- 30
- 60
- 120
Rolex GMT-Master II: ikona z drugą strefa czasową
Rolex GMT-Master II jest jednym z najbardziej znanych, a zarazem najpopularniejszych zegarków Rolexa. Wyjątkowo dobrą inwestycję stanowi m.in. wariant Batman z niebiesko-czarną ceramiczną lunetą. Na modelach ze złota można z kolei dużo zaoszczędzić.
This page contains information about:
- 5 powodów, dla których warto kupić model Rolex GMT-Master II:
- Połączenie klasyki i zaawansowanej technologii
- Ile kosztuje Rolex GMT-Master II?
- Ceny poszczególnych modeli
- Pepsi i Batman
- Złoto i Rolesor
- Technologia XXI wieku
- Wyposażony w kaliber manufakturowy 3186
- Rolex GMT-Master nr ref. 6542 – stworzony z myślą o pilotach
- GMT-Master II – kontynuacja wielkiego sukcesu
5 powodów, dla których warto kupić model Rolex GMT-Master II:
- Stabilna wartość
- Pożądane modele o dużym potencjale kolekcjonerskim, jak np. Rolex Batman
- Równoczesne wskazanie godziny dla aż 3 stref czasowych
- Od 2007 z ceramiczną lunetą z materiału o nazwie cerachrom
- Wysoce precyzyjne kalibry manufakturowe z certyfikatem chronometru
Połączenie klasyki i zaawansowanej technologii
GMT-Master II marki Rolex to jeden z najpopularniejszych modeli wskazujących godzinę dla wielu stref czasowych. Zegarek kontynuuje sukces swojego poprzednika, wycofanego z produkcji na początku XXI wieku modelu GMT-Master. Przez prawie dwadzieścia lat czasomierze te współistniały w ofercie Rolexa, zyskując wierną rzeszę fanów. Obecnie GMT-Master, obok modeli Submariner iDaytona zalicza się do grona najbardziej pożądanych egzemplarzy. Wyposażano go w funkcję GMT, która dzięki ozdobionej skalą 24-godzinną obustronnie obrotowej lunecie i dodatkowej wskazówce godzinowej umożliwiała ustawienie drugiej strefy czasowej. Warianty z dwukolorowym pierścieniem pozwalają użytkownikowi szybko rozróżnić, jaka pora dnia jest obecnie w jego miejscu zamieszkania. Jasna połowa lunety (czerwona lub niebieska) symbolizuje dzień, natomiast ciemna (czarna lub niebieska) – noc.
GMT-Master II dostępny jest w wielu różnych wersjach. W przypadku ceramicznej lunety użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy trzema wariantami kolorystycznymi: czarnym, niebiesko-czarnym i czerwono-niebieskim. Ten ostatni, ze względu na skojarzenie z amerykańskim producentem napojów, otrzymał przydomek „Pepsi“. Wersja ta dostępna jest na rynku już od roku 1955, czyli od momentu pojawienia się pierwszej generacji modelu GMT-Master. Równie popularne co Pepsi są warianty o czarno-czerwonych lunetach, określane mianem „Coke“.
Ile kosztuje Rolex GMT-Master II?
Numer referencyjny | Szacowana cena | Luneta |
116719BLRO | 26 400 euro | niebiesko-czerwona ceramika |
116710BLNR | 8900 euro | niebiesko-czarna ceramika |
16760 | 8000 euro | czerwono-czarne aluminium |
116710LN | 7500 euro | czarna ceramika |
16710 | 7300 euro | czerwono-czarne aluminium |
Ceny poszczególnych modeli
Aktualny wariant Rolex GMT-Master II (nr ref. 116710LN) ze stali szlachetnej z czarną ceramiczną lunetą kosztuje w wersji nienoszonej około 7500 euro. Za noszony egzemplarz trzeba zapłacić około 6800 euro. W podobnych cenach utrzymują się także używane GMT-Mastery II 16710, które produkowane były od końca lat 80. ubiegłego wieku do 2007 roku. Ich zakup to wydatek około 7300 euro.
Fanów zegarków vintage'owych na pewno zainteresuje model o nr ref. 16760. Ten produkowany w latach 1983-1988 zegarek był pierwszym wariantem GMT-Mastera II. W branży często określany jest jako „Fat Lady“. Przydomek ten zawdzięcza kopercie, która przez umieszczenie w niej kalibru 3085 jest większa niż w "normalnym" GMT-Masterze. W porównaniu na przykład do wersji 16710 model jest dużo trudniej dostępny. Aby stać się właścicielem noszonego egzemplarza należy przygotować się na wydatek około 8000 euro.
