- 30
- 60
- 120
Rolex Day-Date – zegarek prezydentów
Po zegarki Rolex Day-Date chętnie sięgali przywódcy państw. Ten luksusowy, wykonywany ze złota lub platyny model był pierwszym na świecie czasomierzem ze wskaźnikiem pełnych nazw dni tygodnia. Zaufał mu m.in. amerykański prezydent Lyndon B. Johnson.
Najważniejsze informacje
- Pierwszy automatyczny zegarek naręczny z datownikiem i wskaźnikiem pełnych nazw dni tygodnia
- Produkowany wyłącznie z 18-karatowego złota lub platyny
- Zegarek słynnych głów państw – nosił go m.in. John F. Kennedy
- Ekskluzywna trzyrzędowa bransoleta "prezydencka"
- Kaliber manufakturowy 3255
Nieodłączny towarzysz światowych przywódców
Zaprezentowany w 1956 roku model Rolex Day-Date był pierwszym na świecie zegarkiem, który posiadał datownik oraz wskaźnik pełnych nazw dni tygodnia. Dzięki tej innowacji firma Rolex znów okazała się pionierem na polu luksusowego zegarmistrzostwa. Określenie "luksusowy" idealnie pasuje do modelu Day-Date. Zegarki te wykonywane są bowiem wyłącznie z 18-karatowego złota albo platyny. Innym wyjątkowym elementem Day-Date jest opracowana specjalnie z myślą o tym modelu tzw. "bransoleta prezydencka" , która powstaje z półkolistych ogniw umieszczonych w trzech rzędach. Dalsze modele Rolexa, takie jak Daytona, Oyster Perpetual oraz Submariner są również wyposażone w trzyrzędową bransoletę Oyster. Jest ona nieco inaczej skonstruowana, ponieważ składa się z płaskich i szerokich elementów.
Day-Date – określany również mianem „Rolex President“ – jest modelem szczególnie popularnym wśród głów państw. Nosiły go jednak także inne znane osobistości: słynni finansiści, przywódcy kościelni oraz aktorzy. Do grona tego należy m.in. Fidel Castro oraz aktor James Gandolfini, który grał Tony'ego Soprano w serialu "Rodzina Soprano". Również jeden z najbogatszych ludzi na świecie, amerykański inwestor giełdowy Warren Buffet, był właścicielem Day-Date. Z jednym z egzemplarzy wiąże się ciekawa anegdota. Głosi ona, że John F. Kennedy otrzymał od Marilyn Monroe zegarek Day-Date z wygrawerowaną dedykacją „Jack / With love as always / Marilyn / May 29th 1962“ (pol. „Jack / Z miłością, jak zawsze / Marylin / 29 maja 1962“). Kennedy nie zatrzymał jednak prezentu i podarował go jednemu ze współpracowników. Zegarek został zlicytowany w 2005 roku za 120 000 dolarów.
Ile kosztuje Rolex Day-Date?
Numer referencyjny | Szacowana cena | Wielkość | Materiał |
228206 | 46 600 euro | 40 mm | platyna |
218206 | 41 000 euro | 41 mm | platyna |
118206 | 39 000 euro | 36 mm | platyna |
218238 | 29 600 euro | 41 mm | złoto |
228238 | 23 700 euro | 40 mm | złoto |
118238 | 22 500 euro | 36 mm | złoto |
Ceny poszczególnych modeli
Klasyczny Rolex Day-Date 36 z 18-karatowego żółtego złota kosztuje w wersji nienoszonej około 22 500 euro. Egzemplarz noszony otrzymasz natomiast za około 15 000 euro. Zegarki wyposaża się w koperty o średnicy 36 mm, bransolety prezydenckie oraz żłobione lunety. Wariant z żółtego złota oferowany jest z bransoletą typu Oyster lub wysadzaną diamentami bransoletą prezydencką. Także w przypadku lunety użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy kilkoma opcjami: oprócz żłobkowanych, Rolex oferuje także lunety wypukłe i wysadzane diamentami. Dostępnych jest także wiele różnych wersji cyferblatów. Na uwagę zasługują przede wszystkim tarcze platynowych modeli, które są jasnoniebieskie lub wiśniowe. Osoby, które zamiast masywnych bransolet z żółtego złota lub platyny preferują wersje ze skóry aligatora, na pewno zainteresuje model Day-Date wyposażony w kopertę ze złota Everose.
