- 30
- 60
- 120
Omega Speedmaster – model nie z tej ziemi
Omega Speedmaster to jeden z najbardziej znanych chronografów na świecie. Był to także pierwszy zegarek naręczny, który znalazł się na Księżycu. Obecnie oferowany jest w najróżniejszych wariantach, od klasycznych po niezwykle nowoczesne.
5 powodów, dla których warto kupić Speedmastera
- Legendarna seria chronografów
- Pierwszy zegarek, który znalazł się na Księżycu: Speedmaster Professional Moonwatch
- Co-Axial Master Chronometer oprze się działaniu pola magnetycznego o natężeniu nawet 15 000 gausów
- Edycje limitowane o rosnącej wartości
- Pożądane modele: „Snoopy Award“, „Speedy Tuesday"
Kultowe chronografy
Każdy szanujący się miłośnik zegarków wie, jak wygląda model Omega Speedmaster. Większość fanów kojarzy go przede wszystkim z pierwszym lądowaniem na Księżycu (1969 rok), w rzeczywistości jest on jednak czymś więcej niż tylko Moonwatchem. Na kolekcję Speedmaster składa się wiele różnych modeli, takich jak chronografy z naciągiem ręcznym, zegarki kwarcowe z analogowym i cyfrowym wskazaniem czasu, a także warianty automatyczne z wychwytami współosiowymi Co-Axial. Najlepsze z czasomierzy wyposaża się w kalibry Co-Axial Master Chronometer, wskaźnik faz księżyca i datownik w formie wskazówki. Zegarki są ponadto antymagnetyczne i mogą się oprzeć działaniu pól magnetycznych o natężeniu nawet 15 000 gausów.
Warto również wspomnieć, że Omega regularnie wypuszcza na rynek najróżniejsze edycje specjalne modelu Speedmaster. Zazwyczaj powstają one w niewielkich nakładach, dzięki czemu bardzo szybko się wyprzedają. Ze względu na dużą popularność wśród kolekcjonerów wartość zegarków bardzo szybko wzrasta. Świetny przykład stanowi tutaj model Speedmaster Speedy Tuesday Limited Edition , który zaprezentowano w 2017 roku z okazji piątej rocznicy istnienia hashtagu #speedytuesday. Fani Speedmastera oznaczają nim zdjęcia swoich czasomierzy dołączając do nich krótkie opisy lub związane z nimi historie. Cena katalogowa limitowanego do 2012 egzemplarzy Speedy Tuesday wynosiła pierwotnie 5400 euro. Pod koniec 2018 roku sięgała ona już 7700 euro.
Podobny wzrost cen obserwować można również w przypadku modelu Omega Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award . W momencie jego wprowadzenia wariant z białym cyferblatem kosztował 5900 euro. W tej chwili zakup jednego z 1970 egzemplarzy będzie się wiązał z wydatkiem minimum 14 000 euro, przy czym za modele nienoszone będziesz musiał zapłacić ponad 17 000 euro. Na uwagę zasługuje również limitowana do 5441 egzemplarzy edycja specjalna określana mianem Snoopy. Pochodzące z 2003 roku zegarki rozpoznać można między innymi po czarnych cyferblatach. Także w tym przypadku nastąpił znaczny wzrost wartości – za noszony egzemplarz trzeba w tej chwili zapłacić około 9500 euro.
Ile kosztuje Omega Speedmaster?
Model | Szacowana cena | Wielkość w mm | Właściwości |
Speedmaster Moonwatch Apollo 13 Silver Snoopy Award | 17 000 euro | 42 | limitowany do 1970 egzemplarzy |
Speedmaster Moonwatch Speedy Tuesday | 7700 euro | 42 | limitowany do 2012 egzemplarzy |
Speedmaster ’57 60th Anniversary | 7000 euro | 38,6 | limitowany do 3557 egzemplarzy |
Speedmaster Dark Side Of The Moon | 7000 euro | 44,25 | ceramiczna koperta |
Speedmaster Skywalker X-33 | 3500 euro | 45 | oficjalny zegarek Europejskiej Agencji Kosmicznej |
Speedmaster Professional Moonwatch | 3200 euro | 42 | szkło hesalitowe i kaliber z naciągiem manualnym nawiązujące do oryginalnego Moonwatcha |
Speedmaster Reduced | 1800 euro | 39 | kaliber automatyczny |
Speedmaster Date | 1600 euro | 39 | mechanizm automatyczny, datownik |
Ceny poszczególnych modeli
Jeśli poszukujesz zegarka, który imponuje zarówno precyzyjną techniką, jak i niebanalną historią, bogata kolekcja Speedmaster z pewnością spełni Twoje oczekiwania. W modelach Speedmaster producent podkreśla funkcjonalny oraz techniczny charakter zegarka. W tej kwestii Speedmastery znacznie odróżniają się od zdecydowanie bardziej klasycznych modeli De Ville, które w ofercie Omegi pełnią rolę eleganckich czasomierzy typu „dress watch”.
