- 30
- 60
- 120
Zegarki męskie
Zegarki męskie powstają w różnych wielkościach, kształtach i z najróżniejszych materiałów. To nie tylko praktyczne czasomierze, stanowią również symbol statusu, modny dodatek, a nawet świetną lokatę kapitału, jak np. modele Rolexa czy Panerai.
This page contains information about:
- 4 najważniejsze cechy zegarków męskich
- Odpowiedni czasomierz na każdą okazję
- Ile kosztują męskie zegarki?
- Przegląd cen najpopularniejszych marek i modeli
- Zegarki męskie jako inwestycja
- Modele marki Rolex – symbol luksusu i prestiżu
- Chronografy marki Breitling
- Ceny modeli Omega Speedmaster Professional
- Panerai Luminor – męskie zegarki we włoskim stylu
- Klasyczne zegarki garniturowe marki Patek Philippe
- Big Bang – wybuchowa kolekcja od Hublot
4 najważniejsze cechy zegarków męskich
- Szeroki zakres cen – od stu euro do nawet kilkunastu milionów
- Niezliczona ilość wariantów: od trzywskazówkowych modeli kwarcowych aż po skomplikowane zegarki mechaniczne
- Świetna lokata kapitału: vintage'owe modele takich marek jak Rolex i Patek Philippe
- Najpopularniejsze modele: Rolex Submariner, Rolex Daytona, Omega Speedmaster, Breitling Navitimer, Panerai Luminor, Audemars Piguet Royal Oak
Odpowiedni czasomierz na każdą okazję
Zegarki męskie są z reguły większe od modeli damskich, mają bardziej stonowane kolory, a ich design jest bardziej prostoliniowy. Rzadziej ozdabia się je również diamentami i innymi kamieniami szlachetnymi. Współczesne zegarki męskie wyposaża się zazwyczaj w koperty o średnicach od 38 mm do 45 mm, przy czym zdarzają się również większe egzemplarze. Rozmiary te nie są jednak regułą: moda często się zmienia, a tyczy się to również branży zegarmistrzowskiej. Podczas gdy w latach 50. i 60. ubiegłego wieku popularne były modele o średnicach 36 mm, dzisiaj są one raczej kupowane przez kobiety.
Istotnym kryterium wyboru wymarzonego zegarka męskiego jest na pewno jego przeznaczenie. Na co dzień najlepiej sprawdzają się modele sportowe takie jak chronografy. Dodatkowo dają one użytkownikowi możliwość odmierzania krótkich odcinków czasu. Co ciekawe, większość z nich pozostaje wodoszczelna do głębokości 100 metrów (10 barów), co sprawia, że można z nimi pływać. Równie popularne są także zegarki nurkowe wyposażone w obrotową lunetę. Na uwagę zasługują ponadto warianty lotnicze. Rozpoznać je można po czytelnych, świecących w ciemności wskazówkach i cyfrach. Obok modeli nurkowych są to jedne z lepszych toolwatchy.
Osobom poszukującym czasomierza, który nadawałby się do noszenia w biurze, polecamy klasyczne zegarki garniturowe. Ich koperty są zazwyczaj cienkie i stosunkowo nieduże, przez co bez problemu mieszczą się pod mankietem koszuli. Ich design określić można jako raczej klasyczny. W modelach często wykorzystuje się złote koperty oraz skórzane paski. Dostępne są jednak także warianty o eleganckim i zarazem sportowym wyglądzie, takie jak Rolex Explorer czy Rolex Datejust. Ten rodzaj zegarka męskiego świetnie nadaje się także na prezent dla partnera biznesowego lub z okazji ślubu.
Czasomierze te sprawdzą się również jako bardzo dobra lokata kapitału. Modele takich marek jak Patek Philippe, Audemars Piguet, Jaeger LeCoultre, Vacheron Constantin czy Rolex charakteryzuje stabilna wartość. Zdarza się, że ceny niektórych z nich znacznie wzrastają.
