Rolex Root Beer
“Rolex Root Beer – brązowy GMT-Master
Modele Rolex Root Beer rozpoznać można po brązowych cyferblatach, brązowo-beżowych lunetach 24-godzinnych i dwukolorowych kopertach. Dzięki tej niezwykłej kolorystyce GMT-Mastery są niezwykle popularne zarówno wśród fanów marki, jak i kolekcjonerów.
3 powody, dla których warto kupować modele Root Beer
- Dwukolorowe bransolety i koperty typu Rolesor
- Popularne modele kolekcjonerskie, idealne jako lokata kapitału
- Certyfikowane przez COSC kalibry manufakturowe z drugą strefą czasową
Root Beer, Eye of the Tiger czy Clint Eastwood?
Od połowy lat 50. ubiegłego wieku modele GMT-Master stanowią integralną część oferty Rolexa. Przez ten czas szwajcarski producent wprowadził na rynek wiele różnych wariantów tego zegarka. Aby móc je lepiej rozróżnić i nie stracić orientacji, co do tego, o które wydanie chodzi, fani marki nadali im najróżniejsze przydomki. Przykładowo: modele z niebiesko-czerwoną lunetą określane są mianem Pepsi. W odniesieniu do bohatera komiksów DC wersje z czarno-niebieskim bezelem nazywane są Batmanem.
Nazwa Root Beer (pol. piwo korzenne) zarezerwowana jest z kolei dla tych wydań GMT-Mastera, które wyposażono w brązową tarczę i brązowo-beżowo-złotą lunetę. Elementy te przywołują na myśl kolor popularnego w USA i Kanadzie napoju bezalkoholowego o tej samej nazwie. Zegarki często określane są również mianem Eye of the Tiger lub Tiger Eye. Ze względu na podobieństwo do złoto-brązowego kamienia o nazwie Tygrysie Oko terminów tych używano początkowo wyłącznie w odniesieniu do wersji z cyferblatami ozdobionymi szlifem słonecznym.
Rolex GMT Root Beer posiada ponadto inne pseudonimy. Jeden z nich – Nipple Dial – inspirowany jest charakterystycznymi indeksami minutowymi wykorzystywanymi we wcześniejszych wydaniach. Czasomierz określany jest czasem także jako Clint Eastwood lub Dirty Harry, ponieważ przez wiele lat należał do grona ulubionych zegarków aktora, co obserwować można w jego wielu filmach.
Ile kosztują modele Rolex Root Beer?
Model / Numer referencyjny | Szacowana cena | Rok produkcji | Mechanizm |
1675/3 | 24 000 euro | od 1971 do 1979 | 1570 |
126711 CHNR | 15 100 euro | od 2018 | 3285 |
16753 | 9900 euro | od 1979 do 1988 | 3075 |
16713 | 8950 euro | od 1989 do 2007 | 3186 |
Jakie modele są dostępne? Nipple Dial i dwukolorowe
Pierwsze wydanie Rolex GMT-Master Root Beer pojawiło się na rynku na początku lat 70. ubiegłego wieku i oznaczone było numerem referencyjnym 1675/3. Oprócz charakterystycznej barwy, zegarek wyróżniał także inny szczegół: był to pierwszy dwukolorowy model w kolekcji, przez Rolexa określany mianem "Rolesor". Jego 40-milimetrowa koperta typu Oyster wykonana została ze stali szlachetnej, natomiast koronka i bezel z 18-karatowego, żółtego złota. Zrobiono z niego również indeksy i wszystkie wskazówki. W przypadku bransolet użytkownik miał możliwość wyboru pomiędzy wariantem Oyster lub Jubilé, przy czym ich wewnętrzne ogniwa wykonane były z 18-karatowego złota, a zewnętrzne ze stali. Także w późniejszych wydaniach modelu Root Beer Rolex pozostał wierny temu dwukolorowemu konceptowi.
W zegarkach montowano kaliber 1570 wyróżniający się wskaźnikiem daty (przy 3) i 48-godzinną rezerwą chodu. Modele z tego okresu są szczególnie popularne wśród kolekcjonerów. Dlatego, aby stać się właścicielem dobrze zachowanego egzemplarza będziesz musiał zainwestować od 15 000 do 24 000 euro.
