Blancpain
“Blancpain: od 1735 roku na wyżynach zegarmistrzowskiego kunsztu
Marka Blancpain to ponad 280 lat tradycji zegarmistrzowskiej. Ta szwajcarska manufaktura zalicza się do najstarszych producentów zegarków na świecie. W swojej historii Blancpain niejednokrotnie wyznaczał nowe trendy w branży.
Najważniejszym zegarkiem w kolekcji Blancpain jest Fifty Fathoms. Zegarek ten uważany jest za prototyp zegarka nurkowego. Swoją podwodną niezawodność potwierdza on nieprzerwanie już od ponad 60 lat. Eleganckim klasykiem Blancpain jest z kolei seria Villeret, nazwana tak na cześć miasta, w którym znajduje się siedziba firmy. Na kolekcję tę składają się różne modele, od najprostszych po bogato zdobione. Kolekcja Léman zachwyca natomiast swoimi wyrafinowanymi komplikacjami oraz sportową nutą. W zegarkach z tej serii koperta po raz pierwszy wzbogacona została o tourbillon oraz chronograf z funkcją flyback.
Blancpain uważany jest za najstarszą na świecie manufakturę zegarków. Jehan-Jacques Blancpain założył swoją pracownię w 1735 roku, czyli w czasach, w których dla określenia godziny spoglądano na położenie słońca lub przysłuchiwano się uderzeniom zegarów na wieżach. W XIX wieku prawnuk Jehana-Jacquesa, Frédéric-Louis Blancpain, rozszerzył produkcję w miejscowości Villeret. W 1926 roku firma zaprezentowała pierwszy zegarek z mechanizmem automatycznym. Przełomem był natomiast rok 1932, kiedy rodzina Blancpain wycofała się z zarządu firmy i przekazała kierownictwo dwóm zaufanym pracownikom.
W latach 50. ubiegłego wieku furorę wywołała kolekcja Fifty Fathoms oraz zegarek damski Ladybird z najmniejszym na świecie mechanizmem automatycznym. Blancpain przełamał wówczas powodzenie dalekowschodnich zegarków kwarcowych poprzez zwrot ku klasycznemu rękodziełu. Nawet po przeprowadzce firmy do Le Brassus oraz przejęciu jej przez Swatch Group w 1992 roku Blancpain nie zmienił swojej koncepcji. Dzisiaj firmą kieruje Marc A. Hayek, który jest wnukiem założyciela marki Swatch Nicolasa Hayeka.
Blancpain: kunsztowne kalibry i komplikacje
Blancpain cieszy się sporą autonomią w grupie Swatch. Odkąd producent ten w 2010 roku przejął markę Frédéric Piguet, na niezależność tę składa się także możliwość tworzenia własnych mechanizmów. Tylko w latach 2011-2014 Blancpain stworzył 21 nowych kalibrów. Taka ilość mechanizmów zapewnia tej marce dużą swobodę projektowania. Sama kolekcja Villeret składa się przykładowo z ponad 100 modeli. Są one wyposażone w komplikacje takie, jak fazy księżyca, kalendarz roczny, wskaźnik lat przestępnych czy wieczny kalendarz. Do repertuaru Blancpain należą ponadto kaliber typu tourbillon oraz mechanizm bijący. Wysoki standard wykonania widoczny jest również w detalach, co podnosi wartość użytkową zegarków Blancpain. Niektóre modele zaskakują niezwykle wysoką, bo wynoszącą aż osiem dni, rezerwą chodu.
Mechanizmy w zegarkach Blancpain są czymś więcej niż tylko napędem. Dobrym tego przykładem jest przezroczysty, dekorowany ręcznie i grawerowany mechanizm 1333 SQ, który świetnie prezentuje się nie tylko jako biżuteria, ale również jako interesujący technicznie gadżet. W modelu Squelette 8 Jours zrezygnowano natomiast z cyferblatu, aby umożliwić obserwację działania kalibru. W innych mechanizmach obok tourbillonu pojawia się również wychwyt karuzelowy. Obie komplikacje mają eliminować wpływ siły ciężkości na mechanizm. Uzupełniają się one wzajemnie, co zwiększa dokładność pomiaru czasu. Kombinacja tourbillonu i wychwytu karuzelowego w jednym kalibrze będzie na pewno stanowić zachętę dla miłośników wyszukanej mechaniki zegarowej.