Jednym z najbardziej znanych zegarków z kolekcji jest Speedmaster Professional Moonwatch. Większość ludzi słysząc słowo "Speedmaster" od razu kojarzy je z modelem, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Omega w dalszym ciągu oferuje go z legendarnym kalibrem 1861 wyposażonym w naciąg manualny i szkiełko hesalitowe. Materiał ten nie jest niczym innym niż szkłem akrylowym, czyli przezroczystym tworzywem sztucznym. Zegarki charakteryzuje bardzo stabilna wartość. Za nienoszony chronograf tego typu zapłacisz około 3200 euro. Noszone egzemplarze kosztują zazwyczaj tylko kilkaset euro mniej.
Fanów vintage’owych modeli na pewno zainteresuje wariant Omega Speedmaster Professional o numerze referencyjnym 145.022. Producent dołączył go do swojej oferty w roku 1968 i produkował go aż do początku lat 80. Oznacza to, że na rynku w dalszym ciągu odnaleźć można wiele egzemplarzy, również nienoszonych. Zazwyczaj oferowane są one za około 6500 euro. Za wariant noszony zapłacisz około 5000 euro.
Trudniej dostępne są natomiast modele o numerach referencyjnych 105.012 i 145.012. Napędzają je mechanizmy 321, które wykorzystywane były w oryginalnych Speedmasterach. Gdy Buzz Aldrin jako drugi człowiek w historii stawiał pierwsze kroki na Księżycu, na jego nadgarstku znajdował się wariant 105.012. W wersji noszonej zegarki te kosztują około 11 300 euro. Modele 145.012, podobne do tego, który również znalazł się na pokładzie promu Apollo 11, oferowane są za około 7900 euro.
Speedmaster Reduced i Date
Fanom Speedmasterów, którzy nie mogą sobie pozwolić na posiadanie własnego Moonwatcha, polecamy wariant Speedmaster Reduced. Wyposażono je w koperty o średnicy 39 mm, co oznacza to, że świetnie będą się prezentowały zarówno na męskich, jak i damskich nadgarstkach. Zegarki napędza kaliber automatyczny Omega 3220, który wzorowany jest na mechanizmie ETA 2890-A2 z modułem chronografu marki Dubois Dépraz. Tym, co je odróżnia od klasycznych Moonwatchy, są cyferblaty. Wyposażono je w cyfry arabskie, a subtarcze znajdują się w nim bliżej krawędzi.
W związku z tym, że Speedmaster Reduced nie jest już produkowany, osoby zainteresowane jego zakupem będą się musiały rozejrzeć na rynku modeli używanych. W ostatnich latach ich ceny odrobinę wzrosły, nie przekraczają jednak granicy 1800 euro. Egzemplarze nienoszone są trudno dostępne i kosztują około 2200 euro.
Innym przystępnym cenowo modelem jest Omega Speedmaster Date. Napędza go kaliber automatyczny 1155 bazujący na werku Valjoux 7750. Rozpoznać go można po trzech subtarczach znajdujących się na wysokości godziny 6, 9 i 12 oraz umieszczonym przy 3 datowniku. Największe zainteresowanie wzbudza jednak cena. W wersji noszonej zegarek ten kosztuje około 1600 euro.
Speedmaster ‘57 w stylu retro
Modele w stylu retro od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wariant Speedmaster '57 nie stanowi tu wyjątku. Jak sam nazwa wskazuje zegarek inspirowany jest pochodzącym z 1957 roku Speedmasterem CK2915. Podobieństwo tych dwóch czasomierzy rozpoznać można na przykładzie spiczastych wskazówek godzinowych określanych mianem Speedmaster Broad Arrow. Różni je jednak cena. Zakup oryginalnego egzemplarza z lat 50. wiązałby się w tej chwili z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy euro.
