Omega Seamaster Diver 300 M zegarki
“Profesjonalny zegarek nurkowy Omega Seamaster Diver 300M
Dzięki zaworowi helowemu i wychwytowi współosiowemu Co-Axial Omega Seamaster Diver 300M może się poszczycić nie tylko wodoszczelnością na poziomie 300 m (30 barów), ale także niezwykłą precyzją. Zegarki spodobają się amatorom, jak i profesjonalistom.
5 powodów, dla których warto kupić model Speedmaster Diver 300M
- Dzięki zaworowi helowemu przystosowany do nurkowania saturacyjnego
- Wodoszczelny do głębokości 300 m (30 barów)
- Kalibry z odpornym na wstrząsy wychwytem współosiowym Co-Axial i certyfikatem chronometru
- Dostępne warianty trzywskazówkowe i chronografy
- Edycja limitowana poświęcona Jamesowi Bondowi
Nowoczesny zegarek nurkowy z zaworem helowym
Model Seamaster Diver 300M zaprezentowany został w roku 1993. Omega produkowała go początkowo w wersji z chronografem, jednak dość szybko do oferty dołączył także wariant trzywskazówkowy. Tak jak Seamaster 300, Diver 300M oprze się ciśnieniu wody jakie panuje na głębokości 300 m (30 barów). Zegarek wyróżnia ponadto umieszczony przy godzinie 10 zawór helowy . Element ten sprawdza się zwłaszcza w przypadku nurkowania saturacyjnego, podczas którego do oddychania wykorzystuje się mieszankę tlenu i helu. Może się przy tym zdarzyć, że atomy helu dostaną się do środka zegarka. Istnieje wtedy spore ryzyko uszkodzenia podczas dekompresji.
Od siostrzanego Seamastera 300 odróżnia go także wskaźnik daty. Design Divera jest ponadto odrobinę bardziej nowoczesny. Na uwagę zasługuje przede wszystkim falowana krawędź lunety. Czasomierz oferowany jest w rozmiarach od 28 mm do nawet 42 mm, przy czym koperta wykonywana jest zazwyczaj ze stali. W niektórych edycjach limitowanych producent sięga jednak po tytan i bardzo rzadki tantal.
Początkowo Divery wyposażano wyłącznie w mechanizmy kwarcowe i automatyczne. W aktualnych modelach montuje się natomiast werki mechaniczne, które nie tylko posiadają certyfikat chronometru, ale od 2006 roku także wychwyt współosiowy Co-Axial będący własną kreacją Omegi. Podczas targów zegarkowych Baselworld 2018 producent zapowiedział ponadto, że w przyszłości zegarki napędzane będą przez kalibry manufakturowe typu Master Chronometer, które są się w stanie oprzeć działaniu pól magnetycznych o sile nawet 15 000 gausów.
Ile kosztuje Omega Diver 300M?
Model | Szacowana cena | Właściwości |
Diver 300M Commander´s Watch Gold | 26 000 euro | limitowany do 007 egzemplarzy, złota koperta |
Diver 300M Chronograph ETNZ | 4600 euro | tytnowa koperta, licznik regatowy |
Diver 300 Chronograph GMT | 4200 euro | druga strefa czasowa, chronograf |
Diver 300 Chronograph | 3500 euro | chronograf |
Diver 300M 41 | 2600 euro | chronometr z wychwytem współosiowym Co-Axial |
Diver 300M 28 | 1500 euro | mechanizm kwarcowy |
Ceny wariantów trzywskazówkowych
Kolekcja Diver 300M jest jedną z młodszych w ofercie Omegi. Pomimo tego oferuje szeroki wybór najróżniejszych modeli i ich wariantów. Przykładowo: egzemplarze trzywskazówkowe dostępne są z kopertami w rozmiarach 41, 36 i 28 mm, co sprawia, że spodobają się zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Te większe wyposaża się w kalibry automatyczne z certyfikatem chronometru i wychwytem współosiowym Co-Axial. Najmniejsze, 28-milimetrowe wydania, posiadają natomiast mechanizm kwarcowy. Omega zrezygnowała w nich ponadto z zaworu helowego. Ceny największych zegarków utrzymują się w granicach 2600 euro, te mniejsze kosztują około 1450 euro.
Interesujące pod względem ceny są przede wszystkim egzemplarze z lat 90. i początku nowego tysiąclecia. Rozpoznać je można po cyferblatach, które ozdobiono delikatnym wzorem fal. Aby stać się właścicielem 41-milimetrowego modelu z mechanizmem kwarcowym trzeba będzie zainwestować około 1600 euro. Ceny zegarków z 1993 roku, wyposażonych w 36-milimetrowe koperty i kalibry automatyczne z certyfikatem chronometru zaczynają się natomiast od 1000 euro. Zegarki nie posiadają jednak wychwytu współosiowego Co-Axial.
