- 30
- 60
- 120
TAG Heuer Grand Carrera – Carrera najwyższej klasy
Pośród wszystkich wydań kolekcji Carrera modele z linii TAG Heuer Grand Carrera są zdecydowanie najbardziej sportowe. Wyróżnia je system obrotowych dysków oraz możliwość odmierzania czasu z dokładnością do 1/10 sekundy.
5 powodów, dla których warto kupić model Grand Carrera
- Grand Carrera Calibre 36 RS zatrzymuje czas z dokładnością do 1/10 sekundy
- Licznik minutowy i godzinowy w formie obrotowych dysków
- Posiada certyfikat chronometru COSC
- Chronografy i modele z funkcją GMT
- Modele stalowe, tytanowe lub dwukolorowe
Niezwykły design i najwyższa precyzja
Modele TAG Heuer Grand Carrera zdecydowanie wyróżniają się na tle konserwatywnej kolekcji Carrera. Te zaprezentowane w 2008 roku zegarki rozpoznać można po obrotowych dyskach, którymi zastąpiono tradycyjne subtarcze. Ten sposób prezentacji liczników chronografu, małej sekundy i drugiej strefy czasowej nadaje czasomierzom nowoczesny, niemal futurystyczny wygląd oraz podkreśla ich sportowy charakter.
Linia oferuje szeroki wybór modeli, wśród których odnaleźć można warianty trzywskazówkowe z datownikiem i funkcją GMT, a także chronografy z certyfikatem chronometru COSC. Na szczególną uwagę zasługuje Grand Carrera Calibre 36 RS Caliper odmierzająca czas z dokładnością do dziesiątej części sekundy. Precyzję tę zapewnia jej kaliber 36 bazujący na sławnym werku El Primero marki Zenith.
Jak sama nazwa wskazuje, modele Grand Carrera nie należą do najmniejszych. Pomimo kopert o średnicach 40, 42 i 43 mm, zegarki dobrze dopasowują się do nadgarstka. TAG Heuer wykonuje je głównie ze stali szlachetnej, ale oferuje także warianty tytanowe i dwukolorowe. Całości dopełnia szkiełko szafirowe, które z obu stron pokryto powłoką antyrefleksową. Umieszczono je także na deklu, co pozwala na zajrzenie w głąb mechanizmu.
Ile kosztują modele Grand Carrera?
Model / Nr ref. | Szacowana cena | Mechanizm |
CAV5185 | 7000 euro | Calibre 36 |
CAV5115 | 4850 euro | Calibre 36 |
WAV5112 | 3890 euro | Calibre 8 |
CAV518B | 3800 euro | Calibre 17 |
WAV515B | 3750 euro | Calibre 6 |
WAV5111 | 3490 euro | Calibre 8 |
CAV511A | 2700 euro | Calibre 17 |
WAV511A | 2500 euro | Calibre 6 |
Najwyższa precyzja: Grand Carrera Calibre 36 RS
Najciekawszym modelem z całej linii jest bez wątpienia Grand Carrera Calibre 36 RS Caliper. TAG Heuer po raz pierwszy zaprezentował go w roku 2008, wtedy jeszcze jako zegarek koncepcyjny. Dopiero rok później czasomierz pojawił się w masowej produkcji. Wyróżnia go system obracających się dysków, czyli RS (Rotating Disc System), który obsługuje małą sekundę oraz licznik minutowy i godzinowy.
Dyski obserwować można przez różnej wielkości otwory, które wycięto w cyferblacie. Przykładowo: znajdująca się przy godzinie 9 mała sekunda ma kształt małej, pionowej szczeliny, w której umieszczono niewielką linię poruszającą się w górę i dół. TAG Heuer określa ten rodzaj ułożenia tarczy mianem systemu linearnego – w skrócie LS (ang. Linear System). Z kolei liczniki chronografu (przy 3 i 6) są półokrągłe i połączone ze sobą za pomocą stalowego mostka, który ozdobiono szlifem paskowym. Datownik znajduje się natomiast na wysokości godziny 4:30.