Nie jest to jednak jedyny model Omegi nawiązujący do pierwszych Speedmasterów. Jednym z najbardziej pożądanych jest ten zaprezentowany w roku 2017. Zegarek wyprodukowano w liczbie 3557 egzemplarzy dla uczczenia 60. urodzin modelu Speedmaster. Wyposażono go w 38,6-milimetrową kopertę, chronograf oraz kaliber 1861. W zależności od stanu zachowania za czasomierz ten należy zapłacić od 6700 do 7000 euro. W tym samym czasie co Speedmaster 60th Anniversary Omega wypuściła także na rynek dwie inne edycje limitowane – warianty Seamaster 300 i Railmaster.
Model Speedmaster ’57 oferowany jest również w wersji z nowoczesnym kalibrem typu Co-Axial. Zegarek produkowany jest w najróżniejszych, także nielimitowanych wariantach. Wyposaża się go w kopertę o średnicy 41,5 mm. Aby stać się właścicielem nienoszonego chronografu tego typu będziesz musiał zainwestować około 5100 euro. Ceny modeli noszonych utrzymują się w granicach 4800 euro.
Pod koniec lat 90. Omega zaproponowała odświeżone wydanie pierwszego Speedmastera – Speedmastera ’57 Replica. Tak jak w oryginale zamontowano w nim kaliber 1861. W związku z tym, że czasomierz od lat nie jest już produkowany, znalezienie oferty dotyczącej nienoszonego egzemplarza będzie graniczyło z cudem. Za około 2600 euro będziesz mógł się jednak stać właścicielem noszonego wariantu.
Ceny modeli z ceramiki
Pośród kolekcji Speedmaster można także odnaleźć modele wykonane z nowoczesnej ceramiki. Materiał ten jest nie tylko dużo twardszy od stali szlachetnej, ale także bardziej odporny na zarysowania. Zegarek oferowany jest w trzech wersjach kolorystycznych – szarej, białej i czarnej. Ta ostatnia określana jest mianem Dark Side Of The Moon i poświęcona została astronautom biorącym udział w misji Apollo 8. Jako pierwsi ludzie na świecie dostąpili oni zaszczytu przyjrzenia się z bliska ciemnej stronie Księżyca. Zegarek wyposażono w najnowocześniejsze kalibry typu Co-Axial. W wersji nienoszonej Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon kosztuje w tej chwili około 7000 euro. Za wariant noszony zapłacisz natomiast około 6400 euro.
Biorąc pod uwagę aspekt kolorystyczny model Omega Speedmaster White Side Of The Moon stanowi całkowite przeciwieństwo czarnego Speedmastera. Tak jak zegarek inspirowany jest Księżycem, tym razem jednak jego widoczną stroną. Ze względu na prawie całkowicie biały design czasomierz sprawia raczej kobiece wrażenie. W zależności od stanu jego ceny wahają się od 6400 do 7200 euro.
Trzecim ceramicznym wydaniem Speedmastera jest Omega Speedmaster Grey Side Of The Moon . Tak jak w poprzednich wariantach jego barwa nawiązuje do Księżyca, a w zasadzie do samego pyłu księżycowego. Chronograf stanowi podsumowanie wypowiedzi znanego amerykańskiego astronauty Jima Lovella, który powiedział, że Księżyc "w zasadzie jest szary". Zakup nienoszonego Grey Side Of The Moon będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 7300 euro. Za egzemplarz noszony zapłacisz natomiast około 6300 euro.
Speedmaster Racing dla fanów wyścigów sportowych
Na uwagę zasługują również modele z linii Speedmaster Racing upamiętniające długoletni związek Omegi ze światem wyścigów samochodowych. Zanim Speedmaster stał się Moonwatchem, przez wiele lat wykorzystywany był głównie przez kierowców rajdowych. Cyferblaty tamtych zegarków inspirowane były deskami rozdzielczymi samochodów wyścigowych. Aktualnie chronografy te oferowane są w najróżniejszych rozmiarach.
