- 30
- 60
- 120
Rolex Explorer II – solidny toolwatch
Explorer II to jeden z najlepszych i najsolidniejszych toolwatchy marki Rolex. Wyposażono go we wskazówkę 24-godzinną umożliwiającą odczytanie godziny dla drugiej strefy czasowej. Jej charakterystyczny design od razu przyciąga uwagę.
5 powodów, dla których warto kupić model Rolex Explorer II:
- Dodatkowe wskazanie czasu w skali 24-godzinnej
- Możliwe wskazanie drugiej strefy czasowej
- Datownik z lupą
- Stalowa koperta typu Oyster o wodoszczelności do 100 m (10 barów)
- Praktyczne zapięcie Oysterlock z systemem Easylink
Toolwatch ze wskazaniem czasu w skali 24-godzinnej
Model Rolex Explorer II należy do rodziny zegarków Oyster-Perpetual. Producent stworzył go z myślą o naukowcach i poszukiwaczach przygód – pierwsze wydanie z 1971 roku skierowane było przede wszystkim do badaczy jaskiń. Brak światła słonecznego sprawia, że przebywając pod ziemią można łatwo stracić rachubę czasu. Po chwili nie wiadomo, czy na powierzchni jest już dzień, czy jeszcze noc. To samo tyczy się także przebywania na kołach podbiegunowych w trakcie trwania nocy polarnej. W takich sytuacjach może się właśnie przydać 24-godzinne wskazanie czasu.
W tym celu model Explorer II wyposażony został w dodatkową, pomarańczową wskazówkę . Obraca się ona jeden raz w ciągu doby i działa w zestawieniu z odpowiadającą jej skalą 24-godzinną i nieruchomą lunetą. Innym modelem z dodatkową wskazówką oraz 24-godzinną podziałką jest GMT-Master II. W zegarku tym luneta jest obrotowa, co umożliwia odczytanie godziny dla drugiej strefy czasowej. Element spodoba się zwłaszcza tym, którzy dużo podróżują. Co ciekawe, model Explorer II może również pokazywać czas dla dwóch stref czasowych – drugą wskazówkę godzinową można dowolnie przestawiać.
Ile kosztuje Rolex Explorer II?
Model | Szacowana cena | Wielkość | Mechanizm |
Nr ref. 1655 | 35 500 euro | 40 mm | 1570 / 1575 |
Nr ref. 16550 | 18 000 euro | 40 mm | 3085 |
Nr ref. 16570 | 6000 euro | 40 mm | 3185 / 3186 |
Nr ref. 2165700 | 6400 euro | 42 mm | 3187 ze sprężyną balansu Parachrom |
Ceny poszczególnych modeli
Szczególnie pożądane są vintage'owe wersje Explorerów II, które oznaczono numerem referencyjnym 1655. Te określane mianem „Steve McQueen“ lub „Freccione“ zegarki znajdowały się w ofercie Rolexa w latach 1971–1985 i wyróżniają się na tle swoich następców ze względu na design cyferblatu i lunety. Rozpoznać je można m.in. po wypukłych indeksach sztabkowych. Umieszczone na lunecie cyfry są smuklejsze niż w pozostałych modelach, rozdzielono je ponadto liniami, a nie jak do tej pory trójkątami. Zegarki nie posiadały jeszcze charakterystycznej dla współczesnych wersji wskazówki „Mercedes“, wyposażano je za to w świecącą, pomarańczową wskazówkę 24-godzinną o powiększonej końcówce. W zależności od roku produkcji montowano w nich kaliber 1570 lub 1575. Zakup nienoszonego wariantu wiąże się dziś z wydatkiem rzędu 35 500 euro. Noszone egzemplarze są dużo tańsze i utrzymują się w granicach 16 500 euro.
Równie popularny jest następca modelu 1655 – numer referencyjny 16550. To właśnie za pomocą tego zegarka Rolex po raz pierwszy zaprezentował światu okrągłe, wypukłe indeksy godzinowe. Co ciekawe, producent wykorzystuje je do dzisiaj. Te zastosowane w modelu 16550 wykonywano z białego złota i wypełniono farbą fluorescencyjną. Wyjątek stanowiły indeksy umieszczone w miejscu godziny 6, 9 i 12. Dwa pierwsze miały prostokątny kształt, ten ostatni był natomiast trójkątny. Kolejną nowość stanowiło wykorzystanie szkiełka szafirowego, wskazówki godzinowej typu "Mercedes“ oraz czerwonej wskazówki 24-godzinnej o mniejszej końcówce. Zegarek napędzał mechanizm 3085, który przez pewien czas wykorzystywano również w modelu GMT-Master. Był to także pierwszy wariant Explorera II, który dostępny był zarówno z białym, jak i czarnym cyferblatem . Co ciekawe, białe tarcze zaczęły z czasem nabierać bardziej kremowego koloru. Te określane mianem „Cream Dial“ zegarki są dzisiaj niezwykle popularne wśród kolekcjonerów. Ceny modeli nienoszonych utrzymują się w granicach 18 000 euro. Za egzemplarz uprzednio noszony trzeba natomiast zapłacić minimum 7700 euro.
