
Kolekcja TAG Heuer Carrera Calibre 16 stanowi połączenie sportowego stylu i niezawodnej technologii. Montowane w jej zegarkach werki bazują na kalibrze Valjoux 7750 – jednym z najlepszych mechanizmów automatycznych z funkcją chronografu.
Kolekcja Carrera Calibre 16 to prawdziwy klasyk w ofercie marki TAG Heuer. Uwagę przyciąga jej sportowo-elegancki styl, który wyraźnie nawiązuje do wyglądu oryginalnej Carrery z lat 60. To dzięki niemu zegarki te są tak uniwersalne, że pasują zarówno do garnituru, jak i do stroju sportowego. Interesujące jest także wnętrze modeli Calibre 16. Zegarki wyposaża się w kaliber Valjoux 7750 marki ETA – jeden z najlepszych mechanizmów automatycznych z funkcją chronografu. TAG Heuer nie jest jednak jedynym producentem wykorzystującym go w swoich projektach. Odnaleźć go można m.in. w zegarkach marki Tudor, będącej spółką-córką Rolexa. Kaliber ten znany jest ze swojej niezwykłej precyzji – pozwala na odmierzanie czasu z dokładnością do 1/8 sekundy. Niektóre warianty wyposaża się ponadto we wskaźniki daty i dni tygodnia.
Osoby poszukujące precyzyjnego chronografu na pewno znajdą coś dla siebie w kolekcji TAG Heuer Carrera Calibre 16. Jej zegarki wyposaża się w jeden z najlepszych na świecie mechanizmów automatycznych z funkcją chronografu – bazujący na kalibrze Valjoux 7750 Calibre 16. Niektóre z modeli posiadają ponadto wskaźnik daty i dni tygodnia. Kolekcja przyciąga uwagę ze względu na swój sportowo-elegancki design, pasujący do każdego rodzaju garderoby. Zegarki dostępne są z kopertami o średnicach pomiędzy 41 mm a 44 mm. Wielkość ta sprawia, że świetnie będą wyglądały zarówno na tych filigranowych, jak i masywniejszych nadgarstkach. Ceny używanych modeli Calibre 16 zaczynają się od 1500 euro. Nienoszone egzemplarze są nieco droższe – kosztują około 2000 euro. Modelem, który przyrównać można do zegarków TAG Heuer jest PRS 516 marki Tissot. Jego wersję z funkcją chronografu również wyposaża się w kaliber Valjoux 7750. Zegarek ten jest jednak zdecydowanie tańszy. Jego zakup to wydatek około 1000 euro.
Calibre 16 wykorzystywany jest także w innych kolekcjach marki TAG Heuer. Odnaleźć go można m.in. w takich chronografach jak Aquaracer oraz Link. Bazuje na pochodzącym z lat 70. kalibrze Valjoux 7750.
Calibre 16 jest stosunkowo duży. Jego średnica wynosi 30 mm, natomiast wysokość 7,9 mm. Ze względu na wymiary mechanizmu, średnica zegarków, w których jest on montowany, przekracza często 40 mm. Calibre 16 znany jest ponadto ze swojej precyzji. Częstotliwość jego balansu sięga 28 800 drgań na godzinę (A/h), co odpowiada 4 Hz. Oznacza to, że wyposażony w niego zegarek odmierza czas z dokładnością do 1/8 sekundy. Imponuje także jego 42-godzinna rezerwa chodu. Mechanizm posiada ponadto trzy dodatkowe cyferblaty: małą sekundę (przy godzinie 9), licznik 30-minutowy (przy godzinie 12) oraz licznik 12-godzinny (przy godzinie 6). Wskaźnik daty i dni tygodnia znajduje się natomiast po prawej stronie tarczy – przy godzinie 3. W utrzymanych w stylu retro modelach Heritage wskaźnik daty umieszczono z kolei u dołu cyferblatu (przy godzinie 6). Do obsługi stopera służy przycisk znajdujący się ponad godziną 2. Naciśnięcie przycisku umieszczonego poniżej koronki sprawi natomiast, że wskazówka stopera wróci do pozycji wyjściowej.
Design kolekcji Carrera Calibre 16 określić można jako sportowy. Podkreślają to takie elementy jak stalowe koperty, czarne lub brązowe cyferblaty oraz lunety wyposażone w skale tachymetryczne. Całości dopełniają czerwone akcenty kolorystyczne oraz stalowe bransolety. Uwagę przyciągają także ozdobione srebrnymi krawędziami subtarcze umieszczone przy godzinie 12 i 6. Element ten uważany jest za znak rozpoznawczy kolekcji Carrera. W przypadku samej koperty użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy trzema różnymi wielkościami: 41 mm, 43 mm lub 44 mm. Niektóre z modeli dostępne są z kauczukowymi paskami. Ich wygląd przypomina bieżniki opon samochodowych, co podkreśla silny związek kolekcji ze sportami motorowymi.
Warianty z czarnymi kopertami powleka się natomiast tytanem. Materiał ten jest o 40 % lżejszy od stali szlachetnej. Jest przy tym niezwykle trwały, a także odporny na zarysowania. Lunety modeli wykonuje się natomiast z ceramiki. Dla zachowania kontrastu zegarki wyposaża się w ozdabiane czerwonymi szwami skórzane paski.
W kolekcji Calibre 16 odnaleźć można także modele Heritage, które nawiązują do pierwszych egzemplarzy Carrery. Te wykonane w stylu retro zegarki wyróżniają się przede wszystkim jasnymi cyferblatami oraz niebieskimi i różowo-złotymi wskazówkami. W podobnej tonacji utrzymano także znajdujące się na tarczy cyfry arabskie. Na uwagę zasługuje ponadto mała sekunda, którą wyposażono w tylko cztery indeksy, co nadało jej bardzo ascetycznego charakteru. Równie dyskretne są wskazówki subtarczy oraz sekundnik. Całość uzupełnia polerowana luneta oraz wykonany ze skóry aligatora pasek. Dostępny jest on w trzech wariantach kolorystycznych: czarnym, brązowym oraz granatowym. Średnica koperty modeli Heritage wynosi 41 mm.
Świetną alternatywę dla zegarków TAG Heuer stanowi model Tissot PRS 516. Ze względu na wykorzystanie w nim kalibru Valjoux 7750 zegarek może się poszczycić identycznymi komponentami jak Calibre 16. Zbliżony jest także ich styl. Modele wypuszczono na rynek w latach 60. Oba silnie nawiązują do sportów motorowych. PRS 16 ozdabia się stalowymi bransoletami lub dziurkowanymi skórzanymi paskami. Innym ciekawym elementem jest umieszczona na lunecie skala tachymetryczna. Uwagę przyciąga także powiększona liczba 60 umieszczona ponad godziną 12. Kopertę wykonano ze stali szlachetnej. Jej średnica wynosi 45 mm. W przypadku cyferblatu użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy wariantem czarnym i srebrnym. Tak jak w przypadku Carrery Calibre 16, subtarcze niektórych wersji PRS 516 ozdabia się srebrną krawędzią. Najbardziej charakterystyczny dla zegarków Tissot jest jednak sekundnik mający kształt litery T. Jako indeksów godzinowych producent używa natomiast indeksów Le Locle. Dekiel zastąpiony został z kolei szkiełkiem szafirowym.