Nienoszone modele z kopertami o średnicy 44 mm można w tej chwili kupić za około 5500 euro. Warianty noszone są odrobinę tańsze i kosztują około 4900 euro. Fanom mniejszych zegarków polecamy wydania 40-milimetrowe. W zależności od stanu zachowania ich ceny wahają się od 2300 do 3000 euro.
Ceny supernowoczesnych modeli kwarcowych
Omega wyprodukowała także wysoce precyzyjne kwarcowe Speedmastery. Z myślą o astronautach stworzyła między innymi model Speedmaster Skywalker X-33 , który rozpoznać można po 45-milimetrowej, tytanowej kopercie oraz cyferblacie wyposażonym w analogowe jak i cyfrowe wskazanie czasu. Zegarek posiada kalendarz wieczny, trzy alarmy, chronograf, trzy strefy czasowe oraz odliczanie czasu. Całości dopełniają także funkcje Mission Elapsed Time (MET) i Phase Elapsed Time (PET). MET pokazuje, ile czasu minęło od początku misji lub ile czasu pozostało do jej końca. PET określa natomiast ile czasu upłynęło w trakcie jednej fazy. Zegarek pozwala przy tym na zaprogramowanie aż trzech faz. Co ciekawe, Omega Speedmaster Skywalker X-33 uzyskał status oficjalnego czasomierza Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Jeżeli zależy Ci na posiadaniu zegarka znajdującego się na wyposażeniu astronautów, Speedmaster Skywalker X-33 jest idealnym modelem dla Ciebie. W zależności od stanu zachowania trzeba za niego zapłacić od 3000 do 3500 euro. Ceny limitowanego do 1924 egzemplarzy Speedmaster Skywalker X-33 Solar Impulse wahają się natomiast od 3500 do 3800 euro.
Innym kwarcowym zegarkiem w kolekcji Speedmaster jest Omega Spacemaster Z-33. Jego design inspirowany jest produkowanym w latach 60. i 70. modelem Flightmaster. Tak jak Skywalker X-33 wariant Spacemaster Z-33 wyposażony został w dwa wyświetlacze – analogowy i cyfrowy. Zegarek posiada ponadto 43-milimetrową, tytanową kopertę o wodoszczelności sięgającej 30 m (3 barów), chronograf, alarm, kilka stref czasowych i kalendarz wieczny. W wersji nienoszonej kosztuje około 5600 euro. Dużo mniej, bo około 3200 euro będziesz musiał zapłacić za noszonego Spacemastera Z-33.
Współpraca z NASA
Jeżeli jakikolwiek zegarek zasłużył sobie na miano „legendarnego“, to jest nim właśnie Speedmaster Professional. Był to w końcu jeden z nielicznych zegarków, które znalazły się na Księżycu. Znajdował się na nadgarstkach astronautów, którzy 21 lipca 1969 roku odbyli pierwszy w historii spacer po jego powierzchni. Kilka lat przed tą wyjątkową misją model Professional został poddany szeregowi testów, podczas których zbadano jego podatność na temperaturę (od -18 do +93°C), wibracje oraz nad- i podciśnienie. Te przeprowadzone w marcu 1965 roku próby zakończyły się sukcesem i pojedyncze egzemplarze Professional mogły znaleźć się na pokładzie statków kosmicznych najpierw w ramach misji Gemini, a później w trakcie słynnej serii lotów Apollo.
Podczas misji Apollo 13 w kwietniu 1970 roku uszkodzeniu uległ jeden ze zbiorników tlenu i tylko korekta kursu mogła zapewnić astronautom bezpieczny powrót na Ziemię. Zmiana kierunku lotu wymagała uruchomienia napędu jednostki na dokładnie 14 sekund. Nawet najmniejszy błąd oznaczałby tragiczny koniec wyprawy. W tym krytycznym momencie doskonale spisał się zegarek Speedmaster. Jego pomiary okazały się bezbłędne i niebezpieczny manewr zakończył się powodzeniem. Sukces w ramach misji Apollo 13 stał się dla NASA powodem do przyznania zegarkowi Omega najwyższego wyróżnienia tej organizacji, jakim jest Silver Snoopy Award .
