Pielęgnacja zegarka

Ważną rolę w procesie sprzedaży pełni stan zegarka: im jest on lepszy, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia nabywcy i otrzymania dobrej ceny. Możesz znacznie przedłużyć żywotność Twojego zegarka, jeżeli zastosujesz się do naszych wskazówek.

Pobierz dokument PDF z listą

Chroń zegarek przed wstrząsami

Wspominanie o tym może się wydawać zbędne, ale pamiętaj, aby nie upuścić zegarka podczas jego zdejmowania lub zakładania. Niestety zdarza się to częściej niż myślisz, a na pewno częściej niż większość z nas byłaby gotowa przyznać. Wstrząsy, tak jak woda, mogą poważnie uszkodzić zegarek, co w konsekwencji może skutkować koniecznością drogiej naprawy. Dobre i bezpieczne rozwiązanie stanowi na pewno zastąpienie zapięcia klamrowego motylkowym.

Pamiętaj, żeby nie uprawiać sportów ekstremalnych z zegarkiem na ręku! Jak wiadomo, upuszczenie czasomierza z wysokości metra może go uszkodzić, ale równie szkodliwe dla mechanizmu są wstrząsy, jakim zegarek poddawany jest podczas jazdy na rowerze lub nartach. Pamiętaj, aby nie wystawiać zegarka na działanie wysokich temperatur. Czynniki zewnętrze znacznie przyspieszają proces starzenia i spowalniają działanie mechanizmu.

Zwróć uwagę na wodoszczelność

Z wielu powodów do tematu wodoszczelności należy podchodzić z pewną rezerwą. Jak wiadomo, szkody jakie powstają w zegarku w wyniku dostawania się do jego środka wody są ogromne. W najgorszym wypadku dojść może nawet do zardzewienia ważnych elementów mechanizmu. Konieczna będzie wtedy naprawa, która będzie nie tylko pracochłonna, ale także kosztowna. Okazuje się jednak, że wciąż istnieją pewne niejasności co do tego, co właściwie kryje się pod pojęciem wodoszczelności.

Umieszczona na zegarku informacja o tym, że jest on wodoszczelny do 100 m nie oznacza, iż można z nim zejść na głębokość 100 metrów. Napis informuje jedynie, że warunkach laboratoryjnych czasomierz oprze się ciśnieniu, jakie panuje na tej głębokości. Należy jednak pamiętać, że poruszanie zegarkiem pod wodą, np. podczas pływania, podwyższa ciśnienie, jakie oddziałuje na jego kopertę. Modele, które pozostają wodoszczelne do 100 metrów, nadają się do tego, żeby z nimi pływać i snorkelować. Jeżeli jednak myślisz o nurkowaniu, powinieneś zainwestować w zegarek o wodoszczelności wynoszącej minimum 200 metrów, co odpowiada ciśnieniu 20 barów.

Należy ponadto pamiętać, że zarówno uszczelki jak i inne elementy podlegają procesowi starzenia. Sposób noszenia, temperatura i wstrząsy mogą mieć wpływ na poziom wodoszczelności zegarka.

Dlatego warto regularnie sprawdzać wodoszczelność czasomierza u zegarmistrza, najlepiej raz do roku.

Nastawiaj zegarek w odpowiedni sposób

Zegarki wyposażone w datownik lub innego rodzaju kalendarz nie powinny być nastawiane między godziną 23 a 3, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Proces przestawiania daty zaczyna się chwilę przed północą i może trwać nawet do kilku godzin.

Na wszelki wypadek zegarki mechaniczne powinny być nastawiane w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie próbuj także ustawiać daty "do tyłu". Zarówno datownik, jak i inne funkcję kalendarza najczęściej są tak skonstruowane, że mogą być nastawiane tylko "do przodu".

Dbaj o skórzane paski

Skóra jest naturalnym materiałem, który niestety zużywa się pod wpływem oddziaływania na nią wody, mydła, czy potu. Dlatego powinieneś zawsze zdejmować zegarek, gdy kładziesz się spać, idziesz pod prysznic, czy pływasz. Żywotność pasków jest jednak w dużej mierze zależna od sposobu, w jaki nosisz zegarek. Przy codziennym użytkowaniu powinien wytrzymać około roku i zostać wymieniony po upływie tego czasu ze względów higienicznych.

Unikaj pól magnetycznych

Codziennie jesteśmy wystawieni na działanie pól magnetycznych, czy to siedząc przed monitorem komputera, czy też korzystając z innych urządzeń elektronicznych. Silniejsze pola mogą doprowadzić do namagnetyzowania zegarka, a co za tym idzie do obniżenia jego dokładności chodu. Dlatego zdejmuj zegarek podczas robienia prześwietlenia oraz podczas kontroli lotniskowych. Nie przechowuj go też w pobliżu głośników lub innych tego typu urządzeń.

Regularnie konserwuj zegarek

Pamiętaj, że zegarki składają się z wielu delikatnych części, które ulegają zużyciu, zwłaszcza jeśli nosisz je 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Aby uniknąć problemów, powinieneś co 5 lat oddawać zegarek do sprawdzenia przez zegarmistrza.

Zadbaj o odpowiednie przechowywanie

Nie transportuj zegarka bez odpowiedniego zabezpieczenia. W ten sposób unikniesz wstrząsów i sytuacji, w których przedmioty znajdujące się w tej samej torbie mogłyby go porysować. Najlepiej do tego celu nadaje się wyściełane pudełko, w którym zegarek byłby unieruchomiony. Pamiętaj, że modele vintage'owe są bardziej podatne na uszkodzenia niż zegarki nowoczesne, wyposażone w szkiełko szafirowe. Zadbaj o to, aby Twój czasomierz nie był poddawany długotrwałemu oddziaływaniu niekorzystnych warunków, jak np. silnemu promieniowaniu słonecznemu, czy wilgoci.

Pamiętaj, że stan zegarka ma ogromny wpływ na jego wartość. W przypadku lepiej zachowanych egzemplarzy wzrasta prawdopodobieństwo szybszej sprzedaży i osiągnięcia lepszej ceny.

Sprzedaj teraz