Następca modelu Rolex Root Beer pojawił się na rynku w połowie lat 70. i oznaczony był numerem referencyjnym 16753. Co ciekawe, pod względem wyglądu zegarek praktycznie nie różnił się od poprzedniego GMT-Mastera – posiadał ten sam brązowy cyferblat określany mianem "Nipple Dial", brązowo-beżową lunetę i identyczne wskazówki. W późniejszych wydaniach producent zmienił jednak design indeksów i wymienił je na świecące w ciemności, okrągłe oznaczenia, które Rolex wykorzystuje obecnie w wielu modelach sportowych.
Najważniejszą zmianę stanowił jednak nowy mechanizm. Czasomierz wyposażono w kaliber 3075 z szybką korektą daty. Jego częstotliwości wynosiła 28 800 drgań na godzinę, a rezerwa chodu sięgała 42 godzin. Modele tego typu są dość powszechne na rynku wtórnym. Za dobrze zachowany egzemplarz zapłacisz od 8200 do 9900 euro.
GMT-Master II – następna generacja z 50-godzinną rezerwą chodu
Po wprowadzeniu modelu GMT-Master II, w 1989 roku do oferty Rolexa dołączył także nowy Root Beer. Nosił numer 16713 i produkowany był aż do 2007 roku. W modelu zrezygnowano z cyferblatu typu "Nipple Dial". Zamiast niego tarcza ozdobiona została szlifem słonecznym, który upodobnił ją do kamienia o nazwie Tygrysie Oko. Całości dopełniało szkiełko szafirowe, które chroniło cyferblat przed wpływem czynników zewnętrznych. Zastąpiło ono szkło akrylowe, które wykorzystywane było w starszych wydaniach.
Także w tym przypadku producent postanowił sięgnąć po nowy mechanizm. Zamontowano w nim kaliber 3185, który zaprezentowany został w 1988 roku. Oprócz zwiększonej, 50-godzinnej rezerwy chodu, oferował on także możliwość osobnego ustawiania wskazówki GMT. Od 2007 roku modele Root Beer napędza natomiast mechanizm 3186. W odróżnieniu od poprzednika posiada niebieską spiralę Parachrom, która jest znacznie mniej wrażliwa na działanie pól magnetycznych.
Zakup noszonego GMT-Master II Root Beer (nr ref. 16713) z kalibrem 3185 będzie się wiązał z wydatkiem rzędu 8000 euro. Nienoszone modele z werkiem 3186 kosztują natomiast około 8950 euro.
Baselworld 2018: odświeżony Root Beer z czarno-brązową lunetą
Podczas targów zegarkowych Baselworld 2018 Rolex zaprezentował kolejne dwukolorowe wydanie modelu GMT-Master II. Zegarek oznaczono numerem referencyjnym 126711CHNR. Posiada on co prawda brązową, obrotową lunetę, pod pewnymi względami różni się jednak od pozostałych wydań Root Beer. Rolex łączy w nim stal szlachetną z 18-karatowym różowy złotem, które określane jest mianem Everose. Kolejną nowość stanowi czarny cyferblat. Bezel utrzymano natomiast w kolorze czarno-brązowym i wykonano z materiału ceramicznego o nazwie Cerachrom. Całości dopełniają wygrawerowane cyfry i indeksy, które pokryto złotem Everose.
Zegarek ulepszono także pod względem technicznym. Zamontowano w nim kaliber 3285 wyróżniający się niebieską spiralą Parachrom, systemem antywstrząsowym Paraflex i 70-godzinną rezerwą chodu.
W momencie jego wprowadzenia cena katalogowa tego wydania Root Beer wynosiła 12 800 euro. Użytkownik musiał się jednak liczyć z długim czasem oczekiwania. Osoby zainteresowane szybkim kupnem powinny odwiedzić stronę Chrono24. Zegarki są tutaj oferowane za około 15 100 euro.