Explorer II od 1989 roku
W 1989 roku Rolex zaprezentował kolejną linię Explorerów II – modele o numerze referencyjnym 16570. Wizualnie praktycznie nie różniły się one od swoich poprzedników. Warianty z białymi cyferblatami posiadały indeksy o czarnych obramowaniach oraz czarne wskazówki. Do 2007 roku we wnętrzach zegarków montowano kaliber 3185, który zastąpiono następnie mechanizmem 3186. Późniejsze modele rozpoznać można przede wszystkim po uszach koperty, które nie są przewiercane oraz po krawędzi cyferblatu, na której wygrawerowano nazwę marki Rolex. Jeżeli planujesz zakup noszonego Explorera II o numerze referencyjnym 16570, musisz przygotować się na wydatek rzędu 4500 euro. Nienoszone zegarki są o około 1500 euro droższe.
Explorer II przeszedł wielką metamorfozę wraz z wprowadzeniem w 2011 roku wariantu o numerze 216570. Wyposażono go w stalową kopertę o średnicy 42 mm, która sprawia wrażenie masywniejszej niż w rzeczywistości. Zegarek posiada ponadto "Maxi Dial" o powiększonych, świecących w ciemności indeksach godzinowych . W przypadku wskazówki 24-godzinnej powrócono natomiast do designu pierwszych modeli. Oznacza to, że jest ona pomarańczowa, a jej końcówka ma kształt grota. Wymieniono także mechanizm. Zastosowano w nim nowoczesny kaliber 3187 z systemem antywstrząsowym Paraflex oraz odporną na działanie pól magnetycznych, niebieską spiralę Parachrom. W wersji nienoszonej zegarek kosztuje około 6400 euro, egzemplarze noszone są o kilkaset euro tańsze.
Kaliber 3187 i jego właściwości
Najnowsze modele Explorer II o numerze referencyjnym 216570 wyposaża się w kaliber 3187 z naciągiem automatycznym. Rezerwa chodu tego mechanizmu sięga 48 godzin, a częstotliwość działania wynosi 28 800 drgań na godzinę (4 Hz). W przypadku tego kalibru producent szczególnie zadbał o niezwykłą precyzję pomiaru – błąd wskazań nie przekracza zazwyczaj dwóch sekund na dzień, co potwierdza specjalny certyfikat dokładności wystawiony przez Szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych (COSC). Kaliber 3187 powstał na podstawie werku 3185, który konstruktorzy Rolexa stosowali w wielu klasycznych modelach, takich jak np. zegarek nurkowy Sea Dweller Deepsea.
Innowacyjną część mechanizmu 3187 stanowi niebieska spirala balansu o nazwie Parachrom, która powstaje z niemagnetycznego stopu dwóch pierwiastków – niobu i cyrkonu. Na stworzenie tego zaprezentowanego w 2005 roku segmentu firma Rolex potrzebowała aż pięciu lat. W porównaniu z konwencjonalnymi sprężynami spirala Parachrom jest dziesięć razy mniej podatna na wstrząsy. Dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi w zegarku Explorer II gwarantuje system antywstrząsowy Paraflex.
Jak działa wskazanie czasu w skali 24-godzinnej?
Zasada działania Explorera II jest bardzo prosta. Wskazówka 24-godzinna porusza się dwa razy wolniej niż wskazówka godzinowa, dzięki czemu można łatwo ustalić, czy jest np. trzecia po południu czy też trzecia w nocy. Co ciekawe, obie wskazówki spotykają się na cyferblacie tylko raz – o północy.
Wodoszczelna koronka Twinlock i koperta typu Oyster
Kopertę i trzyrzędową bransoletę modelu Explorer II wykonuje się ze stali szlachetnej klasy 904L. Jest ona szczególnie odporna na korozję i zarysowania. Od momentu wyprowadzenia wydania o numerze referencyjnym 216570 bransoletę wyposaża się w praktyczną sprzączkę typu Oysterlock, która dzięki zastosowaniu systemu Easylink może być przedłużana nawet o 5 mm. Funkcję docenią przede wszystkim te osoby, których których dłonie puchną pod wypływem zmiany temperatury.
Zakręcana koronka Twinlock z podwójnym uszczelnieniem doskonale chroni kopertę przed wodą i kurzem. Wysoką wodoodporność zapewnia ponadto wkręcane dno koperty. Producent deklaruje, że Explorer II pozostaje szczelny do głębokości 100 m, co odpowiada ciśnieniu 10 barów. Oznacza to, że z zegarkiem tym można bez obaw pływać oraz nurkować na niewielkich głębokościach.
Odporne na zarysowania szkiełko szafirowe
Cyferblaty modeli Explorer II powstają w kolorze czarnym lub białym. Indeksy godzinowe są oznaczone wyłącznie symbolami – ośmioma okręgami, dwoma prostokątami oraz odwróconym trójkątem w miejscu dwunastki. Wszystkie istotne elementy tarczy, łącznie ze wskazówkami, pokryte są świecącym na niebiesko materiałem Chromalight. Co ciekawe, w tej kwestii Rolex wyłamuje się z mody na popularną, świecącą na zielono substancję Superluminova, z której korzysta większość luksusowych producentów. Całości dopełniają szkiełko szafirowe oraz umieszczone nad datownikiem szkło powiększające (na wysokości godziny 3). Element znany jako "oko cyklopa" pojawia się także w innych zegarkach Rolexa, na przykład w modelu Submariner.