W roku 2015, czyli w 45. rocznicę pechowego lotu Apollo 13, firma Omega upamiętniła jego szczęśliwe zakończenie, wprowadzając do sprzedaży wydanie Moonwatch Anniversary Limited Series. Na dodatkowym cyferblacie po lewej stronie tarczy znajduje się wizerunek znanego z kreskówki "Fistaszki" psa Snoopy'ego, który jest patronem wspomnianego odznaczenia NASA. Na deklu koperty można z kolei dostrzec wygrawerowany wizerunek Snoopy'ego w trakcie lewitacji w przestrzeni kosmicznej. Kolejnym wyjątkowym elementem tego jubileuszowego wydania Professional jest cyferblat o białej, a więc dość nietypowej jak na ten model barwie.
Bogactwo tradycji
Omega Speedmaster Moonwatch Professional 42 mm z naciągiem ręcznym i stalową kopertą jest wzorcowym klasykiem w dzisiejszej ofercie Omegi. Od dziesięcioleci jego najważniejszą funkcją dodatkową jest chronograf, który przetrwał w niezmienionej technicznie formie jeszcze od czasów misji Apollo. Innymi stałymi elementami wyposażenia tego zegarka są skala tachymetru na lunecie, mała sekunda i liczniki pomiaru stopera (30 minut i 12 godzin).
Niewielką modyfikacją, którą Omega wprowadziła do współczesnych Speedmasterów, jest zmiana materiału fluorescencyjnego z radioaktywnego trytu na będącą współcześnie standardem Superluminovę. Ponadto, oprócz szkiełka akrylowego producent proponuje dziś bardziej odporne na zadrapania szkło szafirowe. W przypadku mechanizmu, który wykorzystano w Professional 42 mm, konstruktorzy Omegi pozostali wierni tradycji – od czasów wypraw na Księżyc serce zegarka stanowi kaliber 1861 z naciągiem ręcznym. Rezerwa chodu tego werku wynosi 48 godzin.
Speedmaster '57 – powrót do korzeni
Tworząc w 1957 roku model Speedmaster '57, firma Omega jeszcze wyraźniej zwróciła się ku początkom swojej flagowej kolekcji. Pierwotnie zegarki Speedmaster – co sugeruje ich nazwa – były pomyślane jako narzędzia do pomiaru czasu podczas wyścigów samochodowych oraz innych rodzajów rywalizacji sportowej. Pierwsze egzemplarze powstały właśnie w roku 1957. Już wtedy wyposażono je w tachymetr, dzięki któremu na podstawie zmierzonego czasu i długości pokonanego odcinka można było ustalić średnią prędkość pojazdu lub zawodnika. W nowym modelu Speedmaster '57 z 2015 roku także kształt wskazówek nawiązuje do pierwowzoru – wskazówka godzinowa zakończona jest typowym dla Omegi trójkątnym grotem, a wskazówka minutowa w charakterystyczny sposób zwęża się ku górze.
Zegarkiem, który jeszcze wyraźniej odwołuje się do sportowych korzeni serii Speedmaster jest model Racing. Posiada mechanizm z naciągiem ręcznym, a jego najważniejsze komplikacje to tachymetr i stoper. Mocnymi akcentami tego utrzymanego w odcieniach szarości zegarka są wskazówki stopera, elementy podziałki oraz cyfry, które promieniują jaskrawożółtym kolorem. Sportowego wizerunku modelu Racing dopełnia pasek kauczukowy z logo kolekcji. Swoją strukturą przypomina on bieżnik opony lub nawet chropowatą powierzchnię asfaltu na torze wyścigowym. Za godną alternatywę dla tego czasomierza może bez wątpienia uchodzić słynny model Daytona firmy Rolex.
Spacemaster Z-33 i Skywalker X-33 – cyfrowe wyświetlacze i obudowy z tytanu
Model Spacemaster Z-33 stanowi jeszcze inne oblicze kolekcji Speedmaster. Koperta tego ciekawego czasomierza budzi skojarzenia z zegarkami lotniczymi Omegi, a w szczególności z modelem Flightmaster 1969. Na tym kończą się jednak odniesienia do tradycji, ponieważ w centrum cyferblatu Spacemastera oprócz wskazówek znajduje się nowoczesny wyświetlacz cyfrowy. Do jego funkcji należą stoper, alarm, wieczny kalendarz, timer oraz wskazanie trzech dodatkowych stref czasowych. Jasność tego wyposażonego w czerwone diody LED wyświetlacza dopasowuje się do jasności otoczenia. Jego wysoka funkcjonalność zwalnia z wielu obowiązków trzy umieszczone nad nim wskazówki, których zadaniem nie pozostaje nic ponad prozaiczne wskazywanie upływu sekund, minut i godzin.