Od roku 2007 w zegarkach Fifty Fathoms montowany jest kaliber automatyczny 1315. Jest to niezwykle odporny mechanizm, który skonstruowano specjalnie z myślą o zegarkach sportowych. Dzięki trzem połączonym bębnom sprężynowym rezerwa chodu w zegarkach Fifty Fathoms wynosi pięć dni. Miłośnicy tego zegarka cenią sobie jego kaliber także ze względu na dokładność chodu. Mechanizm ten wypełnia swoje zadanie niemalże niezależnie od wpływów zewnętrznych, ponieważ nie posiada regulatora chodu ani "łabędziej szyi" na sprężynie zwojowej. Wstrząsy nie mogą mu zaszkodzić. Jako osłonę przed polem magnetycznym zastosowano tutaj płaszcz z miękkiego żelaza.
Od prostoty przez funkcjonalność aż po przepych
Wygląd zegarków z Le Brassus jest bardzo różnorodny. Na repertuar materiałów wykorzystywanych do budowy koperty składają się stal szlachetna, złoto i platyna. Paski produkowane są z metalu, skóry, płótna żeglarskiego lub kauczuku. Prostotę formy urzeczywistnia Blancpain w swoim zegarku Villeret Ultraplate. Jego grubość wynosi tylko 8,7 mm, natomiast jego skromne wyposażenie ogranicza się jedynie do 3 wskazówek oraz datownika. Szczególnie luksusowe modele Blancpain zdobią lunety gęsto wysadzane diamentami.
W większości zegarków z kolekcji Fifty Fathoms postawiono z kolei na funkcjonalność. Elementy takie jak obrotowa luneta i świecące komponenty cyferblatu, są niezbędne w profesjonalnych zegarkach nurkowych. Fifty Fathoms nie idzie w tej kwestii na kompromisy. Paleta modeli Blancpain jest niezwykle szeroka. Odnajdziemy w niej nie tylko chronografy z funkcją flyback o prostym designie, ale również modele z wygrawerowanymi na cyferblacie motywami rodem z dalekiego wschodu. Niektóre z nowszych modeli zostały zaprojektowane przez znanego zegarmistrza Vincenta Calabrese. Neapolitańczyk ten znany jest z innowacyjnych pomysłów oraz ze śmiałych rozwiązań.
Fifty Fathoms jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną kolekcją wśród zegarków Blancpain. Od 1953 roku definiuje ona pojęcie zegarka nurkowego. Podobną renomę przypisuje się tylko zegarkowi Rolex Submariner, który pojawił się na rynku w tym samym roku. Pięćdziesiąt sążni, czyli około 91m, na taką głębokość mogli zejść płetwonurkowie Francuskiej Marynarki Wojennej wyposażeni w pierwsze egzemplarze Fifty Fathoms. Poza kontekstem militarnym Fifty Fathoms można było zobaczyć również w filmie badacza morskiego Jacques-Yves Cousteau "Świat milczenia" z roku 1956. Niedługo później zegarek ten zaczęli nosić także płetwonurkowie z jednostki specjalnej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych US Navy SEAL. Współczesne wydania tego legendarnego zegarka przystosowane są do ciśnienia aż 30 barów (300 m).
Blancpain – zegarki dla koneserów
Jako równie wytrzymała i masywna, choć może nieco bardziej awangardowa, jawi się kolekcja L-Evolution. Jej wyraźnymi przeciwieństwami są natomiast szlachetne serie Villeret oraz Le Brassus. Kolekcja Léman buduje natomiast pomost między elegancją a stylem sportowym. Z tak szeroką paletą modeli Blancpain należy do najbardziej znanych manufaktur na świecie, zaś w Swatch Group stanowi markę dla najbardziej ekskluzywnej klienteli. Francuska firma kieruje swoje produkty przede wszystkim do zegarkowych entuzjastów, którzy cenią sobie walory techniczne. Każdy, kto kładzie nacisk na starannie opracowane i doskonale wykonane komplikacje, na pewno znajdzie wśród zegarków Blancpain coś dla siebie.