
Japońska sztuka zegarmistrzowska
Japońska manufaktura Seiko to jedna z najbardziej innowacyjnych marek na świecie. W jej ofercie odnaleźć można zarówno niedrogie modele kwarcowe, jak i prawdziwe zegarmistrzowskie majstersztyki wyposażone w repetycję minutową.
Najważniejsze informacje
- Credor: najlepsze modele posiadają tourbillon oraz repetycję minutową
- Grand Seiko: najwyższej jakości zegarki luksusowe
- Innowacyjne mechanizmy wyposażone w ładowanie solarne, Spring Drive lub Kinetic
- Idealny stosunek jakości do ceny
Seiko – lider w dziedzinie innowacji
Przez lata marka Seiko wprowadziła na rynek liczne innowacje. Do najważniejszych należą pierwszy na świecie automatyczny chronograf, system naciągu automatycznego „Magic-Lever", a także mechanizm Spring Drive, w którym wychwyt kotwicowy zastąpiony został kryształem kwarcu. Wynalazki odnaleźć można także w modelach z kolekcji Grand Seiko. Pod nazwą tą kryje się jedna z najbardziej rozpoznawalnych serii tokijskiego producenta. Zaprezentowana w 1960 roku kolekcja składa się z najlepszych na świecie zegarków mechanicznych. Seiko poszerza jej asortyment o jedynie kilka egzemplarzy rocznie. Jej design określić można jako klasycznie elegancki z lekką domieszką sportowego charakteru. Aby stać się właścicielem noszonego Grand Seiko z kalibrem automatycznym należy wydać około 3500 euro. Za wariant nienoszony trzeba zapłacić około 4900 euro.
Prawdziwymi majstersztykami są natomiast modele z kolekcji Credor. Seiko udowodnił, że potrafi tworzyć skomplikowane zegarki z repetycją minutową oraz tourbillonem.
Oprócz modeli luksusowych w ofercie producenta odnaleźć można także wiele zegarków kwarcowych. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę fakt, że właśnie Seiko w 1969 roku wypuścił na rynek pierwszy na świecie czasomierz tego typu. Błąd pomiarowy zaprezentowanego modelu Quarz Astron wynosił około minuty, co na tamte czasy było nie lada osiągnięciem. Współczesne Astrony wyposaża się w najnowocześniejszą technologię, w tym w moduł GPS oraz ogniwa słoneczne, które dostarczają energię do wbudowanego w zegarek akumulatora. Odbiór sygnału satelitarnego (GPS) pozwala na synchronizację aktualnego czasu z dowolnego miejsca na Ziemi. Najnowsze modele z tej serii obsługują do czterdziestu stref czasowych. Posiadają ponadto kalendarz wieczny nie wymagający korekty aż do 28 lutego 2100 roku.
Ile kosztują zegarki Seiko?
Zegarki Seiko charakteryzuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny. W ofercie producenta odnaleźć można zarówno niedrogie modele kwarcowe za mniej niż 100 euro, a także luksusowe czasomierze kolekcji Grand Seiko, których ceny przekraczają często 10 000 euro.