Pepsi i Batman
Jeżeli jesteś fanem klasycznego Pepsi, ale nie jesteś zainteresowany posiadaniem zegarka vintage'owego, na pewno zainteresuje Cię model o numerze referencyjnym 116710BLNR . Podobnie jak jego starsze wersje zegarek wyposażono w charakterystyczną czerwono-niebieską lunetę. Jej wnętrze wypełniono jednak odporną na zarysowania ceramiką, a nie tak jak u poprzedników aluminium. Koperta i bransoleta wariantu 116710 wykonane zostały z białego złota. Odzwierciedla się to w cenie – za zegarek trzeba zapłacić około 26 400 euro. Egzemplarze z żółtego złota (nr ref. 116718LN) z czarnymi, ceramicznymi lunetami są odrobinę tańsze – kosztują około 22 700 euro. Należy pamiętać, że ceny oferowane na Chrono24 są niższe od oficjalnych cen katalogowych.
W 2018 roku Rolex ponownie dołączył do swojej oferty model Pepsi w wersji ze stali szlachetnej. Oznaczony numerem 126710BLRO zegarek wyposaża się w pięciorzędową bransoletę Jubilé i kaliber manufakturowy 3285. Mechanizm posiada wyjątkowo wydajny wychwyt kotwicowy "Chronergy" oraz rezerwę chodu sięgającą 70 godzin. Cena katalogowa tego modelu wynosi 8400 euro.
Szczególnie pożądany jest zwłaszcza wariant Rolex Batman, czyli wykonany ze stali GMT-Master II z czarno-niebieską lunetą. Zegarek jest tak popularny, że zamawiając go w sklepie trzeba się liczyć z wielomiesięcznym oczekiwaniem. Kupując przez internet dostanie się go dużo szybciej, będzie on jednak kosztował odrobinę więcej. Zakup modelu Rolex Batman o numerze referencyjnym 116710BLNR to wydatek około 8900 euro w przypadku wersji nienoszonej i około 8300 euro w przypadku egzemplarzy noszonych.
Złoto i Rolesor
Model GMT-Master praktycznie od samego początku oferowany był w wersjach złotych i dwukolorowych. Nie zmieniło się to w przypadku jego następcy. GMT-Master II dostępny jest w wariantach ze stali szlachetnej, białego, żółtego i różowego złota oraz w wersjach dwukolorowych tworzonych z połączenia żółtego lub różowego złota i stali szlachetnej. Modele dwukolorowe – Bicolor – określane są mianem „Rolesorów“ i uważane są za element typowy dla szwajcarskiego producenta. Rolex wykorzystuje tego typu połączenie materiałów już od lat 30. ubiegłego wieku. Na targach zegarkowych Baselworld w 2018 producent przedstawił dwa nowe wydania: GMT z 18-karatowego białego złota Everose oraz model dwukolorowy, wykonany z różowego złota i stali. Oba posiadają brązowo-czarną, ceramiczną lunetę oraz kaliber 3285 o 70-godzinnej rezerwie chodu. Modele z żółtego złota rozpoznać można po czarnym lub zielonym cyferblacie oraz czarnej ceramicznej lunecie. Warianty z białego złota posiadają z kolei czerwono-niebieską lunetę oraz niebieski cyferblat (od 2018 roku). W starszych egzemplarzach był on czarny.
Technologia XXI wieku
Najbardziej charakterystycznymi cechami marki Rolex są spójność i konsekwencja, o których świadczy wygląd zegarków. Ich design praktycznie nie zmienił się w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat. Zmiany dotyczyły zazwyczaj jedynie szczegółów. Widać to również w przypadku modelu GMT-Master II. W roku 2007 zrezygnowano z aluminiowej lunety i zastąpiono ją nową, ceramiczną wersją. Jest nie tylko niezwykle lekka, ale i odporna na zarysowania. Cyfry i indeksy zostały na niej wyfrezowane, a następnie pokryte opatentowaną przez Rolexa mieszanką platyny oraz złota.
Początkowo producent oferował tylko jeden rodzaj lunety – czarny. Wyprodukowanie wersji dwukolorowej wydawało się konstruktorom niemożliwe z technicznego punktu widzenia. Zmieniło się to w roku 2013, gdy Rolex zaprezentował światu wariant czarno-niebieski. Firma opracowała autorski proces produkcji kolorowej ceramiki: przed jej wypalaniem jedną stronę lunety pokrywa się solą metalu, która w połączeniu z wysoką temperaturą zabarwia materiał na niebiesko. W roku 2014 specjalistom Rolexa udało się także stworzyć wersję czerwono-niebieską. Materiał ten jest przy tym odporny na promieniowanie UV, co zabezpiecza go przed blaknięciem.
Wyposażony w kaliber manufakturowy 3186
We wnętrzu GMT-Master II montowany jest kaliber automatyczny 3186, którego sprężyna nakręca się obu kierunkach ruchu wahnika. Częstotliwość balansu tego mechanizmu wynosi 28 800 drgań na godzinę.