Precyzję tych wskazań oraz ogólną wielofunkcyjność Spacemastera Z-33 zapewnia wyrafinowany mechanizm kwarcowy. Jego szczególną zaletą jest odporność na zmiany temperatury. W szranki z tym jedynym w swoim rodzaju czasomierzem Omegi może stawać bardziej tradycyjny Breitling Navitimer.
Innym należącym do serii Speedmaster zegarkiem kwarcowym z cyfrowym wyświetlaczem jest Skywalker X-33. Należy go postrzegać jako następcę modelu Professional, gdyż został stworzony właśnie z myślą o wyprawach w przestrzeń kosmiczną. Do licznych elementów wyposażenia Skywalkera należą alarm, stoper, wyświetlacz 24-godzinny oraz obustronnie obrotowa luneta. Jego koperta o średnicy 45 mm wykonywana jest z tytanu.
Speedmaster Mark II - model pełen kontrastów
Od 1969 roku do serii Speedmaster należy również model Mark II. Jego luneta z tachymetrem osadzona jest w stalowej obudowie, dzięki czemu nie grożą jej zarysowania. Wskazówki i indeksy godzinowe utrzymane są w intensywnie pomarańczowych odcieniach, które wyróżniają się na tle czarno-białego cyferblatu. W przypadku zegarka Mark II konstruktorzy Omegi zdecydowali się na kaliber mechaniczny. Stosowaną w nim sprężynę balansu wykonuje się z niemagnetycznego krzemu, który jest coraz popularniejszy w branży zegarkowej. Pionierem tego rozwiązania jest firma Breguet
Model specjalny Speedmaster HB-SIA
Kolejnym wyjątkowym modelem w kolekcji Speedmaster jest niewątpliwie HB-SIA. To nietypowe określenie odnosi się do nazwy samolotu Solar Impulse, który należy do prowadzonego przez Bertranda Piccarda i André Borschberga oraz wspieranego przez Omegę projektu popularyzacji energii słonecznej.
HB-SIA jest chronografem z napędem automatycznym. Dysponuje on funkcją GMT, za której wskazania odpowiedzialna jest dodatkowa 24-godzinna wskazówka. Koperta tego modelu powstaje z lekkiego tytanu. Jak we wszystkich Speedmasterach producent zdecydował się na uzupełnienie werku HB-SIA o tak zwany wychwyt współosiowy. Ta stosunkowo nowa technologia zwiększa dokładność działania mechanizmu i redukuje jego podatność na wstrząsy.
Historia marki Omega i modelu Speedmaster
W 1848 roku szwajcarski przedsiębiorca Louis Brandt założył przedsiębiorstwo zegarkowe pod własnym nazwiskiem. Pierwszym zegarkiem o nazwie Omega, który opuścił manufakturę Brandta, był model kieszonkowy z 1894 roku. Grecka litera „omega” symbolizuje pełnię i doskonałość. Na przełomie XIX i XX stulecia potomkowie Brandta postanowili wykorzystać określenie Omega jako nazwę dla ich cieszącego się coraz większą renomą przedsiębiorstwa.
W 1942 roku konstruktorzy Omegi wprowadzili na rynek model z chronografem, który uchodzi za poprzednika późniejszych Speedmasterów. Jego kaliber o oznaczeniu 27 CHRO C12 był w stanie dokonywać pomiaru odcinków czasu aż do 12 godzin. Premiera pierwszego wydania Speedmastera przypadła na rok 1957, a w 1963 roku w ofercie producenta pojawił się wariant z określeniem Professional, który z biegiem lat zagwarantował kolekcji międzynarodową sławę.
W kolejnych dekadach firma Omega nieprzerwanie rozbudowywała serię Speedmaster. Dziś zaliczają się do niej również zegarki kwarcowe z wyświetlaczem cyfrowym oraz licznymi funkcjami dodatkowymi. Nie oznacza to jednak rezygnacji z klasycznych wydań, które od lat niezmiennie pozostają w ofercie.