Ceny poszczególnych modeli
Model | Szacowana cena | Naciąg automatyczny | Typ | Właściwości |
Grand Seiko, nr ref. SBGW251 | 38 500 euro | ✓ | zegarek wieczorowy w stylu retro | +5 sek. lub -1 sek. na dzień, platyna, 136 egzemplarzy |
Grand Seiko Hi-Beat 36000 Professional 600m, nr ref. SBGH255 | 10 000 euro | ✓ | wysokiej klasy zegarek nurkowy | wodoszczelny do 600 m (60 barów), częstotliwość balansu wynosząca 36 000 A/h |
Prospex Automatik First Diver’s Limited Edition, nr ref. SLA017 | 3600 euro | ✓ | zegarek nurkowy w stylu retro | 2000 egzemplarzy, powstał w hołdzie dla pierwszych modeli nurkowych Seiko |
Presage Automatik Chronograph Limited Edition, nr ref. SRQ021J1 | 2800 euro | ✓ | elegancki chronograf | 1000 egzemplarzy, chronograf automatyczny z kołem kolumnowym, 50-godzinna rezerwa chodu |
Prospex Marinemaster Professional 300m, nr ref. SBDX017 | 2000 euro | ✓ | profesjonalny zegarek nurkowy | wodoszczelny do 300 m (30 barów), 50-godzinna rezerwa chodu |
Astron GPS Solar Chronograph, nr ref. SSE003J1 | 1600 euro | – | zegarek wielofunkcyjny | ładowanie solarne, GPS, chronograf, kalendarz wieczny, czas światowy |
Prospex Kinetic GMT Diver’s, nr ref. SUN019P1 | 500 euro | – | profesjonalny zegarek nurkowy | wodoszczelny do 200 m (20 barów), sześciomiesięczna rezerwa chodu, funkcja drugiej strefy czasowej |
Grand Seiko – modele najwyższej klasy
Aby stać się właścicielem automatycznego zegarka nurkowego Grand Seiko Hi-Beat 36000 Professional 600m o numerze referencyjnym SBGH255 należy przygotować się na wydanie około 10 000 euro. Model rozpoznać można po 47-milimetrowej tytanowej kopercie oraz wodoszczelności sięgającej aż 600 m (60 barów). W zegarku zamontowano kaliber manufakturowy 9S85, którego błąd pomiarowy nie przekracza +5/-3 sekundy w ciągu dnia. Jego częstotliwość balansu wynosi aż 36 000 drgań na godzinę (A/h), natomiast rezerwa chodu sięga 55 godzin.
Innym ciekawym modelem jest model wieczorowy, który Seiko zaprezentował na targach Baselworld 2017. Jego design nawiązuje do pierwszych czasomierzy Grand Seiko pochodzących z 1960 roku. Nowy wariant tego klasyku dostępny jest w kilku wersjach – stalowej (SBGW253), złotej (SBGW252) oraz platynowej (SBGW251). W porównaniu z oryginałem zegarek jest odrobinę większy – średnica jego koperty wzrosła z 35 mm do 38 mm. Wymieniono także mechanizm. Wyposażony w naciąg manualny kaliber manufakturowy 9S64 spełnia współczesne standardy jakości, oferując 72-godzinną rezerwę chodu. Taka ilość wystarczy, aby zegarek przetrwał weekend bez konieczności nakręcania go. Na uwagę zasługuje także wariant wykonany z platyny. Dzięki odpowiedniej regulacji jego mechanizm jest niezwykle precyzyjny – jego dobowe odchylenie wskazań chodu nie przekracza +5 / -1 sekund. Dla porównania: w innych modelach nie przekracza ono -3 sekund. Seiko wyprodukował jedynie 136 egzemplarzy wersji platynowej oraz 353 egzemplarze wersji złotej. Ich ceny katalogowe wynoszą odpowiednio 38 500 i 21 700 euro. Aby stać się właścicielem modelu stalowego należy natomiast wydać 7200 euro.
Seiko Prospex – idealne zegarki dla płetwonurków i sportowców
Jeżeli szukasz profesjonalnego zegarka sportowego w przystępnej cenie, na pewno zainteresuje Cię kolekcja Prospex. Jej nazwa odwołuje się do angielskiego wyrażenia „Professional Specifications“ i podkreśla, że zegarki stworzono z myślą o profesjonalnym zastosowaniu. Ceny większości modeli utrzymują się w granicach 500 euro. Wyjątek stanowią m.in. czasomierze z limitowanej do 2000 egzemplarzy serii zegarków nurkowych Seiko Prospex SLA017. Trzeba za nie zapłacić około 3600 euro. Modele zaprezentowano na targach zegarkowych Baselworld 2017. Ich design nawiązuje do pierwszych japońskich diverów, które pojawiły się na rynku w 1965 roku, czyli do modeli 62MAS o numerze referencyjnym 6217-8000/1. Skrót ten oznacza „autoMAtic Selfdater“, czyli zegarek automatyczny ze wskaźnikiem daty.