Posiada oprócz tego anodowane na czerwono zmienne koła zębate, mostki oraz niebieską sprężynę balansową Parachrom . W tej ostatniej zastosowano typową dla spirali breguetowskiej podwójnie wygiętą końcówkę, która sprawia, że sprężyna może koncentrycznie „oddychać“, poprawiając przy tym dokładność chodu zegarka. Ze względu na wykorzystanie stopu niobu i cyrkonu jest ona ponadto odporna na oddziaływanie pola magnetycznego. W połączeniu z pierścieniem balansu tworzy autokompensacyjny system, który zapewnia utrzymanie częstotliwości balansu na stabilnym poziomie bez względu na możliwe wahania temperatur. W przeciwieństwie do większości zegarków regulowanych za pomocą konwencjonalnego systemu, zegarek ten regulują śruby Microstella umieszczone po wewnętrznej stronie pierścienia. Umożliwiają one odpowiednie wykalibrowanie zegarka bez konieczności rozkręcania go. Istotne jest również, że mechanizm 3186, jak każdy inny kaliber automatyczny Rolexa, spełnia wymagania Szwajcarskiego Instytutu Testów Chronometrycznych (COSC).
Najważniejsze parametry techniczne modelu Datejust
- Kaliber manufakturowy 3186 z certyfikatem chronometru
- Antymagnetyczna i precyzyjna spirala Parachrom
- Precyzyjna regulacja za pomocą śrub Microstella
- Ceramiczna luneta odporna na promieniowanie UV i zarysowania
Rolex GMT-Master nr ref. 6542 – stworzony z myślą o pilotach
Pierwszą generację zegarków GMT-Master Rolex zaprezentował już w roku 1955. Model o numerze referencyjnym 6542 skonstruowany został na zamówienie amerykańskich linii lotniczych Pan American World Airways (Pan Am). Na początku lat 50. ubiegłego wieku firma poszukiwała manufaktury, która podjęłaby się stworzenia zegarka w czytelny sposób pokazującego dwie strefy czasowe. Przetarg wygrał Rolex, a GMT-Master mianowany został oficjalnym zegarkiem Pan Am. Firma zamówiła dwie wersje tego czasomierza: warianty z czarnym cyferblatem przeznaczone były dla pilotów, z białym natomiast dla obsługi naziemnej. Zegarki te charakteryzuje wysoka wartość kolekcjonerska. Ich ceny przekraczają pięciocyfrowe kwoty.
W krótkim czasie GMT-Master zdobył ogromną popularność, także poza branżą lotniczą. Sięgnęło po niego wiele znanych osobistości, takich jak np. grający Jamesa Bonda aktor Daniel Craig. GMT-Master nie jest jednak jedynym noszonym przez niego zegarkiem tej marki. W filmach o agencie 007 można go było zobaczyć z modelem Omega Seamaster. GMT-Master pojawił się także na ręce aktora Toma Selleck'a w popularnym serialu z lat 80. – "Magnum". Do grona miłośników Rolexa należał oprócz tego były przywódca Kuby Fidel Castro. W jego kolekcji znajdowały się nie tylko różne wersje GMT-Mastera, ale i modele Submariner i Day-Date.
Pierwszy GMT-Master II pojawił się w ofercie Rolexa na początku lat 80. Ze względu na powiększoną kopertę zegarek o numerze referencyjnym 16760 określany był również mianem "Fat Lady“ (pol. gruba dama). Produkowano go w wersji z czarno-czerwoną lunetą. Zamontowany w nim kaliber automatyczny 3085 dawał możliwość niezależnego ustawienia wskazówki godzinowej i minutowej. Kolejną nowością było wzbogacenie zegarka o niezwykle wytrzymałe szkiełko szafirowe. Zastąpiło ono używane do tej pory stosunkowo miękkie i narażone na zarysowania szkiełka z pleksi. Modele "Fat Lady" produkowane były tylko do roku 1988, co sprawiło, że obecnie są niezwykle rzadkie, a przez to bardzo wartościowe. Zastąpiły je zegarki o numerze referencyjnym 16710.
GMT-Master II – kontynuacja wielkiego sukcesu
GMT-Master II bazuje na sukcesach swojego poprzednika. Pierwotnie zegarek przeznaczony był dla branży lotniczej, z czasem zyskał popularność także poza nią. Obecnie uważany jest za ikonę. Jego funkcjonalność, precyzję i niezawodność doceniło wielu znanych ludzi. Nosili go aktorzy, przywódcy państw i szefowie wielkich koncernów. Zegarek ten łączy w sobie klasyczną elegancję i sportowy charakter. Należy do grona najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów modeli na świecie, co nie dziwi, gdyż wraz z upływem lat ich wartość wzrasta. Kupno Rolexa to inwestycja bez ryzyka.