Ile kosztują męskie zegarki?
Model | Szacowana cena | Właściwości |
Rolex Submariner | 8300 euro | zegarek nurkowy z jednostronnie obrotową lunetą |
Rolex Daytona | 16 900 euro | legendarny chronograf, szczególnie pożądane wśród kolekcjonerów są egzemplarze ze stali szlachetnej |
Rolex Datejust | 5500 euro | elegancki zegarek sportowy z datownikiem wyposażonym w charakterystyczną lupę |
Breitling Navitimer B01 | 5100 euro | chronograf z dodatkowymi skalami obliczeniowymi i kalibrem manufakturowym |
Breitling Chronomat 44 | 6100 euro | chronograf z obrotową lunetą i charakterystycznymi wypustkami |
Hublot Big Bang Unico Full Magic Gold | 23 000 euro | odporna na zarysowania koperta z materiału Magic Gold, kaliber manufakturowy z funkcją chronografu |
Omega Speedmaster Professional | 3000 euro | pierwszy zegarek naręczny, który znalazł się na księżycu, chronograf |
Omega Seamaster Spectre | 8800 euro | limitowana do 7007 egzemplarzy edycja poświęcona filmowi „Spectre“ z serii o Jamesie Bondzie |
Panerai Luminor Base 8 Days | 4400 euro | kaliber manufakturowy i 8-dniowa rezerwa chodu |
Patek Philippe Sky Moon Tourbillon | 1 500 000 euro | białe złoto, repetycja minutowa, tourbillon, kalendarz wieczny |
Patek Philippe Nautilus Moonphase | 38 000 euro | kalendarz, wskaźnik faz księżyca, białe złoto |
Patek Philippe Calatrava | 10 000 euro | klasyczny zegarek garniturowy ze złota |
Przegląd cen najpopularniejszych marek i modeli
Jeżeli nosisz się z zamiarem zakupu nowego zegarka męskiego, masz niemal nieograniczone możliwości wyboru. Oferta jest tak duża, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, niezależnie od gustu i zasobności portfela. Użytkownik może wybrać pomiędzy niedrogimi zegarkami kwarcowymi takich miarek jak Festina, Fossil czy Swatch, modelami automatycznymi od Tissot lub Certiny, a zegarkami luksusowymi od takich znanych producentów jak Rolex, Breitling, Panerai lub Omega.
Rozpiętość cenowa modeli męskich jest ogromna. W górnej części skali znajdują się luksusowe czasomierze takich marek jak Audemars Piguet, Jaeger LeCoultre czy Patek Philippe. Jednym z najbardziej skomplikowanych zegarków naręcznych na świecie jest model Sky Moon Tourbillon. Zakup tego wyposażonego między innymi w repetycję minutową, kalendarz wieczny oraz tourbillon czasomierza to wydatek około 1 500 000 euro. Podobnie jak inne modele Patek Philippe stanowi on kwintesencję najwyższej sztuki zegarmistrzowskiej.
Najbardziej pożądanymi zegarkami męskimi są zdecydowanie modele marki Rolex. W prawie każdej firmie znajdziesz kogoś, kto posiada w swojej kolekcji czasomierz tej manufaktury.
Nie powinno zatem dziwić, że najdroższy zlicytowany zegarek naręczny na świecie to Rolex Daytona. Chronograf należał do znanego hollywoodzkiego aktora – Paula Newmana i w 2018 roku osiągnął na aukcji zawrotną sumę 15,3 milionów euro. Oczywiście nie każda Daytona zostanie sprzedana za taką kwotę, choć trzeba przyznać, że wszystkie zyskują z czasem na wartości. Modele Rolexa stanowią tym samym nie tylko symbol statusu, ale także świetną lokatę kapitału.
Równie popularne są zegarki marki Omega takie jak Speedmaster. i Seamaster. Na szczególną uwagę zasługują limitowane edycje specjalne jak na przykład Snoopy, za które kolekcjonerzy są w stanie zapłacić nawet 20 000 euro. Osobom, które lubią wyrazisty, bardziej techniczny design na pewno przypadnie do gustu oferta marki Hublot. Wyróżnia się w niej przede wszystkim model Big Bang.