Średnica koperty nowego wariantu wynosi 40 mm i jest tym samym o 3 mm większa od oryginału. Różnice w samym designie są tak nieznaczne, że łatwo je przeoczyć. W odróżnieniu modelu 62MAS, na cyferblacie SLA017 umieszczono napis „200 m“. Zegarek wyposażono ponadto w szkiełko szafirowe, które zastąpiło wykorzystywane dawniej tworzywo sztuczne. We wnętrzu SLA017 zamontowano kaliber manufakturowy 8L35, bazujący na pochodzącym z kolekcji Grand Seiko mechanizmie 9S55. Werk stworzony został z myślą o płetwonurkach. Odnaleźć go można także w modelu Marinemaster Professional 300m, który w wersji nienoszonej kosztuje około 2000 euro. Alternatywę stanowią także warianty o numerach referencyjnych SPB053 oraz SPB051. Wykonane w stylu retro są nie tylko piękne, ale także bardzo dokładne. Zamontowano w nich niedrogi mechanizm automatyczny 6R15. Każdy z tych czasomierzy kosztuje około 1000 euro.
W kolekcji Prospex oprócz automatycznych modeli nurkowych odnaleźć można także niezwykle funkcjonalne zegarki kwarcowe wyposażone w ogniwa słoneczne, radiową korektę czasu, funkcję chronografu i czasu światowego. Na uwagę zasługują przede wszystkim modele GMT z mechanizmem Kinetic . Pod nazwą tą kryje się technologia hybrydowa, która produkuje energię elektryczną z energii kinetycznej i magazynuje ją w akumulatorze. Tak jak w tradycyjnym zegarku kwarcowym, za utrzymanie wysokiej częstotliwości odpowiada tutaj kryształ kwarcowy. Aby stać się właścicielem nienoszonego wariantu Prospex Kinetic GMT Diver’s o numerze referencyjnym SUN019P1 wystarczy wydać około 500 euro.
Najważniejsze cechy modeli Prospex
- Solidne zegarki sportowe z kalibrami mechanicznymi lub elektronicznymi
- Modele nurkowe o wodoszczelności do 1000 m (100 barów)
- Tylko 2000 egzemplarzy: Prospex Automatik First Diver’s Limited Edition, nr ref. SLA017
Seiko 5 – niedrogie zegarki sportowe z naciągiem automatycznym
Jeżeli poszukujesz niedrogiego zegarka automatycznego, na pewno zainteresuje Cię kolekcja Seiko 5. Ceny prostych modeli trzywskazówkowych wyposażonych we wskaźnik daty i dnia tygodnia utrzymują się w granicach 80 euro. Design tych niedrogich zegarków określić można jako skromny, a zarazem sportowy. Świetnie nadają się do noszenia na co dzień. Niektóre warianty przypominają wyglądem zegarki lotnicze i militarne. Do grupy tej należy m.in. czasomierz o numerze referencyjnym SNK805K2 wyposażony w cyferblat i pasek w kolorze oliwkowym.
W przypadku tak tanich czasomierzy nasuwa się pytanie: jak dobre są mechanizmy Seiko?. Werki montowane w zegarkach z kolekcji Seiko 5 produkowane są na dużą skalę. Pomimo to uważane są za niezwykle precyzyjne. Nie wymagają przy tym konserwacji. W zegarkach montuje się często mechanizmy z rodziny 7S, wyposażone w trzy wskazówki oraz wskaźnik Day Date. Ich błąd pomiarowy nie przekracza -15 / +25 sekund w ciągu dnia. Nie są to co prawda chronometry, ale oferują poprawną dokładność chodu. Niewielu producentów może się poszczycić równie atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny.
