- 30
- 60
- 120
Cartier Santos – czworokątna ikona
Historia modelu Cartier Santos sięga początku XX wieku. Był to jeden z pierwszych zegarków lotniczych na świecie. Rozpoznać go można po charakterystycznej kwadratowej kopercie i cyfrach rzymskich. Niektóre modele wykonuje się z 18-karatowego złota.
Cartier Santos – pionier w dziedzinie lotnictwa
Na początku XX wieku latanie w dalszym ciągu było czymś nowym. Jednym z prekursorów tej dziedziny był działający głównie we Francji Brazylijczyk Alberto Santos-Dumont. W 1906 roku udało mu się przeprowadzić pierwszy na świecie sterowany lot samolotem. W jego trakcie miał na swoim nadgarstku prototyp kwadratowego zegarka Cartier. Dwa lata wcześniej marka zobowiązała się do stworzenia czasomierza, który pozwalałby na kontrolowanie czasu podczas sterowania w momencie, gdy pilot trzyma obie ręce na drążku. W ten sposób powstał Santos, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych czasomierzy Cartiera.
Zegarek dostępny jest w wielu różnych wersjach. Przykładowo: w 1978 roku pojawił się na rynku wariant automatyczny Santos Sport. Wyposażono go w złotą lunetę z charakterystycznymi śrubami, stalową kopertę oraz bransoletę wykonaną z tego samego materiału. Santos Sport był jednym z najpopularniejszych modeli w tamtym okresie. Paryskie muzeum lotnictwa i astronautyki Musée de l’Air et de l’Espace umieściło go nawet pośród swoich eksponatów.
W roku 2018 do oferty Cartier dołączyła kolejna odświeżona wersja modelu Santos. Zegarki rozpoznać można po delikatniejszych liniach i kalibrach manufakturowych.
Elementem, który odnaleźć można we wszystkich zegarkach z tej kolekcji są cyfry rzymskie. Nadają one cyferblatom klasycznie eleganckiego charakteru. Za wyjątkiem wariantów Santos Ronde i Santos Octagon, wszystkie pozostałe modele posiadają czworokątne koperty. W zegarkach odnaleźć można zarówno mechanizmy kwarcowe, jak i kalibry automatyczne. Warto również wspomnieć, że Santosy mogą być noszone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, a kryterium wyboru odpowiedniego czasomierza będzie tu stanowiła wielkość koperty.
Ceny modeli Santos
Model | Cena | Materiał wykonania koperty |
Santos 100 Flying Tourbillon XL | ponad 100 000 euro | różowe złoto |
Santos-Dumont Skeleton Watch XL | 48 000 euro | tytan, powlekany |
Santos de Cartier | 15 000 euro | czerwone złoto |
Santos Demoiselle | 14 000 euro | różowe złoto |
Santos 100 Carbon | 6000 euro | stal szlachetna, powlekana |
Santos Galbée | 1500 euro | stal szlachetna/czerwone złoto |
Ile kosztują modele Santos?
Cartier Santos to jeden z pierwszych zegarków lotniczych na świecie, a jego historia sięga początku XX wieku. Zakup dobrze zachowanego, używanego egzemplarza to wydatek nieprzekraczający 1000 euro. W tej cenie otrzymasz precyzyjny mechanizm kwarcowy, a niekiedy nawet kaliber automatyczny.
Jedno ze standardowych wydań – Santos Galbée – otrzymasz w wersji dwukolorowej wyposażonej w kaliber automatyczny za około 1500 euro. Droższe są modele wykonane ze złota. Ceny wersji noszonych zaczynają się od około 2500 euro, mogą jednak osiągnąć kwoty rzędu nawet 15 000 euro. Egzemplarze wysadzane diamentami kosztują około 20 000 euro.
Aby stać się właścicielem nienoszonego Santosa trzeba przygotować się na wydatek około 3000 euro. Wersje bicolor wykonane ze stali szlachetnej i złota kosztują około 5000 euro. Egzemplarze ze złota są droższe – trzeba za nie zapłacić około 10 000 euro. Warianty wysadzane diamentami kosztują natomiast około 20 000 euro.
Osobom zainteresowanym posiadaniem czworokątnego modelu o nieco większych wymiarach polecamy zegarek Cartier Santos 100. W wersji noszonej kosztuje około 2500 euro. Ceny nowych egzemplarzy zaczynają się natomiast od 4000 euro. Droższe są modele ze złota – za wersję używaną trzeba zapłacić około 10 000 euro, za nieużywaną minimum 15 000 euro. Producent oferuje także modele wyposażone w tourbillon. Aby stać się właścicielem tego typu modelu należy wydać minimum 100 000 euro.
Nowe wydanie Santos de Cartier
W roku 2018 oferta Cartier powiększyła się o nowe wydanie modelu Santos de Cartier . Najbardziej zaskoczyła wszystkich luneta, której linie z kanciastych stały się bardziej delikatne. Uwagę przykuwają także jej krawędzie, które płynnie przechodzą w bransoletę. Elementy te szczególnie dobrze prezentują się w wariantach dwukolorowych (bicolor), które w wersji średniej wielkości kupić można już za około 8000 euro. Duże zegarki z kopertą z czerwonego złota kosztują około 15 000 euro.