Jeżeli zegarki o 36-milimetrowych kopertach są dla Ciebie za małe, Rolex oferuje także większe warianty, jak np. Day-Date 40. Model posiada kopertę Oyster o średnicy 40 mm i jest tej samej wielkości co wiele innych zegarków producenta. Aby stać się właścicielem nienoszonego egzemplarza wykonanego z 18-karatowego złota należy przygotować około 23 700 euro. Modelem o milimetr większym od Day-Date 40 jest wariant Day-Date II, który obecnie nie jest już produkowany. Zakup noszonego złotego wariantu tego 41-mm zegarka to wydatek około 26 000 euro, za egzemplarz nienoszony trzeba zapłacić około 30 000 euro.
Na szczególną uwagę pośród kolekcji Day-Date zasługują warianty wykonane z platyny o próbie 950. Metal ten jest rzadszy i dzięki temu cenniejszy od złota. Wyjątkowo ładnie prezentuje się zegarek o numerze referencyjnym 228206 z wysadzanym diamentami jasnoniebieskim cyferblatem. Aby stać się właścicielem nienoszonego egzemplarza tego wariantu Day-Date 40 należy wydać około 46 600 euro, noszone egzemplarze kosztują około 39 600 euro. Za nienoszony Day-Date II z platyny zapłacisz około 41 000 euro, warianty noszone są o kilka tysięcy tańsze i kosztują około 36 000 euro. Ceny 36-milimetrowych zegarków utrzymują się natomiast w granicach 39 000 euro w przypadku modeli nienoszonych oraz około 23 700 euro w przypadku modeli noszonych. Jest to tym samym najtańsze z platynowych wydań Day-Date.
Podobne modele innych producentów
- Omega Globemaster, ceny od 4500 euro
- Patek Philippe Calatrava, ceny od 4000 euro
- Tudor Classic, ceny od 2000 euro
Luksusowy design i szlachetne materiały
Do produkcji kopert oraz bransolet Rolex używa wyłącznie platyny oraz żółtego, białego lub różowego złota. To ostatnie szwajcarska firma określa mianem Everose. Elegancki wygląd modelu Day-Date dodatkowo podkreślają złote indeksy godzinowe. Dzięki użyciu tak szlachetnego materiału są one niezwykle trwałe i zachowują swój wygląd przez długie lata.
Day-Date wyróżnia się również dzięki ręcznie składanym cyferblatom, które powstają wyłącznie w pracowniach Rolexa. Tarcze te dostępne są w różnych wersjach, m.in. w kolorze ciemno- i jasnoniebieskim, zielonym, srebrnym, pomarańczowym, czarnym oraz brązowym. Szczególnie ekstrawaganckie warianty posiadają cyferblaty z masy perłowej, a niektóre modele wyposażone są także w diamentowe indeksy . Model Day-Date można otrzymać w trzech różnych wielkościach: z kopertą o średnicy 36 mm, 40 mm lub 41 mm. Największy rozmiar jest wykorzystywany wyłącznie w modelu Day-Date II. Rolex oferuje ponadto dwa rodzaje lunety. Pierwsza – żłobkowana – wprowadzona została jeszcze w 1956 roku, natomiast druga – gładka – pojawiła się dopiero w roku 2000 i jest stosowana głównie w zegarkach platynowych.
Wydaniami szczególnie pożądanymi przez kolekcjonerów są modele Day-Date o numerze referencyjnym 18038 , które w wersji noszonej kosztują około 9700 euro. Charakterystycznym elementem tych produkowanych w latach 70. i 80. wersji jest cyferblat "Stella", który przyciąga uwagę dzięki jaskrawym barwom. Tarcze te były dostępne w wielu rożnych wersjach kolorystycznych, w tym białej, żółtej, niebieskiej, pomarańczowej, różowej, turkusowej, brązowej, łososiowej i czarnej. Pochodzenie określenia "Stella" jest niejasne. Według jednej z teorii cyferblaty te nazwano tak na cześć amerykańskiego malarza Franka Stelli, ponieważ swoimi odcieniami przypominały niezwykle barwne prace artysty. Inna wersja zakłada, że nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa "stella", które oznacza gwiazdę.
