- 30
- 60
- 120
Rolex Oyster Perpetual – droga do sukcesu
Żaden zegarek nie przyczynił się do sukcesu firmy Rolex bardziej niż Oyster Perpetual. To jeden z najsłynniejszych modeli tego producenta. Cechuje go skromny design i solidne wykonanie – Oyster był pierwszym w historii wodoszczelnym „automatem”.
This page contains information about:
Najważniejsze informacje
- Wstęp do świata Rolexa
- Dokładność potwierdzona certyfikatem COSC
- Wysoka wodoodporność
- Ponadczasowy, prosty design
- Zakręcana koronka typu Twinlock
Ponadczasowe zegarki dla kobiet i mężczyzn
Rolex Oyster Perpetual wydaje się doskonałym modelem dla osób, które pragną wkroczyć w świat luksusowych marek zegarkowych ze Szwajcarii. To absolutny klasyk w repertuarze Rolexa – stanowi wzorzec dla niemalże każdego modelu tego producenta. Dzięki solidnemu wykonaniu i wodoszczelności sięgającej 100 m Oyster Perpetual znajduje się w pół drogi między luzem a elegancją. Można go nosić zarówno do koszulki polo, jak i do wieczorowego garnituru lub eleganckiej sukni. Modele damskie rozpoznać można po kopertach o średnicy 26 mm i 31 mm, z kolei warianty o rozmiarach od 34 mm, 36 mm i 39 mm nadają się zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.
W modelu Oyster Perpetual znajdziemy dwa najważniejsze wynalazki przedsiębiorstwa Rolex. Zarówno wodoszczelność koperty jak i naciąg automatyczny za pomocą wahnika to innowacje, które narodziły się w pracowniach szwajcarskiego producenta. Większość późniejszych kolekcji Rolexa bazuje właśnie na modelu Oyster Perpetual. Podstawowe wydanie Oyster Perpetual dysponuje trzema centralnie ulokowanymi wskazówkami. Nazwę każdego wydania uzupełnia liczba, która informuje o średnicy koperty w milimetrach.
Ile kosztują zegarki Rolex Oyster Perpetual?
Numer referencyjny | Wielkość w mm | Szacowana cena |
114300 | 39 | 4300 euro |
116000 | 36 | 4100 euro |
114200 | 34 | 3900 euro |
177200 | 31 | 3800 euro |
176200 | 26 | 3600 euro |
Ceny poszczególnych modeli
Aby stać się właścicielem modelu Rolex Oyster Perpetual 39 o numerze referencyjnym 114300 należy wydać około 4300 euro w przypadku wersji nienoszonej i około 4200 euro w przypadku wersji noszonej. Ten stalowy zegarek oferowany jest z szarym, fioletowym i niebieskim cyferblatem. Także decydując się na egzemplarz z 36-milimetrową kopertą oznaczony numerem 116000 będziesz miał możliwość wyboru pomiędzy licznymi wersjami tarcz i kolorów. Nienoszony zegarek kupisz już od 4100 euro, a za noszony egzemplarz 116000 będziesz musiał zapłacić około 3600 euro. Tańsze są warianty 34-milimetrowe oznaczone numerem 114200. Ich ceny utrzymują się w granicach 3900 euro za egzemplarze nienoszone oraz 3400 euro w przypadku egzemplarzy noszonych. W odróżnieniu od modelu Oyster Perpetual 39, w którym montuje się kaliber manufakturowy 3132, w mniejszych wariantach unisex wykorzystywany jest mechanizm 3130 bez systemu antywstrząsowego Paraflex.
Mniejsze warianty damskie Rolex Oyster Perpetual dostępne są w wersji nienoszonej za około 3800 euro w przypadku koperty o średnicy 31 mm lub z kopertą w rozmiarze 26 mm za cenę 3600 euro. Za egzemplarze noszone należy zapłacić kilkaset euro mniej. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na model męski, damski, czy unisex, możesz być pewny, że Oyster Perpetual nie straci na wartości.
