6 ofert wraz z promowanymi
Sortuj według
Bulova Accutron II
Alpha spaceview Accutron II 98A136 262 kHz UHF
3538 
+ koszty wysyłki
Sprzedawca prywatny
Bulova Accutron II
spaceview
2555 
+ koszty wysyłki
Sprzedawca prywatny
Bulova Accutron II
96A155
3100 
+ koszty wysyłki
Sprzedawca prywatny
Bulova Accutron II
Swiss Quartz Gold Watch
2629 
+ 148 zł za wysyłkę
Bulova Accutron II
Kadın Kol Saati 97B128
2112 
+ 66 zł za wysyłkę
Bulova Accutron II
Men's Accutron II Surveyor Gold-Tone Quartz Watch
2542 
+ 327 zł za wysyłkę

Styl retro i nowoczesna technologia

Za pomocą kolekcji Accutron II marka Bulova postanowiła upamiętnić jeden z najważniejszych technologicznie zegarków na świecie – pochodzący z lat 60. model Accutron. Dzisiaj, tak ja dawniej, czasomierze te wyróżnia niezwykła precyzja.


Najważniejsze informacje o Accutron II

  • Technologia kwarcowa z 262 kHz
  • Błąd pomiarowy wynoszący jedynie 0,8 sekundy w skali miesiąca
  • Warianty umożliwiające zajrzenie w głąb mechanizmu kwarcowego
  • Modele Snorkel o wodoszczelności do 200 m

Bulova Accutron II – najnowocześniejsza technologia w stylu retro

Modele Bulova Accutron II łączą w sobie dwa przeciwieństwa. Z jednej strony odwołują się do historii – wiele z nich wykonano w stylu retro i wyposażono w mechanizmy kwarcowe. Wizualnie nawiązują do legendarnego Accutrona i do czasów, z których model ten pochodzi. Z drugiej strony, w kolekcji odnaleźć można najnowocześniejszą technologię, której dokładność przewyższa wartości osiągane przez mechanizmy kwarcowe. Jej błąd pomiarowy wynosi jedynie 10 sekund w ciągu roku, podczas gdy w tradycyjnych werkach kwarcowych sięga on 10-15 sekund w skali miesiąca.

Bulova oferuje około tuzina różnych wariantów modelu Accutron II. Na uwagę zasługują przede wszystkim wersje z otwartymi cyferblatami, przez które podziwiać można umieszczone w środku mechanizmy. Ciekawym elementem jest na pewno miedziana cewka silnika skokowego, która znajduje się u góry, po lewej stronie. Dobrze widoczne są także łożyska zegarka analogowego. Konstrukcja modelu odnosi się do designu pierwszego Accutrona Spaceview, w którym już ponad 50 lat temu wyeksponowano oscylator kamertonowy.

Koperta przypominająca beczkę oraz okrągły cyferblat to elementy charakterystyczne dla końcówki lat 60. i początku lat 70. Odnaleźć je można m.in. w pochodzących z tamtego okresu wariantach Omegi Seamaster Cosmic, a także w wielu wersjach Accutrona II, w tym także w chronografach. Design pozostałych Accutronów jest bardziej ponadczasowy. Są to klasyczne zegarki trzywskazówkowe z datownikiem umieszczonym na wysokości godziny 6. Wyróżnia je jednak nietypowa koronka, która znajduje się przy godzinie 4.


Który Accutron II wybrać?

Należysz do tych fanów technologii, którzy podziwiając zegarek kamertonowy z lat 60. odkryli model Accutron II? W takim razie spodobają Ci się warianty nawiązujące do oryginalnego Accutrona Spaceview, które skonstruowano tak, aby można w nich było podziwiać mechanizm kwarcowy. Modele srebrnoszare oznaczono numerem referencyjnym 96A155, warianty pozłacane rozpoznać można po numerze 97A110, natomiast te wykończone różowym złotem posiadają numer 97A122. Aby stać się właścicielem jednego z nich, należy wydać około 200-300 euro.