Podczas targów zegarkowych Baselworld 2018 Omega zapowiedziała najnowszą generację Divera 300M. Zegarek posiada 42-milimetrową kopertę, która oferowana jest w wersji stalowej oraz dwukolorowej powstającej ze stali i złota. Datownik przesunięto w nim z godziny 3 na 6, zawór helowy stał się jeszcze bardziej niezawodny, a koronka zmieniła kształt na stożkowy. Kolejnym ciekawym elementem jest cyferblat, który tak jak w pierwszych Diverach 300M ozdobiony został falistym wzorem. Najważniejszą zmianę widać na przykładzie mechanizmu. Czasomierz wyposażono w kaliber typu Master Chronometer, który pozostaje odporny na działanie pól magnetycznych o sile nawet 15 000 gausów. W zależności od wykorzystanego materiału zakup tego zegarka nurkowego będzie Cię kosztował od 4400 do 8900 euro.
Koszt zakupu modelu Diver 300M z funkcją chronografu
Także w przypadku chronografów z serii Seamaster Diver 300M użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy najróżniejszymi wariantami. Może między innymi zdecydować o wielkości koperty, która oferowana jest w rozmiarze 44 mm i 41 mm oraz czy oprócz stopera jego zegarek powinien także posiadać drugą strefę czasową. Funkcja zrealizowana została za pomocą skali 24-godzinnej i dodatkowej centralnej wskazówki. Modele oferowane są za około 4200 euro. Standardowe chronografy są trochę tańsze i kosztują około 3500 euro.
Osoby chcące odrobinę zaoszczędzić na pewno zainteresują starsze wydania Diverów. Rozpoznać je można po układzie subtarczy. Znajdują się one przy 6, 9 i 12, datownik ulokowano natomiast na wysokości godziny 3. W odróżnieniu od nich totalizatory aktualnych modeli znajdują się przy 3, 6 i 9, przy czym wskaźnik daty zintegrowany został z licznikiem minutowym (ponad 6).
Zakup tytanowo-złotego, dwukolorowego modelu z lat 90. będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 2500 euro. Za dobrze zachowany, stalowy egzemplarz z początku tysiąclecia zapłacisz z kolei około 3300 euro.
Modele z edycji specjalnych
Diver 300M przeżył swój debiut filmowy w roku 1995, pojawiając się na nadgarstku James Bonda w filmie "GoldenEye". Od tego momentu Omega wypuściła na rynek wiele edycji specjalnych poświęconych agentowi 007.
Do kategorii tej należy między innymi limitowany do 7007 egzemplarzy Commander's Watch . Od pozostałych Diverów 300M odróżnia go biały cyferblat, bezel z niebiesko-czerwoną, ceramiczną wkładką i czerwony sekundnik ozdobiony logo 007. Całości dopełnia dekiel ze szkła szafirowego. Można przez niego zobaczyć między innymi rotor, którego kształt przypomina 9-milimetrowy nabój. Także ten element ozdobiony został logo Agenta Jej Królewskiej Mości. Zegarek zestawiony został z paskiem NATO w niebiesko-czerwono-szare prążki. Zakup tego 41-milimetrowego wariantu będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 4100 euro.
Commander's Watch oferowany jest także w wersji z 18-karatowego złota. Oprócz paska NATO dołącza się do niego także 18-karatową, złotą bransoletę. Wariant ten wykonany został w liczbie jedynie 007 egzemplarzy, co czyni go pożądanym okazem kolekcjonerskim. Chcąc stać się jego właścicielem trzeba będzie zainwestować około 26 000 euro.
Osoby nie dysponujące aż takim budżetem na pewno zainteresuje model Diver 300M "Casino Royale”. Na jego cyferblacie odnaleźć można charakterystyczny wizerunek lufy pistoletu, który wykorzystywany jest w czołówce każdego filmu o Jamesie Bondzie. Zakup dobrze zachowanego egzemplarza będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 3400 euro. Osoby zainteresowane posiadaniem modelu Diver 300M James Bond 50th Anniversary będą musiały dopłacić około 500 euro. Zegarek zaprezentowano z okazji 50. rocznicy powstania serii o Jamesie Bondzie. Rozpoznać go można po cyferblacie, który ozdobiono logo 007 oraz czarnej, ceramicznej lunecie, na której umieszczono czerwoną liczbę 50.
Omega od lat współpracuje także z załogą żeglarską Emirates Team New Zealand . Poświęcony jej model posiada 44-milimetrową kopertę ze szczotkowanego tytanu, tytanowy cyferblat oraz bezel, który wyłożono czarną ceramiką. Zegarek wyposażono ponadto w licznik minutowy i komplikację regatową odliczającą czas do rozpoczęcia wyścigu (5 minut). Całości dopełnia czarno-czerwony, kauczukowy pasek. Osoby zainteresowane posiadaniem modelu Omega Seamaster Diver ETNZ będą się musiały przygotować na wydatek rzędu 4600 euro.