Nie trzeba jednak wydać fortuny, aby stać się właścicielem dobrego zegarka męskiego. Godne uwagi są między innymi modele podstawowe, pośród których odnaleźć można niedrogie zegarki kwarcowe z analogowym lub cyfrowym wskazaniem czasu. Nierzadko kosztują one mniej niż 100 euro. Do kategorii tej należą przykładowo czasomierze japońskiej marki Casio. Z kolei osobom zainteresowanym posiadaniem zegarka mechanicznego lub automatycznego polecamy ofertę marki Seiko. Modele tego japońskiego producenta uważane są za niezawodne, bardzo solidne i niedrogie.
Zegarki męskie jako inwestycja
Wielu mężczyzn chętnie inwestuje w luksusowe zegarki, przy czym nie są to koniecznie modele ze złota czy platyny. Czasomierze stalowe również sprawdzą się jako lokata kapitału, zwłaszcza jeśli kupisz jeden z kultowych modeli. Do kategorii tej należą między innymi Rolex Daytona, Omega Speedmaster Professional, Audemars Piguet Royal Oak czy Patek Philippe Nautilus.
Na uwagę zasługuje przede wszystkim Nautilus. Popyt na ten zegarek jest tak duży, że chcąc kupić nowy egzemplarz prosto od producenta trzeba się będzie liczyć z siedmioletnim okresem oczekiwania. Ma to oczywiście wpływ na wzrost cen modeli noszonych. Przykładowo: w 2009 roku za zegarek vintage'owy o numerze referencyjnym 3700/1A trzeba było zapłacić około 20 000 euro. Dzisiaj jego ceny utrzymują się w granicach 70 000 euro. To samo tyczy się również aktualnych wydań oznaczonych numerem 5711/1A. Oferowane są one w tej chwili za około 50 000 euro, czyli za prawie dwukrotność ceny katalogowej, która wynosi około 27 000 euro.
Poleca się również inwestowanie w edycje limitowane. Oprócz tego, że produkuje się je w ograniczonej liczbie, często wyposaża się je również w wyjątkowe funkcje. Zegarki są szczególnie popularne wśród kolekcjonerów, którzy nierzadko są w stanie zapłacić za nie każdą sumę.
Modele marki Rolex – symbol luksusu i prestiżu
Rolex na nadgarstku podkreśla status społeczny użytkownika i jednocześnie sugeruje, że odniósł on zawodowy sukces. Żaden inny producent nie reprezentuje luksusu i prestiżu tak wyraźnie, jak ta szwajcarska manufaktura. Do jej najpopularniejszych zegarków należą wyposażony w datownik model nurkowy Submariner, chronograf Cosmograph Daytona oraz elegancki Datejust z kalibrem automatycznym. Ten ostatni dostępny jest na rynku od 1945 roku.
Zakup używanego, zachowanego w dobrym lub bardzo dobrym stanie Submarinera to wydatek około 6100 euro. W wersji nienoszonej kosztuje on około 8300 euro. Trochę więcej trzeba natomiast zapłacić za Daytonę. Ceny używanych dwukolorowych wariantów utrzymują się w granicach 11 200 euro, nienoszonych w granicach 12 900 euro. Wśród kolekcjonerów szczególnie popularne są modele wykonane ze stali szlachetnej. Za egzemplarz noszony trzeba zapłacić minimum 13 300 euro, a za nienoszony około 16 900 euro. Co ciekawe, cena katalogowa tego wariantu Daytony wynosi odrobinę ponad 11 300 euro. W związku z tym, że zegarek jest tak pożądany, kolekcjonerzy chętnie płacą za niego nawet o kilka tysięcy więcej, niż wymaga sam producent.