Kolejny ciekawy element stanowi system Caliper. Dzięki niemu producent w pełni wykorzystał potencjał, jaki krył się w opartym na werku El Primero kalibrze 36. Chronograf jest w stanie odmierzać czas z dokładnością do dziesiątej części sekundy. W tym celu wykorzystuje wewnętrzny pierścień obrotowy, który obsługiwany jest przez znajdującą się przy godzinie 10 dodatkową koronkę. Aby móc odczytać ułamki sekund, należy po zatrzymaniu wskazówki zrównać jej końcówkę z czerwonym punktem, który znajduje się na wewnętrznym pierścieniu.
Ten 43-milimetrowz zegarek oferowany jest w dwóch wersjach. Wariant z satynowanej stali (nr ref. CAV5115) kosztuje około 4850 euro. Egzemplarze noszone są odrobinę tańsze i utrzymują się w granicach 4100 euro. Więcej będziesz musiał zainwestować w przypadku zegarów oznaczonych numerem referencyjnym CAV5185. Wyposaża się je w tytanowe koperty z powłoką PVD. W zależności od stanu zachowania ich ceny wahają się od 4900 do nawet 7000 euro.
Chronografy z kalibrem 17 i obrotowymi dyskami
Grand Carrera Calibre 17 RS jest drugim chronografem z tej serii. Podobnie jak siostrzany model posiada 43-milimetrową kopertę i obrotowe dyski, którymi zastąpiono tradycyjne wskaźniki. Umieszczono je na wysokości godzin 3 i 9, czyli w układzie określanym mianem Bicompax. Powyżej 6 znajduje się natomiast wskaźnik daty. Zegarek napędza kaliber 17 bazujący na werku ETA 2894-2.
Stalowe wydania modelu Grand Carrera Calibre 17 RS utrzymują się w granicach 2400–2700 euro. Użytkownik może przy tym wybrać pomiędzy matowo-czarnym a białym cyferblatem. W przypadku nienoszonej wersji tytanowej pokrytej czarną powłoką PVD, trzeba będzie zainwestować około 1000 euro więcej. Za egzemplarz noszony zapłacisz natomiast około 2700 euro. Szczególnie eleganckie są natomiast wydania z 18-karatowego różowego złota, które wyposaża się w brązowe cyferblaty. Ich ceny wahają się między 9650 a 15 300 euro.
Modele trzywskazówkowe z datownikiem i funkcją GMT
Kolekcja Grand Carrera oferuje także kilka interesujących modeli dla osób, które nie są zainteresowane posiadaniem chronografu. Podróżnikom spodoba się na przykład wariant Grand Carrera Calibre 8 RS. Pomiędzy godzinami 5 a 7 umieszczono na nim półokrągłe okienko, na którym odczytać można czas dla drugiej strefy czasowej. Funkcja obsługiwana jest za pomocą obrotowego dysku, na którym umieszczono skalę 24-godzinną. U góry cyferblatu, poniżej godziny 12, znajduje się z kolei duży wskaźnik daty. Układ ten stał się możliwy dzięki wykorzystaniu kalibru 8, w którym TAG Heuer połączył werk ETA 2892-A2 z funkcją GMT wykorzystaną w module TT651 marki Soprod.
Zegarki wyposaża się w stalowe koperty o średnicy 42,5 mm oraz białe, czarne lub ciemnobrązowe cyferblaty. W zależności od wersji, ceny egzemplarzy nienoszonych wahają się między 3490 a 3890 euro. Modele noszone są znacznie tańsze i utrzymują się w granicach 2100 euro.
Najmniejszym, a zarazem najbardziej eleganckim zegarkiem z całej linii, jest 40-milimetrowa Grand Carrera Calibre 6 RS. Także w tym przypadku producent zdecydował się na wykorzystanie obrotowej tarczy – znajduje się ona powyżej godziny 6 i zastępuje tradycyjną małą sekundę. Zegarek posiada ponadto wskaźnik daty (przy 3). Jego cyferblat jest bardzo uporządkowany i podobnie jak w modelu GMT oferowany jest w kolorze czarnym, białym i brązowym.
Decydując się na nienoszony, stalowy egzemplarz będziesz musiał zainwestować około 2500 euro. Kupując model noszony zaoszczędzisz natomiast około 1000 euro. Najwięcej zapłacisz za wydania dwukolorowe wykonywane ze stali szlachetnej i żółtego złota. W zależności od stanu zachowania ich ceny utrzymują się w graniach 2700–3790 euro.