Zaloguj się
Marka
Model
Cena
Średnica
Rok
Lokalizacja
Więcej
Twój wybór
Cofnij wybór

Twój wybór
Cofnij wybór

Twój wybór
Cofnij wybór

Brak wyników wyszukiwania
Twój wybór
Cofnij wybór

Brak wyników wyszukiwania
Twój wybór
Cofnij wybór

Brak wyników wyszukiwania
Informacje ogólne
Rodzaj zegarka
Kategorie
Numer referencyjny
Nowy/używany
Rodzaj oferty
Płeć
Dostępność
Stan
Zawartość dostawy
Funkcje i właściwości
Naciąg
Materiał koperty
Cyferblat
Szkło
Komplikacje
Wysokość
Materiał lunety
Cyfry
Wodoszczelność
Pozostałe
Więcej...
Pasek
Materiał paska
Zapięcie
Szerokość wstęgi
Kolor paska
Materiał zapięcia
Zapisać to wyszukiwanie Anuluj

Widok

Sortuj według

Seiko Prospex "SUMO" SBDC031 Cal. 6R15
2 408 
Darmowa wysyłka
Zaufany sprzedawca profesjonalny
294
PL
Seiko Prospex
1 593 
Sprzedawcy prywatni
IN
Seiko Japan Edition Prospex Sumo Automatic SBDC031
3 579 
Darmowa wysyłka
Zaufany sprzedawca profesjonalny
70
SG
Seiko Prospex
1 394 
Sprzedawcy prywatni
 
US
Seiko Sumo SBDC001
1 842 
Sprzedawcy prywatni
 
SE
Seiko Blue Sumo, Blumo, SBDC033
2 124 
Sprzedawcy prywatni
 
AT
Seiko Prospex
2 203 
Sprzedawcy prywatni
 
HU
Seiko Prospex
2 177 
Sprzedawcy prywatni
 
HU
Seiko JDM JAPAN MADE Blumo Blue Sumo Diver's Watch SBDC033
2 190 
Zaufany sprzedawca profesjonalny
PH
Seiko Prospex "SUMO" SBDC033 Cal. 6R15
2 408 
Darmowa wysyłka
Zaufany sprzedawca profesjonalny
294
PL
Seiko SBDC001 Prospex
1 729 
Zaufany sprzedawca profesjonalny
14
NL
Seiko Japan Edition Prospex Sumo Automatic SBDC033
3 579 
Darmowa wysyłka
Zaufany sprzedawca profesjonalny
70
SG
Seiko Prospex
1 451 
Zaufany sprzedawca profesjonalny
62
JP
Seiko Prospex Automatik Diver Scuba Sumo
2 316 
Zaufany sprzedawca profesjonalny
19
DE
Seiko Prospex "Sumo"
1 354 
Sprzedawcy prywatni
 
US

Seiko Sumo – niedrogi zegarek nurkowy dla profesjonalistów

Model Seiko Sumo to jeden z najpopularniejszych, a przy tym najtańszych zegarków nurkowych japońskiego producenta. Czasomierz pozostaje wodoszczelny aż do 200 metrów. Wyposażono go ponadto w precyzyjny kaliber manufakturowy z naciągiem automatycznym.

Najważniejsze informacje

  • Profesjonalny zegarek nurkowy
  • Kaliber manufakturowy 6R15 z 50-godzinną rezerwą chodu
  • Wodoszczelny do 200 metrów (20 barów)
  • Koperta o średnicy 45 mm

Seiko Sumo – charakterystyczny zegarek nurkowy

Seiko Sumo znany jest wśród miłośników zegarków jako dobrze wykonany, a zarazem niedrogi model nurkowy. Jak sama nazwa wskazuje, czasomierz jest stosunkowo duży (podobnie jak japońscy zapaśnicy). Koperta o średnicy 45 mm i wysokości 13 mm jest co prawda dosyć masywna, lecz zaskakująco zgrabna. Zegarek wyposażono ponadto w jednostronnie obrotową lunetę umożliwiająca kontrolowanie czasu zanurzenia. Wpuszczono ją w kopertę, dzięki czemu czasomierz zachował swoją niewielką grubość. Seiko Sumo rozpoznać można ponadto po jego koronce, którą umieszczono na wysokości godziny 4.

Model pochodzi z kolekcji Prospex, której nazwa wywodzi się od określenia „Professional Specifications“. Cenowo utrzymuje się pomiędzy odrobinę tańszym wariantem Turtle, a znacznie droższym Marinemasterem. W związku z tym, że Sumo na pierwszy rzut oka praktycznie nie różni się od modelu Marinemaster 300, będzie stanowił idealną alternatywę dla tych, którzy nie dysponują aż takim budżetem.

Ile kosztują modele Seiko Sumo?