Czasomierze wyposażono ponadto w dwa bardzo praktyczne systemy – QuickSwitch i SmartLink. Umożliwiają one nie tylko szybką wymianę bransolety, ale także bezproblemowe dopasowanie jej długości. Zegarki są poza tym odporne na działanie pól magnetycznych o natężeniu 1200 gausów, dzięki czemu świetnie nadają się do codziennego użytku.
Santos-Dumont: szkieletowy i zdobiony diamentami
Zegarki z serii Dumont wyraźnie nawiązują do pierwszych Santosów. Tak jak poprzednicy posiadają charakterystyczne czworokątne koperty, które zaopatrzono w zaokrąglone krawędzie. Niektóre elementy designu zostały jednak unowocześnione. Zegarki wyposażono w szkieletowe cyferblaty oraz koperty wykonane z powlekanego na czarno tytanu. Na uwagę zasługują przede wszystkim tarcze, które umożliwiają zajrzenie w głąb mechanizmu i obserwowanie jego pracy.
Szczególnie interesujący jest model Santos-Dumont Skelettiert XL. Jego kopertę wykonano z powlekanego na czarno tytanu, który jest nie tylko lżejszy od stali, ale także równie wytrzymały. W zegarku zamontowano kaliber manufakturowy 9612 MC z naciągiem manualnym. Jego rezerwa chodu sięga aż 72 godzin. Oznacza to, że zegarek będzie wymagał nakręcenia dopiero po trzech dniach. Jego cyferblat jest szkieletowy – wykonano go z mostków mechanizmu uformowanych tak, aby przypominały cyfry rzymskie. Umieszczone na nim wskazówki wykonano z rodowanego mosiądzu. Dekiel zegarka zastąpiono szkiełkiem szafirowym, tak aby umożliwić użytkownikowi zajrzenie w głąb mechanizmu. Całości dopełnia pasek ze skóry aligatora ozdobiony sprzączką z 18-karatowego białego złota.
Cena katalogowa modelu Santos-Dumont Skeleton Watch XL wynosi 48 000 euro.
Producent oferuje także bardziej klasyczne wydania modeli Santos-Dumont. Wyposaża się je w wysadzane 59 brylantami koperty z 18-karatowego czerwonego lub białego złota. Kamienie umieszcza się na uszach koperty, koronce, kopercie oraz brzegach cyferblatu. Ich łączna waga wynosi aż 2,48 karata. Zegarki wyposaża się ponadto w tradycyjne cyferblaty z cyframi rzymskimi. Czasomierze są stosunkowo duże – posiadają koperty o wymiarach 44,48 mm x 34,6 mm oraz wysokości sięgającej 5,58 mm. Całości dopełniają szkiełko szafirowe oraz prostokątne wskazówki. We wnętrzu klasycznych modeli Santos Dumont montuje się kalibry mechaniczne 430 MC z naciągiem manualnym.
Za wydanie to zapłacisz około 24 000 euro.
Cartier Santos 100 – zegarek wielkiego formatu
Z okazji setnej rocznicy powstania Santosa marka zaprezentowała wariant Santos 100. W porównaniu do oryginału zegarek wydaje się być masywniejszy. Wyposażono go w stalową kopertę o wymiarach 42 mm x 51 mm, która ze względu na pokaźny rozmiar najlepiej prezentuje się na masywnych męskich nadgarstkach. Jej brzegi zaokrąglono, lunetę ozdobiono natomiast śrubami. Tym, co łączy oba wydania, są cyfry rzymskie, paski ze skóry aligatora oraz mechanizmy ETA 2892.
Modele Santos 100 dostępne są w kilku wariantach – wybrać można pomiędzy wersją dwukolorową (wykonaną ze stali i złota), stalową a powlekaną na czarno. Ta ostatnia określana jest mianem Santos 100 Carbon i posiada czerwony sekundnik oraz pasek ze skóry cielęcej, co nadaje jej sportowy charakter. W zegarku montuje się kaliber manufakturowy 1847 MC z naciągiem automatycznym. Jego rezerwa chodu sięga 42 godzin, a jego zakup będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 6000 euro.Santos Demoiselle – stworzony z myślą o kobietach
Pośród kolekcji Santos odnaleźć można zegarki skierowane zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Modele Santos Demoiselle rozpoznać można po kopertach o wymiarach 24 mm x 18,7 mm lub 28,25 mm x 21,65 mm. Zegarki są przy tym bardzo cienkie – wysokość ich kopert wynosi jedynie 5,5 mm. Ze względu na rozmiar będą się świetnie prezentowały na bardziej filigranowych, kobiecych nadgarstkach.
Ceny nienoszonych, stalowych modeli zaczynają się od około 4000 euro. Za wariant noszony zapłacisz natomiast około 1800 euro. Producent oferuje również modele z diamentowymi zdobieniami i kopertami z różowego złota. Kosztują one około 14 000 euro.