Najdroższe zegarki z kolekcji Seiko 5 kosztują około 500 euro. Najciekawsze z nich wyposaża się w dwukolorowe koperty oraz bransolety. Aby stać się ich właścicielem należy wydać około 200 euro. Trochę droższe są bardzo popularne czasomierze Seiko Automatik Diver’s wyposażone w kauczukowy pasek (SKX007K1) lub metalową bransoletą (SKX007K2). Aktualne modele rozpoznać można po wodoszczelności sięgającej 200 m (20 barów), jednostronnie obrotowej lunecie oraz świecących w ciemności wskazówkach i indeksach godzinowych. Co ciekawe, pod względem funkcjonalności modele nie ustępują droższym wariantom szwajcarskim.
Seiko Presage – wyłącznie z kalibrami mechanicznymi
Na uwagę zasługują także zegarki z kolekcji Presage, które wyposaża się w kalibry mechaniczne. Ich design określić można jako klasycznie elegancki, co sprawia, że świetnie prezentują się przy bardziej oficjalnej, biurowej garderobie. Ceny egzemplarzy nienoszonych zaczynają się od około 250 euro, w przypadku modeli trzywskazówkowych wyposażonych we wskaźnik daty i dnia tygodnia. Najdroższe z nich – limitowane chronografy z kalibrami automatycznymi – kosztują około 2800 euro. Zaprezentowano je w 2016 roku z okazji 60. rocznicy powstania pierwszego modelu automatycznego marki Seiko. Zamontowano w nich kaliber 8R48 z kołem kolumnowym. Modele dostępne są w dwóch wersjach – SRQ021J1 oraz SRQ023J1. Każda z nich limitowana jest do 1000 egzemplarzy.
Wielbicielom klasycznych zegarków garniturowych polecamy model oznaczony numerem referencyjnym SARX019J. Wyposażono go w trzy wskazówki typu feuille zwane także liściowymi, datownik, emaliowany cyferblat oraz cyfry rzymskie. Całości dopełnia pasek wykonany ze skóry krokodyla, ozdobiony metalową sprzączką. W zegarku zamontowano kaliber 6R15 o 50-godzinnej rezerwie chodu. Aby stać się jego właścicielem tego czasomierza trzeba wydać około 1000 euro.
Najważniejsze cechy kolekcji Presage
- Wyłącznie kalibry mechaniczne
- Dobra jakość w doskonałej cenie
- Najważniejszy model: Presage Automatik Chronograph Limited Edition, nr ref. SRQ021J1 lub SRQ023J1
Seiko Premier – połączenie klasyki z nowoczesnością
Kolekcja Premier stanowi współczesną wariację na temat klasycznych elementów designu. Rozpoznać ją można po cyfrach rzymskich, szerokich lunetach i kopertach, których średnica sięga od 41 mm do 43 mm. W ofercie odnaleźć można ponadto liczne warianty dwukolorowe. W większość zegarków montuje się mechanizmy kwarcowe, w niektórych odnaleźć można jednak technologię Kinetic.
Za dobrze zachowany model Premier trzeba zapłacić około 200 euro. Nowe egzemplarze są odrobinę droższe i kosztują około 250 euro. Do najciekawszych zegarków z tej kolekcji należą warianty wyposażone w mechanizm Kinetic, kalendarz wieczny , automatyczną korektę lat przestępnych oraz rezerwę chodu sięgającą czterech lat. Egzemplarze pozłacane czerwonym złotem kosztują około 700 euro, za wersję pozbawioną tej powłoki trzeba natomiast zapłacić około 600 euro.