Numer referencyjny Szacowana cena Liczba limitowana
SBDC049 1000 euro 1000 egzemplarzy
SBDC027 1000 euro 2000 egzemplarzy
SBDC001 600 euro
SBDC031 450 euro
SBDC033 450 euro

Ceny poszczególnych modeli

Ceny standardowych wydań modelu Seiko (nr ref. SBDC031 i SBDC033) zaczynają się od 450 euro. Więcej należy zapłacić za warianty z edycji limitowanej Seiko Sumo PADI Ref. SBDC049. Każdy z jej tysiąca egzemplarzy kosztuje około 1000 euro. Nie jest to jednak jedyna tak niewielka kolekcja japońskiego producenta. W 2015 roku, z okazji 50-lecia wydania swojego pierwszego zegarka nurkowego, Seiko wypuścił na rynek kilka edycji specjalnych, w tym limitowaną do 2000 egzemplarzy wersję Sumo, oznaczoną numerem referencyjnym SBDC027.

W odróżnieniu od standardowych wydań, modele jubileuszowe zyskały kilka ulepszeń. Wyposażono je m.in. w szkiełka szafirowe, podczas gdy w zwykłych wersjach wykorzystuje się materiał o nazwie Hardlex. Kopertę modelu SBDC027 pokryto dodatkowo powłoką Dia-Shield zapewniająca ochronę przed niewielkimi zarysowaniami. Luneta przypomina z kolei tę zamontowaną w zegarku MM 300, jak określany jest Marinemaster 300. Tym, co odróżnia te modele, są wskazówki i indeksy godzinowe. W egzemplarzach limitowanych indeksy sztabkowe zastąpiły duże punkty, wskazówki są natomiast prostokątne. Cena katalogowa modeli Sumo SBDC027 wynosiła w chwili ich wydania (w roku 2015) około 1000 euro. Jednak ze względu na to, że powstały w ilości limitowanej, dzisiaj są dość trudne do dostania.

Design i wykonanie

Modele Sumo wyróżnia wykonanie, którego jakość w niczym nie ustępuje szwajcarskim zegarkom. Ich koperty są polerowane i satynowane. Także powierzchnia mechanizmu 6R15 została odpowiednio wykończona, pomimo tego, że werk zamknięto wewnątrz zegarka. Wodoszczelność czasomierzy sięga 200 metrów (20 barów) , co zapewnia im m.in. przykręcany dekiel koperty. Na uwagę zasługuje także koronka, która jest łatwa w obsłudze dzięki delikatnym żłobieniom. Całości dopełnia jednostronnie obrotowa luneta umożliwiająca kontrolowanie czasu zanurzenia.

W przypadku wariantów standardowych o nr ref. SBDC031 i SBDC033 użytkownik może wybrać pomiędzy czarnym a niebieskim cyferblatem i wypełnieniem lunety. Na tarczy odnaleźć można nazwę marki, którą umieszczono poniżej godziny 12 oraz dużą literę "X" (ponad godziną 6) symbolizującą kolekcję Prospex. Poniżej znajdują się napisy „Automatic“ oraz „Diver’s 200m“. Na wysokości godziny 3 umieszczono z kolei wskaźnik daty. Punkt zerowy lunety, wskazówki oraz indeksy godzinowe pokryto dodatkowo jasną farbą fluorescencyjną LumiBrite. Dzięki temu elementy świecą w ciemności oraz pod wodą zapewniając łatwiejsze odczytywanie godziny.

Odległość między uszami koperty wynosi 20 mm, co sprawia, że na tle dużej koperty bransoleta wydaje się być bardzo smukła. Wykonano ją ze stali szlachetnej i wyposażono w składane zapięcie zatrzaskowe. Pod względem jakości nie spełnia ona jednak tak wysokich standardów, jak sam zegarek Seiko Sumo. W związku z tym, że jej wymiana nie jest skomplikowana, bez problemu można ją zamienić na pasek typu NATO lub silikonowy. Za ten ostatni trzeba zapłacić około 50 euro.

Najważniejsze cechy

  • Koperta i bransoleta ze stali szlachetnej
  • Koperta o średnicy 45 mm i wysokości 13 mm
  • Koperta polerowana i satynowana
  • Przykręcany dekiel i zakręcana koronka
  • Odporne na zarysowania szkło Hardlex
  • Farba fluorescencyjna LumiBrite·Wersje czarne i niebieskie

Seiko Sumo z kalibrem manufakturowym

We wnętrzu modelu Sumo montuje się pochodzący z pracowni Seiko kaliber manufakturowy 6R15. Składa się on łącznie z 168 części i 23 kamieni. Jego rezerwa chodu sięga 50 godzin, czym prześciga wykorzystywany w branży mechanizm ETA 2824 o aż 10 godzin. Werk 6R15 posiada ponadto wskaźnik daty, funkcję stop sekundy oraz naciąg manualny. Jak podaje producent jego dzienny błąd pomiarowy wynosi od -15 do +25 sekund, co pozostawia go w tyle za szwajcarskim chronometrem (od -4 do +6 sekund). W codziennym użytku modele Seiko są jednak bardzo precyzyjne.