Modele Oyster Perpetual Date i Datejust ze wskaźnikiem daty
Jeśli preferujesz zegarki wyposażone we wskaźnik daty i uważasz, że umieszczona ponad nim lupa stanowi praktyczny dodatek, na pewno zainteresują Cię modele Oyster Perpetual Date oraz Datejust marki Rolex. Aby stać się właścicielem 34-milimetrowego Oyster Perpetual Date o numerze referencyjnym 115200 ze stali szlachetnej należy wydać około 4700 euro w przypadku wariantu nienoszonego oraz około 4000 euro za egzemplarz noszony. Modele nienoszone wykonane ze stali i 18-karatowego białego złota kosztują około 6200 euro, noszone około 4800 euro.
Jeżeli uważasz, że koperta o średnicy 34 mm będzie dla Ciebie za mała, polecamy warianty 41-milimetrowe, jak np. Datejust 41 lub odrobinę starsze modele Datejust II z kalibrem 3136, które obecnie wycofano z produkcji. W zaprezentowanym w 2017 roku wariancie Datejust 41 zamontowano mechanizm 3235 z wychwytem kotwicowym "Chronergy" i 70-godzinną rezerwą chodu . Ceny nienoszonych egzemplarzy ze stali szlachetnej utrzymują się w granicach 5900 euro. Za noszony Datejust II wykonany z tego materiału trzeba natomiast zapłacić około 5500 euro.
Przełomowy wynalazek
W 1931 roku w zegarkach Oyster Perpetual przeprowadzono istotną zmianę techniczną. Dzięki niej czołowy model Rolexa zyskał drugą część swojej współczesnej nazwy (pol. „perpetual” – ciągły, nieprzerwany). Chodzi oczywiście o wprowadzenie automatycznego naciągu mechanizmu, który bazuje na pracy tzw. wahnika. Ten znajdujący się tuż pod deklem element obraca się wraz z ruchami ręki użytkownika, naciągając jednocześnie sprężynę odpowiedzialną za działanie wskazówek. Od roku 1932, a więc od momentu uzyskania przez firmę Rolex odpowiedniego patentu, owo technologiczne rozwiązanie niewiele się zmieniło. Jedyną większą modyfikacją było wprowadzenie wahników obracających się w obie strony – pojawiły się one w modelach szwajcarskiego producenta już w latach 40. ubiegłego wieku. Technologia mechanizmów automatycznych została szybko zaadaptowana przez innych producentów.
Na wygląd modeli Oyster Perpetual wpływ ma przede wszystkim zastosowanie stali szlachetnej. Rolex korzysta ze stali typu 904L, która jest bardzo odporna na zarysowania i korozję. Powstają z niej zarówno koperty, jak i bransolety. Wczesne Oyster Perpetual są ponadto dostępne w wersjach ze złota. Na uwagę zasługuje także sama koronka modelu Oyster. Jest nie tylko zakręcana, ale także dodatkowo chroniona przed wodą i kurzem za pomocą wprowadzonego w 1953 roku podwójnego uszczelnienia typu Twinlock . Dzięki temu wodoszczelność zegarków wynosi 100 m, co odpowiada ciśnieniu 10 barów.
Osiągnięcia modelu Oyster
Pierwsze koperty Oyster (pol. ostryga) powstały w 1926 roku. Uodparniając je na wysokie ciśnienie panujące pod wodą konstruktorzy Rolexa po raz kolejny stali się pionierami na polu luksusowego zegarmistrzostwa. Aby udowodnić doskonałość nowych rozwiązań technicznych, firma Rolex podarowała zegarek Oyster angielskiej pływaczce Mercedes Gleitze , która jako pierwsza kobieta chciała przepłynąć kanał La Manche. Choć jej próba ostatecznie się nie powiodła, model Oyster nie zawiódł – po ośmiu godzinach w wodzie wciąż działał bez zarzutu.
Określenie "koperta Oyster" od kilku dziesięcioleci stanowi uznany synonim zegarkowej solidności. Rolex stosuje ją nie tylko w modelach Oyster Perpetual, ale także w kilku innych zegarkach. Na jej konstrukcję składają się dwa zasadnicze elementy – masywny metalowy blok główny oraz wkręcany dekiel. Posiada on na skraju niewielkie żłobkowanie, które umożliwia zegarmistrzowi otwarcie koperty za pomocą specjalistycznych narzędzi.