Ceny modeli Sportura i Velatura
Model | Szacowana cena | Funkcje |
Sportura GPS Solar World Time, nr ref. SSF005J1 | 1200 euro | czas światowy (40 stref czasowych), kalendarz wieczny, moduł GPS |
Sportura Kinetic GMT, nr ref. SUN015P1 | 400 euro | mechanizm Kinetic, datownik, funkcja drugiej strefy czasowej |
Sportura Solar Alarm-Chronograf z kalendarzem wiecznym, nr ref. SSC357P1 | 330 euro | ładowanie solarne, chronograf, kalendarz wieczny |
Velatura Yachting Timer, nr ref. SPC143P1 | 400 euro | funkcja odliczania czasu, chronograf, datownik |
Velatura Kinetic Perpetual, nr ref. SNP101P1 | 500 euro | kalendarz wieczny |
Ceny poszczególnych modeli
Na uwagę zasługują także kolekcje Sportura oraz Velatura. Składają się na nie modele kwarcowe o charakterystycznym, sportowym designie. Wiele spośród zegarków Sportura wyposaża się w mechanizmy solarne, czerpiące energię ze światła słonecznego. Interesujący jest m.in czasomierz oznaczony numerem SSC357P1, który posiada kalendarz wieczny, chronograf oraz funkcję alarmu. Model wyposażono w 45-milimetrową stalową kopertę oraz skalę tachymetryczną umieszczoną na lunecie. Zegarek jest ponadto wodoszczelny do głębokości 100 m (10 barów). Aby stać się jego właścicielem należy wydać około 330 euro. Osobom zainteresowanym posiadaniem czasomierza wyposażonego w przyjazną dla środowiska technologię Kinetic polecamy model Kinetic GMT o numerze referencyjnym SUN015P1. Kosztuje około 400 euro.
Jednym z ciekawszych modeli kolekcji Sportura jest model GPS Solar World Time o numerze SSF005J1. Wyposażono go w 45-milimetrową stalową kopertę, na której powierzchni osadzono węglik tytanu. Zegarek posiada ponadto kalendarz wieczny oraz wskaźniki czasu letniego i światowego. Za kontrolę godziny oraz strefy czasowej odpowiedzialny jest zintegrowany w czasomierzu moduł GPS. Za model w kolorze czarnym trzeba zapłacić około 1200 euro.
Zegarki z kolekcji Velatura można z kolei rozpoznać po marynarskim designie. Modele skierowane są przede wszystkim do fanów sportów wodnych. Wyposaża się je w chronografy oraz funkcję odliczania czasu, pozwalającą na mierzenie czasu przed i w trakcie wyścigów. W związku z tym, że w większości egzemplarzy montuje się mechanizmy kwarcowe, zegarki są stosunkowo tanie. Ceny używanych modeli Seiko Velatura utrzymują się w granicach 250 euro. Za egzemplarz zachowany w bardzo dobrym stanie trzeba natomiast zapłacić około 300 euro. Aby stać się właścicielem wersji nienoszonej trzeba wydać minimum 400 euro. Ceny nienoszonych wariantów modelu Yachting Timer wyposażonych w funkcję odliczania czasu utrzymują się w podobnym przedziale. Za Velaturę z mechanizmem Kinetic trzeba z kolei zapłacić około 500 euro.
Historia sięgająca 1881 roku
Dwudziestoletni Kintaro Hattori otworzył swój pierwszy sklep zegarmistrzowski w roku 1881, kładąc tym samym podwaliny pod stworzenie dzisiejszego koncernu Seiko. Jedenaście lat później powstała pierwsza fabryka, która otrzymała nazwę "Seikosha". Określenie wywodzi się z języka japońskiego. Jego pierwszy człon - seiko - oznacza precyzję, natomiast końcówka sha – dom. Założeniem dla jej powstania było tworzenie własnych czasomierzy (najpierw ściennych, a następnie kieszonkowych) i sprzedawanie taniej od konkurencji. Strategia przyniosła firmie ogromny sukces. Marka jest ponadto znana z tego, że sama produkuje prawie wszystkie części do swoich zegarków, co stanowi ewenement na skalę światową. Jej pierwszy model naręczny, będący równocześnie pierwszym tego typu zegarkiem wyprodukowanym w Japonii, zaprezentowany został już w roku 1913. Laurel, bo o nim mowa, wykonany został w całości z części produkowanych przez Seiko. Marka od czterech pokoleń znajduje się w rękach rodziny Hattori. Jej prezydent Shinji Hattori zarządza koncernem, w którego skład wchodzą także takie marki jak Orient Watch, Pulsar oraz Lorus.