Innowacyjna technika
We wnętrzu pierwszego zegarka Day-Date o numerze referencyjnym 6511 umieszczono kaliber automatyczny 1030. Jego najbardziej charakterystycznym elementem został znajdujący się na pozycji godziny 12 wskaźnik, który ukazywał pełne nazwy dni tygodnia. Datownik umieszczony przy godzinie trzeciej wyposażono w typowe dla Rolexa szkiełko powiększające. Obecnie model Day-Date jest dostępny w 25 wersjach językowych.
Kolejne, zaprezentowane w roku 1957 wydanie o numerze referencyjnym 6611 napędzał kaliber 1055. W mechanizmie tym znacznie ulepszono wskaźnik daty. Modyfikacja ta sprawiła, że zmiana daty nie wpływała na obniżenie dokładności chodu zegarka.
Lata 70. ubiegłego wieku przyniosły dalsze udoskonalenia. W 1972 roku Rolex wprowadził na rynek kaliber 1556 z tzw. "stop sekundą". Funkcja ta umożliwia ustawienie godziny z dokładnością co do sekundy. Oprócz tego pod koniec lat 70. szwajcarski producent uzupełnił swoje zegarki o funkcję szybkiej zmiany daty. Skorzystał na tym przede wszystkim model Day-Date. Ustawienie daty oraz dnia tygodnia stało się niezwykle proste - wystarczyło odciągnąć koronkę do połowy, aby bezproblemowo ustawić odpowiednią datę.
Zawsze na czas z kalibrem 3255
Od roku 2015 model Day-Date wyposażony jest w kaliber manufakturowy 3255. Ten niezwykły mechanizm chroniony jest przez aż czternaście patentów. Ponad 90% jego części przerobiono oraz znacznie zoptymalizowano w porównaniu ze starszymi kalibrami. Bęben sprężyny zmniejszył się o połowę, co pozwoliło na uzyskanie miejsca dla nowej wydajniejszej sprężyny. Kolejną z wprowadzonych w tym kalibrze innowacji jest zmodyfikowany wychwyt kotwicowy Chronergy, który powstaje ze stopu niklu i fosforu. Dzięki temu materiałowi Chronergy jest odporny na działanie pola magnetycznego. Wprowadzenie nowego wychwytu doprowadziło do poprawienia precyzji pomiaru czasu oraz do wydłużenia rezerwy chodu do aż 70 godzin. Jak podaje producent, za pomocą wychwytu Chronergy ogólna efektywność działania zegarka poprawiła się o 15%.
Balans mechanizmu 3255 działa z częstotliwością 28 800 drgań na godzinę. Jego serce stanowi sprężyna balansowa Parachrom , którą producent wykonuje ze stopu niobu i cyrkonu. Podobnie jak wychwyt jest ona odporna na działanie pól magnetycznych, a podczas gwałtownych wstrząsów pozostaje do dziesięciu razy bardziej precyzyjna niż inne konwencjonalne spirale. Jej ostatni zwój jest dwukrotnie zagięty na wzór spirali breguetowskiej, co dodatkowo zwiększa dokładność chodu zegarka. Rolex wyposaża kaliber 3255 również w specjalne śruby Microstella. Są umieszczone po wewnętrznej stronie pierścienia balansu i służą do regulacji pracy mechanizmu. Każdy kaliber firmy Rolex jest sprawdzany przez oficjalny szwajcarski organ nadzorczy dla chronometrów (COSC). Oprócz tego szwajcarski producent poddaje niektóre werki – w tym także mechanizm 3255 – dodatkowym testom. Zdaniem przedstawicieli przedsiębiorstwa są one dwa razy bardziej rygorystyczne niż badania przeprowadzane przez COSC.
Dane techniczne
- Kaliber manufakturowy 3255 od 2015 roku
- 70 godzin rezerwy chodu
- Niemagnetyczny wychwyt Chronergy o ulepszonym działaniu
- Trwała i precyzyjna spirala Parachrom
Rolex Day-Date – prestiż i luksus w jednym
Możni tego świata niezwykle chętnie sięgają po model Rolex Day-Date. Ten „President Watch“ – czyli zegarek prezydencki – łączy w sobie luksus, prestiż i charyzmę. Day-Date świetnie podkreśla wpływową pozycję w świecie polityki, gospodarki czy kultury. Dzięki niezmiennej polityce firmy, a co za tym idzie stabilnej wartości jej produktów, zegarki Rolex stanowią świetną inwestycję i lokatę kapitału . Z tego powodu czasomierze Day-Date uchodzą również za niezwykle pożądane okazy kolekcjonerskie.