Różne rozmiary, różne kalibry
Ze względu na liczne rozmiary kopert firma Rolex stosuje w modelu Oyster Perpetual kilka różnych mechanizmów. W wariantach 114300 o wielkości 39 mm montowane są kalibry 3132, stosowane również w modelu Explorer. Obracający się w obie strony wahnik zapewnia aż 48-godzinną rezerwę chodu. Mechanizmy 3132 wyróżniają się niesamowitą precyzją działania. Błąd wskazań wynosi w ich przypadku mniej niż dwie sekundy na dzień, co potwierdza specjalny certyfikat Szwajcarskiego Instytutu Testów Chronometrycznych (COSC). Ciekawą funkcję tego werku stanowi tzw. „stop-sekunda”, czyli komplikacja umożliwiająca całkowite zatrzymanie sekundnika w celu jak najdokładniejszego ustawienia godziny.
Niezwykły element kalibru 3132 stanowi bardzo nowoczesna spirala balansu. Powstaje ona z materiału o nazwie Parachrom, czyli niemagnetycznego stopu niobu i cyrkonu. W porównaniu z konwencjonalnymi sprężynami spirale Parachrom są dziesięć razy mniej podatne na wstrząsy. Dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi wewnątrz napędu gwarantuje system antywstrząsowy Paraflex.
W najmniejszych wydaniach Oyster Perpetual montuje się kaliber o numerze 2231, którego osiągi w kwestii precyzji i rezerwy chodu są niemalże identyczne jak w przypadku większego mechanizmu 3132. Werk 2231 montowany jest ponadto w modelach o średnicy 31 mm. Z kolei wydania 34-milimetrowe dostępne są dwóch wersjach – ze wskaźnikiem daty i bez niego. W ich przypadku Rolex postawił na zaufany werk 3135, który jest certyfikowany przez COSC oraz sprawdza się od lat w modelach Deepsea i Sea Dweller 4000. W modelach bez datownika stosuje się najczęściej kaliber 3130.
Stonowany wizerunek
Datownik z charakterystyczną lupą – nazywaną „okiem cyklopa” – nie jest jedyną atrakcją 34-milimetrowego Oyster Perpetual Date. W damskich wariantach na cyferblacie mogą pojawić się diamentowe indeksy, a koperty są dostępne również w wersji z białego złota.
Pomimo wyrafinowanych dodatków wzornictwo modeli Oyster Perpetual jest raczej skromne i stonowane. Wskazówki mają prosty i smukły kształt i bywają częściowo pokryte masą fluorescencyjną, co umożliwia odczyt godziny nawet w ciemności. Indeksy godzinowe są uwidocznione najczęściej za pomocą zwykłych prostokątnych oznaczeń, choć dostępne są również modele z cyframi rzymskimi lub arabskimi. Do najbardziej ekspresyjnych barw cyferblatów należą kolory oliwkowy, fioletowy lub bladożółty. U szczytu tarczy znajduje się zawsze logo marki, czyli pięcioramienna gwiazda Rolexa.
Również bransoleta modelu Oyster Perpetual dorobiła się osobnej sławy i jest szeroko stosowana w innych kolekcjach Rolexa. Jej pierwsze wydania powstały w latach 30. ubiegłego wieku. Bransolety Oyster składają się z trzech rzędów płaskich, ściśle połączonych ze sobą elementów. Dzięki opatentowanemu systemowi Easylink długość bransolety można indywidualnie dopasować do szerokości nadgarstka użytkownika.
Firma Rolex od lat umieszcza w rodzinie Oyster Perpetual swoje najbardziej znane modele. Należą do niej m.in. Submariner, Daytona oraz Explorer.
Materiał wykonania koperty
- Stal szlachetna 904L w większości wersji
- Niektóre wydania powstają z białego złota
- Modele vintage'owe również ze złota żółtego