Odrobinę droższe są wykonane w stylu retro modele Bulova Accutron Snorkel. W wersji nienoszonej kosztują około 300-400 euro. Wodoszczelność sięgająca 200 m (20 barów) oraz obrotowy pierścień wyposażony w skalę minutową sprawiają, że zegarek ten świetnie nadaje się do nurkowania. W odróżnieniu od tradycyjnych diverów Snorkel nie posiada obrotowej lunety. Umieszczono w nim natomiast obrotowy pierścień, który znajduje się wewnątrz zegarka, za szkiełkiem szafirowym. Obsługuje się go za pomocą dodatkowej koronki. W zegarku 96B208 pierwsze dwadzieścia minut skali pomalowano dodatkowo na kolor pomarańczowy, reszta pozostała biała. Czasomierzem, który jest bardzo zbliżony do Snorkela, jest model Lobster. Oba wyposażono w dodatkowe koronki i koperty w kształcie tonneau. Najnowsze Lobstery oprą się ciśnieniu wody panującemu na głębokości 100 m (10 barów). Do nurkowania bardziej nadają się jednak Snorkele, ich wodoszczelność sięga aż 200 metrów.

Poszukujesz nieskomplikowanego, stalowego zegarka, pozbawionego jakichkolwiek ozdób? W takim razie na pewno zainteresują Cię modele Acccutron II oznaczone numerami 96B213 i 96B214. Ich srebrnoszare koperty o średnicy 41 mm będą się świetnie prezentowały na prawie każdym nadgarstku. Zegarki wyposażono w trzy wskazówki – sekundową, minutową i godzinową oraz we wskaźnik daty. Ich zakup to wydatek około 400 euro.


Kamerton – logo marki i źródło enrgii

Charakterystycznym elementem modeli Accutron II jest kamerton, który znajduje się na cyferblacie w miejscu godziny 12 oraz na krótszym końcu wskazówki sekundowej. Motyw wykorzystywany jest także jako logo marki Bulova, producent nie umieszcza go jednak w każdej kolekcji.

Element nie jest jednak niczym nowym dla marki Bulova. Już pierwsze Accutrony (nr ref. 214), które zaprezentowano w latach 60. ubiegłego wieku, określane były mianem zegarków kamertonowych. W ich wnętrzu umieszczano niewielki oscylator kamertonowy, który dzięki dostarczanej mu energii elektrycznej drgał z częstotliwością 360 herców. Wartość zaskakiwała, biorąc pod uwagę fakt, że w tradycyjnych kalibrach mechanicznych wynosiła ona jedynie 2,5 herca. Należy pamiętać, że wyższa częstotliwość zapewniała większą dokładność. W przypadku Accutrona błąd pomiaru wynosił jedynie około minuty w skali miesiąca. Model ten jako pierwszy zegarek naręczny otrzymał certyfikat potwierdzający, że może być wykorzystywany na kolei. Po czasomierz sięgnęła także NASA, umieszczając go w swoich statkach kosmicznych podczas aż 46 lotów. Accutron znalazł się także na księżycu , dokąd zabrała go latem 1969 roku załoga misji Apollo 11. W 1977 roku zegarek wycofano z produkcji. Wyparły go niedrogie modele kwarcowe o częstotliwości wynoszącej 32 768 herców.

Accutron powrócił do oferty w roku 2010, w tym samym czasie, gdy na rynku pojawiła się kolekcja Precisionist. W serii wykorzystano innowacyjną technologię kwarcową gwarantującą osiem razy większą częstotliwość niż w przypadku tradycyjnych mechanizmów kwarcowych (262 144 herców). Dzięki niej błąd pomiarowy zegarków spadł do jedynie 0,8 sekundy w skali miesiąca, czyli około 10 sekund rocznie. Producent nie ograniczył tej technologii tylko do kolekcji Precisionist. Przy okazji targów Baselworld 2014 marka Bulova zaprezentowała także model Accutron II wyposażony w mechanizm o częstotliwości 262 kHz.