W porównaniu do Daytony i Submarinera, design modelu Datejust jest nieco bardziej klasyczny. Wyjątkowo eleganckie wrażenie sprawiają żłobiona luneta oraz pięciorzędowa bransoleta typu Jubilé. Charakterystycznym elementem tej kolekcji jest datownik (przy godzinie 3), nad którym umieszczono szkiełko powiększające. Na uwagę zasługują przede wszystkim egzemplarze dwukolorowe wykonane ze stali szlachetnej i 18-karatowego żółtego złota. Ich wygląd odzwierciedla tak modny obecnie styl retro. Ze względu na cenę modele te stanowią świetny wstęp do świata luksusowych zegarków. Ceny egzemplarzy używanych zaczynają się od 2300 euro, za nowy model trzeba natomiast zapłacić około 5500 euro.
Chronografy marki Breitling
Inną szwajcarską manufakturą, o której warto wspomnieć, jest Breitling. Marka znana jest przede wszystkim z produkcji zegarków lotniczych oraz chronografów. Jednym z jej najpopularniejszych modeli jest Navitimer. Wyposażono go w kaliber mechaniczny, chronograf oraz obustronnie obrotową lunetę z dodatkowymi skalami obliczeniowymi. Dostępne są także modele kwarcowe. W wersji używanej kosztują często mniej niż 1000 euro. Za noszony chronograf z mechanizmem automatycznym trzeba natomiast zapłacić minimum 3200 euro. Zakup aktualnego wariantu Navitimer 01 wyposażonego w kaliber manufakturowy Breitling 01 to wydatek około 4800 euro, jeśli interesuje Cię wersja używana oraz około 5100 euro, jeżeli chcesz zakupić nowy model.
Równie popularny jest także zegarek Chronomat. Rozpoznać go można po umieszczonych na lunecie wypustkach, które znajdują się na wysokości godzin 3, 6, 9 i 12. Ich wypukła, praktyczna forma ułatwia obracanie lunety. Element przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy na sobie rękawiczki. W wersji używanej chronograf ten kosztuje około 1500 euro. Ceny nowych egzemplarzy wyposażonych w kaliber manufakturowy zaczynają się natomiast od 6100 euro.
Ceny modeli Omega Speedmaster Professional
Model Omega Speedmaster Professional był pierwszym zegarkiem naręcznym, który znalazł się na księżycu. Astronauta Buzz Aldrin miał go na nadgarstku, gdy 21 lipca 1969 roku jako drugi człowiek w historii stawiał swoje pierwsze kroki na satelicie ziemskim. Na pamiątkę tego wydarzenia zegarek otrzymał przydomek " Moonwatch". W ofercie Omegi w dalszym ciągu odnaleźć można modele, które wyglądem przypominają oryginalnego Speedmastera. Wyposaża się je w kalibry z naciągiem manualnym oraz szkiełka hesalitowe. Aktualny wariant ze szkiełkiem z tworzywa sztucznego rozpoznać można po numerze referencyjnym 311.30.42.30.01.005. Za egzemplarz nienoszony trzeba zapłacić minimum 3200 euro. Natomiast jeżeli poszukujesz zegarka wyposażonego w odporniejsze szkiełko szafirowe, na pewno zainteresuje Cię wariant oznaczony numerem 311.30.42.30.01.006. Aby stać się jego właścicielem należy przygotować około 3700 euro.
Innymi ważnymi zegarkami w ofercie Omegi są modele z kolekcji Seamaster. Kolekcjonerzy chętnie sięgają przede wszystkim po egzemplarze vintage'owe z lat 50. i 60. ubiegłego wieku, jak na przykład Seamaster 300 o numerze referencyjnym CK2913, którego ceny utrzymują się w granicach 18 500 euro. Równie popularne są także modele limitowane poświęcone Jamesowi Bondowi, jak Seamaster 007 Spectre. Zegarek oferowany jest za około 8800 euro.
Panerai Luminor – męskie zegarki we włoskim stylu
Jednym z bardziej wyrazistych zegarków jest Panerai Luminor. Jego charakterystycznym elementem jest masywna osłona koronki, która dociska ją do koperty, zapewniając zegarkowi wodoszczelność. Duża koperta o średnicy 44 mm sprawia, że model najlepiej prezentuje się na masywniejszych nadgarstkach. Producent oferuje jednak także mniejsze, 40-milimetrowe warianty. Wyposaża się je w mechanizmy automatyczne oraz wskaźnik daty (przy godzinie 3). Ze względu na stosunkowo nieduży rozmiar egzemplarze mogą być wykorzystywane jako zegarki damskie. Zakup modelu PAM00048 to wydatek około 4000 euro za wariant używany oraz około 5000 euro za egzemplarz nienoszony.
Model Luminor tradycyjnie wyposaża się w mechanizm z naciągiem manualnym. Odpowiedzialny jest on za wprowadzanie w ruch wskazówek – minutowej oraz godzinowej. Warianty wyposażone w umieszczoną ponad godziną 9 małą sekundę otrzymały nazwę Luminor Marina. Aby stać się właścicielem nienoszonego modelu Luminor Base Logo (nr. ref. PAM01000 ) ze stali szlachetnej należy przygotować około 3600 euro. Zegarek wyróżnia 56-godzinna rezerwa chodu, którą zawdzięcza on mechanizmowi OP I. Bazuje on na kalibrze Unitas 6497. Z kolei osobom zainteresowanym posiadaniem modelu o 8-dniowej rezerwie chodu polecamy wariant Luminor Base 8 Days (nr.-ref. PAM00560). We wnętrzu tego męskiego zegarka montuje się kaliber manufakturowy P.5000. W wersji nienoszonej czasomierz kosztuje około 4400 euro.
Klasyczne zegarki garniturowe marki Patek Philippe
Miłośnikom tradycyjnych zegarków naręcznych na pewno nie trzeba przedstawiać marki Patek Philippe. Jednym z jej najbardziej znanych modeli jest Calatrava, która pojawiła się na rynku jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku. Nazwa zegarka nawiązuje do krzyża liliowego, będącego także logo firmy. Design czasomierza zainspirowany został stylem Bauhaus, co rozpoznać można po jego raczej prostym wyglądzie. W przypadku materiałów manufaktura sięga przede wszystkim po białe, żółte i czerwone złoto. Zegarki męski z kolekcji Calatrava kosztują w wersji używanej około 4500 euro. Ceny modeli nieużywanych zaczynają się natomiast od 10 000 euro, mogą jednak wzrosnąć do nawet 108 000 euro. Tyle trzeba zapłacić za niezwykle rzadki model Calatrava 175th Anniversary Exhibition o numerze referencyjnym 5088/100P-001.
Innym ważnym modelem w ofercie Patek Philippe jest Nautilius. Ten zaprojektowany przez Géralda Gentę zegarek pojawił się na rynku w 1976 roku i bardzo szybko zyskał status ikony. Za dobrze zachowany, stalowy wariant zapłacisz około 20 000 euro. Egzemplarze z białego złota wyposażone w kalendarz i wskaźnik faz księżyca kosztują natomiast około 38 000 euro.
Big Bang – wybuchowa kolekcja od Hublot
Na uwagę zasługuje także model Big Bang założonej w 1980 roku marki Hublot. Rozpoznać go można po przypominającym bulaje designie oraz charakterystycznych, umieszczonych na lunecie śrubach. Większość wersji modelu Big Bang wyposaża się w koperty o średnicy 45 mm. Do ich produkcji wykorzystywane są takie nowoczesne tworzywa jak włókno węglowe oraz Magic Gold, będący własnym projektem Hublot. Ten odporny na zarysowania stop powstaje z połączenia złota i ceramiki. Zakup nienoszonego egzemplarza Big Bang Unico Full Magic Gold o numerze referencyjnym 411.MX.1138.RX to wydatek około 23 000 euro.